Тука коментираме книги

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ја имам прочитано книгата и можам да ти кажам дека има одлични совети во книгата.
Еве според тебе која книга би му ја препорачала на членот Пепси зш очигледно бара книга за успех, а оваа е една од подобрите.
Тоа и ми беше поентата друже. Јас никогаш не би купила ваков тип на книги, комплетно бесполезни се, освен за тој што ја напишал, тој си инкасира на крај. Овие книги се комплетен ветер во магла. Направил некој таму (ајде ќе речеме небитно кој) големо богатство и сега ти вика, чекај ќе ти кажам како и ти да направиш пари. Со други зборови шија ми га ѓуро муабетов. И внатре се мудрост до мудрост. Исто како книгине за самопомош. Најголем ќар има тој што ги напишал. Подобро човек да купи книга од друг жанр, повеќе ќе научи отколку од некој што ти вика дека може да ти помогне на ваков начин.

Јас ги сметам ваквите писатели за шарлатани. Ма кој сака нека е. Не можеш бре човек да го направиш бизнисмен со книга. :)
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Тоа и ми беше поентата друже. Јас никогаш не би купила ваков тип на книги, комплетно бесполезни се, освен за тој што ја напишал, тој си инкасира на крај. Овие книги се комплетен ветер во магла. Направил некој таму (ајде ќе речеме небитно кој) големо богатство и сега ти вика, чекај ќе ти кажам како и ти да направиш пари. Со други зборови шија ми га ѓуро муабетов. И внатре се мудрост до мудрост. Исто како книгине за самопомош. Најголем ќар има тој што ги напишал. Подобро човек да купи книга од друг жанр, повеќе ќе научи отколку од некој што ти вика дека може да ти помогне на ваков начин.

Јас ги сметам ваквите писатели за шарлатани. Ма кој сака нека е. Не можеш бре човек да го направиш бизнисмен со книга. :)
Точно Трамп е шарлатан, лаком, лош човек и тн, да не редам признавам, но во книгата он не дели совети за тоа како да направиш пари, туку совети за како да бидеш поуспешен во било која област, зш има многу талентирани луѓе кои на крајот пропаднале и ништо од нивниот талент.
Ете ти пратиш филмови и види кај заврши Меколи Калкин, дете за кое мислев дека ке биде еден од најдобрите глумци коа бев мал. :)
Во книгата има совети да не завршиш како Меколи туку да успееш во својата област.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Тоа и ми беше поентата друже. Јас никогаш не би купила ваков тип на книги, комплетно бесполезни се, освен за тој што ја напишал, тој си инкасира на крај. Овие книги се комплетен ветер во магла. Направил некој таму (ајде ќе речеме небитно кој) големо богатство и сега ти вика, чекај ќе ти кажам како и ти да направиш пари. Со други зборови шија ми га ѓуро муабетов. И внатре се мудрост до мудрост. Исто како книгине за самопомош. Најголем ќар има тој што ги напишал. Подобро човек да купи книга од друг жанр, повеќе ќе научи отколку од некој што ти вика дека може да ти помогне на ваков начин.

Јас ги сметам ваквите писатели за шарлатани. Ма кој сака нека е. Не можеш бре човек да го направиш бизнисмен со книга. :)
Епа ти имаш многу погрешна престава, за тебе се бесполезни ама за некој друг мотивиран се од големо значење.
Тој тебе не ти кажува како да направиш пари туку ти кажува како да размислуваш ако сакаш да направиш пари.
Искуствата што ги имаат овие луѓе не се за потценување и се многу вредни.
Незнам зошто ги вреѓаш книгите за самопомош кога не ја знаеш нивната вредност јас можам да ти кажам дека целиот мој живот се промени баш од тие книги. И залудно ти ќе ми објаснуваш кога јас гледам по себеси.
Факт е дека има многу такви книги кои се напишани само глупости колку да се пополнат листовите за пари, но има и толку вредни работи кои што луѓе цел живот што учеле искуства ти можеш да ги доловиш, видиш, "искусиш" во една книга. Истото е и во класичните книги и таму постојат skums..
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Абе ок, ме фаќаш за збор. Ме мрзи да философирам сегац сакам да кажам дека да успешен значи да имаш пари според мене а ти ако бараш сега луѓе кои се тупуци и имаат пари да ми докажуваш дека не е така залудно ќе ти е.

Јас во мојата глава имам зацртано цел некоја која сакам да ја остварам а кога ќе ја остварам таа цел ќе можам себеси да се наречам успешен.
За мене една од работите кои ќе ме направат успешен е и да имам пари, јахта, палати (материјални работи) но и постигнување на духовни работи и ситни работи кои ме исполнуваат.
За тебе може се други работи и затоа е дискутабилно.

Ама општо ако зборуваме според мене не може човек да е успешен колку и да е просветлен и исполнет и да го бива во нешто ако е голтар.

И да Трамп е успешен сите кој му јадат гомна може да му се фатат.
И може да ти каже нешто што обичните луѓе не можат.
Абе добро е тоа што викаш дека парите се некое мерило но веруј дека постои еден фактор во животот а тоа се вика промена на целите. Тој фактор го осознаваш или предоцна или прерано. Но никогаш кога ќе ја завршиш целта. Ако го сфатиш порано е мислам подобро затоа што ти преостанува уште време да се детерминираш кон поприземни цели а со тоа да бидеш посреќен. Ако ја пречекориш и дознаеш тек отпосле доаѓа до оноа - цел живот го протрчав барајќи ја смислата.. Малите ствари се веќе друга работа. И ај ќе застанам тука, да не одиме офтопик
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Епа ти имаш многу погрешна престава, за тебе се бесполезни ама за некој друг мотивиран се од големо значење.
Тој тебе не ти кажува како да направиш пари туку ти кажува како да размислуваш ако сакаш да направиш пари.
Искуствата што ги имаат овие луѓе не се за потценување и се многу вредни.
Незнам зошто ги вреѓаш книгите за самопомош кога не ја знаеш нивната вредност јас можам да ти кажам дека целиот мој живот се промени баш од тие книги. И залудно ти ќе ми објаснуваш кога јас гледам по себеси.
Факт е дека има многу такви книги кои се напишани само глупости колку да се пополнат листовите за пари, но има и толку вредни работи кои што луѓе цел живот што учеле искуства ти можеш да ги доловиш, видиш, "искусиш" во една книга. Истото е и во класичните книги и таму постојат skums..
Младичу јас никогаш не зборувам на памет. Сум прочитала неколку книги за самопомош, чисто да видам што содржат. А една си ја прочитал, а сите, исто ти се фаќа. Тебе не те менува книгата, се менуваш ти лично, созреваш.

Како и да е, очигледно имаме комплетно спротивни ставови и би се вртеле во круг со дискусијата. ;)
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 13:06 ---
Точно Трамп е шарлатан, лаком, лош човек и тн, да не редам признавам, но во книгата он не дели совети за тоа како да направиш пари, туку совети за како да бидеш поуспешен во било која област, зш има многу талентирани луѓе кои на крајот пропаднале и ништо од нивниот талент.
Ете ти пратиш филмови и види кај заврши Меколи Калкин, дете за кое мислев дека ке биде еден од најдобрите глумци коа бев мал. :)
Во книгата има совети да не завршиш како Меколи туку да успееш во својата област.
Пак ќе ти кажам, сосем легитимно лично право е кои страници ќе ги одбереш за да се водиш по нив. Еве книгава на Трамп е пример колку различни можат да бидат луѓето. Јас да го читам таквиот текст каков што опишуваш, ќе ми дојде смешно, ти гледаш нешто корисно во тоа. И пак не можеш да кажеш дека еден од нас греши. Секој со својот ниет. :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Младичу јас никогаш не зборувам на памет. Сум прочитала неколку книги за самопомош, чисто да видам што содржат. А една си ја прочитал, а сите, исто ти се фаќа. Тебе не те менува книгата, се менуваш ти лично, созреваш.

--- надополнето: 9 јануари 2013 во 13:06 ---
Исто ко да речеш сум прочитала неколку класици и сите се исти. Врска си немаш.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Исто ко да речеш сум прочитала неколку класици и сите се исти. Врска си немаш.
Така нека биде. :pos:
Пристојноста во комуникацијата ја научи од книгивие или ова си лично ти? :rolleyes:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.515
Ај и јас да се замешам во муабетов… Имам прочитано по една книга од Трамп и Киосаки, плус нивнава заедничка, „Зашто сакаме и вие да бидете богати“. И додека нивните посебни книги се во најмала рака солидни, оваа заедничкава им е во стилот имаме големи јајца, проклето многу сме богати, ама богати сме… даваат одговори на неколку теми, ама сето тоа се празни муабети, демек гајле им е нив дали Наум е богат или сиромав, нив ги интересира што повеќе да се збогатат. За тој што прашуваше, јас не ти ја препорачувам таа книга, подобро купи ја „Размислувај како шампион“ од Трамп.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Така нека биде. :pos:
Пристојноста во комуникацијата ја научи од книгивие или ова си лично ти? :rolleyes:
Тато, мама и улична школа..
..ме учеа да бидам пристоен, да бев лично јас ќе имав пермаментен бан на форумов уште пред 5 години.
 
R

redhead

Гостин
Ја има читано некој Небеска Тимјановна од Петре М. Андреевски?
Се мислев да ја почнам.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Ја има читано некој Небеска Тимјановна од Петре М. Андреевски?
Се мислев да ја почнам.
Добра книга била, имам слушано од другари.

Еве на следниов линк има опишано нешто од книгава (точно е), па ако ти помогне повели: КЛИК :)
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Форумџии дајте некоја добра книга... пример биографија која би ме мрднала од реалноста .. Како делото на маестро Џамбазов ...Нештоо стварно добро
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Старецот и Морето
Значи, одамна не памтам некоја книга вака да ме вржала залепен за фотелјата дури и имав чувство дека кога му се ниша бродот на старецот дека и мојата фотелја преживува неспокој, се клати на морските бранови и ги претрпува ударите од морските кучиња.... и да не ги опишувам на долго и на широко многуте чувства, болки(и психички но и физички), радости, среќи и падови што ги доживев во само 80тина страни од феноменалниот хемингвеј, со неговата посебна смисла за живот, прекрасна морска авантура и огромна животна лекција што може да се спознае во неговиот текст за старецот и морето. Кога ја читав прв пат за кого бијат камбаните, очекував дека тоа е апсолутниот врв, кулминација или писателска нирвана што може еден писател да ја достигне, меѓутоа оваа емоција и смисла за живот што може да се прочита во овие мали 90 страни испишани со прилично крупен фонт ме кутнаа на земја денеска, мислејќи само на поентите од ова дело, на истрајноста на еден излитен живот и на бесконечната граница што еден писател може да ја достигне, Хемингвеј очигледно напишал подалеку отколку што можев јас да видам во еден литературен стил.....
На сите топло им ја препорачувам оваа книга, но нема да ви дадам ниеден детал од неа затоа што делото е напишано така за да може да иде само по себе, без да се знаат претходно детали, секое очекување за еден настан што би го знаел дека ќе се случи понапред само ќе ви ја умртви и намали фантазијата, имагинацијата на еден навидум обичен и секојдневен настан.... секој кој што има неколку часа слободно време.... ве молам дозволете да направам нешто добро во вашиот живот со тоа што ќе ве замолам учтиво да не пропуштите едно врвно достигнување, а во замена ќе ми бидете толго време благодарни за тоа, поздрав кајгана читачи :)
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Ја пишува пред да дојде на власт, ги искажува своите идеали воопшто. Не сум запрепастен од нацисти или па оспеднат со такви ствари, едноставно сакам да ја прочитам.
Некој да ја има прочитано? Да знае дали ја имам по библиотеки итн...

Коментар, критика...

Mein Kampf.jpg
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ја пишува пред да дојде на власт, ги искажува своите идеали воопшто. Не сум запрепастен од нацисти или па оспеднат со такви ствари, едноставно сакам да ја прочитам.
Некој да ја има прочитано? Да знае дали ја имам по библиотеки итн...

Коментар, критика...

Прегледај го приврзокот 57207
Не сум го читала ниту мислам дека е нешто посебно.
За луѓето како Хитлер и Ајхман, ти ја препрачувам Hannah Arendt
https://en.wikipedia.org/wiki/Banality_of_evil
Ти предлагам да ја прочиташ „Вчерашниот свет“ од Штефан Цвајг и ќе ти стане јасно кој всушност ја води војната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom