Турција собори руски авион

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
@Ilumious де потсети ме овој @Holy Temple порано нескафе да не беше, оној со годините наназад шо се броеле?
Ако е тој да знам да не се малтретирам да му реплицирам за глупостиве што ги постира :pos:
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
@Ilumious де потсети ме овој @Holy Temple порано нескафе да не беше, оној со годините наназад шо се броеле?
Ако е тој да знам да не се малтретирам да му реплицирам за глупостиве што ги постира :pos:
?[DOUBLEPOST=1448755374][/DOUBLEPOST]
Ми стои како монтажа ова од тие ракетите од подморница што ги испалуваат. Ама можно е и вистина да е не се знае со русиве.
Монтажа е видеово само интересно е
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Ми стои како монтажа ова од тие ракетите од подморница што ги испалуваат. Ама можно е и вистина да е не се знае со русиве.
Монтажа е и не постои МиГ 41 (туку Су-47)фантастика е


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.266
Поени од реакции
18.090
Не би ја потценил Турција доколку влезе во конфликт со Грција и слични, но факт е дека не може да води војна со Русија.
Еве ти податоци на авиони без морнаричките и експерименталните борбени летала на Русија:

Турција.
F-16C-179
F-16D-57
F-4E Terminator -47

Русија.
MiG-29- 291
MiG-31- 134
Su-27P- 225
Su-27SM3 -12
Su-27SM -70
Su-27UB - 52
Su-30 - 50
Su-35S - 48
Su-24 -279
Su-25 - 199
Su-34 -73
Tu-22 - 93
Tu-95 - 58
Tu-160 - 15

И сега кажи ми за какво потценување се збори, туку е неспоредливо. Ова со Турција е слично на тоа како јас Кличко да го удрам со палка зад грб.

А за нуклеарното оружје нема што да коментирам поише го гледам како платена пропаганда од страна на Турција, и да има вистина за тоа се потребни долги години работа, многу тестирања и милијарди евра, прашање е каков тип ќе иработуваат и многу други работи, но 100% сум сигурен дека ќе немаат подршка од САД а уште помалку од Европа, но доколку се изолира како С.Кореја тоа е друга работа.
Мое мислење е дека 50% се шансите Турција да изврши копнена иванзија во Сирија. Доколку се случи тоа, русиве ќе ги извлекуваат своите трупи од таму.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Ај напрајте едно Pros и cons на руска и турска пресметка за двете страни. Кој шо колку има. Да им ги измериме уствари ние овде.
А, и тсв нема да има зошто јас така сакав.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.266
Поени од реакции
18.090
Ај напрајте едно Pros и cons на руска и турска пресметка за двете страни. Кој шо колку има. Да им ги измериме уствари ние овде.
А, и тсв нема да има зошто јас така сакав.
Војната не ја добива големината на армијата.

Ако има некакво искуство од сите овие војни на блискиот исток во последниве 20 години, тогаш јасно е дека војник со две рала мадина и пушкомитралез вреди повеќе од најсовремен авион.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Војната не ја добива големината на армијата.

Ако има некакво искуство од сите овие војни на блискиот исток во последниве 20 години, тогаш јасно е дека војник со две рала мадина и пушкомитралез вреди повеќе од најсовремен авион.
Пошо цела тема е братучед ми е појак од братучед ти муабет.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.266
Поени од реакции
18.090
Пошо цела тема е братучед ми е појак од братучед ти муабет.
Е па тоа е така затоа што 80% од дискутантите на темава не разбираат пенис од колено. Само сега е време малце посериозно да се дискутира.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.266
Поени од реакции
18.090
Па тоа беше една од главните цели, да се закрвават за повеќе да не можат да се состават. На почеток мислев дека Украина ќе ја поделат на пола, ама сега засега мали се шансите за такво нешто.

Инаку да се вратиме на темата, со туркањево на авионот, САД извојуваа уште една мала победа.

Турција одбиваше да наметни санкции кон Русија, како што направија европските држави, дури и почна да разговара за Турски поток, и и се противеше на САД кои претходно со сите сили го спречија Јужен тек.

За сега Турција моментално да влези во државите кои имаат санкции кон Русија, небитно што русите во суштина има наметнаа санкции ним.

Сега од кај ќе купуваат крастајци русиве :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom