Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.283
Поени од реакции
11.841
Ојде уште еден Абрахмс денеска.

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.714
Поени од реакции
8.736
2019 Арестович објаснува кој е стравот на Украина од асимилација и како се надеваат дека НАТО ќе воспостави no-flight zone и ќе прати трупи у Украина за да се одбрани од руска инвазија....сега за сега ништо од тоа, ама...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.322
Поени од реакции
6.766
Ќе видиме како ќе се одвива и заврши војната но да се потсетиме, никој не стапна на германско тло па на крај Германците ги дадоа Данзиг, Алсак&Лориан, Мемел, Западна Прусија, Холштајн, дел од Силесија, Сар, Рур и си ги ограничија војската, морнарицата и авијацијата. Австро-Унгарија да не почнам да набројувам подобро што се изгуби.

Работата не е толку кој колку освоил (не дека не е важно и не влијае на војната, напротив) но најважно е кој колку има капацитет да ја води војната. Затоа Украинците прават глупи ПР потези и питачат 24/7, помошта полека секнува и ако секне целосно тогаш толку од нив. Од друга страна надежта дека РФ ќе биде дестабилизирана со петоколонаши од внатре и со санкции од надвор е умрена и закопана а воената индустрија се развива и шири секојдневно.

Секако постои и опцијата Украинците да одбиваат да потпишат договор а Русите остварувајќи ги своите територијални амбиции да запрат со напредувањата и едноставно да си ја гаѓаат Украина (тоа што ќе остане) со дронови и проектили без прекин ад инфинитум.

Бонус, проекција на населението во Украина според ООН.

Прегледај го приврзокот 408418
Прегледај го приврзокот 408419
Da si ibish coekot! Mi dade Biznis idea, da otvoram Agencija za posreduvanje Brakovi za Makedonskive junaci.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.853
Ќе ти пишам еден подолг пост, се надевам дека ќе го прочиташ. Немаат сите држави ист суверенитет, барем не во пракса. Ајде вака, замисли НАТО, теоретски сите држави се равноправни, и секоја има право да стави вето. Така е во теорија, во пракса дали мислиш дека Македонија може да стави вето на некоја одлука донесена од САД?

Така е и во меѓународната политика, иако сите земји теоретски се равноправни и имаат ист степен на суверенитет, во пракса не е така. De jure драстично се разликува од de facto. Кога живееш на граница на империја, сакал или не сакал, имаш ограничен суверенитет во однос на империјата. Мексико и Канада имаат ограничен суверенитет во однос на САД, Украјина и Белорусија имаат ограничен суверенитет во однос на Русија.

Што значи да имаш ограничен суверенитет? Најпросто значи дека ако донесеш некоја одлука која се коси со интересите на империјата со која граничиш, ќе добиеш по главата. САД имаат и официјална доктрина околу ова, се нарекува Монроова доктрина. Што всушност се случува во Украина? САД се обидува да и покаже на Русија дека таа не е империја, и дека и за неа важат ограничувањата за немоќните. Русите баш не се согласуваат со ова, а цехот го плаќа Украина. Украинцие не успеа да ја препознаат својата историска улога како држава со ограничен суверинитет во однос на Русија, односно помислија дека со помош на САД ќе и покажат на Русите дека можат да прават што сакаат. Резултатот е уништена Украина. Кој не ја препознава реалноста, секогаш ќе биде ишамаран од неа.
Ех вака да му објаснуваше на Жалосна Сова, твојот пријател, замисли кај ќе ви беше крајот.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.671
Поени од реакции
11.895
Прво нема никоја да дојде тука, а второ грав не ти вари таква.
Украинки можеби не, но ги има припаднички на други националности кои доаѓаат во Македонија.

Не сите сиротињи имаат исти критериуми за економски напредок во туѓи земји, некои само бараат безбеден покрив над глава и брачна заедница со било кој маж кој има редовни приходи, без разлика колку истите се ниски.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Навистина не знам како е подобро да изгубиш половина држава.
Јас ќе ти кажам зошто мисли така, затоа што барем половина ќе биде проамеричка, слична како нас вукојебина, наместо цела проруска. Едноставно не ги гледаат Украинските интереси, не ги интересираат, ги изедначуваат Америчките интереси со Укранските.

Само не знаат дека цела Украина може да биде денеска Про Руска а утре којзнае кај ќе дувне ветрот. А пола Украина засекогаш ќе остане пола.

Одприлика овој такво сваќање имаше и за нашата политика, затоа сме сега кај што сме, се продаде за 500 евра плата за да влеземе во НАТО и да останеме со прсто у гз и кај вазали, згора на све со ДУИ како сатрапи. И сега сме вазали на вазалите.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.744
Јас ќе ти кажам зошто мисли така, затоа што барем половина ќе биде проамеричка, слична како нас вукојебина, наместо цела проруска. Едноставно не ги гледаат Украинските интереси, не ги интересираат, ги изедначуваат Америчките интереси со Укранските.

Само не знаат дека цела Украина може да биде денеска Про Руска а утре којзнае кај ќе дувне ветрот. А пола Украина засекогаш ќе остане пола.

Одприлика овој такво сваќање имаше и за нашата политика, затоа сме сега кај што сме, се продаде за 500 евра плата за да влеземе во НАТО и да останеме со прсто у гз и кај вазали, згора на све со ДУИ како сатрапи. И сега сме вазали на вазалите.
Nie sme tuka kaj so sme zaso izgubivme vo 2001. Nataka se samo udiranje kloci na zemja, ama tuka zavrsi momentot koga nie samostojno odlucuvavme. Mozhe da mozgame sto bi bilo kad bi bilo, ama realno kartite bea protiv nas. Inaku Rusija minus Krim(koj sekako e vklucen vo dogovorot) drzi plus pomalce od 10 posto Ukrainska teritorija. Kako dvajcata dojdvte od 10 posto do 50?

E sea prasanjeto e dali bi dale 10 posto za da se otkacime od kancerov vo drzavava? I dali mislis deka oni bi se soglasile sea?

Anyway, da bese dogovorot dobar za Ukraincite, kje go prifatea. Da bese los za Rusite, nemase oni da insistiraat za toa pod zakana od oruzje. I denes da pregovaraat, tie kje uslovite.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.283
Поени од реакции
11.841
Според германскиот генерал во отставка Harald Kujat, следна цел после Авдеевка на Русиве била завземањето на Харков.

Од Харков веќе некој период се иселува населението. Нема некоја паника но градот го напуштаат цивилите. Цените на недвижостите се паднати.
Зељо беше пред некој ден и даде совет за иселените цивили да не се враќаат во блиско време. А и дека не го давале Харков.


Што знам мене ми нема смисла за толкав град да падне посебно со Нато сега тука.
Иако речиси на граница е со Русија градот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.744
Според германскиот генерал во отставка Harald Kujat, следна цел после Авдеевка на Русиве била завземањето на Харков.

Од Харков веќе некој период се иселува населението. Нема некоја паника но градот го напуштаат цивилите. Цените на недвижостите се паднати.
Зељо беше пред некој ден и даде совет за иселените цивили да не се враќаат во блиско време. А и дека не го давале Харков.


Што знам мене ми нема смисла за толкав град да падне.
Иако речиси на граница е со Русија градот.
Vo pravo si, nema logika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom