Тука коментираме книги

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Можеби е офф, ама морав да го споделам некаде ова што го најдов.

1984 – Џорџ Орвел
Ова е приказна за маж и жена кои се обидуваат да избегаат од влада која го следи секој потег на граѓаните и бара апсолутна лојалност.

Погрешно на сите можни начини...дали воопшто тој што го напишал ова ја прочитал книгата или пак ја прочитал ради-реда и ''најбитното'' го сфатил :facepalm:
 
Член од
17 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
23
Последната книга која ми остави многу силен впечаток е Ребека од Дафне ди Морие. Ова е првата книга која ме воодушеви, а во која воопшто не ми се допадна никој од ликовите кои ги среќаваме во книгата, и тоа за мене овој пат беше сосема во ред, бидејќи преку нив и нивните постапки книгата сумира до каде сме стигнати како "култура", и како можеме да ги отфрлиме нашите убедувања во колку во одреден момент од животот истите се испречат на патот кон остварувањето на нашите сништа. Особено е впечатлив начинот на кој авторот ја користи техниката на неверодостоен наратор, и кружната наративна структура, која е скроена на необичен начин- Романот почнува во сегашноста, каде маж и жена како бегалци скитаат од хотел во хотел во туѓа земја- Жената чие име никогаш не се открива се сеќава за нивниот дом во Англија, при што во исто време чувствува носталгија, но и олеснување што повеќе не се наоѓа таму. Oд самиот почеток е јасно дека книгата ќе заврши трагично, сепак првите поглавја можат да се разберат само откако ја прочитаме целата книга. Од таму, дејството се враќа неопределен број на години во минатото, од каде започнува заплетот во приказната . Всушност, поголемиот дел од романот претставува флеш-бек на нараторката за минатото, за кое се сеќава од сегашноста, додека како бегалец скита од хотел во хотел. Реалноста на настаните во романот е испресечена со сонови кои нараторката ги има со скриено/ симболично значење, со што целата структура на романот, исполнет со мистерија, психолошки трилер, детективска приказна и анти-романтични елементи е разделена на повеќе парчиња, како еден вид на сложувалка, кои читателот треба да ги состави за да ги открие значењето и пораката на романот.
Интересен факт: името на нараторот во ниеден момент не се открива, а ликот со најчесто споменувано име- Ребека кој го дава и насловот на делото е мртов и воопшто не го среќаваме.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Дечки, би сакал да ве замолам за една информација. Со оглед на тоа што слабо ги познавам делата на македонските современи издавачи, дали би можеле да ми препорачате некое ново, современо дело на наш писател, кое би заслужило да биде преведено во Америка.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Вака сеа, не читав наназад и незнам дали е коментирано на друго место....
Би сакал некој да ми даде плот, дволно би било по 1 реченица од дело за следниве:
Идиот, Коцкар, Бедни луѓе, Записи од мртвиот дом*
Сите од Ф. Достоевски
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Дечки, би сакал да ве замолам за една информација. Со оглед на тоа што слабо ги познавам делата на македонските современи издавачи, дали би можеле да ми препорачате некое ново, современо дело на наш писател, кое би заслужило да биде преведено во Америка.
Резервен живот - Лидија Димковска и Сестрата на Сигмунд Фројд (ако досега не е преведена)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Dali mozete da mi preporacate nekoi enciklopedii ? Znam deka prasanjevo ne e soodvetno so temava ama mislam deka za vakvo prasanje ne vredi nova tema da otvoram... Cekam predlozi. :)
 
C

cige

Гостин
Ај и јас да се замешам во муабетов… Имам прочитано по една книга од Трамп и Киосаки, плус нивнава заедничка, „Зашто сакаме и вие да бидете богати“. И додека нивните посебни книги се во најмала рака солидни, оваа заедничкава им е во стилот имаме големи јајца, проклето многу сме богати, ама богати сме… даваат одговори на неколку теми, ама сето тоа се празни муабети, демек гајле им е нив дали Наум е богат или сиромав, нив ги интересира што повеќе да се збогатат. За тој што прашуваше, јас не ти ја препорачувам таа книга, подобро купи ја „Размислувај како шампион“ од Трамп.
Ај истиов пост ако сакаш одново напиши ама поопширно. Напиши нешто повеќе за Размислувај како шампион, или препорачај некоја друга книга од истиот жанр
 
Член од
27 март 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
„69 страници за младината" - македонска книга напишана од некој млад автор кој на реален и саркастичен начин го опишува денешниот живот на младината... секоја чест за дечкото за начинот на кој ја пишува книгата... еве ви линк

https://www.facebook.com/pages/69-страници-за-младината/909736362390958

вреди да се прочита!
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.054
вреди да се прочита!
Дај образложи подобро зошто вреди да се чита, по што се одвојува од другите? За реален и саркастичен начин на опишување ќе отворам твитер/фејсбук и ќе читам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom