Човештво, теории на настанувањето

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Има милион теории само која е вистина, ако веруваш во Дарвин тогаш не постои бог тоа е логично.Но постојат и други дека сме еволвирале од микроорганизми кои што паднале на земјата и така настанал светот, но кој може да каже со сигурност сепак тоа е теорија не е доказ.За жал прашањето за човекот и планетата никогаш нема да се разјасни.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ova se vika 'panspermija'
.Но постојат и други дека сме еволвирале од микроорганизми кои што паднале на земјата и така настанал светот, но кој може да каже со сигурност сепак тоа е теорија не е доказ.За жал прашањето за векот и планетата никогаш нема да се разјасни.
I voopsto ne ja osporuva evolucijata.

Prasanjata za covekot I planetata postojano se odgovaraat. Samo treba da klikas po internetov poise.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
^
Да да знам, имаше едно филмче за воа ама не знам како се викаше :confused:
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Има милион теории само која е вистина, ако веруваш во Дарвин тогаш не постои бог тоа е логично.Но постојат и други дека сме еволвирале од микроорганизми кои што паднале на земјата и така настанал светот, но кој може да каже со сигурност сепак тоа е теорија не е доказ.За жал прашањето за човекот и планетата никогаш нема да се разјасни.
vo toa e celava diskusija nepobiten fakt e deka celiot ziv svet na zemjava nastanal od mikroorganizmi, a i vo poslednite denovi na planetata ce opstojat pak tie.
samo ovdeka clenovive glavno se fokusiraat na potekloto na covekot i ednostavn ja preforsiraat teorijata za nekakov si eksperiment od strana na ufo :pos:
--- надополнето: Oct 7, 2011 8:00 PM ---
Ova se vika 'panspermija'

I voopsto ne ja osporuva evolucijata.

Prasanjata za covekot I planetata postojano se odgovaraat. Samo treba da klikas po internetov poise.
i sto mislis deka covekot e produkt na ufo a :pos:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Ако за тебе UFO е термин кој појма немаш што значи - да UFO е.
Грешка у чекори направи, UFO или НЛО ти се неидентификуван летечки објект, а он сакаше да каже дека сме продукт на вонземјани :D
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не сум знаел дека UFO е тоа.

Не не он воопшто не сакаше да каже тоа - туку сакаше сосема плитко - лаички да го бапне она бабинското... штом е од надвор - вонземјани се т.е во случајов UFO/НЛО е дежурниот виновник за се необјаснето или несфатено како сакате.

Легионер слободно викај ги како сакаш... нема да ти дојдат, ама барем тука не ми бабувајте и користете мозок.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
832
Поени од реакции
1.457
Далеку од тоа дека ја негирам теоријата на еволуција, ама таа не ни открива дека како настанал животот. Ама верувањето дека животот настанал сосем случајно во некоја праисториска „супа“ од мртва материја - аминокиселини и азотни бази кои некако се споиле да формираат прости облици на живот и по Дарвиновата еволуција т.е. „приспособување“ кон животната средина тој живот изградил толку сложен ДНК (извинете ако грешам нешто, во друго ми е поентата), толку интелегентни животни облици и цела природа во таков баланс, без интелегентен инжинеринг, е слепо верување на закоравените научници... не верувам во креационизмот воопшто меѓутоа универзумот е многу повеќе од мртва материја, владее некоја виша интелегенција во него... и најбитното, доколку се е мртва материја, тогаш феноменот на постоење на свеста кај живите суштества не би требало да постои, ние би требало да бидеме само роботи кои не доживуваат, и се што правиме би било детерминирано.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.641
Поени од реакции
3.535
Многу ми е интересно кога размислувам за ова. Како е создаден, светот, космосот... Нели едите викат Господ создал сè, други Биг Бенгот е виновен. Ама од што настанал Биг Бенгот, од што настанало пак тоа... Милион прашања кои најверојатно никогаш нема да бидат одговорени и баш ми е интересно тоа.
Незнам дали има друга тема ваква. :D
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Kako moze nekoj da ti odgovori na ova koga i samiot si kaza deka nikogas nekooi prasanja nema da bidat razotkrieni :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Бог е оној кој го создал светот, космосот..., некој ќе си рече науката не вели така, се започнало со мешање на атоми, честици....., но многу е погрешно тоа што науката го кажува. Зошто и да дошло со мешање на честици, атоми... сепак постоел некој кој ги создал нив :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom