Турција собори руски авион

Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Мое мислење е дека 50% се шансите Турција да изврши копнена иванзија во Сирија. Доколку се случи тоа, русиве ќе ги извлекуваат своите трупи од таму.
Rusija vo Sirija e otidena tamu dolgorocno, i ke nema mnogu da se isplasi dokolku Turcija navleze vo Sirija mozebi se 50-50 sansite i go delam so tebe toa mislenje, no ke prerasne vo golema vojna, nesto sto ne im odgovara mnogu na Turcite.

Ne samo za tebe tuku za site, ako mislite deka soboruvanjeto na avionot znaci slabost na Rusija, mnogu se lazete. Soboren e avionot, posto Rusie ne ocekivaa vakov nastan, inaku avionot e od starata generacija i e namenet za bombardiranje a ne za presretnuvanje i lovenje na pocetokot odea vo pridruzba na SU-35 koj dokolku bi bil tamu razvojot na nastanite bi bil poinakov ili ne bi se slucel.

Друже кратко и јасно нормално дека Русија е посилна држава од Турција.Дури и глупо е вакви сопоредби да се направи. Поентата ми беше да не се потценува непријателот. Турција според мене а и според многу други фактори во светот е најсилна држава заедно со Израел во Блискиот Исток. Што се однесува за нуклеарките. Дури и нуклеарките на Кина да им биде дадени на Русија бадијава е бидејќи неможе да се употреби. Пардон може да се употреби доколку Русија географски беше во Нов Зеланд.Бидејќи радијацијата нема граници. И на крај, не верувам дека е пропаганда. Станува збор за угледен германски медиум.А не според Јанко од Јади бурек или тв шител.
Potcenuvanje na neprijatelot e koga bi zapocnala Rusija vojna so SAD ili obratno. No ova sto si go napisal e besmisleno, mozebi e edna od mnogute sili na bliskiot istok ete neka e i najsilna, no Rusija e edna od nekolkute sili vo svet toa e razlikata. Bez razlika dali e od ugleden vesnik informacijata ili e od nasive kurton mediumi nuklearkata na Turcija e mislena imenka.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Гледам доста ја величате Турција, дури и во нејзините најдобри историски периоди (како Отоманската Империја) јадела котек од Русија...Инаку не си правете Бајрам на мозокот, Русија нема да се повлече од Сирија, па дури и војната да трае вечно, не донесоа S-400 за украс.


Кога веке сме кај S-400, откако Русиве го поставиле, коалицијата на САД воопшто нема извршено еирстрајк во Сирија, додека турското воздухопловство ги приземјиле сите свои авиони по соборивањето на рускиот авион, и оттогаш воошто немаат полетано.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.127
Поени од реакции
11.518
Гледам доста ја величате Турција, дури и во нејзините најдобри историски периоди (како Отоманската Империја) јадела котек од Русија...Инаку не си правете Бајрам на мозокот, Русија нема да се повлече од Сирија, па дури и војната да трае вечно, не донесоа S-400 за украс.


Кога веке сме кај S-400, откако Русиве го поставиле, коалицијата на САД воопшто нема извршено еирстрајк во Сирија, додека турското воздухопловство ги приземјиле сите свои авиони по соборивањето на рускиот авион, и оттогаш воошто немаат полетано.
Во ред е да се нема симпатии кон Русија.
Но да се фаворизира Турција под која сме 5 века под ропство, при тоа да се воздигнува на ниво на глобална воена сила, е тоа е веќе лудост.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Гледам доста ја величате Турција, дури и во нејзините најдобри историски периоди (како Отоманската Империја) јадела котек од Русија...Инаку не си правете Бајрам на мозокот, Русија нема да се повлече од Сирија, па дури и војната да трае вечно, не донесоа S-400 за украс.


Кога веке сме кај S-400, откако Русиве го поставиле, коалицијата на САД воопшто нема извршено еирстрајк во Сирија, додека турското воздухопловство ги приземјиле сите свои авиони по соборивањето на рускиот авион, и оттогаш воошто немаат полетано.
http://makfax.com.mk/svet/region/po-urivanjeto-na-ruskiot-avion-turcija-ne-go-narusuva-prostorot-na-grcija И други ќе видат аир од ова , очигледно ![DOUBLEPOST=1448788571][/DOUBLEPOST]
Во ред е да се нема симпатии кон Русија.
Но да се фаворизира Турција под која сме 5 века под ропство, при тоа да се воздигнува на ниво на глобална воена сила, е тоа е веќе лудост.
Галиба нешто и генетско ќе да има , не е само така гола вода тоа 5 вековно присуство.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.127
Поени од реакции
11.518
Еден од советниците на Ердоган го обвини Путин дека Русија а не Турција купува нафта од ИСИС.:pos:

Сериозно има вакви ликови кои се задолжени за водењето политика на една земја?
Трагедијата уште да е поголема е што има лица кои ќе го сметаат за точно тоа тврдење.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Дворски шутови и лудаци ,колку сакаш !
Ете и дјадја Жириновски излегол со предлог да се фрли атомска на Истанбул ( не сум сигутен за градот точно).
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
Rusija vo Sirija e otidena tamu dolgorocno, i ke nema mnogu da se isplasi dokolku Turcija navleze vo Sirija mozebi se 50-50 sansite i go delam so tebe toa mislenje, no ke prerasne vo golema vojna, nesto sto ne im odgovara mnogu na Turcite.

Ne samo za tebe tuku za site, ako mislite deka soboruvanjeto na avionot znaci slabost na Rusija, mnogu se lazete. Soboren e avionot, posto Rusie ne ocekivaa vakov nastan, inaku avionot e od starata generacija i e namenet za bombardiranje a ne za presretnuvanje i lovenje na pocetokot odea vo pridruzba na SU-35 koj dokolku bi bil tamu razvojot na nastanite bi bil poinakov ili ne bi se slucel.
Види, ваква ситуација се појавува еднаш во долг период. Турција има прилика да си ги врати териториите што ги изгуби на почетокот на 20 век. И нема да се откажи од тоа. Израел одвај чека и можи да си ја прошири територијата за дупло, а евреиве тие територии што ќе ги земат тешко ги враќааат.

Никој не ја потценува Русија и Турција можи да изгуби, ама сега во моментов имаат најдобри шанси.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.127
Поени од реакции
11.518
Турција ќе ја победела Русија при воен конфликт:pos:.

Да доколку Турција, Америка,Британија,Франција,Германија и сите други земји ја нападнат Русија истовремено тогаш нема сомнеж.

Но доколку изолирано влезе Турција во конфликт со Русија, нема никакви шанси Турција.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Види, ваква ситуација се појавува еднаш во долг период. Турција има прилика да си ги врати териториите што ги изгуби на почетокот на 20 век. И нема да се откажи од тоа. Израел одвај чека и можи да си ја прошири територијата за дупло, а евреиве тие територии што ќе ги земат тешко ги враќааат.

Никој не ја потценува Русија и Турција можи да изгуби, ама сега во моментов имаат најдобри шанси.
Израел е клучот за сите случувања во блискиот исток од втора светска војна навака. Се друго е само причина - изговор за дејствија.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.128
Поени од реакции
16.222
Турција ќе ја победела Русија при воен конфликт:pos:.

Да доколку Турција, Америка,Британија,Франција,Германија и сите други земји ја нападнат Русија истовремено тогаш нема сомнеж.

Но доколку изолирано влезе Турција во конфликт со Русија, нема никакви шанси Турција.
И кога ќе влезат турските тенкови во Сирија, Русите гз преку глава ќе се спакуваат и избегаат.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.127
Поени од реакции
11.518
И кога ќе влезат турските тенкови во Сирија, Русите гз преку глава ќе се спакуваат и избегаат.
Незнам што да одговорам на такви тврдења, најчесто тие предвидувања се дел од личните желби и далеку се објективноста.

Исто како пред некој ден имаше еден Албанец во емисијата на Чомовски, тврдеше дека Русија нема создадено ново оружје од 1990.

Нема потреба со такви личности да се дебатира.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
А ако влезе цело нато во конфликт тогаш никој нема да победи ќе свират нуклеарки.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.128
Поени од реакции
16.222
Незнам што да одговорам на такви тврдења, најчесто тие предвидувања се дел од личните желби и далеку се објективноста.

Исто како пред некој ден имаше еден Албанец во емисијата на Чомовски, тврдеше дека Русија нема создадено ново оружје од 1990, па навака.

Нема потреба со такви личности да се дебатира.
Можеби се работи за ценетиот "стручњак" г-ин Мерцељ Биљаљи, кој преку својот фејсбук профил поентираше дека со оглед на тоа што беше урнат рускиот авион СУ-24, пази ова - со ракета, иако во реалност беше урнат од турскиот ловец, тоа значело дека руската воена технологија е поназадна од американската за 50 години.

И не знам што е потажно во случајов, тоа што некој самопрокламиран стручњак изнесува заклучоци притоа воопшто не познавајќи ги основите на проблематиката за која пишува, или пак тврдењата дека турската војска ќе ги исплаши Русите. Жално е што некој воопшто не читал за рускиот менталитет и историја, а уште помалку се занимавал со психолошкиот профил на моменталната екипа која стои позади потезите на руската држава.

Турција згреши со авионот, но дефинитивно ќе си го аминува погребот доколку реши континуирано да се спротивставува на руската волја во регионот.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Мене не ми е чудно ништо кој се надеваше дека америте ќе спржат два града - Хирошима и Нагасаки. Ги осуди ли некој - НЕ. Така во крајна можност се е можно.[DOUBLEPOST=1448796591][/DOUBLEPOST]
Можеби се работи за ценетиот "стручњак" г-ин Мерцељ Биљаљи, кој преку својот фејсбук профил поентираше дека со оглед на тоа што беше урнат рускиот авион СУ-24, пази ова - со ракета, иако во реалност беше урнат од турскиот ловец, тоа значело дека руската воена технологија е поназадна од американската за 50 години.

И не знам што е потажно во случајов, тоа што некој самопрокламиран стручњак изнесува заклучоци притоа воопшто не познавајќи ги основите на проблематиката за која пишува, или пак тврдењата дека турската војска ќе ги исплаши Русите. Жално е што некој воопшто не читал за рускиот менталитет и историја, а уште помалку се занимавал со психолошкиот профил на моменталната екипа која стои позади потезите на руската држава.

Турција згреши со авионот, но дефинитивно ќе си го аминува погребот доколку реши континуирано да се спротивставува на руската волја во регионот.
Епа што очекуваш ти од луѓе кои копнеат по Отоманската Империја и Бил Клинтон. Ќе ти тврдат дека Ердоган е потомок на Имам ал Махди
 

Kajgana Shop

На врв Bottom