Што кога е скржав?

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Колку време идете? И како се другите работи во врската?
 
Член од
12 јуни 2009
Мислења
90
Поени од реакции
126
Дај по опширен опис на ситуацијата.......

работе ли дечкото или пари од дома ?

ако му ја знаеш финансиската состојба на дечкото, и може да си го дозволе частењето -тогаш е труп (барем да те понудел)

ако не е во можност како ќе те часте ?


остави го тогаш,ти сега за кафе му завидуваш,утре за нешто по големо.....
Може да си дозволи,затоа и се чудам,има пари,работи.
--- надополнето: 26 март 2013 во 20:09 ---
Колку време идете? И како се другите работи во врската?
Идеме малку,2 месеца, другото сега за сега е ок,ќе видиме даље.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.703
Ти бе од чија страна си? :)
Океј можда е малку глупо шо ниту еднаш не частел, ама ваљда му знаеш финансиска положба дома, можда неможе да си дозволи. Кај му е крајот ако секој ден по 150 денари на кафе ги троши.
Не одговори каква е финансиската состојба на дечкото?
Каква треба да му е финансиската состојба дома? Сите ни е лоша. Еднаш двапати на кафе секој може да си ја однесе девојката. Чекајте бе луѓе, па еднаш неделно треба да ја однесе фенси шменси девојчето да се настега, да се осети ко девојче, и таму ли ќе делат? Па рано се во врска, утре ќе почнат да се ебат. На бензин ли ќе штеди после? Таксиња нема ли да плаќа, од курташак населба девојчето само ли треба да си иде?

Па го почастив нормално,мислам ај ке се освести,ама слаба работа,тешко....Неможеш на некој со сила да го натераш,ако тој си нејќе едноставно. Не сум некоја уназадена,и да не ме сфатат луѓето погрешно,сакам и ми мерак кога јас частам и купувам,па затоа очекувам тоа и од други.Имам пари и си плаќам,не ми е тоа проблемот,само што ете,да нема толку некој мерак,неможам да сфатам...
Сфатена си убаво, не се секирај, остај нека пишат шо сакат. Чаре нема, или навикни си се така и помини преку тоа, или додека е рано.. :)
Не е фер да идеш со некого и уште од старт да сакаш да го смениш, или да идете некое време па тек тогаш да ти текне дека ептен ти пречи шо дечкото е сељак.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Никој не е толку сиромашен да неможе барем некогаш да ја части едно кафе, како што и никоја не е толку сиромашна за да неможе да ти даде :D шала на страна има и случаеви каде што он работи зима солидна плата додека девојкава е на пример студентка и реално има многу помали финансии а овој уште не почнал да и наплаќа и за превоз а да не зборуваме за частење.

Тој што сеа е стиснат големи се шансите и во брак да биде, ако заработувате помалце од него ви претстои тешка иднина..
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Значи вака,малку време сме заедно,ама тоа си се гледа од километар.Ниту едно кафе ме нема почастено до сега,се е на пола - пола, тој си плаќа,јас си плаќам, не знам колку е ова проблем,ама сепак бе луѓе ако нема мерак за мене,за кого ќе има??? не сум некаква спонзоруша, многу современо гледам на тоа,21 век сме и се разбирам,ама ова го немам видено досега....Да покаже на некој начин,некаков гест или нешто,не дај боже да очекувам изненадување или било што. пу пу. Дечкото изгледа си е многу стиснат по тоа прашање,а мене сепак ми значат тие работи како на секој друг,нормално.Другото сега за сега е нормално и ок,ама ова..... Дајте некој совет,нешто кажете...Дигам ли голема врева за ништо или ..? Како мислите?:)
На Запад нормално е секој да си ја плаќа својот дел од сметката. Инаку со самото тоа што се чудиш зошто не ти ја плаќа сметката имаш потенцијал да станеш спонзоруша. Инаку некоја да ми се буни што не плаќам за сите сметка, автоматски добива црвен картон. Почитувам плаќање сметка за посебни прилики но не и секој ден. Тоа значи дека имаш спонзоруша а не девојка.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ја не знам отварачката на темата треба ли кафе да ја частам за да добијам одговор на прашањето.

Да, не е проблем едно кафе, но потоа ќе отвори тема зошто не ми плаќа вечера, зошто ме ми плаќа одмор, оти ме ми купува скап накит и сл. Нека ја почасти не е проблем, мада и секој ден излевање и по едно кафе пиење е за двајцата би ги фанало секако 100 денари минимум, тоа не е мала пара ако се прави секојдневно.

И најважно од се е дека ако случајно од ваква причина пропадне врската тоа само ќе докаже дека сите оние работи напишани за денешните жени токму на овој подфорум се точни, дека денешна жена по би одбрална некој морон со клучевите од скапата кола, со частовки по скапи ресторани и ВИП места у клубови, со викедни у грција и со сите други пропратни работи...

Знам дека може претерав и дека конкретниот случај нема врска со тоа, но ептен се нервирам за вакви работи.

Ете и LION се слага со мене, а пошто он и неговите се врховна власт у моментов во Македонија, ја го почитувам неговото мислење(y)
 

I.N.S.I.D.E.R

FORZA JUVE & GGMU
Член од
17 јануари 2013
Мислења
45
Поени од реакции
73
Види по некоја лоза да не е егеец дечкото...:sneaky:


Чекај малку штом викаш дека малку време сте во врска може му треба време да се опушти
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Знам дека може претерав и дека конкретниот случај нема врска со тоа, но ептен се нервирам за вакви работи.

Претера :)
Не е муабетот дека женската ти е спонзоруша ако и платиш кафе. Гестот е тој што се важи и истиот тој гест не е исклучително наменет за машките. И девојките частат, и не прават проблем од тоа - односно, у превод - не ги фаќа паника дека дечкото им е спонзор.
Ако никад у живот не си и платил пијачка на девојка ти, нешто не е у реду. Мислам, јасно е дека не сакате спонзоруши, али ова вашево во уплав се претвара.
 
T

templar55

Гостин
Значи вака,малку време сме заедно,ама тоа си се гледа од километар.Ниту едно кафе ме нема почастено до сега,се е на пола - пола, тој си плаќа,јас си плаќам, не знам колку е ова проблем,ама сепак бе луѓе ако нема мерак за мене,за кого ќе има??? не сум некаква спонзоруша, многу современо гледам на тоа,21 век сме и се разбирам,ама ова го немам видено досега....Да покаже на некој начин,некаков гест или нешто,не дај боже да очекувам изненадување или било што. пу пу. Дечкото изгледа си е многу стиснат по тоа прашање,а мене сепак ми значат тие работи како на секој друг,нормално.Другото сега за сега е нормално и ок,ама ова..... Дајте некој совет,нешто кажете...Дигам ли голема врева за ништо или ..? Како мислите?:)
Како прво дечко ти ова што го прави до некаде и не е у реду, ама очигледно не си се потрдила да помислиш на причината ЗОШТО го прави тоа ?
Е сега мислам дека има неколку опции:
1. Дечково можда стварно има финансиски потешкотии, а ти за да бидеш у дух на модерните жени земи па откачи го. Не го прашувај дали има или не само откачи го, бидејќи ако нема пари не заслужува жена ( ироничен сум, чисто да не се сфатиме погрешно).
2. Дечково те става на спонзоруша тест ( на многу лош начин ), ама по се изгледа брзо ке го паднеш тестот.
3.И мислам дека како и многуте тука што спомнаа сакате рамноправност, еве ви ја... па можеби и он ја има сфатено така.
4. Не се плаши од скржавите, плаши се од себичните.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Ццц срамотилаци, друг пат не плаќај, излези си па види како ќе изреагира, ако ти се изнавика тогаш е скржав ама ако не му пречи тогаш е срамежлив. Нема за што. :icon_lol:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Претера :)
Не е муабетот дека женската ти е спонзоруша ако и платиш кафе. Гестот е тој што се важи и истиот тој гест не е исклучително наменет за машките. И девојките частат, и не прават проблем од тоа - односно, у превод - не ги фаќа паника дека дечкото им е спонзор.
Ако никад у живот не си и платил пијачка на девојка ти, нешто не е у реду. Мислам, јасно е дека не сакате спонзоруши, али ова вашево во уплав се претвара.
Сум платил и многу повеќе од пијачка не викам не, затоа реков дека претерав оти конкретниот пример не мора да значи, ама у глобала многу женски би оставиле сосем фин дечко само заради финансискиот дел ако не му е јак на истиот.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Ај не зборувајте на невидено и недоживеано. На моја другарка и се случуваше буквално истото со дечкото. Дечко и не само што никогаш ја немаше почастено, туку му се случуваше и некогаш кога сме излезени сите групно да позајмува пари од неа затоа што тој си земал од дома точно пари за кафе, а на нас ни текнало на пр. и плус сладолед да јадеме. Си викаш на почетокот ајде мош нема пари, па дури и на неа толку не и сметаше, ама не бе човек. Испадна дека не било до немањето пари, туку просто и едноставно дечкото си е СКРЖАВ.
Па како прво, машкото треба чисто од ќеф да си ја почасти девојката некогаш едно кафе, 50 ден е едно макијато на крај краева, а и никој не те тера секој ден да одеш на кафе. Значи не е до тоа дали те почастил кафе од 50ден. или вечера од 500ден. туку битен е ГЕСТОТ.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Сите удривте на неа , била спонзоруша ваква таква , ако ја части 1 пијачка да не се осиромаши ? Ја колку пати сум частел па и ден денес не просам .За 100 /200 денари станавте себични :facepalm:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Да бе да,јас мислам дека убаво кажав погоре и објаснив,така да,да не ги повторувам едни исти работи.Ај сеа да не се правиме,едно кафе е нешто сосем нормално,кажав горе дека јас него го частев,не сум за 50 ден. и нема да ме осиромашат,зборувам за меракот и на тоа се чудам,како некој толку да нема??
А за спонзоруша ако мислиш дека сум,зашто очекувам едно кафе,браво.
Значи бараш реципроцитет, јас платив сега ти на ред ? Можда типот се изгорел од некоја спонзоруша па сега и на јогурт дува. Може смета дека ако некоја го сака ќе сака он каков што а не дали плаќал кафиња,вечери, одмори и што не. Духовни вредности и Материјални вредности не идат заедно! Ако во него гледаш духовна вредност нема да те боли ни за 100 години ни едно чоколадо да не ти купи. Ако си по Материјални вредности и за кафе што не ти платил ќе се фатиш. Инаку тоа што си платила кафе некат не значи дека немаш намера да си го наплатиш кафето за нешто многу поскапо од кафе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom