Финансирање на стартап бизниси

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Чисто информативно, идеа не можеш да патентираш.
Знам, вчера имаше предавање на Жарко Поп Илиев од бизнис ангели во МКЦ се распрашав за многу работи појасно ми е сега, најдов контакт и ќе пробам со нив.
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Iskreno da ne go kazese kolku ocekuva roe ke se zainteresirav i jas biznisov.Ama vaka ili pojma nema sto zboruva ili e prevara.

Gesendet von meinem GT-S6310N mit Tapatalk
 
Последно уредено:

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Не сакам да те навредам, но... 200.000 евра годишни приходи со твој влог од 2.000 евра, мислам секоја чест.
Многу малце бизниси почнуваат да остваруваат добивки во првите неколку години, не очекувај брзо да се збогатиш. Не сакам да бидам груб и нема да продолжам со глупости кои ги мислам за бизнис планот уште пред да го видам, иако не сум некој стручњак.
Но еве да те советувам, со цел да ја намалиш твојата почетна инвестиција од 13.000 на 5.000 еур.
Во фирмата ќе собереш твои блиски пријатели, луѓе од доверба на кои ќе им даваш по 3.000 мкд месечно како волонтери и ќе им ветиш дека после 6-тиот месец, кога бизнисот ќе ти застане на цврсти нозе ќе ги вработиш со 30.000 мкд месечна плата и дека на крај на година ќе добијат бонуси од мин. 1.000 еур. Можеш да им ветиш и некој процент од добивката. Ете го среди проблемот со платите.
Со оглед дека си информатичар (или нешто сл.), претпоставувам дека под опрема мислиш главно на компјутери. Зошто да не ги користиш домашните компјутери, твојот, на пријателите/вработените, итн, итн... Ако не можеш да се снајдеш со простор, ќе работиш од дома.
Прво гледај сведи ги почетните трошоци на минимум, па потоа оди да печалиш милиони.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Може некој подетално да објасни кои се обврските ако те финансираат?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
967
Поени од реакции
2.271
Стара е темава и членов ми се чини не е многу активен, ама ако барем чита нека пише баш ме интересира што испаднало со бизнис идејата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.937
Може некој подетално да објасни кои се обврските ако те финансираат?
Зависи што ќе потпишеш, зависи колку пари, каков бизнис, колкав процент од бизнисот ќе дадеш, дали се инвеститорите активно вклучени во бизнисот, дали станува збор за приватна инвестиција или пак грант од државата и тн.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
да не отварам нов топик, ова ми дојде, има ли кај нас оваква форма на вложување??
Дали е раширено во светот или е некоја превара ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom