Кое е Вашето „црвено знаме“ (red flag)

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Да точно така! Ама не само тоа, туку никад и не сум имала желба без него да идам кај било.
Јас секогаш имам желба да одам секаде без него, ама имам осет кога, каде, со кого и во кое време. И сосема си е во ред се.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.392
Јас секогаш имам желба да одам секаде без него, ама имам осет кога, каде, со кого и во кое време. И сосема си е во ред се.
Не, јас немам волја без него нигде и не сум била 6 години, ниту ќе идам, освен ако не пукне бракот па да се оставаме. Денес тешко е со сите овие предизвици што ги носи несигурново секојдневие.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Не, јас немам волја без него нигде и не сум била 6 години, ниту ќе идам, освен ако не пукне бракот па да се оставаме. Денес тешко е со сите овие предизвици што ги носи несигурново секојдневие.
Не знам, јас не верувам во овие тврдења секаде и се заедно и не можам без него ништо и никаде, зошто едно дете што си го родила и го сакаш повеќе од се на светот, ќе сакаш да бидеш без него некој саат, а не па со маж нон стоп да одам и да се влечкаме како залепени.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.392
Не знам, јас не верувам во овие тврдења секаде и се заедно и не можам без него ништо и никаде, зошто едно дете што си го родила и го сакаш повеќе од се на светот, ќе сакаш да бидеш без него некој саат, а не па со маж нон стоп да одам и да се влечкаме како залепени.
Одкако ми го дадоа враце после породот природно се породив, само за сликање пасош и лична карта кога менував сум го оставила мајка ми да го причува. Најискрено.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Одкако ми го дадоа враце после породот природно се породив, само за сликање пасош и лична карта кога менував сум го оставила мајка ми да го причува. Најискрено.
Гарант си некој трол.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.392
Гарант си некој трол.
Не сум за жал, немам јас кој да ми го чува детето, како некои. Мене баба ми и дедо ми ме изгледаа,за жал јас немам помош каква имала мајка ми. Маж ми, Мајка ми и татко ми работат јас не работам кога ќе тргне во градинка ќе работам колку можам ама пак на мене е да го гледам никој не ми помага. Знам дека не можеш да поверуваш посебно ако имаш помош од твоите. Но таа е вистината
 
J

joli1

Гостин
Да му речеш на партнер со кого имаш озбилни намери за во иднина, дека ќе одиш петок во диско со 7 другарки е некако ко неизживеано и јас да сум мажот ќе си помислам добро оваа сега ќе ми тера тинејџерски живот, не заврши со тоа? ..

Сите поминавме низ тие пијанчења, мувања, флертови, сепариња, враќање дома во 4 и ако мислиш дека не си завршила со тоа, ќе почекаш со сериозни врски, зошто не е фер на некој што намера му е да му бидеш мајка на неговите деца да му даваш надеж дека со тој живот си поминала и си завршила, си го изживеала, а уствари уште ти се живее слободно. Не во смисла дека сега ти си заробена и немаш слобода, него самата свест и осет не може да те остават да одиш по дискотеки додека мажот те чека дома.

Јас го гледам тоа како срам за себеси и понижување на партнерот а и сите што ќе бидат во таа дискотека ќе го мислат истото.

Не се работи ни дали ќе ме пуштел, ни дали ќе сум го изварала, едноставно го третираш ко дебилче, се облекуваш во тиркиз фустан, ставаш штикла до колена и му велиш ајде одам јас. И тој како козичка си седи, си заклучува и си легнува. Или па најлошото сценарио те испраќа и ги чува децата, а ти качена на сепаре денцаш со другарките. Маже дегенче. И пред мене и пред другите, па и према самиот себеси.

Јас тоа така го гледам, а далеку од тоа дека ќе ставиме шамија и ќе рибаме рингли по цели денови. Тука ти се денските кафиња со другарки, дружби на работа со колеги, па и некогаш и да е моминска на некоја другарка ќе излезеш нормално, ама да го третираш како моронче не е фер. Мојот партнер ако ми рече во ред убаво да си поминеш цела вечер по кафани и дискотеки, навистина ќе си речам дека е дегенче и ќе се запрашам за иднината со него.

Пијанчењето и излегувањето до сабајле и озбилна врска и брак се два паралелни света во кои се преселуваш кога ќе решиш дека си спремна за озбилно. Во спротивно шетај, пиј, играј седи до кога сакаш тоа не е никаков ама никаков проблем ни показател за нешто.
супер Хоуп, ќе признаам ми е мило што после недела ипол меѓусебно препукување, конечно се сложуваме за една работа.

е сега, исто како што во овој пост даде објективно мислење и го зеде во обзир како тоа маж ти би те перцепирал, како твоите постапки би влијаеле врз општественото перципирање на твојот маж и како би влијаело таа постапка врз твојот маж и врската/бракот, ќе те замолам да напишеш исто вака објективно мислење, со земање на обзир како маж ти би те перцепирал, како твоите постапки би влијаеле на општественото перципирање на твојот маж и како би влијаело на твојот маж, како и дали носи некаков бенефит или е само детриментално, на тема ,,зашто постирање слики, тражење пажња од други мажи преку лајкување на нивни слики, лајкување на thirst traps, константно постирање сториња, постирање thirst traps од себе, во бикини и слично".

јас кога на почеток објаснував дека е погрешно партнер/ка во сериозна врска или брак да излегува по дискотеки, ноќни клубови, стриптиз барови и бордели, мене и неколкумина што пишувавме на таа тема не нападнаа дека сум биле ненормални, мизогонисти, диктатори, контролирачи и слично, но сега скоро сите се сложуваат со тоа што ние го пишувавме, а и сигурен сум дека мнозинството машки форумаши, како и одредени женски многу се сложуваат со тоа што ти го пиша, давајќи ни објективна перспектива како жена за колку е истото погрешно.

сега се надевам дека исто сега како жена ќе дадеш објективна перспектива за тоа за што те замолив да дадеш објективно мислење е погрешно во една сериозна врска.

фала ти.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.523
Поени од реакции
17.201
Којзнае со какви курветини сте имале работа во минатото па сте толку несигурни во партнерите сега.
Муабетот почна од излегвање НАВЕЧЕР не спомна никој дискотека и барови туку навечер.
Под тоа се подразбира и одење во некој обичен локал, таверна, нормални места.
Мене сите излегувања ми се така, некогаш со партнерот, некогаш без, некогаш му е мака да дојди, некогаш му е незгодно ако сме сите чупиња.
Ретко кога се десило да продолжиме од тој локал во некој ноќен клуб, ниту имам енергија во последно за такви работи, ама се десило да одам да се напијам една пијачка две и да си одам дома, ниту сум ги изневерила, ниту сме имале љубоморни испади.

Никој не спомна редовно излегвање навечер до доцни сати, муабетот почна откако напишаа некои шо бара ноќе да излегва ене му денски по кафиња.
Стефан па напишал пушти си дома музика ако сакаш да играш хахаха сериозно, исто е дома сама да си пеам пред радио и да одам во кафана да слушам некој бенд.
Тоа ти иди исто како шо бараш на фудбал да одиш пушти си на тв гледај :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.674
Поени од реакции
23.728
Летово ја пуштив девојка ми на одмор со другарки(две, сингл) и после два месеци ми раскина.
Сега ме ставаш на мисла вака.
:oops:
Убава ти е профилнава слика. Ваљда у ова си се претворил кога си се сложил да ја пуштиш сам на одмор.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Ептен е забавно како ноќното излегување, за кое сите овде знаеме како изгледа, наеднаш се претвори во приквечер, во кафанче или во паб со другарките, и во 11 дома, оти сме многу уморни. Не излегуваме после тоа по ноќни клубови без дечковците, тоа е за курви.

Back pedaling mucho, huh?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.480
Поени од реакции
28.761
Deus Vult !!!
И сигурно додека е покрај тебе партнерот мора да има на него метален панцир, шлем, штит и меч.

BTW шу прајме ако е будист, хиндуист, шинтоист, паган ?
ne bi mozela, nema da imame razbiranje, toa se veke pregolemi kulturoloski razliki.
ne znam mislam deka ne mi se tolku ekstremni znamencava. moite deca sakam da rastat so tradicii vo koi jas sum izrasnala, i iljada pokolenija pred mene.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.587
Поени од реакции
20.406
ne bi mozela, nema da imame razbiranje, toa se veke pregolemi kulturoloski razliki.
ne znam mislam deka ne mi se tolku ekstremni znamencava. moite deca sakam da rastat so tradicii vo koi jas sum izrasnala, i iljada pokolenija pred mene.
Бриј.Вруќа ти ли си?

Па хардкор радикалан хамас муџа е поопенмајндед од тебе.
Искрено што е премного премного е.
Боље сама да си умреш него ли некој мааалце различно религиски да размислуе од тебе.

Види календар на ѕ'д, дали ти е сс клинесто писмо?
 
Член од
5 март 2023
Мислења
432
Поени од реакции
1.743
Тоа кога излегува женската со другарките, гарант има муабети: срцка не е тој за тебе, можеш ти подобро, види го крив му е носот, не е доволно висок..... и такви слични муабетчиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom