Турција собори руски авион

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.128
Поени од реакции
16.222
А ако влезе цело нато во конфликт тогаш никој нема да победи ќе свират нуклеарки.
Сигурно дека НАТО нема да влезе поради мегаломанските влажни соништа на Ердоган. Дури и членот 5 има низа правни толкувања, а нема да важи доколку дојде до евентуален директен сукоб на руската и турската војска во Сирија, што не верувам дека ќе се деси. Ќе се продолжи со прокси.

Мене Сирија ми заличува на саем и презентација на руското оружје кое они имаат во план да им го продадат на низа земји од Блискиот Исток.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Сигурно дека НАТО нема да влезе поради мегаломанските влажни соништа на Ердоган. Дури и членот 5 има низа правни толкувања, а нема да важи доколку дојде до евентуален директен сукоб на руската и турската војска во Сирија, што не верувам дека ќе се деси. Ќе се продолжи со прокси.

Мене Сирија ми заличува на саем и презентација на руското оружје кое они имаат во план да им го продадат на низа земји од Блискиот Исток.
хехех добар саем. Нишо СУ -24 не го помина стрес тестот ќе мора сега од новите генерации да презентираат нешто :))
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.127
Поени од реакции
11.518
Можеби се работи за ценетиот "стручњак" г-ин Мерцељ Биљаљи, кој преку својот фејсбук профил поентираше дека со оглед на тоа што беше урнат рускиот авион СУ-24, пази ова - со ракета, иако во реалност беше урнат од турскиот ловец, тоа значело дека руската воена технологија е поназадна од американската за 50 години.

И не знам што е потажно во случајов, тоа што некој самопрокламиран стручњак изнесува заклучоци притоа воопшто не познавајќи ги основите на проблематиката за која пишува, или пак тврдењата дека турската војска ќе ги исплаши Русите. Жално е што некој воопшто не читал за рускиот менталитет и историја, а уште помалку се занимавал со психолошкиот профил на моменталната екипа која стои позади потезите на руската држава.

Турција згреши со авионот, но дефинитивно ќе си го аминува погребот доколку реши континуирано да се спротивставува на руската волја во регионот.
Не само тој, гледаш дека постојат и лица кои тука имаат исти свои влажни соништа а.к.а пргнози и теории.

Но нека, сепак не смее да сме игнорантни, барем ќе има матерјал за смеа и шегување.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.013
Поени од реакции
14.858
Во моментов во светов тој што единствено има фрлено нуклеарка врз луѓе сега наредува кој смее а кој не да развива нуклеарно оружје(проблемите со Иран, С.Кореја...).

Тоа ти е наголемиот спин на денешницава.

А Мерсељ Биљали во емисијата толку ми одеше на нерви, да бев на местото на Никоски(поради него и ја гледав таа емисија) ќе му станев и ќе го задавев со раце
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
ПО СОБОРУВАЊЕТО РУСКИ БОМБАРДЕР

Физичарите: И Турција и Русија лажат за авионот, обете сценарија се научно невозможни (ВИДЕО)

Д-р Том ван Дорслер и д-р Џовани Лапента од Католичкиот универзитет во Ловен велат дека авионот летал премногу брзо за да биде точна турската теза и не би можел да сврти за 90 степени, како што велат Русите.



Двајца белгиски астрофизичари ги доведоа во прашање обете официјални тврдења, и на Турците и на Русите, за тоа како во вторникот Турција го собори рускиот воен авион.

Пишувајќи на блогот на својот универзитет, д-р Том ван Дорслер и д-р Џовани Лапента велат дека авионот не би можел да падне на начинот на кој двете земји велат дека паднал.

Рускиот воен авион во вторникот беше соборен од турските власти и се урна неколку километри во внатрешноста на Сирија.

Турција соопшти дека пред да пука, им дала на Русите 10 предупредувања дека го прекршуваат нејзиниот воздушен простор, но Русија ги отфрли овие тврдења како „глупости“.

Откако го гледале видеото од инцидентот што беше објавено на интернет, Ван Дорслер и Лапента велат дека според нивните пресметки авионот летал побрзо отколку што вели Турција.

Турција рече дека авионот бил во нејзиниот воздушен простор 17 секунди, но физичарите заклучиле дека кога се патува со брзина од 980 км / ч, авионот би ја преминал територијата за само седум секунди.

Според ова, тие велат дека е многу малку веројатно тие да пратиле десет предупредувања во цели пет минути, бидејќи авион што се движи со таа брзина може да премине 80 километри за 80 секунди.

Тие велат: „Како можеле турските воздушни сили да предвидат дека руските авиони ќе влезат во турскиот воздушен простор? Воените авиони доста лесно маневрираат и теоретски руските авиони можеле да свртат во последен момент за да го избегнат турскиот воздушен простор.“

„Предупредувањата пратени до руските пилоти биле чиста шпекулација во моментот кога биле праќани.“


Но тие не мислат ни дека руските власти биле целосно искрени.

Русија тврди дека авионот свртел за 90 степени откако бил погоден и дека активно се обидувал да го избегне турскиот воздушен простор.

Физичарите објаснуваат дека на таа брзина „промена на курсот за 90 степени може да се постигне само со предмет што е многу пати потежок или побрз од млазниот авион.“

Мапа објавена од руските власти што покажува на кое место авионот наводно свртел за 90 степени

Тие заклучуваат: „Според нашите пресметки, јасно е дека и приказната на Турција и таа на Русија треба да се примат со скепса.

„Процените го ограничуваат прекршувањето на турскиот воздушен простор на максимум 10 секунди. Тврдењата на Русија не одговараат на законите на механиката.“
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
НАТО нема да влези во воент конфликт заради Турција, ако таа реши да нападни во Сирија.

Но САД и Британија ќе им достават оружје на сите заинтересирани страни. Израел повеќе ќе добива, помалце ќе купува, Турција повеќе ќе купува, а помалце ќе добива, а Саудиска Арабија само ќе купува оружје :)

Инаку зголемување на военото присуство на Русија е нешто што го посакуваат САД, многу е битно Русија да продолжи да троши што поголеми пари за војнава и воената индустрија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.416
Поени од реакции
29.932
Турција ќе ја победела Русија при воен конфликт:pos:.

Да доколку Турција, Америка,Британија,Франција,Германија и сите други земји ја нападнат Русија истовремено тогаш нема сомнеж.
Ако НА ТО целосно ја нападне Русија тогаш ќе се случи: Mutual assured destruction.

MAD е причината зошто СССР никогаш не нападна НА ТО држава, иако со конвенционално оружје можеа да го освојат целиот свет. MAD е причината зошто ’мурика со НА ТО вазалите никогаш нема да ја нападнат Русија.



А ако влезе цело нато во конфликт тогаш никој нема да победи ќе свират нуклеарки.
Дап, токму така. Mutual assured destruction.



Мене Сирија ми заличува на саем и презентација на руското оружје кое они имаат во план да им го продадат на низа земји од Блискиот Исток.
Софистицираното оружје како S-400 никогаш нема да го продаваат на било кој освен стратешките сојузници. Требаше на Северна Кореја да го им продадат неколку парчиња, ама Кина се побуни. Требаше и Иран да добие, ама нешто се исценкаа ’муриканците, моја претпоставка е дека тоа е симнувањето на санкциите кон Иран и дозволувањето за цивилна нуклеарна програма. Русите за возврат добија зголемено иранско учество во Сирија.

Како и да е, наивно е да се верува дека продажбата на оружје е крајната цел. Тие пари не се ни минискулно мал процент од парите што Русија ги прави преку продажбата на енергија (фосилни горива, гас, нафта, итн).
Сирија е место на преплетување на интересите, заради тоа што таму треба да поминува катарскиот гасовод кон Европа. Русија не сака конкуренција во пазарот за гас во ЕУ, ниту губењето на своето влијание таму. Затоа се случува тоа што се случува, не заради тоа што пред 5 години некој се сети дека „Асад мора да замине“.



Сега од кај ќе купуваат крастајци русиве :)
Лесно за крастајци, многу пиљарници продаваат зеленчук - а секогаш може и дома да се насади. ;)



Мое мислење е дека 50% се шансите Турција да изврши копнена иванзија во Сирија. Доколку се случи тоа, русиве ќе ги извлекуваат своите трупи од таму.
Едно од поглупавите мислења на темава. ;)
Шансите Турција да изврши инвазија во Сирија, се отприлика исто колку што се шансите да не дојде до Mutual assured destruction ако НА ТО ја поддржи Турција во воената акција против Русија.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Израел и дозволува на Русија летови на неговиот воздушен простор





Одличната соработка на Израел и Русија ја исклучува можноста двете држави да соборуваат воени авиони едни на други, иако Русија често влегува во израелскиот воздушен простор во акциите за бомбардирање на позициите на Исламската држава во Сирија, изјави во неделата Амос Гилад, висок претставник на израелското министерство за одбрана.



„Договорот меѓу израелските и руските власти дозволува руски воени авиони да прелетуваат преку израелскиот воздушен простор, како и израелски воздухопловни сили да бомбардираат пратки на оружје кои од Сирија му се праќаат на Хезболах во Либан“, рече Гилад.

Сајтот Jewish press претходно објави дека Русија и Израел одржуваат тајни неделни состаноци, за да може воздухопловните сили на двете држави да вршат акции без пречки од другата страна.

Рускиот претседател Владимир Путин минатата недела изјави дека односите на неговата држава со Израел се одлични.

Координацијата меѓу двете држави има за цел да спречи инциденти како оној кога турските ловци минатата недела соборија руски воен авион на турско-сириската граница.

Осврнувајќи се на овој инцидент Гилад рече дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган „има многу причини да му биде жал поради тој потег“.

Гилад додаде и дека сирија е „мртва земја“ и дека претседателот Башар Асад „прима плата, но не ја држи под контрола земјата, освен можеби една четвртина од Сирија“. /крај/

http://makfax.com.mk/svet/vesti/izrael-i-dozvoluva-na-rusija-letovi-na-negoviot-vozdusen-prostor
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Израел и дозволува на Русија летови на неговиот воздушен простор





Одличната соработка на Израел и Русија ја исклучува можноста двете држави да соборуваат воени авиони едни на други, иако Русија често влегува во израелскиот воздушен простор во акциите за бомбардирање на позициите на Исламската држава во Сирија, изјави во неделата Амос Гилад, висок претставник на израелското министерство за одбрана.



„Договорот меѓу израелските и руските власти дозволува руски воени авиони да прелетуваат преку израелскиот воздушен простор, како и израелски воздухопловни сили да бомбардираат пратки на оружје кои од Сирија му се праќаат на Хезболах во Либан“, рече Гилад.

Сајтот Jewish press претходно објави дека Русија и Израел одржуваат тајни неделни состаноци, за да може воздухопловните сили на двете држави да вршат акции без пречки од другата страна.

Рускиот претседател Владимир Путин минатата недела изјави дека односите на неговата држава со Израел се одлични.

Координацијата меѓу двете држави има за цел да спречи инциденти како оној кога турските ловци минатата недела соборија руски воен авион на турско-сириската граница.

Осврнувајќи се на овој инцидент Гилад рече дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган „има многу причини да му биде жал поради тој потег“.

Гилад додаде и дека сирија е „мртва земја“ и дека претседателот Башар Асад „прима плата, но не ја држи под контрола земјата, освен можеби една четвртина од Сирија“. /крај/

http://makfax.com.mk/svet/vesti/izrael-i-dozvoluva-na-rusija-letovi-na-negoviot-vozdusen-prostor
А историски гледано Русија го помагаше Египет и Сирија во војната против Израел. Ова уште повеќе ја продлабочува дилемата околу вистинската причина за соборувањето на рускиот авион од страна на турците.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
Еве нешто како вовед за Турција да интервенира.

http://www.aljazeera.com/news/2015/11/20-killed-russian-air-strike-syrian-market-151129082103978.html

At least 40 people were killed and scores wounded on Sunday in a suspected Russian air strike on a crowded marketplace in Idlib province, activists said.

The strikes hit the town of Ariha, which is controlled by the Army of Conquest, a rebel alliance, including al-Qaeda affiliate Al-Nusra Front, the UK-based Syrian Observatory for Human Rights said.

In addition to the market, several other areas of the town were hit, the Britain-based group said.

Local news channel Ariha al-Youm reported cluster bombs were used in the raid by a Russian fighter jet.

The pro-opposition Orient TV also reported an initial death toll of 40.

However, Rami Abdulrahman, director of the observatory, put the death toll much higher, saying at least 60 people were killed and wounded in the attack.

Officials at the Russian defence ministry could not immediately be reached for comment.

The Army of Conquest alliance seized Ariha in May after heavy fighting with forces loyal to the Syrian army, in an offensive that resulted in the entire province falling into rebel hands.

The Russian air force has conducted air strikes in support of President Bashar al-Assad since September 30.

Moscow says it targets the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) group and other "terrorists", but critics accuse it of targeting other rebel groups more than ISIL.

Russian air strikes have previously hit several Army of Conquest positions in Idlib province.

The province is not a stronghold of ISIL that controls wide areas of eastern Syria.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
.

Исто како пред некој ден имаше еден Албанец во емисијата на Чомовски, тврдеше дека Русија нема создадено ново оружје од 1990.

.
Да, господинот Биљали добро ја проценил неспремноста на Русија и застареноста на нивните средства за војна.
Ова што Американците и Турците престанаа да летаат и бомбардираат у Сирија, одкога стигнаа таму 400-ките, тоа ти е чиста случајност.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.416
Поени од реакции
29.932
Израел секогаш игра сложена игра. Соработуваат со ИСИС во регионот окулу Голанските висорамнини, ги помагаат со оружје, логистика и со медицински услуги, а ИСИС за возврат ги напаѓаат ОН силите на границата со Сирија. Мислам дека некаде на форумов поставив линк за извештај од ОН, за ова.

Израел населува нови еврејски доселеници на Голанските висорамнини, а ги бркаат ОН. Со Русите (веројатно и со Асад) веќе е договорено Израел од Сирија да го анексира регионот Голан, кога ќе се финишира судбината на Сирија. За возврат добиваат ограничена соработка од Израел.



At least 40 people were killed and scores wounded on Sunday in a suspected Russian air strike on a crowded marketplace in Idlib province, activists said.
Така функционира пропагандата. Ал Вахабија Џезеира е сопственост на врховниот катарски вахаби свештеник (воедно и монарх на Катар).
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Види, ваква ситуација се појавува еднаш во долг период. Турција има прилика да си ги врати териториите што ги изгуби на почетокот на 20 век. И нема да се откажи од тоа. Израел одвај чека и можи да си ја прошири територијата за дупло, а евреиве тие територии што ќе ги земат тешко ги враќааат.

Никој не ја потценува Русија и Турција можи да изгуби, ама сега во моментов имаат најдобри шанси.
Тенекијо, пак се палиш на неверојатни и нереални сценарија..
Турција е слаба.. Ти не се способни да го оттргнат ниту Азербејџан од орбитата на руско влијание, а не пак нешто повеќе. Многу поверојатно е во самата Турција да се случи обемен конфликт во делот населен со Курдите отколку Турција да ја зголеми својата територија за 1%.
На божемната "турска сила" можат да се палат само маалски бандити со четврто одделение од Косово и Босна, и гулабарите од Чаир/Арачиново/Липково.
Украинците да треба ќе изедат еден тон го*на доколку некој им каже дека тоа ќе им наштети на Русите. Индоктринација дечко. Од човек мајмун ќе се сториш ама сите околу тебе ќе ги нарекуваш мајмуни (Украинците, дел од Русите, муслиманите, западните камиказе-либерали, расистите..).

А Биљали одамна не сум го видел толку глуп, иако Ристо со својот магарешки инает во беспоговорната поддршка кон Русија не заостанува многу (изгледа и љубомори на Мирка за руското одличје))))).
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.416
Поени од реакции
29.932
Не ги поистоветувајте сите Украинци со постапките на екстремисти од западниот дел окулу Л’вов. Тој дел таму е и реално друг народ. Мислам Украина е територија поголема за многу пати од поранешна Југославија, и со многу разни народи.

Русија сега игра на време, само прашање на време е кога на народот ќе му пукне филмот од економските страња што им се случуваат, или кога ќе банкротира власта, или кога ’муриканците ќе престанат да ги финансираат.
Украина или сама ќе ја смени надворешната политика спрема Русија, преку смена на власта, или во догледна иднина ќе и се случи федерализација (или поделба). Тамо сепак над две третини од населението зборува Руски како мајчин јазик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom