Тетоважи

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
lace:lace:lace:
офф.. ме предомислуваш!
А тоа што сакам да тетовирам баш најубаво би изглеало на ребра :(
Sekoj razlicno podesvit bolka, kolku i da te bolit ke pominit.
Posveti povekje vnimanie na toa so tetoviras, zoso posle ako se predomoslis nemojs da ja izbrisis, samo mojs da se prajs deka ne postojt. :toe: :D

Sent from my D2403 using Tapatalk
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Највише боли на места кај што нема мускул и кај што е тенка кожата. А ребрата се најосетливи, директно на коска. Ја мислев на лактот пошто нели е мртва кожата нема ич да боли ама испадна дека ептен боли таму.
Не дека е нешто неиздржливо ама језиво боли како и да е.
Затоа ти викам боље ти е прво на друго место да ја осетиш болката па да си предвидиш дали би поднела таква болка дупло појака на ребрата. :D

Дај да видам што сакаш да тетовираш. :icon_mrgr:
не не.. тајна е :neetaka: :D
Иначе вака мислам дека сум човек што издржува болка .. ама тоа што викаш неам претстава каква болка е, а и многу сум слаба у тој дел :(
Втора опција ми е на бутот ама шо знам :unsure:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пред некој ден (мислам дека во неделата) во некоја емисија на МТВ ја даваа Емилија Пендева и правеа интервју со неа. По она што го видов, мислам дека доста професионално работи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
не не.. тајна е :neetaka: :D
Иначе вака мислам дека сум човек што издржува болка .. ама тоа што викаш неам претстава каква болка е, а и многу сум слаба у тој дел :(
Втора опција ми е на бутот ама шо знам :unsure:
I jas na but planiram, ako bolit ke ti kazam

Sent from my D2403 using Tapatalk
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
не не.. тајна е :neetaka: :D
Иначе вака мислам дека сум човек што издржува болка .. ама тоа што викаш неам претстава каква болка е, а и многу сум слаба у тој дел :(
Втора опција ми е на бутот ама шо знам :unsure:
Епа зависи од местото. На некои места дури и прија болката, на некои е језиво а на некои онака баш боли.
Сепак на крај ти си знаеш најубаво, да не те предомислуваме.
Ја коа одлучив да се тетовирам поима немав ни како боли ни на кои места највеќе боли, баш коа се цртав имаше некои дечки ми викаа еј прва тетоважа ти е и одма на лакт, браво.
Да сум на твое место сеа, би одбрал бут. :D
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Еден совет за сите осетливи места за тетовирање а и за неосетливи места ама за луѓе кои повеке се плашат од болка ние во студиото користиме вакво нешто како анестезија - потполно сме задоволни од продуктот и со него понекогаш правиме 7-8 саати сесија тетовирање :)



SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.574
@Chovek и @Џонтра Волта ја прва тетоважа стаив на грб и тоа точно меѓу плешките и на `рбетот. Типот шо ме тетовираше ми кажа дека за прва тетоважа многу таму ке ме боли а башка и зашто сум слаб и скоро и да немам сало. Додека поминуваше преку пршлените и плешките на `рбетот скоро и да не осеќав ништо (или како што кажа Џонтра убава болка беше тоа) ,но кога поминуваше на кожата меѓу плешките и `рбетот и на кожате меѓу пршлените мислам дека некој се обидуваше да ми ги откорне плуќата со пајсер. 2 саата некако издржав и типов ме пофали зашто сум бил храбар и истраен во тетовирањето. Сега кога ке се сетам после 2 години мислам дека трауми сеуште имам :pos:.
Баш тука ја имам тетоважата кај што се сечат двеве линии. Само што кај мене многу поизразени се плешките , `рбетот и мускулите.
4817_2.jpg
 
L

Lu

Гостин
Стави слика де од новата тетоважа:D

Иначе боли ли додека ти ја прават тетоважата? Какво е чувството?
Да бе, после на пролет да ме препознаваат сите од форум што ќе ме сретнат некаде, да викаат еве ја Lu :D

Малце каснам со одговорот, али небитно.
Ваму кај шаката, првата моја тетоважа, што ја ставив сликата на форумов од мојата тетоважа, болеше ама не премногу, онака како да те пецка струја и силна топлина ... незнам баш како да опишам.

Али втората тетоважа што ја правев на рамото, голема е, полуракав ќе му дојде, уффф на момент скоро изгубив свест од што болката беше преголема, се ми се замагли пред очи, бело ми стана се, и слухот на момент го изгубив ... баш некое стање како пред да паднеш у несвест, али сеуште си свесен ... многу голема болка, многу.

А тоа се деси затоа што одлучивме во една сесија да ја правам тетоважата, 6 часа вкупно траеше.
До кај 5 час беше ОК и поднослива болка, али последниот час ми беше смрт.
Затоа што тетоважата ми е голема и имам и ружа, и прво го среди целиот дел за 5 часа, и на крај ружата ја правеше.

Прво ја пројде ружата со црна боја, како и целата тетоважа, и на крај последните 40 минути одприлика ја „полнеше“ ружата со црвена и беж боја.
Е на полнењето скоро се онесвестив, затоа што кожата веќе беше еднаш помината со црна боја (обликот на ружата) и фактички затоа толку многу болеше полнењето, затоа што на веќе отворена рана и раздразнета кожа, повторно те проаѓа со 15 игли ;)

И тогаш реков, ова ми е последна тетоважа, низ вакви болки да проаѓам уште еднаш, не фала.
Ама толку беше и од тоа, не ми иде умот :D
Сега на пролет, во мај, пак ќе се тетовирам, 3 по ред ќе ми е :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@Boogie имам едно прашање до тебе. На страната на алијансата на мајстори имам приметено дека се спомнува и името на студиото Скин Арт каде што ти работиш, а исто таму го најдов и ова. Па прашањето ми е дали и кај тебе во студио правите микропигментација на скалпот при келавост? И ако да, дали е болно, колку време трае, дали изгледа природно и која цена е?:)
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Микропигментација е голема и широка тема за разговор. Земајќи во предвид индивидуалност на секој тип на кожа не е можно да ти објаснам се вака на форум, ние ДА работиме микропигментација но за подетално мора да се разговара во студио. Ова можам да ти напишам - дека не е болно којзнае колку за разлика од другите делови од телото, оди бргу тетовирањето значи нема потреба од повеке сесии - природно колку изгледа можеш да видиш на интернет има многу слики како тоа изгледа а цените обично се движат од 6000 ден па нагоре нели зависи за каква површина разговараме.

Тоа би било тоа околу микропигментацијата но сакам да додадам нешто и за порталот на АПТПА - пробуваме сите од здружението да допринесеме некакво зголемување на тату културата (ако може така да се нарече) кај нас, преку многу контактирања со артисти и нивни клиенти се дојде до еднонасочен основен заклучок "дека народот во Македонија нема од каде да се информира за тетовирањето" и здружението со свои средства, преку волонтерството и др. пробува да направи ете нешто каде што светските информации околу тетовирањето и пирсингот ке бидат достапни и кај нас. Се надевам дека ете на форумов луѓето го погледнале и се надевам дека многу ке се вклучат и активно во продуцираше и збогатување на овој Портал - приказната е млада но надеж за разубавување, стандардизирање и едноставно забава постои до каде ке оди се зависи од луѓето кои се заинтересирани за овие тематики.
Се надевам помогнав нешто, поздрав


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom