Што кога е скржав?

Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Шостори ти бе кавалер. Бравос ете темане :cuc:ти прам.
Јбг брате за кого како пари се немало нема ни да има ... барем нека те гледаа со други очи лугето да не викааат ииии па тој цел живот скржав пари се наполни а ако јас немам скрсена пара така пари што се нема нема барем ке велат овој пуста срце живее барем колку може ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.355
Јбг брате за кого како пари се немало нема ни да има ... барем нека те гледаа со други очи лугето да не викааат ииии па тој цел живот скржав пари се наполни а ако јас немам скрсена пара така пари што се нема нема барем ке велат овој пуста срце живее барем колку може ;)
Ти држи вода муабетот ама ако живееш за другите;).
 
Член од
21 март 2013
Мислења
379
Поени од реакции
1.080
Не се работи за тоа кој колку има.
Познавам парови каде што дечкото е доста богат, па не и плаќа ниту сладолед а не па такси.
Дури се изненадив минатиот викенд девојката сама си ја плати пијачката....:confused:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Скржавост е едно, а штедливост е сосема друго !
Скржавост е кога се штеди буквално на се и на непотребни но и на потребни работи ... штедливост е кога се штеди само на навистина непотребните работи !
Значи не е поентата на некого да даваш милостина, секој сам треба да си ги заработува парите(кој е здрав) и не е поентата се што ќе заработиш да пое*еш, да изедеш, испиеш, искоцкаш и сл. но да му е*ам мајката да не сака некој да и плати на девојката која си го губи времето со него тоа е веќе претеризам, па другар да викнеш на кафе некаде па редно е да го почастиш(ти си го викнал/поканил) а не пак девојка !
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Ти држи вода муабетот ама ако живееш за другите;).
ne ziveam za drugite ama pak i nemozam da ziveam sam jas ne velam da izlezam i da gi trosam site moi pari na drugarite ama ako necastam nekoas kafe ti ke velat abe zaebi go ovoj ne go vikaj da go ebam i na skrzaviot .... jas mozam i odam nekogas sam na kafe ama koga vlezam vo kaficot sekogas imam masa kaj da sednam so nekoj muabet da naprava .... toa ti go kazuvam po sto imam takv drugari i sekogas koga mi se javi nekoj za na kafe mu velam a na "toj" mu se javi li i go dobivam gore napisaniot odgovor ..........
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.355
ne ziveam za drugite ama pak i nemozam da ziveam sam jas ne velam da izlezam i da gi trosam site moi pari na drugarite ama ako necastam nekoas kafe ti ke velat abe zaebi go ovoj ne go vikaj da go ebam i na skrzaviot .... jas mozam i odam nekogas sam na kafe ama koga vlezam vo kaficot sekogas imam masa kaj da sednam so nekoj muabet da naprava .... toa ti go kazuvam po sto imam takv drugari i sekogas koga mi se javi nekoj za na kafe mu velam a na "toj" mu se javi li i go dobivam gore napisaniot odgovor ..........
Јако друштво нема што. Би те советувал да си ги смениш другарите.
 

Мекица

Гушкало
Член од
10 јули 2013
Мислења
22
Поени од реакции
24
Мене ме нервира кога ќе излеземе со друштво и без разлика мои или негови другари, тој секогаш части и тоа на вечера, во кафана значи не е само едно кафе... Без разлика кој колку има, тоа е ипак култура, не знам како можат да дозволат некој стално да им плаќа!
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Јако друштво нема што. Би те советувал да си ги смениш другарите.
Имав порано еден таков другар. Ќе излезиме некаде и ќе се заинати да чести. Абе не треба ќе му речам, ич не се троши. Знаев дека и двајцата не се претуравме од пари за да честиме наоколу. И нема да попушта ич дури не речам, добро, ајде, чести.
После некое време му го сфатив штосот кој му е. Откако ќе чести тој, нареден пат пак ко ќе излезиме, директно во фаца ти вика: ај сега да честиш. Си пушташе рипче, да фати крапче. И ако не си во ситуација да се расфрлаш со пари, макар и ти бил добар другар и му речиш: извини, не сум сега при пари толку, нареден пат; и ќе почни: ете, педер еден, јас за тебе се правам, те честам секогаш, ти едно кафе не честиш, бла бла бла.... и ќе се изналути, на крај ти крив испаѓаш. :confused:
Се имаше случено да дојди на маса кај што сум со женски што не ги познава воопшто и почнува да ги чести пијачки само да ги импресионира и остави впечаток дека има којзнае колку пари, иако вистината беше сосема поинаква. Кај едната и му успеа таа финта... не за долго, го прочита и таа што сорта е за кратко време.
Среќа голема што не сме другари веќе.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Скржав во пари = скржав во емоции
Толку околу нив...не поднесувам такви ликови..А како со нив? ...Па што ќе ти е себичен и скржав човек кој не сака да подели со својата девојка дел од неговото....
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Скржав во пари = скржав во емоции
Толку околу нив...не поднесувам такви ликови..А како со нив? ...Па што ќе ти е себичен и скржав човек кој не сака да подели со својата девојка дел од неговото....
Абе има начин, ти ќе му "дадеш" и он ќе ти даде :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Знаа да си цене вредноста на парите шо ги има. :)
А човек шо не знаа да ја цене парата, не е човек.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.977
Поени од реакции
3.695
Знаа да си цене вредноста на парите шо ги има. :)
А човек шо не знаа да ја цене парата, не е човек.
Ценење на парата не е исто со скржавост. Скржавоста е себичност према сите па и према себе, што е еден феномен. Скржавецот не само што не троши пари за друг туку тој не троши и за себе. Подалеку од скржавци, цел живот ке се измачувате... Подобро со некој кој и нема многу ама има широко срце одколку со некој кој има многу а е скржавец...
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Знаа да си цене вредноста на парите шо ги има. :)
А човек шо не знаа да ја цене парата, не е човек.
Напротив. Последното би го дала за тие што ме сакаат и што ги сакам, а кога давам не продавам, туку подарувам. Тоа ме прави поголем човек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom