Кое е Вашето „црвено знаме“ (red flag)

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.309
Поени од реакции
18.140
Читнав нешо страна две поназад демек прилепчанките биле ептен чурук жени.
Шо ви грешија толку :lut::vozbud:
Од Прилеп сум, и ме интересира зашо вака мислите, од каде ова.
Еми ако си от Прилеп знаеш како викаат...
Маче не се зема од Прилеп, не пак жена.

Народните мудрости не грешат. :)
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
774
Поени од реакции
1.009
Тешки се прилепчанките за да излезиш за едно кафе треба да испиташ терен, да пратиш абер преку нејзин братучет, другарки па некако ако ти дадат прелазна атер за едно кафе, и онака че добијаш корпа....



За надвор од ПП не прам муабет. :)
 
J

joli1

Гостин
ne sum imal partnerka prilepčanka, no prilepčanki što sum imal prilika da gi zapoznaam bile epten interesni, druželjubivi i ne se sramele da pokažat interes ili atrakcija.

Шо биде? Ќе има ле сватове? :icon_lol: замре темава
ne veruvam očajna, sega za sega zadovolen sum so samo kombinacii i ,,družbi".

vrska povtorno tek koga će rešam nekoi interni dilemi i će najdam adekvatna potencijalna partnerka. :D
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
559
Поени од реакции
2.497
vrska povtorno tek koga će rešam nekoi interni dilemi i će najdam adekvatna potencijalna partnerka. :D
Според писанието у пост број 6 од темава ти дечко тешко дека ќе најдеш адекватна потенцијална партнерка некогаш.
 
J

joli1

Гостин
Според писанието у пост број 6 од темава ти дечко тешко дека ќе најдеш адекватна потенцијална партнерка некогаш.
лесно е да се генерализира кога истото го правиш и поради тоа сметаш дека истото сите го прават, чист coping механизам.

твојов моабет е нешто сличен на моабетот на бијонс која некаде на почетокот на темата тврдеше како денес СИТЕ жени не биле невини уште од средношколски години, што апсолутно не е точно и е една обична генерализација.

и денес, и во минатото имало и има идеални жени кои се wife material со добро подредени приоритети и знаат што сакаат во животот како и во врската и бракот, иако истите не се мнозинство и се ретки, сепак постојат.

лично познавам девојчиња у нивни рани 20-ти години, некои и нешто минимално помлади кои воопшто немаат социјални мрежи и сопственото време го трошат продуктивно, работејќи на самите себеси, иако пак ќе кажам, иако истите се ретки, сепак не значи дека воопшто не постојат такви жени.

на крајот на денот, мое е да имам стандарди и тоа високи кога се работи за партнерка со која што би требал да си го пројдам животот и да градам заедница, истото не го сметам за проблематично туку апсолутно неопходно, и да, цврсто верувам дека ќе најдам адекватна партнерка која што комплетно ги задоволува моите стандарди и воопшто ги нема тие red flags кои што ги набројав, или пак има најможен минимален број на истите со некои други добри карактеристики кои ќе прават да ги засенат и тие минимален број на red flags.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.851
Поени од реакции
10.563
Според писанието у пост број 6 од темава ти дечко тешко дека ќе најдеш адекватна потенцијална партнерка некогаш.
Наместо да му речиш, ти посакувам да најдиш баш тоа што сакаш или барем нешто приближно, ти му викаш кој те еба јас сум исфрустрирана па ради мои некои неуспеси ќе ти посакам и тебе да цркниш сам и мизерен.

Колку сме полни омраза едни кон други, тоа чудо едно.

Што ако пишал дека не сака некоја што пуши или татовирана или ваква или таква? Можеби некој друг сака БАШ такви, некој трет сака десетта работа. Едноставно, кога се работи за овој муабет околу врските секој од нас има нешто што го кочи во глава и не сака преку тоа да премине.

Јас никогаш не би преминал преку некоја што штелова 2 кутии цигари на ден и што секогаш е жртва за секоја ебана ситуација, ама тоа сум само јас.

Можеби некој сака партнерката да му корни цигаројна пошто и сам е пушач па не му пречи тоа, можеби друг си сака партнерката цело време да му се жали и кука, секој си има свој изговор зошто нешто сака или не во својот живот и спремен е компромис да направи за истото.

Крај краева, не мора да значи ако Јоли напишал не сака партнерка пушач дека сите жени кои се стравствени пушачи не чинат како личности или пак се заради истото лош материјал за врска - едноставно човекот не сака тоа и истото за него е црвената линија која не би ја прешол.

Simple as that.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
559
Поени од реакции
2.497
Наместо да му речиш, ти посакувам да најдиш баш тоа што сакаш или барем нешто приближно, ти му викаш кој те еба јас сум исфрустрирана па ради мои некои неуспеси ќе ти посакам и тебе да цркниш сам и мизерен.

Колку сме полни омраза едни кон други, тоа чудо едно.

Што ако пишал дека не сака некоја што пуши или татовирана или ваква или таква? Можеби некој друг сака БАШ такви, некој трет сака десетта работа. Едноставно, кога се работи за овој муабет околу врските секој од нас има нешто што го кочи во глава и не сака преку тоа да премине.

Јас никогаш не би преминал преку некоја што штелова 2 кутии цигари на ден и што секогаш е жртва за секоја ебана ситуација, ама тоа сум само јас.

Можеби некој сака партнерката да му корни цигаројна пошто и сам е пушач па не му пречи тоа, можеби друг си сака партнерката цело време да му се жали и кука, секој си има свој изговор зошто нешто сака или не во својот живот и спремен е компромис да направи за истото.

Крај краева, не мора да значи ако Јоли напишал не сака партнерка пушач дека сите жени кои се стравствени пушачи не чинат како личности или пак се заради истото лош материјал за врска - едноставно човекот не сака тоа и истото за него е црвената линија која не би ја прешол.

Simple as that.
Тоа ми е опсесија у животов, да мрзим виртуелни ликови, немам друга работа. Нека најде побогу, со среќа нека му е, не драми безврска само. Нека најде побргу додека не почнал да пишува дека ред флег му е и кога жена само диши у негова близина.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.608
Поени од реакции
17.313
Обично оние кои се филмаат со тоа "ред флег" баш за такви се лепат, како магнет да има тоа "знаменцето" мајке ми :D
 
J

joli1

Гостин
Тоа ми е опсесија у животов, да мрзим виртуелни ликови, немам друга работа. Нека најде побогу, со среќа нека му е, не драми безврска само. Нека најде побргу додека не почнал да пишува дека ред флег му е и кога жена само диши у негова близина.
dobro e, samo mi go potvrdi toa što go pretpostaviv.

ja ne preferiram lugje vo životov što se zavisni od socijalni mreži i baranje na validacija od istite, bez razlika dali se raboti za prijateli, poznanici, rodnini ili pak potencijalni partnerki.

ne znaev deka treba da sum okej so nečiva zavisnost sprema nešto detrimentalno ili takvi očajni karakteristiki, što samo mi potvrduvaš deka sum vo pravo.

i da, odlično argumentiranje, ne znaev deka na isto ramnište se zavisnost od socijalni mreži i nekakvo dišenje na žena vo moja blizina, haha, kolku si samo smešna.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.023
Поени од реакции
1.286
Red Flags

1.Пуши како Турчин.
2.Голем број на сексуални партнери.
3.Мрзелива.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.175
Поени од реакции
4.760
За прилепчанки не знам ама од кумановка подалеку.
Сите се под ист алгоритам. Го испраќаат мажот печалба, шема порано беше Авганистан. Она му го троши тука парите, тој црнчи ко будала. Ниедна не работи, сите глумаат тинејџерки на 40год.
И како шлаг му бара да и земе едно дуќанче, салон за убавина ќе правела. Пола Куманово со вакви дуќани е, женски фризер, нокти, козметичко студио, педикир, маникир.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
559
Поени од реакции
2.497
dobro e, samo mi go potvrdi toa što go pretpostaviv.

ja ne preferiram lugje vo životov što se zavisni od socijalni mreži i baranje na validacija od istite, bez razlika dali se raboti za prijateli, poznanici, rodnini ili pak potencijalni partnerki.

ne znaev deka treba da sum okej so nečiva zavisnost sprema nešto detrimentalno ili takvi očajni karakteristiki, što samo mi potvrduvaš deka sum vo pravo.

i da, odlično argumentiranje, ne znaev deka na isto ramnište se zavisnost od socijalni mreži i nekakvo dišenje na žena vo moja blizina, haha, kolku si samo smešna.
Ти дечко ги имаш помешано лончињата при барање соодветна девојка за тебе. Имаш замисла некоја у главата каква девојка сакаш, ама веројатно и немаш многу искуство со жени, па си чепнал од све по малку. Колку што ти е ред флег ако девојка е зависна од социјални мрежи и бара валидација од други на истите тие мрежи (оправдувам, и ја ова мрзим), такоџе дополнително ред флег ти е ако нема татковска фигура у живот. Мислим, за татковската фигура што ја нема она ли е крива? Ред флег излагање у кафич, диско, паб без партнерот???? Па земи врзи ја дома у подрум со еден синџир и нема нигде да мрдне без тебе. Пошто излагањата на една девојка завршуваат чим фати дечко, и ако веќе излага мора и он да биде присутен. Нека се збогува со социјален живот, со пријатели, со колеги. Какви застарени сфаќања да се изначуди човек...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Да бегате од прилепчанки, добро ви кажаа. Како @Ocajna, само поочајни.
Автоматски споено мислење:

Мислим, за татковската фигура што ја нема она ли е крива?
Сакаш висок и со широки рамења па какви критериуми се тоа, он ли е крив што е низок и ситен?

Ред флег излагање у кафич, диско, паб без партнерот???? Па земи врзи ја дома у подрум со еден синџир и нема нигде да мрдне без тебе. Пошто излагањата на една девојка завршуваат чим фати дечко, и ако веќе излага мора и он да биде присутен. Нека се збогува со социјален живот, со пријатели, со колеги. Какви застарени сфаќања да се изначуди човек...
Зошто излегувал со другарите на пиво? Па земи затвори го во кафез, челичен фарадеев. Како смее, па може и да му се пикне некоја ороспија таму, а ти да не си присутна.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.151
Поени од реакции
21.794
Читнав нешо страна две поназад демек прилепчанките биле ептен чурук жени.
Шо ви грешија толку :lut::vozbud:
Од Прилеп сум, и ме интересира зашо вака мислите, од каде ова.
Pa uste na vremeto Petre Prlicko rekol:
Ljugeto od Prilep kokoska ne zemat, Jas zena zedov ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom