Кое е Вашето „црвено знаме“ (red flag)

Член од
22 август 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.562
бевме раскинати пред да се смириме пак :icon_lol:
Се вика „раскинати“ со причина. Ако не било извесно дали ќе се смират, дотичниот, дотичната се слободни и не се рачуна за варање. Одма почнување врска исто е ред флег, човек од почит кон сопствените чувства и психа пред сѐ треба да си даде малку време пред да почне пак.


2. Ти ми си втор дечко у животов;
Искрено ги жалам жените / мажите коишто се чувствуваат приморани да даваат вакви одговори. Таа примораност за мене е црвено знаменце искрено. Ставот е побитен. Дали некој бара за да најде или за да пише рецка говори повеќе за личноста.

Одмори: Ова јас си го кажувам не мора да е така правилно за сите. Со активниов живот, работа, трчкање наваму натаму кога гледање 3 пати неделно е премија и идеално, уште да ми предложи да одиме сами со друштво на одмор ќе се позамислам. Ова за сериозна врска или брак важи. За почетни стадиуми и јас полека и саглам се движам оти кај машките емотивната поврзаност не оди по ист распоред како кај жените. Им треба време да се поврзат.

За другари/ки сечие искуство е индивидуално, ама многу почесто се дешавало да се покаам што сум им дала предност ним отколку на партнерот. Окружување. Партнерот, со сите маани и проблеми во врската, пофер излегувал. Секој треба секому да даде соодветно место во животот според заслуга.

Нозе миење сте спомнале баш вчера се изнасмеав. :D Вчера нозе не миев, ама после работа, отидов, испазарив, супа, чај сварив и му спремив вода за нозе. Не затоа што сум жена и подредена и слуга и не знам што, туку затоа што ми е партнер и затоа што знам како е да се бориш сам особено кога ќе се разболиш. Сѐ е во индивидуалната ситуација и во нијансите. Пред сѐ, мора да научиш да бидеш партнер, во секоја смисла на зборот, да бидеш дел од животот и секојдневието во којшто ќе направиш другиот да се почувствува безбедно како во свој дом, метафорички мислам.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.989
Поени од реакции
3.720
Тоа кога излегува женската со другарките, гарант има муабети: срцка не е тој за тебе, можеш ти подобро, види го крив му е носот, не е доволно висок..... и такви слични муабетчиња.
Не, не, не иде тоа така... кај женските нема такви директи, кај нив се оди по заобиколен пат, низ дворски игри, низ шала... Ке и каже како е, ја нема нешто, слабо искачаат со дечкото, разбира тоа дека дечко и многу работи ама треба и на неа да и посвети повеќе внимание, ке ја праша кога последен пат биле во диско, на пица... потоа случајно ке се сети и ке и каже дека пред два дена го сретнала типот кој на другарката и бил симпатија пред да си фати дечко, па тој ја прашал каде е другарка и, слабо ја гледа...па таа му кажала дека другарката си фатила дечко и слабо излага, па тој изреагирал тажно, дури солзи на очи му дошле и ништо не рекол само ги прашал каде сега излегуваат па рекол дека у петок и тој со друштвото планира таму да излезат па може ке се видат и тој ке чести за новиот стан у Капиштец шо со го купил... и толку треба, фитилот е запален, некој ке изрази желба да излези во петок со другарките оти одамна нема излезено, малку да се видат и опуштат...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.786
Поени од реакции
10.336
Искрено ги жалам жените / мажите коишто се чувствуваат приморани да даваат вакви одговори. Таа примораност за мене е црвено знаменце искрено. Ставот е побитен. Дали некој бара за да најде или за да пише рецка говори повеќе за личноста.
Епа баш тоа е маката, никој не бара од нив туку самите се чувствуваат „приморани“ да дадат изјава од типот: Види, не знам ти колку партнери си имал ама мене ми си втор“.
На тој муабет јас се поздравувам и патот под нозете. Мислам, дај не ме ебај во здрав мозок.

И не станува збор за рецки, напротив, ти имаш некои граници преку кои не преминуваш и ти се она... врв од трпение - едноставно против тоа не можеш. Секој што има барем малку самопочит има некои такви свои граници и не ги погазува.

Јас за себе кажав:
- да не пуши ко турчин;
- да не кука за секоја најмала ситница и за буквално се' да изиграва жртва (обично кај таквите чувството за сопствена одговорност е во длабок минус)
- муабетот „само втор ми си“ ќе во вцрстам во категоријата да не лажи ко циган.

За некого многу, за некого малку, ниту пак јас сум идеален и некои мои карактеристики на многу луѓе не им се свиѓаат ама ете против овие 3 работи никогаш не сум преминал.
Причината е едноставна, само ќе ми се отворат нерви и со тек на време врската гарант ќе пукне.

За останатиот дел од твојот пост, потполно се согласувам во однос на терање одделни одмори со друштва и посветеност / одговорност / грижа кон партнерот во секојдневието.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.562
И не станува збор за рецки, напротив, ти имаш некои граници преку кои не преминуваш и ти се она... врв од трпение - едноставно против тоа не можеш. Секој што има барем малку самопочит има некои такви свои граници и не ги погазува.
Да, да, сакав да кажам разлика во став, од тип на „со еден/една не се умира“ што е отприлика можеби технички точно но да е единствена или најголема причина за менување партнери ми е минус. Интегритет , како што рече.

Со сувото гори и сировото, искрено жал ми е за тие на коишо си им бил стварно втор if any. :D
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.786
Поени од реакции
10.336
Да, да, сакав да кажам разлика во став, од тип на „со еден/една не се умира“ што е отприлика можеби технички точно но да е единствена или најголема причина за менување партнери ми е минус. Интегритет , како што рече.

Со сувото гори и сировото, искрено жал ми е за тие на коишо си им бил стварно втор if any. :D
Греота е да се жалам во однос на константен партнер во животот и одлука која сум ја донел, искрено - мора некој од горе да ме сакал. Ваков каков сум поприлично среќен испаднав во изборот и повеќе од задоволен сум со тоа што го имам сега. Среќа во газот сум имал е најдобар одраз на реалната состојба. :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Во право си во однос на "if any" - искрено не знам, можеби сум пропуштил пар прилики но до тој муабет кога сум стигнал со женско сум напуштал терен (а претходно не сме изодиле многу пошто ваквите изјави ми се дешавале во почеток на запознавање или врска).

Постои и еден друг аспект на потенцијалните врски, не е ред флаг муабет ама за што се' не се проговори на темава - па ајде.

Има моменти кога заради недоволна зрелост кај еден од потенцијалните партнери или заради други безвезни околности едноставно не се продолжило понатаму.
Е сега, физичката привлечност ја имаш и останала кон тоа лице ама си прекинал контакт. После X години имаш прилика да видиш дека истото лице созреало во прекрасен карактерен човек кој држи до себе (што е реткост) и ако ништо друго ти е мило што е таков / таква, иако твојот џокер таму го потроши пошто на време не си одиграл како се очекувало од тебе (или заради друг сплет на околности, небитно).

Ги покривме мислам "if any" и "what if" моментите кај потенцијалните партнери со овој муабет :D
 
J

joli1

Гостин
Не, не, не иде тоа така... кај женските нема такви директи, кај нив се оди по заобиколен пат, низ дворски игри, низ шала... Ке и каже како е, ја нема нешто, слабо искачаат со дечкото, разбира тоа дека дечко и многу работи ама треба и на неа да и посвети повеќе внимание, ке ја праша кога последен пат биле во диско, на пица... потоа случајно ке се сети и ке и каже дека пред два дена го сретнала типот кој на другарката и бил симпатија пред да си фати дечко, па тој ја прашал каде е другарка и, слабо ја гледа...па таа му кажала дека другарката си фатила дечко и слабо излага, па тој изреагирал тажно, дури солзи на очи му дошле и ништо не рекол само ги прашал каде сега излегуваат па рекол дека у петок и тој со друштвото планира таму да излезат па може ке се видат и тој ке чести за новиот стан у Капиштец шо со го купил... и толку треба, фитилот е запален, некој ке изрази желба да излези во петок со другарките оти одамна нема излезено, малку да се видат и опуштат...
ех, колку само вистина.

она што е честа појава кај жените, а не е кај мажите, е константното саботирање на другарките преку моабети кои им намалуваат доверба, моабети преку кои им прават турбуленции во врска, не е ни чудо што мнозинство жени кога би можеле да изберат преферираат машко за пријател.

би можал сега да напишам еден пет километарски пост со мое искуство за тоа како многу често сингл ,,пријателки" или пак ,,пријателки" кои што си ги вараат сопствените дечковци се најчесто екстремно детриментални за една врска, поготово кога партнерката ти е личност на која што лесно други и влијаат, ама подобро е едноставно да напишам некои red flags и да дадам совети и на тој начин да го споделам искуството и поентата што сакам да ја доловам тука на темава се со цел утре да се заштитите од такви партнер/ки и нивни ,,пријатели/пријателки":

  • се сложува со твоите црвени линии за во врска пред истата да започне или на почетокот на врската, дури и додава аргументи за истите, ама одеднаш мислењето и се мењава, одеднаш за неа тие црвени линии стануваат контролирачки, манипулаторски, ненормални и некои други придавки - биди сигурен дека некој и го полни паметот против тебе и против врската која што ја имаш со неа, најчесто тие во нејзино опкружување, колеги/колешки или пријатели/пријателки кои што имаат посебни намери со неа, дали да го искористат револтот створен кај нејзе или пак да ја направат иста како нив.
  • почнува да зборува како други луѓе и кажувале дека веќе не била истата, како се променила, нешто што е нормално при влагање во врска, само поради промена на навиките, промена на приоритетите (сега ти си и приоритет, не они) како и поради тоа што misery loves company. - биди сигурен дека активно работаат на тоа да ти ја усерат врската удирајќи по нејзината самодоверба и правејќи и дилема дали е воопшто истата личност веќе, се со цел да ја вратат во првобитна состојба, како сингл и како некоја која што претходно им угодувала, а веќе не.
  • колешката/другарка и која што го вара дечко и и кажала дека твоето поставување на црвени линии во врска биле контролирачки поради тоа што твојата партнерка и се доверила за одредени проблеми во врската со кои што сте се соочувале (скроз погрешен потез и пример за red flag).
  • другарките или колешките со која што е блиска и се промискуитентни - ако самата не сфаќа колкава опасност е ова, тогаш или услови ја да прекине контакт со нив, или биди спремен у блиска или подалечна иднина да стане како нив.
  • другарките или колешките со кои се слуша, пие кафе повремено се типки кои што немале ниту една коректна врска во сопствениот живот, имаат yolo менталитет, имаат историја на превари на сопствените дечковци/мажи.
  • другарките или колешките со кои што е во секојдневен контакт и се по 30 години (у најголем дел од случаевите има причина и не е поради тоа што приоритет и било кариерата) и немаат ниту брак, ниту пак се во врска, приоритет им се сеуште тинејџерски работи од типот на барање пажња и валидација по социјални мрежи и излегување по ноќни клубови каде што мнозинството присутни се далеку помали од неа.
  • другарките или колешките со кои што е у контакт која што претходно ги оговарала и ти кажувала дека немаат убаво мислење за тебе и врската, одеднаш почнува да ги прифаќа нивните позиви за излегувања по сумљиви места - знај дека врската ти е при крај и дека веќе нивното влијание кај неа е далеку поголемо отколку твоето.
  • партнерка на која што лесно други можат да и влијаат и проблемите во врската ги кажува на колешки и ,,другарки" кои што најчесто немаат ниту имале коректна врска во минатото, наместо со најблиските (родители, сестра/брат, итн) - од овие жени бегај, биди сигурен дека цел живот ќе тражи валидација и оправдувања на неоправдливи потези, и тоа наместо кај најблиски свои, ќе направи цел град да ви ја знае ситуацијата во врската.

tl:dr - бегај од жени кои што ги споделуваат проблемите на врската со своите сингл и/или промискуитентни партнерки, многу често одредени типови на жени кои се присутни во животот на твојата партнерка ќе прават се што е можно (ин)директно да ви ја заебат врската доколку истото го дозволиш.

има и други, ама ќе оставам некои други форумаши да изнесат сопствено мислење и сопствено искуство, па постепено ќе изнесувам и некои други мои ставови.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Не пишав јас никаде дека тоа што го мислам е за излегување во таверна, паб до примерно време, никој немаше споменато, сега тоа се спомена. Зборев строго за касно вечерни излегувања и продолжување некаде после кафаните, таверните што и да се. За тоа не треба да се дискутира воопшто дали било правилно или не, нормално дека ни ќе праша некој за дозвола, ни ќе направи којзнае каков срам или непочит ако жена си седи со другарки на една чаша вино во таверна до примерно време....

И жени со жени ама никогаш баш никогаш не зборат за некој партнер не е за тебе види колкав нос има, зошто може од најдобри другарки да постанат непријателки пошто оваа едната и ја вреѓа способноста на другата да пронајде убав, згоден и посакуван маж и тука ќе настане не дај боже и скандал.

А и боже господе па и во кое нормално друштво машко или женско какво сака нека е, некој на некого му вели абе твојата не е за тебе ушите и се клампи?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Ova za zenski drustva e vo globala, tocno. Ne se site valjda isti, ama groto taka funkcioniraat. Shemi pravenje, ogovaranje, manipulacii, obavezno imas edna queen bee so e glavna I nejze ako ne I e denot, na site ne vi e denot.
Toa aj da go trpis vo tinejdz godini, mladi i zeleni, ama sea da trpam zeni da mi komandaat ko vo Mean girls, ke zeam ke se otepam.

Zenite se izuzetno ljubomorni stvorenja, kon drugi zeni. Ako ti ide OK vo vrska, odma imas komentari abe ko da se smeni ti taka malce. Odma dobivas drug tretman, malce te ignoriraat, moze I skroz da te otpisat. Ako ti ide poarno vo skolo, rabota, pari, ljubomora. Niso cudno da ti brojat I kolku I kako moze da trosis. Seriozna vrska, srekjna si, prsteni cuda, ljubomora. Nema apla direktno da ti bide kazano, ama se gleda.
Vo vakvi drustva nikogas ne sum se osekjala prijatno. Poarno e da imas par OK drugarki vaka od random sredini so gi imas zapoznato, bar za mene licno toa bilo sekogas poarno negoli drustvava standardni.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.409
Поени од реакции
109.080
Никој не спомна редовно излегвање навечер до доцни сати, муабетот почна откако напишаа некои шо бара ноќе да излегва ене му денски по кафиња.
Стефан па напишал пушти си дома музика ако сакаш да играш хахаха сериозно, исто е дома сама да си пеам пред радио и да одам во кафана да слушам некој бенд.
Убаво напиша Ставро за пијанчењата и излегувања до доцни часови ама кој да прочита. :) Која е таа будала што би ти бранела кафе со другарка или пијачка/вечера/ватева... Мислам, не дека нема психопати и тоа што го бранат, ама тоа веќе е друг левел и нема оправдување за такво однесување од машкото. Ти дадов пример со таа мојата комшика, тоа не е нормално и не смее ниедна жена така да се однесува кога е во сериозна врска или брак.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Во секој случај најдобро е да се дружиш со маж. Не му се капацитетите толкави да мисли сега да разглаба дали животот негов е подобар од твојот, тој таму е ако може да ебне, ако не никому ништо, ако се погоди муабетот ќе си излезете пак.
Автоматски споено мислење:

Не сум за жал, немам јас кој да ми го чува детето, како некои. Мене баба ми и дедо ми ме изгледаа,за жал јас немам помош каква имала мајка ми. Маж ми, Мајка ми и татко ми работат јас не работам кога ќе тргне во градинка ќе работам колку можам ама пак на мене е да го гледам никој не ми помага. Знам дека не можеш да поверуваш посебно ако имаш помош од твоите. Но таа е вистината
Верувам, ама верувам и дека не е форум за толку лични исповеди, на едните гајле им е, на другите мило, а третите од тоа и мајтап ќе си направат. И држи си се ти до заебанциите повеќе.
 
Последно уредено:
J

joli1

Гостин
Ova za zenski drustva e vo globala, tocno. Ne se site valjda isti, ama groto taka funkcioniraat. Shemi pravenje, ogovaranje, manipulacii, obavezno imas edna queen bee so e glavna I nejze ako ne I e denot, na site ne vi e denot.
Toa aj da go trpis vo tinejdz godini, mladi i zeleni, ama sea da trpam zeni da mi komandaat ko vo Mean girls, ke zeam ke se otepam.

Zenite se izuzetno ljubomorni stvorenja, kon drugi zeni. Ako ti ide OK vo vrska, odma imas komentari abe ko da se smeni ti taka malce. Odma dobivas drug tretman, malce te ignoriraat, moze I skroz da te otpisat. Ako ti ide poarno vo skolo, rabota, pari, ljubomora. Niso cudno da ti brojat I kolku I kako moze da trosis. Seriozna vrska, srekjna si, prsteni cuda, ljubomora. Nema apla direktno da ti bide kazano, ama se gleda.
Vo vakvi drustva nikogas ne sum se osekjala prijatno. Poarno e da imas par OK drugarki vaka od random sredini so gi imas zapoznato, bar za mene licno toa bilo sekogas poarno negoli drustvava standardni.
mnogu pati istoto sum go primetil, zatoa i go pišav toj post.

ne e deka kaj maškite nema situacii kade što nekoj kje fati ženska, kje se povleče malce od društvoto radi opravdani pričini, za potoa da dobiva epiteti od tipot na papučar, ama skoro sekogaš se vo kontekst na zaebavanje, i dosega nikogaš ne mi se slučilo drugar da zboruva nešto za moja partnerka ili pak partnerka na bilo koj vo društvoto, se so cel da ja minimalizira vo očite na nejziniot partner, bez razlika kakvo mislenje ima za nea ili kakva e.

no sepak, od moe lično iskustvo ne bilo taka kaj ženite so koi sum bil opkružen, mnogu česta pojava bilo minimaliziranje na partnerot vo očite na drugarka i mešanje tamu kade što ne im e mesto, najčesto poradi sopstveni interesi.

sum bil svedok na situacija kade što tipkava izleguva na dejtovi so moj drugar i nejzinava drugarka odma počna so komentari kako se smenila, kako site gi zaboravila, kako toj ne bil plav so dolgi kosi kakov što ona navodno preferirala (reflektiranje na sopstveni kriteriumi), kako trebala da prekine za da ne mu go trošela vremeto, kako ne bil ništo posebno ubav, ama bil mnogu dobar i ne bilo vo red da go zloupotrebuva (nešto što ne go praveše nitu imaše šansa da go napravi), za na kraj drugarka i da se distancira od nego iako poprilično siguren bev deka beše epten zagreana i zainteresirana za nego, za posle voočuvanje na greškata što ja napravila poradi vlijanie na drugarka i, povtorno da go bara, a toj više ne sakaše ništo so nea, a taa propušti prilika da vleze vo vrska so stvarno stabilna ličnost.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
супер Хоуп, ќе признаам ми е мило што после недела ипол меѓусебно препукување, конечно се сложуваме за една работа.

е сега, исто како што во овој пост даде објективно мислење и го зеде во обзир како тоа маж ти би те перцепирал, како твоите постапки би влијаеле врз општественото перципирање на твојот маж и како би влијаело таа постапка врз твојот маж и врската/бракот, ќе те замолам да напишеш исто вака објективно мислење, со земање на обзир како маж ти би те перцепирал, како твоите постапки би влијаеле на општественото перципирање на твојот маж и како би влијаело на твојот маж, како и дали носи некаков бенефит или е само детриментално, на тема ,,зашто постирање слики, тражење пажња од други мажи преку лајкување на нивни слики, лајкување на thirst traps, константно постирање сториња, постирање thirst traps од себе, во бикини и слично".

јас кога на почеток објаснував дека е погрешно партнер/ка во сериозна врска или брак да излегува по дискотеки, ноќни клубови, стриптиз барови и бордели, мене и неколкумина што пишувавме на таа тема не нападнаа дека сум биле ненормални, мизогонисти, диктатори, контролирачи и слично, но сега скоро сите се сложуваат со тоа што ние го пишувавме, а и сигурен сум дека мнозинството машки форумаши, како и одредени женски многу се сложуваат со тоа што ти го пиша, давајќи ни објективна перспектива како жена за колку е истото погрешно.

сега се надевам дека исто сега како жена ќе дадеш објективна перспектива за тоа за што те замолив да дадеш објективно мислење е погрешно во една сериозна врска.

фала ти.
Нормална жена ко прво нема потреба да има непознати мажи за пријатели на социјалните мрежи не па да им лајкова слики.

Ние овде ко да правиме муабети за најзабеганите примероци на жени.

Која нормална жена во сериозна врска или брак прави такви работи за кои дискутираме?
 
J

joli1

Гостин
Нормална жена ко прво нема потреба да има непознати мажи за пријатели на социјалните мрежи не па да им лајкова слики.

Ние овде ко да правиме муабети за најзабеганите примероци на жени.

Која нормална жена во сериозна врска или брак прави такви работи за кои дискутираме?
jas se složuvam so tebe.

bi se začudila kolku e ova česta pojava kaj pomladite ženi, na koi ,,lajkuvanjeto ništo ne im znači", ama zatoa lajkuvaat thirst traps i regular sliki na random maži (ne zboram za celebrities), stavaat storinja od sebe često, sekoj post na profilot im e slideshow, kade što će uvidiš deka ima partner tek na 8-mata slika od vkupno 10 sliki, i slično.

malku vrskata da im e nestabilna ili malku da se nezadovolni i istoto e amplifirano mnogu pati.

inače da, ima i mladi maži koi istoto go pravat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom