Кое е Вашето „црвено знаме“ (red flag)

J

joli1

Гостин
Па мислам дека сите се согласуваме за журкањето до 5-6 саат сабајле, идењето кај колеги сама или кај колешки сам, па и за одморите се согласувам. Секој поединец треба да има граници кога е во прашање сопственото однесување, а и да ги почитува границите на партнерот.

Инаку во рани 20ти, па и до кај средина на 20ти океј, ама како идат годиниве мене се потешко ми е излегувањето. Да не зборам па за журкање до 5 сабајле. Последно, цела недела ми требаше да се опоравам од излегвање иако не пиев ни капка алкохол. :D
мило ми е што почнавме да се сложуваме на одредени прашања кои се детриментални за една врска или брак, после толку тврдења како ние тука на форумов сме биле диктатори и останато само затоа што сметаме дека треба да има одредени граници во врските се со цел нивно нормално функционирање.

од друга страна, не го прави ништо различно журкањето до 2 саат сабајле у споредба со до 5 сабајле, исто како што не би правело никаква разлика одење кај колешка сам или пак одење кај пријателка сам, затоа што личноста и саатот нема да го превентира оправданиот сомнеж во овој случај, исто како што одење со пријатели или со рандом луѓе во дискотека или бордел или стриптиз бар до касни саати нема да го превентира оправданиот сомнеж, само може истиот да биде помал или пак поголем сомнеж (но сепак е сомнеж и ќе влијае на довербата во врската и во партнерот или партнерката) во зависност од факторите.

истотака не сметам дека играат улога годините ниту одредени постапки ги оправдуваат, затоа тоа што е погрешно е погрешно и во рани 20ти години, е и во касни 40ти години, затоа што несовесно понашање во врска е погрешно без разлика на годините, исто како што се и преварите погрешни независно од годините, не е како ај сега ќе праам што сакам у врскава само затоа што сум у рани 20-ти години, па после ќе се смирам или дај да го варам партнеров за да искусам како е тоа, за кога ќе стигнеме средовечна возраст да не го правам и слично, затоа што буквално во тие години се ствараат тие навики.

затоа е најдобро пред влагање во врска да си искусил одредени работи што те интересирале, како што можеби се дискотеки, ноќни клубови, стриптиз барови или бордели, затоа што во врска истите се најчесто само препрека и се детриментални за добро функционирање на врската.

а, доколку веќе си ги пропуштил тие работи поради одредени причини и имаш желба истите ги искусиш, тогаш дефинитивно е поправилно истите да ги искусиш со сопствениот партнер, наместо со рандом луѓе или пак сингл другари и другарки.
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
571
Поени од реакции
1.830
ме интересира колкава е шансата дека тие другарки цело време се обидувале да ја минимизираат вашата врска во очите на твојата поранешна партнерка и да ја мотивираат и можеби принудуваат истата да прави постапки (и истите да и ги релативизираат се со цел твојата поранешна да не се чувствува криво за нешто што знае дека не е правилно) кои што би ви ја нарушиле врската.

можам и да се кладам дека доколку си поставил одредени граници во врската и поранешната партнерка ги споделила со тие другарки, тие сигурно и викале дека си бил контрол фрик, манипулатор, диктатор и останато, затоа што они гледаат на работите од перспектива на слободна жена.

едната е зафатена, двете се слободни, на место далеку од тебе, едноставен рецепт за да отиде врската/бракот у курац.

едно од најголемите и најштетните надворешни влијанија во една врска се сингл другари и сингл другарки.
Постов повеќе ми беше на заебанција, не беше тоа причина ради раскинувањето ама добра претпоставка имаш.
Не сакам да навлегувам во интима и што како пошто темава е отидена во курац и видиш @Patience. одма дава и леџит и озбилен одговор што и како, така да тука ќе прекинам.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.721
Поени од реакции
19.875
мило ми е што почнавме да се сложуваме на одредени прашања кои се детриментални за една врска или брак, после толку тврдења како ние тука на форумов сме биле диктатори и останато само затоа што сметаме дека треба да има одредени граници во врските се со цел нивно нормално функционирање.

од друга страна, не го прави ништо различно журкањето до 2 саат сабајле у споредба со до 5 сабајле, исто како што не би правело никаква разлика одење кај колешка сам или пак одење кај пријателка сам, затоа што личноста и саатот нема да го превентира оправданиот сомнеж во овој случај, исто како што одење со пријатели или со рандом луѓе во дискотека или бордел или стриптиз бар до касни саати нема да го превентира оправданиот сомнеж, само може истиот да биде помал или пак поголем сомнеж (но сепак е сомнеж и ќе влијае на довербата во врската и во партнерот или партнерката) во зависност од факторите.

истотака не сметам дека играат улога годините ниту одредени постапки ги оправдуваат, затоа тоа што е погрешно е погрешно и во рани 20ти години, е и во касни 40ти години, затоа што несовесно понашање во врска е погрешно без разлика на годините, исто како што се и преварите погрешни независно од годините, не е како ај сега ќе праам што сакам у врскава само затоа што сум у рани 20-ти години, па после ќе се смирам или дај да го варам партнеров за да искусам како е тоа, за кога ќе стигнеме средовечна возраст да не го правам и слично, затоа што буквално во тие години се ствараат тие навики.

затоа е најдобро пред влагање во врска да си искусил одредени работи што те интересирале, како што можеби се дискотеки, ноќни клубови, стриптиз барови или бордели, затоа што во врска истите се најчесто само препрека и се детриментални за добро функционирање на врската.

а, доколку веќе си ги пропуштил тие работи поради одредени причини и имаш желба истите ги искусиш, тогаш дефинитивно е поправилно истите да ги искусиш со сопствениот партнер, наместо со рандом луѓе или пак сингл другари и другарки.
Е тоа е тоа што ги онади кокошките а не е петел, ќе се испооженат/ омажат пред да изнаживеат некој работи, па после швалерисивање, ама јас нејќев ова, ти се смени, никој не се сменил само пеперутките поминале и реалноста се исправила.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.892
мило ми е што почнавме да се сложуваме на одредени прашања кои се детриментални за една врска или брак, после толку тврдења како ние тука на форумов сме биле диктатори и останато само затоа што сметаме дека треба да има одредени граници во врските се со цел нивно нормално функционирање.

од друга страна, не го прави ништо различно журкањето до 2 саат сабајле у споредба со до 5 сабајле, исто како што не би правело никаква разлика одење кај колешка сам или пак одење кај пријателка сам, затоа што личноста и саатот нема да го превентира оправданиот сомнеж во овој случај, исто како што одење со пријатели или со рандом луѓе во дискотека или бордел или стриптиз бар до касни саати нема да го превентира оправданиот сомнеж, само може истиот да биде помал или пак поголем сомнеж (но сепак е сомнеж и ќе влијае на довербата во врската и во партнерот или партнерката) во зависност од факторите.

истотака не сметам дека играат улога годините ниту одредени постапки ги оправдуваат, затоа тоа што е погрешно е погрешно и во рани 20ти години, е и во касни 40ти години, затоа што несовесно понашање во врска е погрешно без разлика на годините, исто како што се и преварите погрешни независно од годините, не е како ај сега ќе праам што сакам у врскава само затоа што сум у рани 20-ти години, па после ќе се смирам или дај да го варам партнеров за да искусам како е тоа, за кога ќе стигнеме средовечна возраст да не го правам и слично, затоа што буквално во тие години се ствараат тие навики.

затоа е најдобро пред влагање во врска да си искусил одредени работи што те интересирале, како што можеби се дискотеки, ноќни клубови, стриптиз барови или бордели, затоа што во врска истите се најчесто само препрека и се детриментални за добро функционирање на врската.

а, доколку веќе си ги пропуштил тие работи поради одредени причини и имаш желба истите ги искусиш, тогаш дефинитивно е поправилно истите да ги искусиш со сопствениот партнер, наместо со рандом луѓе или пак сингл другари и другарки.
Ама не тврдев дека ти си диктатор или контрол фрик, туку сите оние кои настапуваат од позиција на супериорност, доминација и посесивност во врската (независно маж или жена).

За се останато, се согласувам.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.502
Поени од реакции
5.782
Најголемиот ред флаг е дали ги варала биФшите.

Изненадувачки нема некоја што не ми одговорила, најчесто позитивно. Секад имаат оправдување, нели он прв вараше, или па бевме раскинати пред да се смириме пак :icon_lol:

Со таквите девојки никад не сум почнувал озбилна врска, мување секс и чао пријатно.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
557
Поени од реакции
2.483
Постов повеќе ми беше на заебанција, не беше тоа причина ради раскинувањето ама добра претпоставка имаш.
Не сакам да навлегувам во интима и што како пошто темава е отидена во курац и видиш @Patience. одма дава и леџит и озбилен одговор што и како, така да тука ќе прекинам.
Добро сега, сфаќам ти си изгорен од момичката што ти раскинала скоро двегодишна врска, уште ми текнуе на постот од драга кајгана што го пиша и зш ти раскинала (ти кажувала си ја кочел, сте се гледале само за викенди, не си бил амбициозен итн итн), ама еве ти го @Генерал ко поблизок на машките размислувања, нека ти каже дали ако на твојата женска ѝ е тапа у кревет со тебе има право/смее да ти раскине и да си бара друг, и vice versa. Пошто фала курцу за нешто се согласив со машко у темава.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.989
Поени од реакции
3.720
Ама не тврдев дека ти си диктатор или контрол фрик, туку сите оние кои настапуваат од позиција на супериорност, доминација и посесивност во врската (независно маж или жена).

За се останато, се согласувам.
Тоа посесивноста и љубомората не паѓаат од небо, тоа се чувства кои се обратно пропорционални со количината на доверба која ти ја влева партнерот.
Со други зборови, што повеке доверба ми влеваш тоа помалку ке бидам посесивен и љубоморен, и обратно....
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
571
Поени од реакции
1.830
Добро сега, сфаќам ти си изгорен од момичката што ти раскинала скоро двегодишна врска, уште ми текнуе на постот од драга кајгана што го пиша и зш ти раскинала (ти кажувала си ја кочел, сте се гледале само за викенди, не си бил амбициозен итн итн), ама еве ти го @Генерал ко поблизок на машките размислувања, нека ти каже дали ако на твојата женска ѝ е тапа у кревет со тебе има право/смее да ти раскине и да си бара друг, и vice versa. Пошто фала курцу за нешто се согласив со машко у темава.
И каква врска има тоа со што пишав јас пример?
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
557
Поени од реакции
2.483
Па мислам дека сите се согласуваме за журкањето до 5-6 саат сабајле, идењето кај колеги сама или кај колешки сам, па и за одморите се согласувам. Секој поединец треба да има граници кога е во прашање сопственото однесување, а и да ги почитува границите на партнерот.

Инаку во рани 20ти, па и до кај средина на 20ти океј, ама како идат годиниве мене се потешко ми е излегувањето. Да не зборам па за журкање до 5 сабајле. Последно, цела недела ми требаше да се опоравам од излегвање иако не пиев ни капка алкохол. :D

Богами, маживе јазиците ги искршија да докажат дека не е у ред женско излегуење навечер и локање до 5 наутро, а уствари реалноста е дека нит имаме повеќе од една најдобра другарка со наполнети 30 години, нит пак лично ја имам желба да се пијанчим негде до сабајле кога знам дека морам да станем у 6:00 секој ден за на работа. :coffee:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.989
Поени од реакции
3.720
Ама не тврдев дека ти си диктатор или контрол фрик, туку сите оние кои настапуваат од позиција на супериорност, доминација и посесивност во врската (независно маж или жена).

За се останато, се согласувам.
Тоа посесивноста и љубомората не паѓаат од небо, тоа се чувства кои се обратно пропорционални со количината на доверба која ти ја влева партнерот.
Со други зборови, што повеке доверба ми влеваш тоа помалку ке бидам посесивен и љубоморен, и обратно....
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
557
Поени од реакции
2.483
И каква врска има тоа со што пишав јас пример?
Ме заебаваш? Се тригерна на она кој како ебе, па затоа се излизга со "Patience одма дава и леџит и озбилен одговор што и како, така да тука ќе прекинам."
Ваљда знаеш зошто си се тригернал, флешови веројатно.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.419
Поени од реакции
109.181
Да ама и а такви шо не ги оставаат ни на два дена до Охрид да одат камоли низ Европа
Фала богу дека кога имам можност само за еден одмор ќе одам со партнерот, ама ако ми испадни да одам на неколку дена плус негде со другарки, ќе одам и со нив
Има една српска поговорка: "Боље спречити него лечити", така да мислам дека доволно е кажано со тоа. Стефи, никој не вика дека ако отидеш во диско под дифолт ќе се ебеш со друг, ама тоа често и континуирано одење во диско и главење до касно кад тад може и веројатно ќе резултира со ебење со друг. Еднаш, два пати, пет пати ќе одбиеш, ама некогаш ќе дојде тој момент на слабост каде ќе пивнеш малце повеќе, ќе бидеш потскарана со партнерот дента за банална работа, ќе те наапаат другарките со муабети од типот еднаш се живее, ќе ти се убаци некој згоден дечко и оп ете ти ја бељата.

Затоа, убаво вика Марк, бесцелни се тие ноќни излегувања кога веќе си во сериозна врска. Едно е кога некогаш се има повод, а друго е кога тоа се случува цело време.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.523
Поени од реакции
17.201
В кафана сум со мажот ми, еве го нејќи дома да си бега, му дојдоја другарите, да го остам сам или да прам скандал :sakasuste:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.721
Поени од реакции
19.875
В кафана сум со мажот ми, еве го нејќи дома да си бега, му дојдоја другарите, да го остам сам или да прам скандал :sakasuste:
Фаќај за уши и право дома, со другари ќе седел :cautious:
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
571
Поени од реакции
1.830
Ме заебаваш? Се тригерна на она кој како ебе, па затоа се излизга со "Patience одма дава и леџит и озбилен одговор што и како, така да тука ќе прекинам."
Ваљда знаеш зошто си се тригернал, флешови веројатно.
Јас враќам на пост на Џонтра за пуштање девојка на одмори.
Каква врска има тоа со ебење?
Секој втор пост на темава ти е пасив агресив и браниш женски род како некој тебе лично да те навредува, баш напротив, ти си таа тригерната и неебана, јас не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom