Work and travel USA

Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Може некој да ми каже колкави се шансите за добивање на виза ако сум редовен студент на постдипломски студии, а истовремено и работам? Бил некој до сега во ваква ситуација?:)
нема шанси, подобро не ни пробувај. Ако имаш завршено факс, нема никакви шанси ни да ти ја разгледаат апликацијата за виза овде во амбасада. И јас имам завршено и така ми кажаа.
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
287
Поени од реакции
236
Ајде сега едно прашање од мене, да не барам назад по коментарите :) Апсолвент сум, планирам до година ова време да дипломирам, имам доста висок просек, сите испити досега сум ги земал во рок. Дали воопшто да аплицирам за W&T во USA?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ајде сега едно прашање од мене, да не барам назад по коментарите :) Апсолвент сум, планирам до година ова време да дипломирам, имам доста висок просек, сите испити досега сум ги земал во рок. Дали воопшто да аплицирам за W&T во USA?
Доколку после дипломирање не ти се седи дома, зошто да не!

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Сакате да кажете дека студент на постдипломски нема скоро никакви шанси за добивање виза??
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Zdravo
Nova sum na forumov help :rolleyes: sakam da prasam za iskustvo mislenje za work and travel jas ednas imam odeno vo usa vo 2013 se vrativ se na tocen datum sakam da apliciram pak za programata no sega sum 4 ta god na fakultet I se plasam dane ne mi dadat viza poradi predmetite vo indeksot a imam predmeti za slusanje od 3 ta god I malce indeksot mi e izmesan (n) so prezapisani imam pa koga ke go vidat vo ambasada dane mi pravat problemi nesto... pomos ve molam ako nekoj ima ness da me poduci slobodno
pozz
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Zdravo
Nova sum na forumov help :rolleyes: sakam da prasam za iskustvo mislenje za work and travel jas ednas imam odeno vo usa vo 2013 se vrativ se na tocen datum sakam da apliciram pak za programata no sega sum 4 ta god na fakultet I se plasam dane ne mi dadat viza poradi predmetite vo indeksot a imam predmeti za slusanje od 3 ta god I malce indeksot mi e izmesan (n) so prezapisani imam pa koga ke go vidat vo ambasada dane mi pravat problemi nesto... pomos ve molam ako nekoj ima ness da me poduci slobodno
pozz
Па уште подобро е што имаш предмети и од трета, затоа што ако си пред дипломирање и се ти е земено се многу помали шансите да добиеш виза. Плус си се вратила еднаш на време така да би требало да ти дадат.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Па уште подобро е што имаш предмети и од трета, затоа што ако си пред дипломирање и се ти е земено се многу помали шансите да добиеш виза. Плус си се вратила еднаш на време така да би требало да ти дадат.
blagodaram sto oddeli vreme da go spodelis tvoeto mislenje :)
pozz
 
Член од
17 октомври 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
нема шанси, подобро не ни пробувај. Ако имаш завршено факс, нема никакви шанси ни да ти ја разгледаат апликацијата за виза овде во амбасада. И јас имам завршено и така ми кажаа.
:( ти благодарам на информацијата. Барем залудно да не аплицирам, да не си ги фрлам парите.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.273
Поени од реакции
45.670
Сакате да кажете дека студент на постдипломски нема скоро никакви шанси за добивање виза??
имаш, ама ако си на првата година, уствари така имаш најголеми шанси од сите пријавени пошто, нели најголем влог имаш, само гледај си да ти се оценките во ред, да не влечеш ништо и да со во рок.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Сакате да кажете дека студент на постдипломски нема скоро никакви шанси за добивање виза??
преку ворк анд тревел, шансите за добивање на 6месечна виза се никакви, пошто имаш диплома и шансите да останиш во америка нелегално ако ти дадат 6 месеци виза се големи и не им се ризикува на американците во амасадата, а посебно кога имаат уште 100 други студенти на кои можат да им дадат виза без да имаат ризик дека ќе им останат америка. Ти кога си во америка со дипломата можеш да најдеш убаво платена работа, посебно во IT секторот и да останиш нелегално таму. Види контактирај со амбасадата преку маил прво, оти ако аплицираш за ворк анд травел од агенција и не ти дадат виза од амбасада губиш околу 300 долари.
А предходно во агенција ќе те скапат убедување дека можеш да земиш виза, колку да ти ги земат парите.

Има друг вид на визи за нас, дипломираните. Канада дава визи за дипломирани студенти со дефицитарна струка, за УСА незнам баш. Види јави му се во амбасада или пиши им маил. Ќе ти вратат одма.
имаш, ама ако си на првата година, уствари така имаш најголеми шанси од сите пријавени пошто, нели најголем влог имаш, само гледај си да ти се оценките во ред, да не влечеш ништо и да со во рок.
Имаш пробано? Познаваш некој што има појдено на ворк анд травел, а да има завршено факултет? Не ги лажи децата џабе да ги полнат агенциите со пари, кога во амбасада нема да им дадат виза.
Ајде сега едно прашање од мене, да не барам назад по коментарите :) Апсолвент сум, планирам до година ова време да дипломирам, имам доста висок просек, сите испити досега сум ги земал во рок. Дали воопшто да аплицирам за W&T во USA?
Ако во фебруари/март кога ќе одиш на интервју за виза имаш неположени испити имаш некакви шанси за земање на виза. Имај на ум дека ако добиеш виза тргнувањата за америка ти се на почетокот од мај, така да ќе ги пропуштиш вторите колоквиуми и јунската сесија во превод - пиши пропало на колоквиумите од последниот семестар.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.273
Поени од реакции
45.670
Имаш пробано? Познаваш некој што има појдено на ворк анд травел, а да има завршено факултет? Не ги лажи децата џабе да ги полнат агенциите со пари, кога во амбасада нема да им дадат виза.
.
да, ја така отидов пред две години , нема да му правам филмови иначе на човекот. Сите интервјуа траеја по 2-3 минути моето траеше 20 секунди кога го виде индексот .
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
да, ја така отидов пред две години , нема да му правам филмови иначе на човекот. Сите интервјуа траеја по 2-3 минути моето траеше 20 секунди кога го виде индексот .
индекс од постидипломски студии?
јас пред 2 месеци прашав во амбасада преку маил дали ако имаш диплома од факултет можеш да добиеш виза за програмата ворк анд травел, одговорот беше негативен.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.273
Поени од реакции
45.670
индекс од постидипломски студии?
јас пред 2 месеци прашав во амбасада преку маил дали ако имаш диплома од факултет можеш да добиеш виза за програмата ворк анд травел, одговорот беше негативен.
да бе да
или не си прашал убаво или они не те разбрале. Јас бев со постдипломски и одма ми дадоа виза. Прашај си во агенција уште еднаш.
 
Z

ziko bt

Гостин
На постдипломски ако си имаш реални шанси за виза.Јас пролетва не зедов виза и интервјуерот ми рече да си аплицирам пак ко ке запишам мастерс.Дефинитивно постдипломец има поголема шанса од апсолвент да земи W&T виза.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
нема шанси, подобро не ни пробувај. Ако имаш завршено факс, нема никакви шанси ни да ти ја разгледаат апликацијата за виза овде во амбасада. И јас имам завршено и така ми кажаа.
Нема врска тоа. Едно другарче се запиша на постдипломски на ФИНКИ положи некој предмет и еве веќе година дена е таму ... :)
Ајде сега едно прашање од мене, да не барам назад по коментарите :) Апсолвент сум, планирам до година ова време да дипломирам, имам доста висок просек, сите испити досега сум ги земал во рок. Дали воопшто да аплицирам за W&T во USA?
Јас ќе аплицирам, регуларно требаше да дипломирам сега ... оставив тоа почнав на работа и сега треба да одложам дипломирање до мај - јуни само за да аплицирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom