Bundesliga 2014/15

Кој ќе биде шампион во Бундеслигата?


  • Вкупно гласачи
    152
Статус
Затворена за нови мислења.

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.965
Поени од реакции
25.278
Хеведес останува во Шалке како што потврди Хорст Хелд на денешната презентација на новиот тренер. Арсенал биле спремни да ја платат клаузулата вредна 17 мил. евра, но Хеведес одлучи да остане во Шалке. (y)

Јосип Дрмиќ пред трансфер во Менхенгладбах за 10 мил. евра. Деновиве ќе се официјализира. Леверкузен го ангажираа Мехмеди за 5 мил. евра, а ќе го продадат Дрмиќ за 10 мил. евра. Мислам дека ќе се раздава голови во Гладбах. Ќе се официјализира и позајмицата на младиот репрезентативец на Данска, Андреас Христенсен од Челзи. Гладбах испратиле официјална понуда од 10 мил. евра на Дортмунд за младиот германски репрезентативец Матиас Гинтер кој не успеа во Дортмунд.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Rüdiger e dobar Talent no pregolem hajp ima za nego.
Hamburg uste Ednas so site mamki go spasija, sramota.
Wolfsburg zasluzeno tepa ali plasticni si se i uste vikam deka mu stetat ne Germanskiot fudbal.
Dortmund se remontira, konecno. Ocekuvam nov stil slednata godina i bi bil zadovolen duri so 5to mesto ako ima napredok vo igranjeto. I Klop, iako so drugi uslovi, imase malce vreme za da mane dve tituli po red.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.965
Поени од реакции
25.278
Гундоган е можно да го продолжи договорот со Дортмунд по разговорот што го имал со новиот тренер Томас Тухел.

Најдобар избор за него би бил да остане во Дортмунд, Не знам што толку испаничи пред еден месец па сакаше да си оди. Има време за него да оди во поголем клуб. Нека му бидат пример Шахин и Кагава за тоа да не избрзува.

Пред трансфер во Дортмунд е напаѓачот Оби Уларе (19 год) од Бриж. Најверојатно Имобиле се враќа во Италија. Наполи, Фиорентина и Милан се заинтересирани за него.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Immobile ne go davame ispod 15m, mislam so Tuchel moze i da raspuka. Aubameyang Arsenal go bara demek za 40m ama nisto od toa, najvazniot igrac nema da go dadat za taa suma.

Inace Gundogan najverovatno ke ostane, zatoa Geis podpisa za Salke i ne za Dortmund. Pored meine deckoto pa i negovite "sovetnici" (tatkomu i cickomu) go precenija a isto taka prealcni bea. Za meine ova e losa odluka posto Gundogan ima potencijal ama nema da go postigne poveke, sega ke se raskomoti mesto da ima golema motivacija. Isto taka ispagjat deka ke ostane samo zatoa sto nema ponudi.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да преговараш со Барселона и Ман Утд и да ти кажат дека превисоки се личните барања, можам само да претпоставам што побарал.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.965
Поени од реакции
25.278
А за колку ќе го дадете Обамејанг? 60 мил. ? :pos:

Секако дека ви беше најдобар играч сезонава ама искрено не верувам дека Венгер нуди толкава сума за него. Голема грешка направивте со Рамос и Имобиле. 30 мил. евра за ништо фрлени. Го купивте Вајгл наместо Гајс. Грешки почнаа да прават вашата управа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
А за колку ќе го дадете Обамејанг? 60 мил. ? :pos:

Секако дека ви беше најдобар играч сезонава ама искрено не верувам дека Венгер нуди толкава сума за него. Голема грешка направивте со Рамос и Имобиле. 30 мил. евра за ништо фрлени. Го купивте Вајгл наместо Гајс. Грешки почнаа да прават вашата управа.
A sto ke mu prajme na Geis ko Castro i Gundogan se tuka, plus Sahin Bender i Kirch. Nema mesto za tolkav golem Transfer. Immobile i Ramos da se dadat za 20m EUR i barem malce da se opravi greskata. Inace Aubameyang e najvazen igrac momentalno i ispod 50m EUR nema ni slusalkata da ja krenat. Za odredena suma ke razmislat da go dadat ali ne e uste dostignata.

Za Gundogan: Dortmund mu nudi 6,5m, Baern mu nudese 8,5 toj barase 12-13m EUR i normalno signing fee itn. Taka e ova...
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.965
Поени од реакции
25.278
Иги, кога го потпишавте Вајгл за Гундоган беше сигурно дека ќе си оди. Вчера излезе веста дека е можно да остане, но ништо не се знае. Кирх уште ќе го чувате?

Баерн ништо не нудил. Точно е дека бил кандидат за засилување, но Пеп и Румениге биле против иако Замер и Решке настојувале за него.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Иги, кога го потпишавте Вајгл за Гундоган беше сигурно дека ќе си оди. Вчера излезе веста дека е можно да остане, но ништо не се знае. Кирх уште ќе го чувате?

Баерн ништо не нудил. Точно е дека бил кандидат за засилување, но Пеп и Румениге биле против иако Замер и Решке настојувале за него.
Kaj moze Weigl da bide zamena za Gundogan? I Geis ne e ama ima potencijal da go zameni. Sto mislis oti Geis sega denes se odluci za Salke? Posto jasno e deka Dortmund ne go bara poveke oti Gundogan ke prodolzi. Kirch e soliden igrac so odlicni partii, odlicen back-up. Inace Baern i Gundogan pregovaraa, i sigurno se zboruvase veke za sumi, normalno, i za brzo stana jasno deka nema da se pogodat. Zatoa odma go batalija.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Дечки, ај ако сакате по реченица-две за Фирмино? Предности, недостатоци, дали е добар трансфер за Ливерпул?
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.965
Поени од реакции
25.278
Дечки, ај ако сакате по реченица-две за Фирмино? Предности, недостатоци, дали е добар трансфер за Ливерпул?
Не знам дали ќе успее кај вас зашто во Хофенхајм без притисок играше, кај вас ќе биде друга работата. Сам да ви го носи тимот тоа не може. Зависен е и од останатите соиграчи доколку играат добро. Значи тимска игра ви требе тогаш не се сомневам дека ќе биде еден од подобрите играчи кај вас. Малку е нежен играч затоа е можно на почетокот да има проблеми во ПЛ.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не знам дали ќе успее кај вас зашто во Хофенхајм без притисок играше, кај вас ќе биде друга работата. Сам да ви го носи тимот тоа не може. Зависен е и од останатите соиграчи доколку играат добро. Значи тимска игра ви требе тогаш не се сомневам дека ќе биде еден од подобрите играчи кај вас. Малку е нежен играч затоа е можно на почетокот да има проблеми во ПЛ.
Во средина најчесто би играл со Марковиќ, Лалана, Кутињо, Хендерсон, Милнер и Џан. Под претпоставка (нешто што е извесно) Стерлинг да си отиде, се разбира.[DOUBLEPOST=1435147312][/DOUBLEPOST]Иначе, нема да се чека да биде двигател на играта, барем не на почетокот на кариерата во ЛФЦ.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.965
Поени од реакции
25.278
Во средина најчесто би играл со Марковиќ, Лалана, Кутињо, Хендерсон, Милнер и Џан. Под претпоставка (нешто што е извесно) Стерлинг да си отиде, се разбира.[DOUBLEPOST=1435147312][/DOUBLEPOST]Иначе, нема да се чека да биде двигател на играта, барем не на почетокот на кариерата во ЛФЦ.
Мислам дека добро ќе соработува со Кутињо и Лалана, Ендерсон и Емре. Не знам зошто Емре не.го играте почесто во дефанзивната средина. Еве на ЕП до 21 год. игра во средината заедно со нашото засилување Кимих каде што има дозвола и офанзивно да оди за разлика од Кимих кој само дефанзивните задачи ги работи. Сакам да кажам дека многу добро игра така, не дека е лош и со тројца во одбрана како што играше кај вас. Мене ми е многу криво што нашите дозволиле да го пуштат. Играчиште ќе биде. Се подобар и подобар. Не знам вие фановите на Лив колку сте свесни за тоа ама ќе ви биде еден од подобрите играчи.[DOUBLEPOST=1435148065][/DOUBLEPOST]Инаку за Фирмињо нема да се чека да биде двигател на играта, но 40 мил. плативте така да ќе има притисок многу. А како ќе се снајде ќе видиме.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Мислам дека добро ќе соработува со Кутињо и Лалана, Ендерсон и Емре. Не знам зошто Емре не.го играте почесто во дефанзивната средина. Еве на ЕП до 21 год. игра во средината заедно со нашото засилување Кимих каде што има дозвола и офанзивно да оди за разлика од Кимих кој само дефанзивните задачи ги работи. Сакам да кажам дека многу добро игра така, не дека е лош и со тројца во одбрана како што играше кај вас. Мене ми е многу криво што нашите дозволиле да го пуштат. Играчиште ќе биде. Се подобар и подобар. Не знам вие фановите на Лив колку сте свесни за тоа ама ќе ви биде еден од подобрите играчи.[DOUBLEPOST=1435148065][/DOUBLEPOST]Инаку за Фирмињо нема да се чека да биде двигател на играта, но 40 мил. плативте така да ќе има притисок многу. А како ќе се снајде ќе видиме.
Па се надевам дека добро ќе се склопи зошто сите се страшно технички подковани.
Во врска со Емре, верувај дека се свесни, 99% од навивачите. Дури голем дел бараат и да ни биде капитен следна сезона. Знаеме сите, вклучувајќи го и Роџерс (според изјавите) дека најдобро може да изигра во средина, каде што има слобода ама неспособните играчи и тоа што мораше Роџерс да експериментира, го натера да го пикне на десна бековска кога игравме со тројца. Иначе, играше плус десен винг бек, десен бек со четворица во одбрана :)
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.965
Поени од реакции
25.278
Направен е распоредот за новата сезона.

Баерн ќе ја отвори сезоната против Хамбург
Дортмунд - Менхенгладбах
Леверкузен - Хофенхајм
Волфзбург - Ајнтрахт
Штутгарт - Келн
Аугзбург - Херта
Вердер - Шалке
Мајнц - Инголштад
Дармштад - Хановер

Во 3-то коло играат Баерн - Леверкузен и Волфзбург - Шалке, а 8-то коло Баерн ги пречекува Дортмунд.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom