Work and travel USA

K

Kacar

Гостин
МОЖЕ НЕКОЈ ДА МИ КАЖЕ/ОБЈАСНИ КОЛКУ ВКУПНО ТРОШОЦИ СЕ ЗА АПЛИКАЦИЈА, УСЛУГА НА КАУЗОН, БИЛЕТ ЗА АМЕРИКА, ВИЗА ИТН ? СЕ НА СЕ ВКУПНО ОТПРИЛИКА ЗА ВИЗА ОД 4 МЕСЕЦИ ?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
МОЖЕ НЕКОЈ ДА МИ КАЖЕ/ОБЈАСНИ КОЛКУ ВКУПНО ТРОШОЦИ СЕ ЗА АПЛИКАЦИЈА, УСЛУГА НА КАУЗОН, БИЛЕТ ЗА АМЕРИКА, ВИЗА ИТН ? СЕ НА СЕ ВКУПНО ОТПРИЛИКА ЗА ВИЗА ОД 4 МЕСЕЦИ ?
Околу 2000 евра.
 

CHukioo

Шо треба овде да пишам бе? -.-'
Член од
30 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
22
okolu 2000 evra mislam... 700 programata 700 i nestk karta 150 viza
 
K

Kacar

Гостин
Па тоа не се исплати ! И за 4 месеци колку можеш да заработиш в Америка бе ? Колку да го вратиш борчот и да купиш подароци на домашните... лол
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па тоа не се исплати ! И за 4 месеци колку можеш да заработиш в Америка бе ? Колку да го вратиш борчот и да купиш подароци на домашните... лол
Ако ти е добро работното место имкожиш да работиш прекувремено или емаш многу бакшиш илипак да работиш две работи можиш да зачуваш околу 5-6 000 долари е сега зависи како ќе живееш таму можи и помалку но и повеќе.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Па тоа не се исплати ! И за 4 месеци колку можеш да заработиш в Америка бе ? Колку да го вратиш борчот и да купиш подароци на домашните... лол
па не е ни поентатата да заработиш,идеш да работиш во мекдоналдс или во аквапарк не на нафтена платформа.Фората е за релативно ефтини пари да видиш американски начин на живот.
 
C

cige

Гостин
Па тоа не се исплати ! И за 4 месеци колку можеш да заработиш в Америка бе ? Колку да го вратиш борчот и да купиш подароци на домашните... лол
Јас за тие 4 месеци заработив 9000 долари бруто. А и тоа се многу пари за продавачи на сладоледи, собари, собирачи на чаши и чинии........ако сакаш голема заработувачка оди вози шлепер, чисти риба на Аласка
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Јас за тие 4 месеци заработив 9000 долари бруто. А и тоа се многу пари за продавачи на сладоледи, собари, собирачи на чаши и чинии........ако сакаш голема заработувачка оди вози шлепер, чисти риба на Аласка
А колку претходно имаше вложено во програмата и трошоци за живот таму додека да земеш прва плата ? Мислам колку реално останува чист ќар од бруто заработката ...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
бил некој на Аљаска?
Имам едно другарче што беше Аљаска, зависи што ќе работиш, пример да одиш на брод оние кој што ловат риби, вкрај е лошо и ризично но се враќаш со 10 000 + ако одиш да работиш по хотели стандард ќе заработиш како и на другите места и не се ислаќа многу.


А колку претходно имаше вложено во програмата и трошоци за живот таму додека да земеш прва плата ? Мислам колку реално останува чист ќар од бруто заработката ...
Откако ќе пресметаш колку си дал и колку си зачувал ќе си со 2-3 000 долари + е сега се зависи има некој во минус што се вратиле некој со по 7-8 000 + .
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Може некој да ми каже колкави се шансите за добивање на виза ако сум редовен студент на постдипломски студии, а истовремено и работам? Бил некој до сега во ваква ситуација?:)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Минативе години одложував, ама годинава сигурна сум дека сакам да одам и морам да одам :D
Е сега, неколку прашања. Сакам да аплицирам за работа на келнерка по нашки. 4 лета работев во пицерија, значи искуство имам. Една година живеев во САД како студент на размена, значи и јазикот го владеам на некое си advanced lvl кое се бара по огласите за тие работни места. Е сега по огласите што ги гледам има busser и server. За кое е подобро да се аплицира, т.е кој од овие двајца добива бакшиш? И дали се исплаќа да работиш како келнер? Знам дека келнер работи за бакшиш, ама знам и колку е заморно 8+ саати да си на нозе и да трчаш горе долу. Дали бакшишот би бил доволен да не мора да се работи втора работа? Пошо друго е да работиш на каса 8 сати и после да одиш на втора работа 4 сати, ама келнер 8 сати и после на втора работа да одам мислам дека е многу. Сакам да одам за да заработам пари, не за "искуство".
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Минативе години одложував, ама годинава сигурна сум дека сакам да одам и морам да одам :D
Е сега, неколку прашања. Сакам да аплицирам за работа на келнерка по нашки. 4 лета работев во пицерија, значи искуство имам. Една година живеев во САД како студент на размена, значи и јазикот го владеам на некое си advanced lvl кое се бара по огласите за тие работни места. Е сега по огласите што ги гледам има busser и server. За кое е подобро да се аплицира, т.е кој од овие двајца добива бакшиш? И дали се исплаќа да работиш како келнер? Знам дека келнер работи за бакшиш, ама знам и колку е заморно 8+ саати да си на нозе и да трчаш горе долу. Дали бакшишот би бил доволен да не мора да се работи втора работа? Пошо друго е да работиш на каса 8 сати и после да одиш на втора работа 4 сати, ама келнер 8 сати и после на втора работа да одам мислам дека е многу. Сакам да одам за да заработам пари, не за "искуство".
E па basser ти е да ги спремаш масите(поставуваш прибор) , чистиш маси после јадење, односно ти е нешто како помошник келнер, но ја правиш валканата работа. И бара многу повеќе физички напор. Јас работев како basser и не е многу работа за девојка, за девојки би препорачал hostess (односно да ги седнуваш гостите и да средваш со резервации).
Е сега зависи и од ресторанот секаде е различно организирано.
Значи најчесто како басер на смена сте 1-2-3 (зависи од големината на ресторанот) и сите келнери остваат процент од нивиот бакшиш (пример келнерот зема 100 долари бакшиш остава 20 долари за басерите и 5 долари за хостесата)Е сега ако се 10 келнери на смена земаш од сите. Односно ете мене како ми беше, работев секој ден 8/6 сати на ден земав околу 40 долари бакшиш во присосек плус 8 долари на сат, односно 100 долари на ден во просек. Е сега имаше денови кога бев пример сам и имаше многу работа и земав по 80 долари бакшиш. Некогаш па само 10 .
Е сега ако си келнер , прво ти бараат Англиски перфект(ова зависи од ресторанот, ако е по елитен каде што имаш многу бакшиш немаш шанси да си келнер ако не зборваш англиски перфект) и во повеќето добри ресторани има многу малку келнери на кој им прва година Америка.
Е ако имаш среќа и си келнер и работиш брзо тогаш правиш многу пари , но се зависи од кој дел на америка и каков ресторан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom