Исчезнати лица

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.778
Поени од реакции
5.886
...да одговориме на ова прашање треба да ги знаеме турските закони за такви осетливи ситуации, без разлика кој што кажал или барал, ама и дали пак имало допис преку Интерпол како треба тие да постапат, зезната ситуација за паушално коментирање.
Pa neli toj sam si pisha deka go prashale kako saka!
I im rekol expresno da go vratat! A sepak ne e.
Ako imalo nekoi precki , dopisi ili direktivi sigurno nemalo da go prashuvaat.
da sme zdravi zhivi ce slushnime i ce vidime.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.747
Поени од реакции
35.033
Прво прашање до скептиците, зошто некој би ризикувал да киднапира девојче сред бел ден со камери насекаде, за да го убие и да го намести Палчо. А притоа да ризикува со кола на човек што го убил претходно да го киднапира девојчето. Не ли е полесно да се убие Палчо навечер во некое темно ќоше.

Значи според скептициве, местенката му ја прават државни служби со помош на ЦИА, а имаат направено дебилни грешки, ѓоа полуматуранти од Индина го правеле планот, било кој во околината со камера во дуќанот можел да ги открие и да се дознае вистиниата. Значи во конспирацијата се влезени сите околни дуќанџии и сите камери по патеката на колите. Значи во МВР, најмалку 20тина полицајци ги виделе снимките, во нашиве безбедносни структури избушени ко Швајцарско сирење ич не е тоа можност за проток на инофмрации или некоја снимка. Значи за мубаетот е се повторува Смилковци, само сега улогата на шипојте ја превземаа тие околу Палчо. Бог да чува. Да не се размислило ич.
Автоматски споено мислење:


Кај сум подалеку ма, што инсинуираш и ти ко оној малоумниот антон.
...па те читам, нели те следам што коментираш, да ти најдам сега пост каде кажуваш дека си надвор од МКД, може погрешно протолкував, ама баш се чудев што така, Ок не е важно еве јас сум грешка.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.747
Поени од реакции
35.033
Pa neli toj sam si pisha deka go prashale kako saka!
I im rekol expresno da go vratat! A sepak ne e.
Ako imalo nekoi precki , dopisi ili direktivi sigurno nemalo da go prashuvaat.
da sme zdravi zhivi ce slushnime i ce vidime.
...па не мора да значи дека и тој што напишал е вистина,
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Прво прашање до скептиците, зошто некој би ризикувал да киднапира девојче сред бел ден со камери насекаде, за да го убие и да го намести Палчо. А притоа да ризикува со кола на човек што го убил претходно да го киднапира девојчето. Не ли е полесно да се убие Палчо навечер во некое темно ќоше.

Значи според скептициве, местенката му ја прават државни служби со помош на ЦИА, а имаат направено дебилни грешки, ѓоа полуматуранти од Иднина го правеле планот, било кој во околината со камера во дуќанот можел да ги открие и да се дознае вистиниата. Значи во конспирацијата се влезени сите околни дуќанџии и сите камери по патеката на колите. Значи во МВР, најмалку 20тина полицајци ги виделе снимките, во нашиве безбедносни структури избушени ко Швајцарско сирење ич не е тоа можност за проток на инофмрации или некоја снимка. Значи за мубаетот е се повторува Смилковци, само сега улогата на шипојте ја превземаа тие околу Палчо. Бог да чува. Да не се размислило ич.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.747
Поени од реакции
35.033
овде

"Нашиот министер за правда, г-дин Јилмаз Тунч, ја прими северномакедонската делегација, во која беа министерот за правда на Северна Македонија, Кренар Љога, претседателката на Судскиот совет, Весна Дамева и поранешниот претседател на Уставниот суд, Салих Мурат.

За време на средбата, министерот Чавушоглу изјави дека сме подготвени да ја поддржиме Северна Македонија со давање информации за неодамнешните студии направени во областа на правосудството во нашата земја. Северномакедонската делегација изрази благодарност за досегашната помош и поддршка што Турција и ја пружила на Северна Македонија и истакна дека би биле среќни да ја видат Турција на своја страна во иднина.

На средбата присуствуваа и заменик-министерот г-дин Нијази Ачар, генералниот директор за надворешни односи и Европската унија г-дин Касим Чичек и други претставници на Министерството."

тука

"Министерот за правда Кренар Лога се сретна со турскиот колега Тунч.

Северномакедонскиот министер за правда Кренар Лога се сретна со неговиот колега Јилмаз Тунч во Анкара, во рамки на нивната официјална посета на Турција.

На средбата што се одржа во Министерството за правда на Република Турција беа оценети односите меѓу двете земји, особено судската соработка.

На средбата било разговарано и за прашањето за екстрадиција на осомничениот за убиството Љупчо Палевски, кој е притворен во Турција.

Се дознава дека министерот за правда Кренар Лога бил информиран од турскиот колега дека процесот на предметот за Палевски е завршен и се очекува да бидат завршени управните постапки.

Министерот Лога му се заблагодари на министерот Тунч за брзата интервенција и апсењето на Палевски.

Министерот за правда Кренар Лога е придружуван од претставници на судството за време на неговата посета на Анкара..."
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
...види, може ти си малку подалеку, па нема да ти ѕвонат на врата, па да ти речат " ај да прошетаме до станица да помуабетиме што ти пишуваш на кајгана форум":eek:
Иначе ако сакаш со ова да кажеш дека имаш некакви си „факти“ што докажуваат нешто а ти е страв да ги дадеш. Чим ти си дошла до тие некакви „факти“ можам да си замислам дека уште најмалце 2000 души ги имаат и моментално се шират на НЕТ како чума. Имаше такви шепнати муабети и „факти“ пред 12 години дека Трајко Вељановски го нарачал убиството на децата од сигурни извори и така натаму.

Една работа ќе ти кажам едно е министерство за Внатрешни работи а сосема друго се експерти полицајци што работат на случаите. Може да се намести убиство и киднапирање во пичкевац негде. Киднапирање во центар со снимки од камери и со учество на стотици ако не и неколку иљади полицајци од разни етнички групи и различна партиска припадност тоа не се мести, во тие сигурно има и некој кој е близок роднина или пријател на семејството, Македонија е мала. Ако е местенка никој тоа не може да го скрие. До сега ќе излезеше 100 пати.
Автоматски споено мислење:

Што има тука, Што треба да докаже ова, еве го текстот:


Our Minister of Justice, Mr. Yılmaz Tunç, received the North Macedonian Delegation, including the Minister of Justice of North Macedonia Krenar Lloga, the President of the Judicial Council Vesna Dameva and the Former President of the Constitutional Court Salih Murat.

During the meeting, Minister Çavuşoğlu stated that we are ready to support North Macedonia by giving information about the recent studies carried out in the field of judiciary in our country. The North Macedonian delegation expressed their gratitude for the aid and support Turkey has provided to North Macedonia so far and stated that they would be happy to see Turkey on their side in the future.

During the meeting, Deputy Minister Mr. Niyazi Acar, Director General of Foreign Relations and European Union Mr. Kasım Çiçek and other Ministry officials were also present.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.747
Поени од реакции
35.033
Иначе ако сакаш со ова да кажеш дека имаш некакви си „факти“ што докажуваат нешто а ти е страв да ги дадеш. Чим ти си дошла до тие некакви „факти“ можам да си замислам дека уште најмалце 2000 души ги имаат и моментално се шират на НЕТ како чума. Имаше такви шепнати муабети и „факти“ пред 12 години дека Трајко Вељановски го нарачал убиството на децата од сигурни извори и така натаму.

Една работа ќе ти кажам едно е министерство за Внатрешни работи а сосема друго се експерти полицајци што работат на случаите. Може да се намести убиство и киднапирање во пичкевац негде. Киднапирање во центар со снимки од камери и со учество на стотици ако не и неколку иљади полицајци од разни етнички групи и различна партиска припадност тоа не се мести, во тие сигурно има и некој кој е близок роднина или пријател на семејството, Македонија е мала. Ако е местенка никој тоа не може да го скрие. До сега ќе излезеше 100 пати.
Автоматски споено мислење:


Што има тука, Што треба да докаже ова, еве го текстот:


Our Minister of Justice, Mr. Yılmaz Tunç, received the North Macedonian Delegation, including the Minister of Justice of North Macedonia Krenar Lloga, the President of the Judicial Council Vesna Dameva and the Former President of the Constitutional Court Salih Murat.

During the meeting, Minister Çavuşoğlu stated that we are ready to support North Macedonia by giving information about the recent studies carried out in the field of judiciary in our country. The North Macedonian delegation expressed their gratitude for the aid and support Turkey has provided to North Macedonia so far and stated that they would be happy to see Turkey on their side in the future.

During the meeting, Deputy Minister Mr. Niyazi Acar, Director General of Foreign Relations and European Union Mr. Kasım Çiçek and other Ministry officials were also present.
...сакам да кажам дека и турските медиуми и портали не информираат повеќе отколку нашите, така да останува да тука да се разјаснат или не се разјаснат, убиствата, кривци сигурно ќе има, но дали ќе бидат оние вистински,
...ниту покоен Киро Глигоров не успеал да дознае за организаторот на неговиот неуспешен атентат или само ние народот не дознавме!
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
...сакам да кажам дека и турските медиуми и портали не информираат повеќе отколку нашите, така да останува да тука да се разјаснат или не се разјаснат, убиствата, кривци сигурно ќе има, но дали ќе бидат оние вистински,
...ниту покоен Киро Глигоров не успеал да дознае за организаторот на неговиот неуспешен атентат или само ние народот не дознавме!
На Киро Глигоров Атентатот беше 1995, ниту имаше камери ниту ништо. Што сакаш да се дознае. Купиле кола во матно време кога малтене не ти ни требаше лична карта за да купиш таков крш, кој којзнае дали бил регистриран. Како странец можел да биде откриен кога ја оставил само колата и негде од безбедно ја активирал бомбата. Каква била можноста покажува и фактот што направија одма фото робот од тој што ја оставил колата. Како можеш да го споредиш атентатот на Киро Глигоров со ова? Како сега јас да кажам ама ете Гоце Делчев не се дозна кој го предаде.

За ова бре има снимки докази, кои ги виделе стотици експерти, од кои не секој е под влијание на власта. Сите вработени во МВР не се ДУИ и СДСМ, има и ВМРО има и неопределени. Можеби за Киро Глигоров можел еден/двајца полицајци да замижат и некој ако открие да го убијат, попут жената што се самоуби со два куршума. Ама како ќе заќутиш дуќанџии и еден куп сведоци во МВР? Зошто власта да си прави толкави компликации наместо само да го убие Палчо? Што ги спречило да го убијат? Па уште рекол тој таму ќе ме мачат и ќе ме убијат. Па пази, сега кога ќе е очигледно дека го убиле, а не претходно, па морале да му местат. Абе шоу.

Или само да се кажело нешто. Ако е местено, ќе излезе набргу, мада до сега требаше 100 пати да излезе и затоа тврдам дека не е местено.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.747
Поени од реакции
35.033
На Киро Глигоров Атентатот беше 1995, ниту имаше камери ниту ништо. Што сакаш да се дознае. Купиле кола во матно време кога малтене не ти ни требаше лична карта за да купиш таков крш, кој којзнае дали бил регистриран. Како странец можел да биде откриен кога ја оставил само колата и негде од безбедно ја активирал бомбата. Каква била можноста покажува и фактот што направија одма фото робот од тој што ја оставил колата. Како можеш да го споредиш атентатот на Киро Глигоров со ова? Како сега јас да кажам ама ете Гоце Делчев не се дозна кој го предаде.

За ова бре има снимки докази, кои ги виделе стотици експерти, од кои не секој е под влијание на власта. Сите вработени во МВР не се ДУИ и СДСМ, има и ВМРО има и неопределени. Можеби за Киро Глигоров можел еден/двајца полицајци да замижат и некој ако открие да го убијат, попут жената што се самоуби со два куршума. Ама како ќе заќутиш дуќанџии и еден куп сведоци во МВР? Зошто власта да си прави толкави компликации наместо само да го убие Палчо? Што ги спречило да го убијат? Па уште рекол тој таму ќе ме мачат и ќе ме убијат. Па пази, сега кога ќе е очигледно дека го убиле, а не претходно, па морале да му местат. Абе шоу.

Или само да се кажело нешто. Ако е местено, ќе излезе набргу, мада до сега требаше 100 пати да излезе и затоа тврдам дека не е местено.
...точно, денес има многу можности со снимки и видеа, но зошто се избриша поткаст видеото на јутјуб каде истиот изнел прљав веш на многу функционери и разни малверзации во државава, селективни снимки ќе се чуваат или што,
...монструм ако бил нека докажат веднаш и сега, ама штом бришат видеа и го изолираат без право да се изјасни, но со право да излезе од државата и после филм ќе се прави...точно!
... тој монструм како тоа се осудува од САМО комшиите виделе, невиделе, многу дупки во потрагата и точно денес за 5 минути све се открива од надлежните , што е ова циркусијада, а невино девојче под земја, никој за ништо не се зборува и ниту ќе се знае, ќе видиш, ќе речат ,,крив" ајт во затвор и толку, а ние ќе се занимаваме со кандидативе за Претседател и избори кои догодина ќе ни го загорчува животот и нови закони со лапање пари во плати на истите и нивни функционери!
Како можеш да го споредиш атентатот на Киро Глигоров со ова? Како сега јас да кажам ама ете Гоце Делчев не се дозна кој го предаде.
...јас напишав и за Борис Трајковски паднатиот авион, дека ништо не се дозна, ама не примети или тоа е во поново време ти отиде кон Гоце Делчев, за тебе нормално е 24ч да не се лоцира каде паднал, Мостар е во Босна не е некаде во Амазон, а нашиве служби што направиле во таа дадена ситуација цели 24ч, не се сеќавам?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.109

Прегледај го приврзокот 408293

...да речеме, претпоставка, град со болници од различен тип концентрирани на едно место, штом идел за здравствен преглед и мислење, зарем не идат нашите пациенти кои не мо
ат да најдат решение по нашите клиники, во Белград за консултации и преглед, па во Турција со се оперативен исход доколку е потребно, пак претпоставка!? :toe:
Белград не бил во болница. Башка за мапава, има болници и во Штип и Брод. Но
Имав извадено автобуска карта за Истанбул која не ја искористив токму од причина на потерницата на Интерпол бидејќи апсењето е извесно и поубаво е да се малтретираш по пат од 200 км.
одел за Истанбул, не за Баликесир како и да се вика, во нивна болница. Иако вели дека извадил карта за Истанбул. И одел со опрема за подкаст иако вели дека имал поголеми здравствени проблеми. Нормален човек со такви маки не оди да снима таму спотови. Да не набројувам други нелогичности со тајмингот на патување, размак на деновите кога му се јавиле дека му дошла полиција и слично.
...точно, денес има многу можности со снимки и видеа, но зошто се избриша поткаст видеото на јутјуб каде истиот изнел прљав веш на многу функционери и разни малверзации


И стварно е нереално да споредуваш кингерот, Глигоров со едночудо снимки, изјави од притворените и сомнителните познанства со таткото и дедото (и сомнителното досие на дедото и неговиот имот) од минатото. Па и криминалното досие на првоосомничениот. Ако тоа го правиш само да се докажуваш дека ти си во право, ок.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.574
Поени од реакции
9.148
И одел со опрема за подкаст иако вели дека имал поголеми здравствени проблеми.
Дека направил убиство и ќе побегне со опрема за подкаст за да продолжи да снима? Тогаш која е логиката да се забрани каналот? Подкастите негови имаат исто висока вредност како и тоа кој ги извршил убиствата на Панче и Вања.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.609
Поени од реакции
62.718
Дека направил убиство и ќе побегне со опрема за подкаст за да продолжи да снима? Тогаш која е логиката да се забрани каналот? Подкастите негови имаат исто висока вредност како и тоа кој ги извршил убиствата на Панче и Вања.
Каде има докази дека имал опрема за снимање со него?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.109
Дека направил убиство и ќе побегне со опрема за подкаст за да продолжи да снима? Тогаш која е логиката да се забрани каналот? Подкастите негови имаат исто висока вредност како и тоа кој ги извршил убиствата на Панче и Вања.
кој ги извршил?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.574
Поени од реакции
9.148
Каде има докази дека имал опрема за снимање со него?
И одел со опрема за подкаст
Автоматски споено мислење:

кој ги извршил?
И јас би сакал да знам... Кој ги извршил? И каде е оружјето со кои се извршени убиствата? Наводно два пиштоли се најдени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom