Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.272
Поени од реакции
11.820
Овој па гревов.
Некако како потресени сте последен период.
Многу нервозни сте.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.272
Поени од реакции
11.820
О хо, многу си овде далеку од вистината. На САД и Украина ќе им се заврти во главата кога Русија ќе им го испорача цехот.
Рано е за цехот.
Автоматски споено мислење:

Според германскиот генерал во отставка Harald Kujat, следна цел после Авдеевка на Русиве била завземањето на Харков.

Од Харков веќе некој период се иселува населението. Нема некоја паника но градот го напуштаат цивилите. Цените на недвижостите се паднати.
Зељо беше пред некој ден и даде совет за иселените цивили да не се враќаат во блиско време. А и дека не го давале Харков.


Што знам мене ми нема смисла за толкав град да падне посебно со Нато сега тука.
Иако речиси на граница е со Русија градот.
Образложение на генералов во пензија е: Дека одбранбената линија е многу широка. Покрај цел фронт, доста трупи им се на граница со Белорусија. Околу 120.000 . После Бахмут, пропаднатата офанзива и последново со Авдеевка. Не гледа можност како Украина ќе спроведе операции или нова офанзива. Поради тоа пресметките се дека Нато трупите ќе треба да го бранат потегот кон Белорусија а новиве 120.000 ќе треба да бидат упатени кон тој фронт со цел нова офанзива.

Наградното прашање е како Русија ќе реагира на се ова.
И што после таа офанзива доколку би била неуспешна.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Nie sme tuka kaj so sme zaso izgubivme vo 2001. Nataka se samo udiranje kloci na zemja, ama tuka zavrsi momentot koga nie samostojno odlucuvavme. Mozhe da mozgame sto bi bilo kad bi bilo, ama realno kartite bea protiv nas. Inaku Rusija minus Krim(koj sekako e vklucen vo dogovorot) drzi plus pomalce od 10 posto Ukrainska teritorija. Kako dvajcata dojdvte od 10 posto do 50?

E sea prasanjeto e dali bi dale 10 posto za da se otkacime od kancerov vo drzavava? I dali mislis deka oni bi se soglasile sea?

Anyway, da bese dogovorot dobar za Ukraincite, kje go prifatea. Da bese los za Rusite, nemase oni da insistiraat za toa pod zakana od oruzje. I denes da pregovaraat, tie kje uslovite.
Правиш паралела ама не го гледаш очигледното. Ние ја победивме војната во 2001, но сепак потпишавме капитулација или договор кој не беше добар за нас, но беше добар за газдите. Исто и Украинците не го потпишаа договорот не дека не бил добар за нив, туку затоа што не бил добар за газдите.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
Немој толку да ги напајџаш дечкиве од Северџгански Сојуз, тие ќе бидат меѓу првите кои доброволно ќе заминат на Источен фронт за да ги бранат:
-својот избор на шарен живот;
-демократијата;
-слободната демоНкратија
-правото на 139 родови, да се парат со дрвото,и слонот;
-да бидат мајмуни ако е тоа во тренд...
итн, итн итн

За Татаромонголоидите повторно ги потценуваш.
Знаеш ли дека Бугарија е единствената од нацифашистичкиот сојуз која не упатила армијски единици кои ќе бидат учесници во борбените дејства, дека единствцено што учествувале е во логистички и позадински дејанија, дека токму заради тој факт истата не поделена/распарчана по крајот на WW2.
Исто ќе биде и сега во даден момент ќе ја сменат страната и ќе станат поголеми Руси од Русите.

Повеќе сум загрижен заради учеството на Северџганите во активностите против РФ, ама има една цака, можеме да се вадиме дека тоа бил Северџганистан а не Македонија ние Македонците не сме се бореле на страната на нацифашистите против Руската Федерација, ако ни поверуваат добро ќе поминеме.


Од каде го црпиш твоето уверување дека ОТАН нема во догледно време да ја нападне Руската федерација.

Ако денес Берлин, Лондон и Париз не ги задржат своите позиции-колонии и резерворите со евтини суровини тогаш прашање на време е кога сите тие ќе завршат на буништето, се надевам нема долго да чекаме, ама сепак тоа се процеси кои не се одвиваат преку ноќ.
Јас знаеш што би сакал? Сите овие што со врски се бутаат од кај нас по нато мисиите да бидат испратени во украина да си го извадат лебот поптено
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.852
Јас знаеш што би сакал? Сите овие што со врски се бутаат од кај нас по нато мисиите да бидат испратени во украина да си го извадат лебот поптено
Биди спокоен, твојата желба ќе ти се исполни!
Но, не само оние со врски ами и сите други.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Има причини за загриженост како ќе регираат Русите.
Јасно е како ќе реагираат Русите. Работата е што потоа, до каде ќе идат имбецилите... Не е ваљда дека блефот е со пар двојки на фул хаус на противникот.




Пред се поради фактот дека Трамп ќе дојде на власт во Сад и веројатно ќе има промена на сегашната политика.
Не ми се верува дека нешто значајно ќе се промени. Се виде дека ПОТУС е кастрирана функција, дипстејт владее за олигархијата позади завесите.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.544
Поени од реакции
1.785
Ако сите тргнат по умот на Макрон и решат да праќаат свои војници во Украина, жими се далеку ќе стигнат... Еве хипотетички ако правиме муабет, што ќе се деси кога ќе почнат "по грешка" да гинат тие војници таму од случајно залетани руски проектили? Нема да се побуни населението зошто нивни војници гинат за земја која не е членка на НАТО? Нема да им се удри по глава (или врати како бумеранг) тоа нивно праќање на НАТО војска да гине во друга држава? Сите вести кажуваат дека паѓа поддршката кај населението во Европа во корист на Украина, повеќето бараат брзи мировни преговори и крај на војната.

Ќе повторам, тешко на цела Европа ако тргне по паметот на бабоебачот...тој не може ред да воспостави во својата земја, ќе праќал војници во Украина.
Тоа го зборев исто пред некое време. Ако Макрон пушти војници, ќе има огромни протести овде, Ле Пен ќе биде фаворит за претседател.

Тој после овој мандат завршува со политика на ниво на Франција, но неговите министри од кои ќе му треба поддршка за да истрае до крај на мандатот, мислам дека нема слепо да го поддржат во неговите екскурзии бидејќи на следните избори никој нема да ги гласа.
Автоматски споено мислење:

Прво нема никоја да дојде тука, а второ грав не ти вари таква.
Цар си
Шала на страна, во село со 1500 жители има 2 или 3 дојдено од таму, и тоа далеку пред да почне војната.

Децата веќе полнолетни им станаа.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.919
Поени од реакции
17.736
Правиш паралела ама не го гледаш очигледното. Ние ја победивме војната во 2001, но сепак потпишавме капитулација или договор кој не беше добар за нас, но беше добар за газдите. Исто и Украинците не го потпишаа договорот не дека не бил добар за нив, туку затоа што не бил добар за газдите.
Ne sme pobedile nisto nie. Potpisavme kapitulacija klasicna, neso slicno kako so im se nudi Ukraincive. Albancite, potocno dui ja dobija vojnata.
Kaj si videl zemja so pobedila da potpise kapitulacija.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ne sme pobedile nisto nie. Potpisavme kapitulacija klasicna, neso slicno kako so im se nudi Ukraincive. Albancite, potocno dui ja dobija vojnata.
Kaj si videl zemja so pobedila da potpise kapitulacija.
Која битка ја изгубивме, за да бидеме принудени од УЧК да потпишеме капитулација? Една битка што ради САД не оставија без никаква подршка во Радуша 80 луѓе (од МВР и АРМ), неможеа да ја победат со 7000 луѓе, па ќе победеле нешто друго. Сите жртви што сме ги дале, се или нагазни мини, или заседи пукај бегај или снајпери или киднапирани и убиени цивили.

Кој не натера да ја потпишеме капитулацијата, УЧК или кој?

„Не сме победиле ние ништо“, е класично непознавање на сопствената историја.

Кога се потпишува капитулација едната од страните е победникот, кај е „победникот“ во Охрид?
 
Член од
5 февруари 2024
Мислења
147
Поени од реакции
239
Ne sme pobedile nisto nie. Potpisavme kapitulacija klasicna, neso slicno kako so im se nudi Ukraincive. Albancite, potocno dui ja dobija vojnata.
Kaj si videl zemja so pobedila da potpise kapitulacija.
Taka e ne pobedivme nisto so veter se borevme zatoa tuka si ziv i zdrav da seres bezveza
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.919
Поени од реакции
17.736
Јас знаеш што би сакал? Сите овие што со врски се бутаат од кај нас по нато мисиите да бидат испратени во украина да си го извадат лебот поптено
Sto pa tebe konkretno tie ti zgresija? Lugjeto rabotea za 25k kaj nas, odea vo Irak da si go vadat lebot. 50 posto od tuka raboti na zapad, drugite 49 posto u zapadni firmi i sea kje moralizirame tuka.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
195
Поени од реакции
252
[/QUOTE]
Ne sme pobedile nisto nie. Potpisavme kapitulacija klasicna, neso slicno kako so im se nudi Ukraincive. Albancite, potocno dui ja dobija vojnata.
Kaj si videl zemja so pobedila da potpise kapitulacija.
Сака да каже дека ја добивме воено, еве да сум пристрасен па можеш да речеш дека беше нерешено (воено), но договорот што се потпиша за да се затвори тоа нерешено, а под покровителство на нашите партнери е таа капитулација што ти ја збориш.
Прашањето е како нашите партнери беа добронамерни и грижливи да нема повеќе жртви кај нас и да потпишеме договор, а во случајот со Украина каде што можело да се поштедат илјадници жртви уште пред година дена и да нема
територијални отстапки освен Крим, тоа е недопустливо. Рачунај дека ние и Украина ги имаме истите партнери па зашто не ги натераат и нив да потпишат и да спречат понатамошни крвопролевања и заштедат човечки животи!
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.919
Поени од реакции
17.736
Која битка ја изгубивме, за да бидеме принудени од УЧК да потпишеме капитулација? Една битка што ради САД не оставија без никаква подршка во Радуша 80 луѓе (од МВР и АРМ), неможеа да ја победат со 7000 луѓе, па ќе победеле нешто друго. Сите жртви што сме ги дале, се или нагазни мини, или заседи пукај бегај или снајпери или киднапирани и убиени цивили.

Кој не натера да ја потпишеме капитулацијата, УЧК или кој?

„Не сме победиле ние ништо“, е класично непознавање на сопствената историја.

Кога се потпишува капитулација едната од страните е победникот, кај е „победникот“ во Охрид?
Prilicno jasno e koj e pobednikot. Momentalno pretstavnik na drugata strana ni e premier, ako ne ste primetile. Vsusnsot posle vojnata pobednickata strana e neprekinato vo vlasta.

Btw i talibancite ne veruvam da imaat nekoja bitka dobieno protiv amerikancite, megjutoa na kraj ovie se spakuvaa i si otidoa.
Автоматски споено мислење:

Сака да каже дека ја добивме воено, еве да сум пристрасен па можеш да речеш дека беше нерешено (воено), но договорот што се потпиша за да се затвори тоа нерешено, а под покровителство на нашите партнери е таа капитулација што ти ја збориш.
Прашањето е како нашите партнери беа добронамерни и грижливи да нема повеќе жртви кај нас и да потпишеме договор, а во случајот со Украина каде што можело да се поштедат илјадници жртви уште пред година дена и да нема
територијални отстапки освен Крим, тоа е недопустливо. Рачунај дека ние и Украина ги имаме истите партнери па зашто не ги натераат и нив да потпишат и да спречат понатамошни крвопролевања и заштедат човечки животи!
Lol vie mali deca li ste, nereseno bilo voeno. Dobro, ete nereseno bese. Kazi mi tu sea 20 god pokasno, se osekjas li ko nereseno da bilo?

Use pa ova dramopojkava za nas i Ukraina. Vazi, kje te poslusaat. Od interes im e da nema kroprolevanje, mir u svet i site da se sakaat.
Автоматски споено мислење:

Taka e ne pobedivme nisto so veter se borevme zatoa tuka si ziv i zdrav da seres bezveza
Kazi mi konkretno koe baranje na albancite od togas sprecivme da se ostvari?
Автоматски споено мислење:

Правиш паралела ама не го гледаш очигледното. Ние ја победивме војната во 2001, но сепак потпишавме капитулација или договор кој не беше добар за нас, но беше добар за газдите. Исто и Украинците не го потпишаа договорот не дека не бил добар за нив, туку затоа што не бил добар за газдите.
Inaku mnogu mi e interesno so vie tuka, apla proruski na sekoja mozna tema, znaete so bilo podobro za Ukraincite, a oni ne znaat. Zivo me interesira, ima li druga zemja so potpisala nekoj da i diktira kolku vojska smee da ima.
Автоматски споено мислење:

Рано е за цехот.
Автоматски споено мислење:



Образложение на генералов во пензија е: Дека одбранбената линија е многу широка. Покрај цел фронт, доста трупи им се на граница со Белорусија. Околу 120.000 . После Бахмут, пропаднатата офанзива и последново со Авдеевка. Не гледа можност како Украина ќе спроведе операции или нова офанзива. Поради тоа пресметките се дека Нато трупите ќе треба да го бранат потегот кон Белорусија а новиве 120.000 ќе треба да бидат упатени кон тој фронт со цел нова офанзива.

Наградното прашање е како Русија ќе реагира на се ова.
И што после таа офанзива доколку би била неуспешна.
Da ti pomognam, Harkiv rusite na razglednica kje go vidat. Momentalno se borat za nekoj selca od 200 ziteli. Ne mora da se macis so analizive, negde 2040 mozhe kje stignat tamu pa kje citame drug general kako analizira.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom