Тука коментираме книги

Дискусија во форумот 'Уметноста, литературата, јазикот' започната од LiquidHeII, 12 август 2007.

1. LiquidHeII

LiquidHeII хемичар

Член од:
    31 јули 2007
    Мислења:
    178
    Допаѓања:
    2
    Ако некое дело ви оставило голем впечаток повелете споделете,

последна книга што ми се допадна е Цинк од Давид Албахари
    книгава зборува за односот татко-син но е премногу добро спакувана во едно и има прекрасни мисли, ви ја препорачувам и ме интересира дали некој друг ја прочитал

потоа исто и Природен Роман од Георги Господинов ми се допадна бидејки пишува за идеи кои ги среќаваме во секојдневниот живот и воопшто не сме свесни дека се околку нас.
  2. rowling

rowling Desperate Cranberrie

Член од:
    31 март 2007
    Мислења:
    290
    Допаѓања:
    8
    aj nesto poveke za taa knigata od Georgi Gospodinov... :)
  3. *ani*

*ani*

Член од:
    7 јануари 2008
    Мислења:
    276
    Допаѓања:
    9
    Дамари од Антони де Мело е книга која се чита многу брзо и е лесна да се разбере а сепак содржи толку големи вистини.Мене ме научи да верувам во чуда,да верувам во себе,и ми дава сила да одам напред,да давам добрина,и да се смејам во животот.откако ја прочитав,станав поблагодарна личност и научив повеке да се радувам на животот
  4. vexation

vexation

Член од:
    4 јануари 2008
    Мислења:
    84
    Допаѓања:
    2
    e mene me interesirase dali nekoj go cital makedonskiot pisatel Dimitar Tasevski -DITAS.. od nekoj sum slusnala deka ima dobri knigi, drug pak mi kazuval deka ne e dobar.. ve molam aj ako nekoj cital nesto od nego da predlozi nekoja kniga..
    znam nekoi naslovi od negovite dela (..Dupka vo mozokot, Decata na gjavolot..) ama nemam ama bas nisto procitano
    На Nesfatena му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nemiseverue

Nemiseverue

Член од:
    30 јануари 2005
    Мислења:
    7.422
    Допаѓања:
    1.286
    Епа зависи што бараш. Дитас е нискокласен “писател“. Тоа што тој го пишува е шунд литература. Едно уметничко дело во себе мора да носи порака и поука. Дитас во себе носи содржина доволно возбудлива за да задржи еден 14годишник. Ако си повеќе за нормална литература, не би ти го препорачал... ако си за да губиш време и да се полниш со глупавост, ќе ти препорачам да си купиш телевизор или да останеш на компјутер :)
    На Nonteizam му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vexation

vexation

Член од:
    4 јануари 2008
    Мислења:
    84
    Допаѓања:
    2
  7. Out Of Reality

Out Of Reality

Член од:
    5 јануари 2008
    Мислења:
    2.393
    Допаѓања:
    2.042
    НЕ мислам дека не си во право, Книгите на ДИТАС ИМААТ ПОУКА И ТОА ТАКВА КАКО што ни е потребна во нашево општество, ни дава една визија во какво општество живееме >>>> .. Ти ја препорачувам "СКРШЕНА ДУША "

бај д веј имам прочитано 5 6 книги од ДИТАС вистина е дека е нискокласен писател ама сепак .. има нешто прочитај ке видиш..(за вехатион)

забелешка од модератор: Ако знаеш за опцијата измени, зошто по ѓаволите пишуваш пост под пост? :toe:
    На Nesfatena му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vexation

vexation

Член од:
    4 јануари 2008
    Мислења:
    84
    Допаѓања:
    2
    sekako deka ke procitam nisto, ako ne barem od ljubopitnost :)
  9. Green eye

Green eye

Член од:
    16 јули 2006
    Мислења:
    312
    Допаѓања:
    3
    da mozebi knigite na ditas ne se bas prvoklasni. nemaat nekoja metafora, ne se premnogu so skrieni poraki i pouki, lesni se za citanje, no barembi edno nesto imaat koe mn go cenam: VISTINA. jas bi ti ja preporacala "Kriv pravec". taa kniga iskazuva gola vistina iako na mn luge ne im se dopaga taa vistina. inaku ima i "Kriv pravec 2" no bidejki tamu e se apla kazano e zabraneta da se izdava. ima nekolku primercoi koi tesko se naogaat. jas seuste ja baram. procitaj pa ke vidime sto ke mislis za nego.
    На Nesfatena и Natasa93 им се допаѓа ова.
  10. Nemiseverue

Nemiseverue

Член од:
    30 јануари 2005
    Мислења:
    7.422
    Допаѓања:
    1.286
    Ве молам да ги пренасочите препораките во соодветната тема за препорака на литература...

Исто така, иако е ова тема за коментирање книги(затоа постовите ќе останат), ќе ве замолам да не земате здраво за готово секаква препорака. Доколку приметите дека некое дело е контроверзно и има разделени мислења, лично посоветувајте се со вашите професори или оние кои ги сметате за авторитативни во таа област.
    Литературата може во голема мера да влијае на развојот на личноста на еден млад човек, затоа внимавајте што читате.

За мене, Дитас не е автор кој би требало младите да го имаат во рака, а за тоа отворив и нова тема, повелете на неа...
  11. Вокерка

Вокерка Модератор

Член од:
    29 јануари 2006
    Мислења:
    5.989
    Допаѓања:
    3.132
    Постои можност да те разочара понатаму, цело време мотивот му е апсурдноста на живеењето.

Јас ја читам „Чекори за сеќавање“ од Николас Спаркс.
  12. Sturmgewehr

Sturmgewehr gadget

Член од:
    9 март 2008
    Мислења:
    537
    Допаѓања:
    35

некако депресивна ми е книгта не знам зошто али сепак е добра:wink:
  13. MaRyJaNe-poison

MaRyJaNe-poison Beauty in Black

Член од:
    11 септември 2007
    Мислења:
    2.726
    Допаѓања:
    156
    Значи подобро да не ја читам, тамам се излечив од депресијата, сега ок е, да не навлезам пак....:nesvest:
  14. ada

ada Модератор! ок?

Член од:
    21 август 2006
    Мислења:
    5.710
    Допаѓања:
    536
    Немај гајле, на крај пораката е баш "анти-депресивна":)
    Одлична книга, штета би било да не ја прочиташ.

Лично, само што ја завршив "Последната битка на Јосиф Висарионович Стаљин" од Дедиер. Феноменална книга, од која ми се разјаснија и бајаги ствари околу положбата на Македонија во екс-федерацијата. Планирам уште еднаш да ја простудирам.
  15. mesecina_***

mesecina_***

Член од:
    13 октомври 2007
    Мислења:
    69
    Допаѓања:
    7
    cink e edna od najubavite knigi koi sum gi procitala,ja citav nekolku pati i navistina mi promeni nekoi mislenja za svetot i me ohrabri da se soocam so gubenjeto na nekoj blizok i osamenosta.
    Druga kniga koja totalno me osvoila i koja bi sakala da vi ja preporacam dokolku ne ste ja procitale e "pijanistka" od Elfride Elinek

Сподели преку: