LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
:):):)

Во Бигорски ќе се излечам, да.Ти го кажав погоре нивниот начин, го болдира самиот. Нема друго чаре. Ако мислиш дека има тогаш си во голема гооооооооооооолема мнооооогу голема заблуда. Оти тоа не е "излеченост", како што се вика по старо,т.е. како што го викаат таму, малце е сурово,ама се вика прикривање,или, таење,или, лажење, или преќутување.

Ако ова го поддржуваш тогаш ми е навистина жал. За сите.Нас.

Да можеше така лесно да оди работата со баење јас прв ќе бев таму.Можеби и би останал, од неизмерна благодарност.
Ама види,резонирај што сакам да кажам.Не кажав јас гаранција да излекување,туку тоа го посочив како почеток.Реков КОГА ЈАС БИ БИЛ ХОМОСЕКСУАЛЕЦ... би отишол таму,би заминал во војска (со максимално посветување),би читал книги за слични теми (ќе ти препорачам која),не би бил феминизиран како повеќето од вас што се,нон стоп ќе бидам со мисла дека ЈАС СУМ НОРМАЛЕН И НЕ СУМ ТОА ШТО МИСЛАМ ДЕКА СУМ,неуморно би пробувал да се заљубам во женско,би работел работи кои би ме отргнувале од тие мисли,би направил работи со кои би ги направил моите родители горди на мене а не да се срамат.. еве ти супер почетоци како да почнеш,гледаш дека ако се сака се може.. пак ќе повторам ова не е гаранција,ама ќе ти биде многу подобро.Реков ќе ти препорачам книга,ти предложувам да ја прочиташ ,,Како да го излечите својот живот'' од Лујза Л. Хеј.Јас ја имам прочитано уште како дете,на времето.А би ти ја препорачал искрено и Библијата покрај оваа книга.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
65
Поени од реакции
55
Ама види,резонирај што сакам да кажам.Не кажав јас гаранција да излекување,туку тоа го посочив како почеток.Реков КОГА ЈАС БИ БИЛ ХОМОСЕКСУАЛЕЦ... би отишол таму,би заминал во војска (со максимално посветување),би читал книги за слични теми (ќе ти препорачам која),не би бил феминизиран како повеќето од вас што се,нон стоп ќе бидам со мисла дека ЈАС СУМ НОРМАЛЕН И НЕ СУМ ТОА ШТО МИСЛАМ ДЕКА СУМ,неуморно би пробувал да се заљубам во женско,би работел работи кои би ме отргнувале од тие мисли,би направил работи со кои би ги направил моите родители горди на мене а не да се срамат.. еве ти супер почетоци како да почнеш,гледаш дека ако се сака се може.. пак ќе повторам ова не е гаранција,ама ќе ти биде многу подобро.Реков ќе ти препорачам книга,ти предложувам да ја прочиташ ,,Како да го излечите својот живот'' од Лујза Л. Хеј.Јас ја имам прочитано уште како дете,на времто.А би ти ја препорачал искрено и Библијата покрај оваа книга.

Што те наведе да мислиш дека се' ова горенаведеното не е пробано?

И тоа со многу труд? Онака години,години и нерви кои никогаш нема да ми се вратат, многу залудно потрошени во ова...

Јас имам многу книги прочитано. Не за да ти се фалам. Од мака имам многу книги прочитано.
Библијата ја знам во доволна мера, за да напишам краток и осмислен критички осврт во 50-60 страници за рекордно време.
 
S

Sagan

Гостин
За ова што ме праша,како што реков,ние НОРМАЛНИТЕ никогаш нема да прифатиме тоа,затоа што се гадиме и не е ни природно ни нормално како за нас така и општо.
Кои сме ние тие нормалните? По кои стандарди и норми ти двоиш нормално од ненормално? Според која дијагноза нехеросексуалноста е ненормална? Која научна институција го тврди тоа?
А ако ти лично се гадиш од тоа, иди пред влада исповраќај се.
Дома кој сака,што сака,колку сака и со кого сака нека прави ама дома а не јавно,и без легализација и без посвојување деца.Немам јас што да повикам тука никого секој дели свое мислење,јас сум конзервативен и патријахален,ни во двете нема место за оваа работа.
Зошто ти мислиш дека смееш да кажуваш кој што смее а што не смее ако тоа не те тангира ни тебе ни било кој друг граѓанин? Бракот и децата не се првенствено за „по дома“?
Ти твојта конзервативност и патријархалност да си ја чуваш за жената ти и децата ти (кажано со гласот на Ванчо Петрушевски), а не да им ја пикаш на другите како што религиозните им ги пикаат своите „свети“ папири на незнабошците и непријатели по вера.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Што те наведе да мислиш дека се' ова горенаведеното не е пробано?

И тоа со многу труд? Онака години,години и нерви кои никогаш нема да ми се вратат, многу залудно потрошени во ова...

Јас имам многу книги прочитано. Не за да ти се фалам. Од мака имам многу книги прочитано.
Библијата ја знам во доволна мера, за да напишам краток и осмислен критички осврт во 50-60 страници за рекордно време.
Тогаш продолжи да ги правиш и не се откажувај.Прочитај ја оваа книга што ти реков,не ја пишав за џабе... бидејќи морам да одам,ќе ти кажам уште една работа,искушението да се откажеш е најголемо кога си на прагот на успехот..
 
S

Sagan

Гостин
...КОГА ЈАС БИ БИЛ ХОМОСЕКСУАЛЕЦ... би отишол таму,би заминал во војска (со максимално посветување),би читал книги за слични теми (ќе ти препорачам која),не би бил феминизиран како повеќето од вас што се,нон стоп ќе бидам со мисла дека ЈАС СУМ НОРМАЛЕН И НЕ СУМ ТОА ШТО МИСЛАМ ДЕКА СУМ,неуморно би пробувал да се заљубам во женско,би работел работи кои би ме отргнувале од тие мисли,би направил работи со кои би ги направил моите родители горди на мене а не да се срамат.. еве ти супер почетоци како да почнеш,гледаш дека ако се сака се може.. пак ќе повторам ова не е гаранција,ама ќе ти биде многу подобро.Реков ќе ти препорачам книга,ти предложувам да ја прочиташ ,,Како да го излечите својот живот'' од Лујза Л. Хеј.Јас ја имам прочитано уште како дете,на времето.А би ти ја препорачал искрено и Библијата покрај оваа книга.
Со други зборови, членов што го цитирам ѝм препорачува на нехетеросексуалните да си го сјебат животот оти на него и таквите како него така ѝм одговара.
--- надополнето: 8 декември 2013 во 01:08 ---
... бидејќи морам да одам...
Аман немој, таман почна да станува интересно.

...ќе ти кажам уште една работа,искушението да се откажеш е најголемо кога си на прагот на успехот..
Со други зборови, минута-две по смртта.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Кои сме ние тие нормалните? По кои стандарди и норми ти двоиш нормално од ненормално? Според која дијагноза нехеросексуалноста е ненормална? Која научна институција го тврди тоа?
А ако ти лично се гадиш од тоа, иди пред влада исповраќај се.Зошто ти мислиш дека смееш да кажуваш кој што смее а што не смее ако тоа не те тангира ни тебе ни било кој друг граѓанин? Бракот и децата не се првенствено за „по дома“?
Ти твојта конзервативност и патријархалност да си ја чуваш за жената ти и децата ти (кажано со гласот на Ванчо Петрушевски), а не да им ја пикаш на другите како што религиозните им ги пикаат своите „свети“ папири на незнабошците и непријатели по вера.
Човек неможе од тебе да иде да спие.. ама ајде уште ова да ти одговорам.Ако не знаеш да направиш во дадениов случај разлика меѓу нормално и ненормално односно природно и неприродно тогаш не гледам причина зошто воопшто си тука.Тоа не го тврди ниедна научна институција тоа е основен левел на интелегенција барем онаа минимална да знаеш што е природно а што не.Не се прогласив јас тој што треба да кажува што се смее а што не,моето размислување го дели поголемиот дел од светот па и државата во која живеам,односно е против хомосексуалноста,така да ако мене ме напаѓаш КОЈ СИ ТИ ДА КАЖУВАШ автоматски се обрачаш на едно добри 7 милијарди луѓе.Не знам зошто ама немаш врска од патријахалност и конзервативност.Тие две се начин на сваќање и размислување,тие не ги пропагира верата,нема стих во Библијата каде се вели БИДИ КОНЗЕРВАТИВЕН ИЛИ БИДИ ПАТРИЈАХАЛЕН разбираш или уште не го утупи ова во глава.И идам затоа што мене не ме хранат мама и тато и не џаболебарим 24/7 на Кајгана.
--- надополнето: 8 декември 2013 во 01:12 ---
Со други зборови, членов што го цитирам ѝм препорачува на нехетеросексуалните да си го сјебат животот оти на него и таквите како него така ѝм одговара.
--- надополнето: 8 декември 2013 во 01:08 ---

Аман немој, таман почна да станува интересно.

Со други зборови, минута-две по смртта.
Ајде беееееееееееееееееееее ????? агу гу гу ??????? сега цуцла ќе ти купам и да се излигавиш барем како што доликува..
 
S

Sagan

Гостин
@GhostLeader, ти си дефинитивно најголема педерчина на темава.
Ако бараш геј кајганџии да ти го избришат чуството на вина оти си педер израснат у патријархално-конзервативна средина, ич да не се секираш. Третманите се 100% успешни, и нема електрошокови.
Единствената непријатност се јавува у форма на плачење од радост у моментот кога ќе се прифатиш таков каков си.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Неможе да се прифати затоа што е гадно и одвратно за нас тие што не сме таквии,а бидејќи сме мнозинство не сме ние тие што треба да прифатат тоа.
Има триста работи кои ми се одбивни кај хетеросексуалците па сум ги прифатил (се сомневам дека сум единствен во тоа). Тоа што сте мнозинство не ви дава право да ги движите работите со железна тупаница, било да е ова демократско (особено ако е демократско), или друг вид општстево. Државата треба да ги задволи потребите и на малцинствата, инаку џабе држава. Си играме илузии на цивилизираност само. Треба да најде компромисно решение кое ќе ги задоволи и двете страни.

Проблемот овде е што владеачката гарнитура отпрвин не сакаше да се замара. Кога виде дека може да има потенцијален "проблем", без агресивна активна геј политика, зема не реактивно, туку активно да спроведува и промовира, екстремна анти-геј политика, што е абсурд. Уште поголем абсурд е кога ќе налетам на билборд или реклама на ТВ за еднаквост, трпеливост и сограѓанство на луѓе од различна етничка позадина, религија, пол, итн. ама секогаш само тие со поинаква сексуална ориентација се изоставени. Тое се вика хипокризија, дволичност, двојни стандарди.

Во реалниот свет, таму надвор од МК, такви глупости не проаѓаат. Или си сериозен околу толеранција и човекови права и слободи, или не си. Нема бирање и селективност во однос на тоа што некому му одговара а што не. И да не е ЕУ, човековите права и слободи се гарантирани со конвенција, и стапуваат во сила сегде во светот, интернационално, независно од индивидуални институции и субјективни сфаќања и политики една држава што ги води регионално или локално. Ич не ги лази. И не треба. Ако зависеа твоите права и слободи од други, ќе пееше друга песна сега. Не си бил од другата страна да знаеш како е, затоа е лесно да посочуваш со прст и да судиш.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Има триста работи кои ми се одбивни кај хетеросексуалците па сум ги прифатил (се сомневам дека сум единствен во тоа). Тоа што сте мнозинство не ви дава право да ги движите работите со железна тупаница, било да е ова демократско (особено ако е демократско), или друг вид општстево. Државата треба да ги задволи потребите и на малцинствата, инаку џабе држава. Си играме илузии на цивилизираност само. Треба да најде компромисно решение кое ќе ги задоволи и двете страни.

Проблемот овде е што владеачката гарнитура отпрвин не сакаше да се замара. Кога виде дека може да има потенцијален "проблем", без агресивна активна геј политика, зема не реактивно, туку активно да спроведува и промовира, екстремна анти-геј политика, што е абсурд. Уште поголем абсурд е кога ќе налетам на билборд или реклама на ТВ за еднаквост, трпеливост и сограѓанство на луѓе од различна етничка позадина, религија, пол, итн. ама секогаш само тие со поинаква сексуална ориентација се изоставени. Тое се вика хипокризија, дволичност, двојни стандарди.

Во реалниот свет, таму надвор од МК, такви глупости не проаѓаат. Или си сериозен околу толеранција и човекови права и слободи, или не си. Нема бирање и селективност во однос на тоа што некому му одговара а што не. И да не е ЕУ, човековите права и слободи се гарантирани со конвенција, и стапуваат во сила сегде во светот, интернационално, независно од индивидуални институции и субјективни сфаќања и политики една држава што ги води регионално или локално. Ич не ги лази. И не треба. Ако зависеа твоите права и слободи од други, ќе пееше друга песна сега. Не си бил од другата страна да знаеш како е, затоа е лесно да посочуваш со прст и да судиш.
Значи вака,јас никаде не реков ние со челична тупаница владееме или треба да владееме,но нас нормалните тоа ни е одвратно и гнасно мислам на хомосексуалноста.Што рече ние сме одбивни нормалните,тоа нема врска,тоа е карактер на секој човек,верувај дека 20 милиони пати чуствувам поголема омраза спрема некоја уште не полнолетна (македонка) а се дупи со албанци,турци,цигани,бошњаци од колку спрема тебе лично како хомосексуалец,мене ако ме прашуваш (хипитетички кажувам) ако би бирал која групација на луѓе први би ги егзекутирал,од оваа погоре што ја спомнав би почнал од нив па на крај би стигнал до вас.Не е ова Фашизам што го кажувам,сакав да ти кажам дека и јас како нормален ги мрзам нормалните за некои работи милион пати повеќе од вас хомосексуалците.Како и да е,хомосексуалците го злоупотребуваат правото на слобода,и тоа буквална злоупотреба.Кажи ми што ќе направеше ако државата беше по уредување Фашизам или Комунизам но иселувањето да го исклучиме како опција ? ќе баравте ли права,легализација,посвојување деца,ќе имаше ли тогаш храброст овде на форумов да ја искажеш својата сексуална ориентација,и да полемизираш за човековите права ? Ама добро размисли.
--- надополнето: 8 декември 2013 во 16:28 ---
@GhostLeader, ти си дефинитивно најголема педерчина на темава.
Ако бараш геј кајганџии да ти го избришат чуството на вина оти си педер израснат у патријархално-конзервативна средина, ич да не се секираш. Третманите се 100% успешни, и нема електрошокови.
Единствената непријатност се јавува у форма на плачење од радост у моментот кога ќе се прифатиш таков каков си.
Не извини,морам да те поправам,за разлика од многуте овде ЈАС не се срамам од своите чуства и намери како и размислувања.Јас кажувам што сум,што сакам,што мислам во врска со нешто додека поголемиот дел тука немаат мадиња тоа да го кажат па чекаат некој како мене ''храбар'' односно со свое ЈАС да каже нешто лично свое мислење и одма како лешинари ТИ СИ ОВА ТИ СО ОНА,ВАКОВ СИ ТАКОВ СИ... ЛЕШИНАРИ..
Јас сум Македонец,Православен христијанин,Фанатик,НОРМАЛЕН (стрејт).Јас се чуствувам само како овие што ги набројав и тоа тврдокорно од овие четири и ништо плус.Кога ќе видиш дека како плус е додадено Педер на овие четири тогаш бујрум ако сакаш и претседател на ЛГБТ наречи ме,во меѓувреме додека не видиш тоа може само ДА ЛАЕШ.И
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Има триста работи кои ми се одбивни кај хетеросексуалците па сум ги прифатил (се сомневам дека сум единствен во тоа). Тоа што сте мнозинство не ви дава право да ги движите работите со железна тупаница, било да е ова демократско (особено ако е демократско), или друг вид општстево. Државата треба да ги задволи потребите и на малцинствата, инаку џабе држава. Си играме илузии на цивилизираност само. Треба да најде компромисно решение кое ќе ги задоволи и двете страни.

.
Има малцинство и малцинство, сигурно дека во МК може да се најдат неколку примери на доброволни инцесни односи или доброволни полигамни врски или доброволни сексуални врски со малолетнички од 13 - 14 години како и неколку хомосексуалци. И за сите треба закони и менување на устави??
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Има малцинство и малцинство, сигурно дека во МК може да се најдат неколку примери на доброволни инцесни односи или доброволни полигамни врски или доброволни сексуални врски со малолетнички од 13 - 14 години како и неколку хомосексуалци. И за сите треба закони и менување на устави??
Треба само еднаш да се смени...т.е. да се избрише целиот закон за семејство и брак. На Грујо не треба да му е гајле кој со кого се ебе и како. Ептен влегол во филм дека е Пастир и е загрижен за сексуланиот и личен живот на неговите офци.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
65
Поени од реакции
55
Јас ти кажувам само како стоеле и стојат работите. Имаш сигурно барем една Шенка во опкружувањето.

Следниот пат помисли кој може да е и кога ќе си одговориш на тоа, следно запрашај се зошто го прави тоа,тек потоа следат подлабоки теми за мозгање од типот - зошто мора да е така.
Тогаш не знам зошто пишуваш тука. Ако ова ти изгледа толку сложено или воопшто невредно за замарање, тогаш не читај, не пишувај.
Едноставно игнорирај.

Или осознај ја малку средината околу себе, научи нешто за темава, па исплукај нешто тука што ќе држи вода и ќе биде барем малку достојно за полемизирање.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
65
Поени од реакции
55
Неколку политички и религиозни здруженија упатија петиција до Врховниот суд со барање стариот закон повторно да биде прогласен за важечки, по судската одлука од 2009 година.Според членот 377 од 148-годишниот колонијален закон, истополовата врска е „неприроден прекршок“ и казната за тоа е
десет години затвор.

Толку време, никако не можам да најдам некој наш гениј, да слушнам нешто на македонски за прогресот во медицината, науката,физиката.
Би ве замолил да ми пратите линк ако го начекате.

http://www.plusinfo.mk/vest/118489/Vo-Indija-homoseksualnosta-stanuva-zlostorstvo
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom