LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Пред да се занимаваш со читање на емоции кај животни :facepalm: ( виша наука.)

Научи што е емоција, а што сексуален нагон. Не мислам да те описменувам, те замолив да не ме цитираш. Појма немаш, тоа е.
па вие цело време доведувате хомосексуалност во врска со животинскииот свет. То е ваш аргумент. Значи хомосексуалството е нагон не емоција?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
И јас имам околу мене многу сваќи што не се модерни. Сакаат да бидат модерни, ама рекла-казалата во нив е посилна од еманципацијата.
Не е се до модата, ако е во мода да се скока во Сена и во Темза, во Вардар не мора да се скока. Никогаш не го сакам она што е модерно, туку она што ми одговара. Ако е модерно тоа што ми одговара ок е не ми пречи. А за овие двајца што ги спомнав, и двајцата на повеќе наврати се нафатија да ги решаваат мојте проблеми, со онаа ароганцијата што ја имате од хормоните што ви иде, така мојов коментар за нив не е ништо во споредба со нивните коментари за мене.
Слушнав за една земја која во уставот ве забранува и кажува не постои нешто како дискриминација на такви како вас. Им симнувам капа. Ги заборавив Унгарија беше или?
--- надополнето: 15 декември 2013 во 20:14 ---
Дај уш некој пример, за да „не ми е гајле кој со кого што ама баш за никого“ биде покомплетно.

Пази во право си. Кога сме кај муабетов....
Еднаш една лезбејка .... ама никако не можев да ја исфрлам од моја близина. И таа се омажи ако сакаше да ме легне.
И кога ќе видиш иако не ми е гајле кој со кого што, јас би вратила инквизиција за овие, гилотиња и така фали Скопје на плоштад кај спомениците.
 
S

Sagan

Гостин
па вие цело време доведувате хомосексуалност во врска со животинскииот свет. То е ваш аргумент. Значи хомосексуалството е нагон не емоција?
ХетероСЕКСУАЛНОСТ, хомоСЕКСУАЛНОСТ.
Свесен си дека намерно спинуваш за да оствариш некаква цел кај понеупатените, ама нема да мине.
Исто како он да излезе со „аргумент“ дека хетеросексуалноста е нагон.

Како што во животинскиот свет, поголемиот дел од животните се однесуваат хетеросексуално, а помал хомосексуално, истото е и кај човекот, како дел од животинскиот вид. Таа паралела се користи како аргумент контра тврдењето дека истата е „неприродна појава“.

Хетеросексуалноста и хомосексуалноста како поими не се користат за да опишат само сексуално поведение, иако етиологијата на зборовите наведува на тоа и во двата случаи. Човекот, без разлика на сексуалната ориентација е комплексно суштество, со свои емоции, сентименти, стравови, и да, нагони.
Сексуалната ориентација не го дефинира човекот ни во мал процент, не пак целосно, како што ти се обидуваш тука да ни` претставиш.
--- надополнето: 15 декември 2013 во 20:42 ---
Кога сме кај муабетов....
Еднаш една лезбејка .... ама никако не можев да ја исфрлам од моја близина. И таа се омажи ако сакаше да ме легне.
Сигурно откако не успеала кај тебе, немала што повеќе да бара од женскиот род, па од тага и жалови се зацрнила со маж.
Цела среќа не заминала у манастир...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
ХетероСЕКСУАЛНОСТ, хомоСЕКСУАЛНОСТ.
Свесен си дека намерно спинуваш за да оствариш некаква цел кај понеупатените, ама нема да мине.
Исто како он да излезе со „аргумент“ дека хетеросексуалноста е нагон.

Како што во животинскиот свет, поголемиот дел од животните се однесуваат хетеросексуално, а помал хомосексуално, истото е и кај човекот, како дел од животинскиот вид. Таа паралела се користи како аргумент контра тврдењето дека истата е „неприродна појава“.

Хетеросексуалноста и хомосексуалноста како поими не се користат за да опишат само сексуално поведение, иако етиологијата на зборовите наведува на тоа и во двата случаи. Човекот, без разлика на сексуалната ориентација е комплексно суштество, со свои емоции, сентименти, стравови, и да, нагони.
Сексуалната ориентација не го дефинира човекот ни во мал процент, не пак целосно, како што ти се обидуваш тука да ни` претставиш.
во животинскиот свет нема хомосексуалство, во време на парење кога посилните мажјаци ги завземаат женките, послабите - помладите своите сексуални нагони ги исполнуваат меѓусебе и тоа најчесто посилниот над послабиот. Тоа исто животно прва следна прилика ќе се качи на женка.
Релација луѓе - животни , го воведоа самите гејој за да си оправдаат природноста, али премолчуваат дека најчесто - во животинскиот светѕ - тоа е искористување напослаби и помлади од себе - еден вид педофилско силување. Исто така се обидоа да уфрлат теорија дека во антиката хомосексуалноста била прифатена, одобрувана... па и тоа се испостави дека е лага.
Инаку јас претпочитам да место хетеро и хомо користам зборови нормално или природно или ненормално или неприродно - имајќи во вид за која цел и настанал и ради кои причини се развил сексот во природата. Сигурно не за оргазми тукиу како единствен и основен начин за продолжување на видот. Многубројни се механизмите кои природата и еволуцијата ги развиле за мажјак да биде привлечен од женка и обратно, од изглед, облик, боја, миризба... комплексни системи кои создаваат нагон и привлечност кон спротивен пол, но како секаде во “масовна продукција“ се случува одреден процент на грешка (не се знае точно кога и како настанува - не е научно докажано дали гејството е вродено или стекнато) али некој здробен ген... недостаток на протеин... влијание на средина... траума... хемија или физика доведуваат еден процент на луѓе да се родат со неприродни и не нормални нагони. За живиот свет - за природата - геј популацијата не е од никакво значение, не ја исполнуваат основната улога или функција, да го продолжат видот, хипотетички гледано - една геј заедница составена од 100 истополови млади здрави парови ќе изумре природно) за 5-6 децении, додека иста толкава нормална популација составена од спротивни полови, ќе опстане па дури и ќе се прошири. То е една од разликите на природно и нормално спроти неприродно и не нормално.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
А за овие двајца што ги спомнав, и двајцата на повеќе наврати се нафатија да ги решаваат мојте проблеми, со онаа ароганцијата што ја имате од хормоните што ви иде, така мојов коментар за нив не е ништо во споредба со нивните коментари за мене.
Види, својствено на тоа што оговараш луѓе кои најверојатно ги лажеш во фаца дека ти се блиски, овде на форум, кај алапачките својствено е и каде треба и каде не треба да си ги споделуваат своите лични проблеми. Кога би си ја држела муцунката затворена пред други луѓе, особено пред нив, можеби нема да добиваш за возврат арогантни, хормонално поттикнати совети или обиди за решавање на твоите многу битни проблеми од нивна страна. Just saying.
 
S

Sagan

Гостин
Хомосексуалците, сакал ти или не, оставаат потомство, дали преку договорени бракови, вонбрачно, преку сурогат-мајки... па и негенетско преку посвојување, формираат посветени и долготрајни истополови врски, воспитуваат и израснуваат голем процент од идните поколенија, така да ти паѓаат у вода ставовите.

Просто, греота е да те гледа човек како се обидуваш да го претставиш оплодувањето на една јајце-клетка од сперматозоид, како исклучиво хетеросексуална ствар.

Од друга страна, за човековиот вид нормално е споделувањето нежност, грижата едни за други и за младите, учествување во општествените текови и подобрувањето на условите за живот, допринесувањето преку работа, труд, креативност... без оглед на сексуалната ориентација.

Колку е нормално сеењето омраза и убивањето на други од човековиот вид, заради ориентацијата, оставам ти да ни кажеш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Хомосексуалците, сакал ти или не, оставаат потомство, дали преку договорени бракови, вонбрачно, преку сурогат-мајки... па и негенетско преку посвојување, формираат посветени и долготрајни истополови врски, воспитуваат и израснуваат голем процент од идните поколенија, така да ти паѓаат у вода ставовите.

Просто, греота е да те гледа човек како се обидуваш да го претставиш оплодувањето на една јајце-клетка од сперматозоид, како исклучиво хетеросексуална ствар.

Од друга страна, за човековиот вид нормално е споделувањето нежност, грижата едни за други и за младите, учествување во општествените текови и подобрувањето на условите за живот, допринесувањето преку работа, труд, креативност... без оглед на сексуалната ориентација.

Колку е нормално сеењето омраза и убивањето на други од човековиот вид, заради ориентацијата, оставам ти да ни кажеш.
ние сме познати по мешање во работите и законите на природата и не секогаш тоа е за добробит на човештвото.
Човекот се грижи за себе и своите најблиски, еден куп пишани закони, полиција судови.. не спречуваат еден на друг да си наштетиме на разни начини. Огромни пари даваме за војски и оружја кои ќе не бранат од реални и замислени неприатели, сомничави сме по природа, недоверливи кон странци. И како што повеќе си го подобруваме животите и напредуваме - стануваме попараноични, колите ни се со аларми, куќите се со видео надзор, преку ГПС ги следиме децата и милениците, купуваме блиндирани врати и се делиме на разни категории, по раса, нација, јазик, вера ете и во сексуална орјентација. Тоа е наша одлика како човечки вид. Конзумираме , уништуваме, апсорбираме се шириме и загадуваме.
И самите гејој своето место во некои земји не го стекнаа со убеденост на мнозинството дека е тоа нормално и така треба туку со притисоци, демонстрации, насилства, агресивност.
Јас често им велам на сите кои се од гејската вероисповед, постојат законски начини да си ги решат проблемите кои ги имаат, без насилство, мирно и законски, или преку своите преставници во парламентот или преку своите преставници во владата илиреку собиање на 10.000 потписи. Не знам што и кој гочекаат да им ги реши проблемите.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Кога би си ја држела муцунката затворена пред други луѓе
Не ми се блиски, нивните сопруги ми беа блиски, вистината што им ја кажав в лице не направи неблиски
Тоа е загубата што ме прави да ве мрзам и да не ве сметам за луѓе
Од една страна се откажувате од хетеросексуалноста кажувате како секој треба да живее без да му се мешаат во животот самостојно и по свое
Од друга страна стапувате во хетеросексуални бракови, го користите животот на партнерот за да напрајте слика од лажен живот, дури раѓате деца
Зошто ви се деца родени или посвоени? Имате ли родителски инстинкт? Имате ли време покрај геј парадите и активностите за модата да се грижите за тие деца? Детето не е заморче со него да се тера мода.
Немам обичај да молчам, немам муцунка, имам уста под очите и на сите им кажувам што им мислам гледајќи ги во очи, така и на тројцата што ги спомнав..... Така и вам.... ако сте родени такви фалш сте родени
 
C

Celsius

Гостин
Не ми се блиски, нивните сопруги ми беа блиски, вистината што им ја кажав в лице не направи неблиски
Тоа е загубата што ме прави да ве мрзам и да не ве сметам за луѓе
Од една страна се откажувате од хетеросексуалноста кажувате како секој треба да живее без да му се мешаат во животот самостојно и по свое
Од друга страна стапувате во хетеросексуални бракови, го користите животот на партнерот за да напрајте слика од лажен живот, дури раѓате деца
Зошто ви се деца родени или посвоени? Имате ли родителски инстинкт? Имате ли време покрај геј парадите и активностите за модата да се грижите за тие деца? Детето не е заморче со него да се тера мода.
Немам обичај да молчам, немам муцунка, имам уста под очите и на сите им кажувам што им мислам гледајќи ги во очи, така и на тројцата што ги спомнав..... Така и вам.... ако сте родени такви фалш сте родени
Ти си легенда.
Подебилен пост немам прочитано одамна. Дали ти покрај работата, излегувањето, озборувањето имаш време да се посветиш на твојата личност. Онака подлабоко да си го запознаеш душичето шо ми ти се секира за добробита на другите. А со искреноста нема збор. Ти да беше толку искрена одамна самата ќе си го плесенеше во лице. Сакаш да кажеш си лицемерна? Тоа да.
Во тој твој фалш спаѓаат и глувонеми, инвалиди, луѓе со пречки во развој си те што се поразлични од тебе. Ептен си онака жива затресена за сите па најде да јаде за посвојување деца. Хомосексуалците не се луѓе па да немаат родителски инстинкт?
 
S

Sagan

Гостин
...
Од друга страна стапувате во хетеросексуални бракови, го користите животот на партнерот за да напрајте слика од лажен живот...
А ти како очекуваш да се понаша дел од хомосексуалната популација во хетеронормативно општество како македонското? Мислиш дека во држава каде постои систематско ширење на хомофобија преку државните институции (министри, пратеници), цели партии, религиски здруженија, каде децата од мали ги учиме да го мразат и презираат различното од себе без притоа да знаат било што за другите, им останува нешто друго освен таков очајнички чекор, или пак иселување од државата?
--- надополнето: 15 декември 2013 во 22:56 ---
... постојат законски начини да си ги решат проблемите кои ги имаат, без насилство, мирно и законски, или преку своите преставници во парламентот или преку своите преставници во владата илиреку собиање на 10.000 потписи. Не знам што и кој гочекаат да им ги реши проблемите.
Со ова целосно се согласувам.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не ми се блиски, нивните сопруги ми беа блиски, вистината што им ја кажав в лице не направи неблиски
Која е таа "вистина", дека се омажиле за хомосексуалци? И ти како повеќето овде да не имаш gaydar негде инсталирано? Може под десната цицка или над левиот јајник? Па вибрира во близина на некој педер?

Тоа е загубата што ме прави да ве мрзам и да не ве сметам за луѓе
Од една страна се откажувате од хетеросексуалноста
Да, кога доаѓа пупертет се пензионираме од хетеросексуализмот. Со заверка во нотар идеме.

кажувате како секој треба да живее без да му се мешаат во животот самостојно и по свое.
Од друга страна стапувате во хетеросексуални бракови, го користите животот на партнерот за да напрајте слика од лажен живот, дури раѓате деца
Како треба и како е се две различни работи. Со грант на правата кои се барани никој никому нема ни да му се меша нити да има ефект врз нечиј живот. Вака да, доста други животи се афектирани. Но луѓето мораат да се снаоѓаат. Ако не си погледнала подалеку од твојот нос, работите не се баш розови за луѓето како нас. За децата нема да зборам, секој кој е компетентен родител треба да има дете/деца. Со кого спие не треба да биде пресуден фактор. Бидејќи на пола од вас ќе треба да ви ги одземат децата ако ве прегледуваат и вас и каков приватен живот и вие водите, и колку ви е јака етиката и моралот во вашата такозвана брачна "заедница". Лесно е да посочиш кон туѓ прљав веш (дали имала ти директен увид во тоа или не), ама за својот не се збори така лесно нели?

Зошто ви се деца родени или посвоени? Имате ли родителски инстинкт?
Не, инсталираме софтвер наречен 'ParentPerfect' кој ни го продаваат невладините организации, и после тоа добиваме такви инстинкти. Чисто за углед бе. Сакаме и ние како министрите и останатите на повисоки функции да имаме што да покажеме пред камера или очите на јавноста. Кога никој не гледа правиме домашно runway show со нашите деца :cautious:.

Имате ли време покрај геј парадите и активностите за модата да се грижите за тие деца?
Да, ќе ги чуваме во стрејт плакарите од кои сме излегле. Заедно со досадната хетеро-мода во нив, дур не завршиме со дневните геј обврски. Меѓу кои абсолутно мора да се најде време за Cardashians. За тоа време и куќата да гори не мрдаме од пред ТВ.

Тоа или .... ако ја фатиме Лејди Гага на ТВ. Онака чистиш со правосмукалка, се појавува она на ТВ, и влегуваме во транс, се укочуваме и гледаме во екран. Светот запира за 3-4 минути. После се враќаме во колосек.

Детето не е заморче со него да се тера мода.
Види, детето не треба да биде многу работи. Не треба да биде мета на политички и религиозни пропаганди, нити екстензивните пропаганди диктирани од еден или двајцата родители во обид за посвојување на нивните ставови до коска, психолошки и физички тортури и малтретирања поради нечиј дебилен проблем кој истиот го "лечи" со дрога, алкохол или коцкање, или пак со добро психолошко малтретирање и добар ќотек да вентилираат стрес и нервоза собрана од работа или приватен живот. Да бидат гњавени и претворани во верзија 2.0 од своите родители или нивните неисполнети желби и потреби да ги сполнуваат. Да бидат ставени на второ место бидејќи родителите се на прво место итн. Можам дрндам за ова до бесвест.

За жал, бејб, родителската мода во најголем дел во Македонија е токму ваква. Ако вие смеете да бидете дебилни родители и го користите вашиот брак и родителскиот живот кој го водите како некој си парагон на прав живот, не гледам зошто некаква си "мода" во тој оддел не можат да тераат и хомосексуалците. Најстрашното нешто што може да се случи е да детето нема предрасуди како 99% од врсниците кои ќе ги има, да се облекува подобро, и да може да именува три познати личности од историјата кои биле геј а допринеле многу повеќе за цивилизацијата глобално од еден Груевски, Миленко или Латас.

Извини што потребата за еднаквост е ставена на акцент повторно како мода. Ако не си знаела, бидејќи така звучиш, последен пат таа мода беше актуелна во 50те и 60те години, кога луѓе со друга боја на кожа ги бараа своите права, или тие како тебе, озогласените феминистки, кои ги бараа своите права, како право на глас (и политички, и медиумски, и фамилијарен), имот, плата итн.

Ама ти не тераш мода. Биди добра домаќинка и оди потроши некоја минута у кујна и напрај му на м'жот еден samwitch. Шо бараш на нет?

Немам обичај да молчам, немам муцунка, имам уста под очите и на сите им кажувам што им мислам гледајќи ги во очи, така и на тројцата што ги спомнав..... Така и вам.... ако сте родени такви фалш сте родени
Да, ама да не биле тие пред тебе нема да си го имала тоа право. Дали во домашни услови или на улица, некој од мажиштава ќе ти ја спипери по муцка ако ептен си го пуштила јазикот. Знаеш, од чиста куртоазија, барем од модерната поп култура да си извлекла некоја информација во врска со историјата на борбата за твоите права, па онака, ако на оптимално ниво ти работи црпката, една аналогија да направиш со тоа денес што се случува.

А, ако ти си пример за некоја, 'не-фалш' родена, верувај, сите сме среќни што сме вакви :).
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
65
Поени од реакции
55
ХетероСЕКСУАЛНОСТ, хомоСЕКСУАЛНОСТ.
Свесен си дека намерно спинуваш за да оствариш некаква цел кај понеупатените, ама нема да мине.
Исто како он да излезе со „аргумент“ дека хетеросексуалноста е нагон.

Како што во животинскиот свет, поголемиот дел од животните се однесуваат хетеросексуално, а помал хомосексуално, истото е и кај човекот, како дел од животинскиот вид. Таа паралела се користи како аргумент контра тврдењето дека истата е „неприродна појава“.

Хетеросексуалноста и хомосексуалноста како поими не се користат за да опишат само сексуално поведение, иако етиологијата на зборовите наведува на тоа и во двата случаи. Човекот, без разлика на сексуалната ориентација е комплексно суштество, со свои емоции, сентименти, стравови, и да, нагони.
Сексуалната ориентација не го дефинира човекот ни во мал процент, не пак целосно, како што ти се обидуваш тука да ни` претставиш.

Него не му е јасно што е нагон што емоција,изгледа уште се нема спознаено себеси.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Од друга страна стапувате во хетеросексуални бракови, го користите животот на партнерот за да напрајте слика од лажен живот
Настрана дел од постот што е малце нелогичен и безвезе , во однос на ова потполно се согласувам.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
65
Поени од реакции
55
Не е се до модата, ако е во мода да се скока во Сена и во Темза, во Вардар не мора да се скока. Никогаш не го сакам она што е модерно, туку она што ми одговара. Ако е модерно тоа што ми одговара ок е не ми пречи. А за овие двајца што ги спомнав, и двајцата на повеќе наврати се нафатија да ги решаваат мојте проблеми, со онаа ароганцијата што ја имате од хормоните што ви иде, така мојов коментар за нив не е ништо во споредба со нивните коментари за мене.
Слушнав за една земја која во уставот ве забранува и кажува не постои нешто како дискриминација на такви како вас. Им симнувам капа. Ги заборавив Унгарија беше или?.

Не ти кажувам. Ако толку те интересира изгуглај си.

Симнувај капи, само да знаеш, во такви услови секогаш постои можноста еден "настран" да те земе за жена и цел живот да те влече за нос и лаже како овца.Ама ти ќе бидеш премногу зафатена со симнување капи на идиотизмот за да можеш да го приметиш тоа. И ти и многу други.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Сте пишеле реферати а јас најпогодена се осетив што ме ослови со бејб
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom