Work and travel USA

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
имаш, ама ако си на првата година, уствари така имаш најголеми шанси од сите пријавени пошто, нели најголем влог имаш, само гледај си да ти се оценките во ред, да не влечеш ништо и да со во рок.

По некоја логика и јас мислам така, мастерот планирам да го запишам во Јануари да фрснам 1000 евра на факултет...ваљда тоа е доволна гаранција..само што започнати магистерски...платено све
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
По некоја логика и јас мислам така, мастерот планирам да го запишам во Јануари да фрснам 1000 евра на факултет...ваљда тоа е доволна гаранција..само што започнати магистерски...платено све
Положи све што имаш до тој момент и гледај фини оценки набутај. Исто така немој да си 26/7 години.. тоа би можело да те подјебе по мене.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Убава дискусија, браво за ентузијазмот :)
Може ли некој да ми каже дали работел како спасувач на базен (lifeguard), и какво му било искуството, задоволен - незадоволен, тешко - лесно. Или можеби знае некој од другари шо биле спасувачи како поминале.
Имам разбрано дека е најевтино да се уплати за спасувач, ама лошо е шо нема бакшиш и досадно било, као демек :)
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Дечки а да ве прашам, тие што остануваат... што работат? дали работат за добра плата? дали имаат некои бенифиции? до кога остануваат нелегално, односно кога за прв пат може да земат некој документ за легален престој?
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Јас сум вонреден студент на факултет. Дали има некој начин да извадам потврда за редовен студент?
 
C

cige

Гостин
Дечки а да ве прашам, тие што остануваат... што работат? дали работат за добра плата? дали имаат некои бенифиции? до кога остануваат нелегално, односно кога за прв пат може да земат некој документ за легален престој?
Возат шлепери за 1500 долари неделно. Одлична плата. На какви бенефиции мислиш? Ако издржиш 5 години без да направиш инцидент ќе добиеш имигрантски статус.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.441
Поени од реакции
13.857
Дечки а да ве прашам, тие што остануваат... што работат? дали работат за добра плата? дали имаат некои бенифиции? до кога остануваат нелегално, односно кога за прв пат може да земат некој документ за легален престој?
Машките претежно возат камиони, најбрзо така се заработуваат пари, женските како келнерки. Сестра ми за 3,5 години зема зелена карта што е прилично брзо, не сум слушнал досега некој за толку брзо да земе.
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
3
Ај од тија поикусните да дадат прелог за места со поглема заработка .. Бев оваа година преку програмата , задоволен сум и од финансискиот дел ама слушам дека може ногу повеке да се заработи .. Предлог за места каде шо се праат пари ???
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Каде е забутана Коузон во скопје некој инфо ?
Карши Матица (книжарата).
Ако знаеш Доминос пица каде е, вртиш десно на семафорот према соборен храм и ќе ја видиш Матица од десно одма. Карши преку улица е Коузон!
 
M

Mario Gómez

Гостин
Убава дискусија, браво за ентузијазмот :)
Може ли некој да ми каже дали работел како спасувач на базен (lifeguard), и какво му било искуството, задоволен - незадоволен, тешко - лесно. Или можеби знае некој од другари шо биле спасувачи како поминале.
Имам разбрано дека е најевтино да се уплати за спасувач, ама лошо е шо нема бакшиш и досадно било, као демек :)
Па зависи што сакаш од Америка. Дали пари или забава. Пари не се праат многу, ама не е ни лошо. Ако имаш среќа ќе изгураш и до 8000 бруто. Не е многу секако. 50-60 сати неделно. Тешко е за втора работа, пошо работиш да речиме од 10 сабајле до 8 вечер. Можеш треба смена ама ќе цркнеш.Забави секоја вечер додека можиш да издржиш.

Позитивни работи: Ќе живееш или у поголем град или блиску до поголем град, најверојатно ќе имаш кола, ќе имаш стан најдено од компанијата и ќе живееш со 4-5 цимери или јаки цимерки.:icon_lol: Значи нема да живееш у некоја вукојебина.

За работата, лесна е. Дремеш цел ден, ако си посеверно времето е лошо а кога е лошо седиш само наработа на нет или читаш книга а платено ти е. Си се бањаш у базенот кога сакаш, а ако имаш среќа може да имаш и јаки пички на базенот под 150 pounds.

Ќе треба да го чистиш базенот, да пазиш со хлорот и ПХ вредноста на водата нон стоп, и имаш пауза од 15 минути на секој саат.

Е сега има тренинзи за лиценцата, CPR, pathogens and lifegarding. Треба да си физички спремен солидно и англискиот да ти е добар.

Тоа ми текнува ако сакаш нешто друго прашај.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
72
Поени од реакции
21
Имам тип B1/В2 виза која важи 10 години, ќе треба да ја вадам и таа Ј1 ако сакам да одам на w&t?
 
M

Mario Gómez

Гостин
Имам тип B1/В2 виза која важи 10 години, ќе треба да ја вадам и таа Ј1 ако сакам да одам на w&t?
Да мораш, со Ј1 ќе добиеш social security number за да работиш. Можеш да имаш две визи во пасошот ама при влез у Америка мора да нагласиш која ја користиш, и мора да се однесуваш како што ти дозволува таа виза во текот на целиот престој, до напуштање на државата. Неможиш на пример да влезиш со J1 визата и кога ќе истече да ја користиш туристичката, во тој случај ќе бидеш сметан како имигрант, како безброј нашинци и милиони други луѓе во штатите. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom