Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Поддржуваш окупатори и терористи, посакувам тоа што го поддржуваш да ти дојде дома и во твој двор.
Браво бе генијалец, да му е мерак на човек да продискутира со тебе. Ти си добрите, јас сум лошите, толку е прост светот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.744
Ќе ти пишам еден подолг пост, се надевам дека ќе го прочиташ. Немаат сите држави ист суверенитет, барем не во пракса. Ајде вака, замисли НАТО, теоретски сите држави се равноправни, и секоја има право да стави вето. Така е во теорија, во пракса дали мислиш дека Македонија може да стави вето на некоја одлука донесена од САД?

Така е и во меѓународната политика, иако сите земји теоретски се равноправни и имаат ист степен на суверенитет, во пракса не е така. De jure драстично се разликува од de facto. Кога живееш на граница на империја, сакал или не сакал, имаш ограничен суверенитет во однос на империјата. Мексико и Канада имаат ограничен суверенитет во однос на САД, Украјина и Белорусија имаат ограничен суверенитет во однос на Русија.

Што значи да имаш ограничен суверенитет? Најпросто значи дека ако донесеш некоја одлука која се коси со интересите на империјата со која граничиш, ќе добиеш по главата. САД имаат и официјална доктрина околу ова, се нарекува Монроова доктрина. Што всушност се случува во Украина? САД се обидува да и покаже на Русија дека таа не е империја, и дека и за неа важат ограничувањата за немоќните. Русите баш не се согласуваат со ова, а цехот го плаќа Украина. Украинцие не успеа да ја препознаат својата историска улога како држава со ограничен суверинитет во однос на Русија, односно помислија дека со помош на САД ќе и покажат на Русите дека можат да прават што сакаат. Резултатот е уништена Украина. Кој не ја препознава реалноста, секогаш ќе биде ишамаран од неа.
Mene mi e jasno ova, ama spored postov, i tebe ti e jasno okulu sto e borbata.
Ukraina oseti deka Rusija nema sila da go enforsira toa so go zboris, i zatoa se povlekoa od dogovorot. Toa so kje go potpisat e ultimativnata kapitulacija, i dur ne potpisat neso slicno znaci deka se vo podobra pozicija od dogovorot. Ako potpisat, ne e ni bitno dali kje go izgubat Harkiv ili Lvov, vekja ja izgubile cela zemja. I na Rusite im e toa jasno, znaat deka teritoriive im se utesna nagrada.
Sea za sea, Rusija nema sila da gi prinudi da potpisat, i se sveduva na zalopojki od tipot nie sakavme ama oni ne. Duh, no shit, vie sakavte. I vojnata prodolzuva.

Inaku ima stepeni na suverinitet, ne imas nas so 0 i drugi zemji sto mora da balansiraat nekoj poneegzistencijalni temi. Da ogranicis nekoj kolku vojska smee da ima e suverinnitet na nivo na kosovo, so prakticno ne e ni zemja.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Mene mi e jasno ova, ama spored postov, i tebe ti e jasno okulu sto e borbata.
Ukraina oseti deka Rusija nema sila da go enforsira toa so go zboris, i zatoa se povlekoa od dogovorot. Toa so kje go potpisat e ultimativnata kapitulacija, i dur ne potpisat neso slicno znaci deka se vo podobra pozicija od dogovorot. Ako potpisat, ne e ni bitno dali kje go izgubat Harkiv ili Lvov, vekja ja izgubile cela zemja. I na Rusite im e toa jasno, znaat deka teritoriive im se utesna nagrada.
Sea za sea, Rusija nema sila da gi prinudi da potpisat, i se sveduva na zalopojki od tipot nie sakavme ama oni ne. Duh, no shit, vie sakavte. I vojnata prodolzuva.

Inaku ima stepeni na suverinitet, ne imas nas so 0 i drugi zemji sto mora da balansiraat nekoj poneegzistencijalni temi. Da ogranicis nekoj kolku vojska smee da ima e suverinnitet na nivo na kosovo, so prakticno ne e ni zemja.
ОК, но што е подобро за Украинците, да имаат силна војска и половина од територијата што ја имаа, или цела територија минус Крим и војска по мерак на Русија? И тоа ја губат подобрата половина плус излезот на море. Мене овде ми нема математика.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Поддржуваш окупатори и терористи, посакувам тоа што го поддржуваш да ти дојде дома и во твој двор.
Русите да и ебат матер на Илиридава?

Многумина ќе се сложат да престане овој ужас без крај, што ни го сместија западните партнери во соработка со СДСМ и Албанците.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.384
Поени од реакции
36.320
ОК, но што е подобро за Украинците, да имаат силна војска и половина од територијата што ја имаа, или цела територија минус Крим и војска по мерак на Русија? И тоа ја губат подобрата половина плус излезот на море. Мене овде ми нема математика.
Втората опција е многу полоша за Украина. Целокупниот договор го трасира патот Украина со тек на време да биде проголтана од Русија по теркот на Белорусија. Тоа им е јасно на Украинците и затоа по никоја цена нема да го потпишат. Посебно не додека Русија не може да ги совлада на бојно поле.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Втората опција е многу полоша за Украина. Целокупниот договор го трасира патот Украина со тек на време да биде проголтана од Русија по теркот на Белорусија. Тоа им е јасно на Украинците и затоа по никоја цена нема да го потпишат. Посебно не додека Русија не може да ги совлада на бојно поле.
Навистина не знам како е подобро да изгубиш половина држава.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.709
Поени од реакции
21.691
Ќе видиме како ќе се одвива и заврши војната но да се потсетиме, никој не стапна на германско тло па на крај Германците ги дадоа Данзиг, Алсак&Лориан, Мемел, Западна Прусија, Холштајн, дел од Силесија, Сар, Рур и си ги ограничија војската, морнарицата и авијацијата. Австро-Унгарија да не почнам да набројувам подобро што се изгуби.

Работата не е толку кој колку освоил (не дека не е важно и не влијае на војната, напротив) но најважно е кој колку има капацитет да ја води војната. Затоа Украинците прават глупи ПР потези и питачат 24/7, помошта полека секнува и ако секне целосно тогаш толку од нив. Од друга страна надежта дека РФ ќе биде дестабилизирана со петоколонаши од внатре и со санкции од надвор е умрена и закопана а воената индустрија се развива и шири секојдневно.

Секако постои и опцијата Украинците да одбиваат да потпишат договор а Русите остварувајќи ги своите територијални амбиции да запрат со напредувањата и едноставно да си ја гаѓаат Украина (тоа што ќе остане) со дронови и проектили без прекин ад инфинитум.

Бонус, проекција на населението во Украина според ООН.

Ukraine_2023_population_pyramid.svg.png
Population_of_Ukraine_from_1950z.svg.png
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.125
Поени од реакции
2.827
Upickumater, ova mnogu me potseti sto nasite zapadni "sojuznici" ni go napravija nas...
Истите што сега и „помагаат“ на Украина да се одбрани, турнаа ист братски народ во војна да гинат мме
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.853
Сакам да се распадне Отан а потоа и гЕУ, да ги видиме нашите говнари кај ќе бегаат...
Туку татарчињата ќе ги пратат на Источен Фронт, или ќе условиваат ПРВО со разни барања ???
Немој толку да ги напајџаш дечкиве од Северџгански Сојуз, тие ќе бидат меѓу првите кои доброволно ќе заминат на Источен фронт за да ги бранат:
-својот избор на шарен живот;
-демократијата;
-слободната демоНкратија
-правото на 139 родови, да се парат со дрвото,и слонот;
-да бидат мајмуни ако е тоа во тренд...
итн, итн итн

За Татаромонголоидите повторно ги потценуваш.
Знаеш ли дека Бугарија е единствената од нацифашистичкиот сојуз која не упатила армијски единици кои ќе бидат учесници во борбените дејства, дека единствцено што учествувале е во логистички и позадински дејанија, дека токму заради тој факт истата не поделена/распарчана по крајот на WW2.
Исто ќе биде и сега во даден момент ќе ја сменат страната и ќе станат поголеми Руси од Русите.

Повеќе сум загрижен заради учеството на Северџганите во активностите против РФ, ама има една цака, можеме да се вадиме дека тоа бил Северџганистан а не Македонија ние Македонците не сме се бореле на страната на нацифашистите против Руската Федерација, ако ни поверуваат добро ќе поминеме.

Јас сум уверен дека НАТО нема да влезе со војска во Украина. Прво, така рискира распад. Колку и да се вазали на САД повеќето членки, има граница на вазалството која нема да ја поминат. Второ, како го замислуваат тоа влегвањето во Украина? Мислам дека се свесни дека Русите ќе почнат да ги гаѓаат. После тоа, што? Ќе возвратат? Лет на проектил од Кенингсберг до Берлин или Париз е веројатно помалку од минута, до Лондон можеби 2 минути. Подводните нафтени инсталации на Норвешка ќе ги снема за 5 минути.
Од каде го црпиш твоето уверување дека ОТАН нема во догледно време да ја нападне Руската федерација.

Ако денес Берлин, Лондон и Париз не ги задржат своите позиции-колонии и резерворите со евтини суровини тогаш прашање на време е кога сите тие ќе завршат на буништето, се надевам нема долго да чекаме, ама сепак тоа се процеси кои не се одвиваат преку ноќ.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.744
ОК, но што е подобро за Украинците, да имаат силна војска и половина од територијата што ја имаа, или цела територија минус Крим и војска по мерак на Русија? И тоа ја губат подобрата половина плус излезот на море. Мене овде ми нема математика.
Ima matematika, samo terate inaet so muabetot.

Koa kje go predades suverinitetot pod zakana za oruzje, ne e ni vazno koj e pocetniot uslov. Nie pocnavme so ramkoven, stignavme do toa bujar osmani da ni pregovara za goce delcev vo nase ime. Kaj niv e vojskata i neutralnost i nz so drugo ali ete, kazi mi so kje gi spreci utre Rusite da im copnat use nekoe gradce, region ili pobaraat neso drugo?

Gi iam citano i gleano site izjavi/intervjua na Putin od pocetok na vojnata. Nekolku pati ima naglaseno deka toa mu se glavnite baranja. Teritorijata sea mu e leverige, bidi siguren deka ako se pregovara za neutralnost i razoruzuvanje, kje gi vrati tie teritorii na pregovaracka masa. Sekako mozhe i sve da izgubat na kraj, ama mozhe i se da dobijat.

Taka da odbivanjeto na dogovorot na Ukraina e sosema logicen cekor, sekoja drzava bi dejstvuvala isto(osven nekoj kvazi zemji ko nas). Greska na nivnite politicari e so se dovele do tuka, ama za toa treba da trgnes decenii nanazad, dalaku pred invazijata.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.046
Поени од реакции
84.856
Ако сите тргнат по умот на Макрон и решат да праќаат свои војници во Украина, жими се далеку ќе стигнат... Еве хипотетички ако правиме муабет, што ќе се деси кога ќе почнат "по грешка" да гинат тие војници таму од случајно залетани руски проектили? Нема да се побуни населението зошто нивни војници гинат за земја која не е членка на НАТО? Нема да им се удри по глава (или врати како бумеранг) тоа нивно праќање на НАТО војска да гине во друга држава? Сите вести кажуваат дека паѓа поддршката кај населението во Европа во корист на Украина, повеќето бараат брзи мировни преговори и крај на војната.

Ќе повторам, тешко на цела Европа ако тргне по паметот на бабоебачот...тој не може ред да воспостави во својата земја, ќе праќал војници во Украина.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.127
Ima matematika, samo terate inaet so muabetot.

Koa kje go predades suverinitetot pod zakana za oruzje, ne e ni vazno koj e pocetniot uslov. Nie pocnavme so ramkoven, stignavme do toa bujar osmani da ni pregovara za goce delcev vo nase ime. Kaj niv e vojskata i neutralnost i nz so drugo ali ete, kazi mi so kje gi spreci utre Rusite da im copnat use nekoe gradce, region ili pobaraat neso drugo?

Gi iam citano i gleano site izjavi/intervjua na Putin od pocetok na vojnata. Nekolku pati ima naglaseno deka toa mu se glavnite baranja. Teritorijata sea mu e leverige, bidi siguren deka ako se pregovara za neutralnost i razoruzuvanje, kje gi vrati tie teritorii na pregovaracka masa. Sekako mozhe i sve da izgubat na kraj, ama mozhe i se da dobijat.

Taka da odbivanjeto na dogovorot na Ukraina e sosema logicen cekor, sekoja drzava bi dejstvuvala isto(osven nekoj kvazi zemji ko nas). Greska na nivnite politicari e so se dovele do tuka, ama za toa treba da trgnes decenii nanazad, dalaku pred invazijata.
Добро, да речеме дека утре прекинува војната, Украина си останува на овие граници, Русија нема никакво влијание на Украина.

Мислиш западниве земји таа "помош" што ја даваа ќе биде за џабе? Мислиш ќе им речат, супер, се одбранивте, играјте си сеа држава? Бидите си независни?
Ако нас ни ги праат овие срања, рачунај таму кај што имаат вложено x1000 што ќе им праат. Тие луѓе таму си ја отпишаа независноста дента кога се одлучија да се приклучат на западот а се во дворот на Русија.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.744
Upickumater, ova mnogu me potseti sto nasite zapadni "sojuznici" ni go napravija nas...
I sea prakjame oruzje vo vojna vo koja nieden makedonski gragjanin ne bi se soglasil da ucestvuvame.
Добро, да речеме дека утре прекинува војната, Украина си останува на овие граници, Русија нема никакво влијание на Украина.

Мислиш западниве земји таа "помош" што ја даваа ќе биде за џабе? Мислиш ќе им речат, супер, се одбранивте, играјте си сеа држава? Бидите си независни?
Ако нас ни ги праат овие срања, рачунај таму кај што имаат вложено x1000 што ќе им праат. Тие луѓе таму си ја отпишаа независноста дента кога се одлучија да се приклучат на западот а се во дворот на Русија.
Pak kje kazam, ima nivo na suverinitet. Nie iame edno, germanija drugo, francija treto. Taka kje bide i za Ukraina.
Na kraj on kje si vidat kakov im e esapot. Nekogas i zemjite/narodite vlagaat vo vakvi konflikti neracionalno, i racunot ispagja drug( ex-yu). A oni se vlezeni odamna vo kasata.

Samo kazuvam deka dogovorot, ne e nekakov bombona dogovor tuku celosna kapitulacija, i niedna zemja nema da go potpise bez da bide sramneta do temel.

Za moe mislenje, hipoteticki ako Ukraina izvojuva takva pobeda, so licno ne veruvam, tesko deka nekoj kje gi mafta ko nas. Zapadot, vekje kje si gi ima izvadeno parite bidejki Rusija kje bide u nokdaun. Ukraina e sepak golema zemja, so resursi i dobra mestopolozba, i osven ako ne e celosno razorena, od vojnava kje izleze kako ekstremno militarizirano opstestvo. Tesko deka nekoj kje mozhe da gi prinudi na bilo so.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom