Финансирање на стартап бизниси

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Реков ќе пробам да патентирам неделава, секако дека ако патентирам ќе му ја претставам целосно бизнис идејата. Ако не успеам да патентирам, ќе барам инвеститор на кој ќе можам да му верувам(потесен круг на пријатели кои би имале средства) и тие да инвестираат.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Реков ќе пробам да патентирам неделава, секако дека ако патентирам ќе му ја претставам целосно бизнис идејата. Ако не успеам да патентирам, ќе барам инвеститор на кој ќе можам да му верувам(потесен круг на пријатели кои би имале средства) и тие да инвестираат.
Ако не ти е фамилија ништо не праиш
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Како тоа ти требаат 13.000 евра од кои планираш да ги вратиш за 3 месеци, а во главно 50 % 6500 евра се за плати, планираш 3 плати унапред ли да исплатиш ? :D
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Како тоа ти требаат 13.000 евра од кои планираш да ги вратиш за 3 месеци, а во главно 50 % 6500 евра се за плати, планираш 3 плати унапред ли да исплатиш ? :D
Нигериско бизнис е гарант. 419 шема
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Како тоа ти требаат 13.000 евра од кои планираш да ги вратиш за 3 месеци, а во главно 50 % 6500 евра се за плати, планираш 3 плати унапред ли да исплатиш ? :D
Според финансискиот план 21.000 е очекувано да се прави во лоши услови, се работи и недела. Па удри ја ти математиката како.[DOUBLEPOST=1405203562][/DOUBLEPOST]
Нигериско бизнис е гарант. 419 шема
Имаш некоја попаметна идеја освен да кењаш цело време на темава?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Според финансискиот план 21.000 е очекувано да се прави во лоши услови, се работи и недела. Па удри ја ти математиката како.[DOUBLEPOST=1405203562][/DOUBLEPOST]
Имаш некоја попаметна идеја освен да кењаш цело време на темава?
Не кењам бе кењатор. Никој нормален не дава пари на лепе очи.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
А колку вработени планираш да имаш чисто онака ? ( а математиката би ја удрил коа би знаел нешто за бизнисот вака само ти можеш да ја удриш а ние вака да си нагаѓаме ) :D
 
M

Mario Gómez

Гостин
Muabetot e ke otvoram prodavnica u malo i ke ja patentiram za da ne otvori i komsijata da mi gi zeme mushteriite. Intelektualna sopstvenost e patentot. Ako tebe ti dozvolat monopol togash nema ekonomija na sloboden pazar.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Muabetot e ke otvoram prodavnica u malo i ke ja patentiram za da ne otvori i komsijata da mi gi zeme mushteriite. Intelektualna sopstvenost e patentot. Ako tebe ti dozvolat monopol togash nema ekonomija na sloboden pazar.
Значи според ова твоево никој жив неможе да патентира пошто нема да има економија?
Не кењам бе кењатор. Никој нормален не дава пари на лепе очи.
Па не ни имам убави очи за да му ги понудам. Јас побарав совет како да се најде инвестиција, а како и што ќе понудам си е мое и неможеш ти да судиш каков бизнис бил што ќе се нудело и слично. Во секој случај ги најдов потребните одговори.

Не се потребни повеќе мислења и совети. Ќе пишам на темава за 1 месец дали сум успеал или не па ќе дискутираме тогаш.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Значи според ова твоево никој жив неможе да патентира пошто нема да има економија?

Па не ни имам убави очи за да му ги понудам. Јас побарав совет како да се најде инвестиција, а како и што ќе понудам си е мое и неможеш ти да судиш каков бизнис бил што ќе се нудело и слично. Во секој случај ги најдов потребните одговори.

Не се потребни повеќе мислења и совети. Ќе пишам на темава за 1 месец дали сум успеал или не па ќе дискутираме тогаш.
Све ти е џабе ако не затвориш пари. О фамилија. Ќе те решат. Патент во Македонија не е лесно да се заштити.
 
Член од
18 јуни 2014
Мислења
60
Поени од реакции
35
@Комита Ултрас: За патент ке ти треба убава сума на пари да изброиш некаде около 2500 € , и мислам дека процедурите се спори и долги. Барем така беа порано, сега незнам.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
И да те услужии некој која гаранција ќе му ја дадеш дека парите ќе му ги вратиш во случај да не успее бизнисот.
 
Член од
19 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
37
Прочитав дел од мислењата и корегирај ме ако сум грешка, ако некој одлучи да инвестира, единствено сакаш само парите да му ѓи вратиш после одреден период(+10%)?
Ако е така не верувам дека ќе се нафати некој на овој чекор. Подобро би било да му понудиш вид на партнерство односно одреден процент од бизнисот(10-15%).
А инаку во врска со патентот, значи ако не станува збор за производ ако твојот тип е бизнис од услужна дејност, не верувам дека ќе можеш да го патентираш.
Пример ситуација еве јас сакам да отворам перална за коли( никој друг нема отворено до сега) и сега јас одам и ја патентирам и отворам таа перална и според ова никој друг нема да може да отвори перална во наредните 5-10 години додека јас го држам патентот? Консултирај се со адвокат но мислам дека тоа е невозможно.

Значи како што кажа Фаранг, договор за тајност му е мајката, ако се сретнеш со потенцијални инвеститори натерај ги да потпишат договор за тајност и секако мој совет понуди процент од бизнисот. И секако со среќа.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Инвестицијата е за канцеларија, канцелариски мебел, и главно на трошкови за вработените и плати најголем дел да не речам 50% се плати.

Бизнисот користи и интернет и технологија но главното не е тоа т.е. ништо не е од програмирање и сл..
Ќе отвараш фејк агенцикја за посредување за работа во странство ?(y)
Брао паметно
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
И јас вака ко бев дете...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom