Телекинеза

Дали верувате во телекинеза_

  • Да

    Гласови: 157 72,7%
  • Не

    Гласови: 59 27,3%

  • Вкупно гласачи
    216

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
832
Поени од реакции
1.457
pomestuvanjeto kaj rotacionoto e zavisno od radiusot i peirodot na vrtenje, kruznicata ne e nisto povekje otkolku iskrivena linija, i toa e tacno deka e potrebna pogolema sila za translatorno, no silata koja "ja imas" za dvizenje na krugovi i krugovi na psi wheelot i rotacii, koga sve toa ke go sporedis so periodot na dvizenje, ke vidis deka so istata sila mozes da pridvizis translatorno parce hartija za edno 5 cm, so ogled na toa deka psi wheeelot nonstop treba sila za da se dvizi, a inercijalnata sila e mala posto postoi trienje......anyway, da ne navlagame u fizika, tehnicki prasaj bilo koj fizicar, taa sila e dovolna za translatorno....zasto bi ti bilo problem translatorno xD veruj mi silataa e taa :))) zosto mora da e psi wheel, ali eve neka e psi wheel, nema da duvas racete zad grb, zatvorena prostorija, i da vidime :))) kk?
ако мислиш дека така моеш силата да ја собираш и да ја искористиш после за да поместиш парче хартија за 5 цм... ок.. кај psi wheel-ot има многу помало триење.. али океј, да не навлагаме у тоа

ок, ќе се договориме, у моментов не знам кога како ама ќе биде...
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Сакате доказ повелете
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Претпоставувам ова значи дека и видеата на Criss Angel се доказ за неговите моќи. Претпоставувам ова значи дека навистина постојат луѓе кои можат да бидат исечени на пола со пила и потоа повторно споени.
Не, ова не е валиден аргумент.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Интересно е како жената на видеото на Ошо скоро се посрала од концентрација за да придвижи објект, додека Иван тоа го прави така лежерно дури и зборува за време на ритуалот.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Има разлика помеѓу ова видео и видеата на Крис.Ова е правено од пред доста одамна кога било многу потешко да се направат компјутерси манипулации и други ефекти како со крис, а и плус жената во клипот била набљудувана од научници и било добро проверено пред да се прават видеата дали има можност да направи некој си фејк трик и да ги измами сите. Така да има разлика меѓу ова и Крис
--- надополнето: 7 април 2012 во 19:19 ---
Овој може планети да поместува со силата на умот
Смешки е типов
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Има разлика помеѓу ова видео и видеата на Крис.Ова е правено од пред доста одамна кога било многу потешко да се направат компјутерси манипулации и други ефекти како со крис, а и плус жената во клипот била набљудувана од научници и било добро проверено пред да се прават видеата дали има можност да направи некој си фејк трик и да ги измами сите. Така да има разлика меѓу ова и Крис
Смешки е типов
Еве погледни го Дерен Браун тогаш. Досега не е евидентирано дека компјутерски ги модифицира видеата а сепак е одличен илузионист. Тоа што се научници, луѓето кои набљудуваат одреден трик не ги прави отпорни на перцептивна заблуда.

Освен тоа, веќе два дена поминаа а ниту ти ниту било кој друг од другите кои го држат ставот про-телекинеза не одговорија на ова

Првично, тоа што ти го нарекуваш мисла е всушност активност на невроните, клетки во нервниот систем кои пренесуваат информации низ одредени делови на мозокот со електрохемиски сигнали. Напонот на тие мали "возбудувања" на невроните е од 70 до 100 миливолти. Доколку ти сакаш таа мисла да излезе од твојот мозок, треба сигналот да го засилиш со полупроводнички елементи како транзистори и диоди и веројатно попрво ќе бидеш пепел пред да ти "избега мислата."
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Од кај тоа смешки. Зошто типов да е помалку моќен од крис, тоа жеништето што мафта и тошо заедно?
Не мислев на тоа дали може или не да прави телекинеза туку за неговата појава мислев смешен ми е, а за тоа дали е фејк или не не ми е гајле искрено како и за тоа дека нема силни докази за постоење на телекинеза ниту па силни докази за нејзина невозможност, се е можно само од тебе зависи дали ке се оградиш и ограничиш самиот себе од некои нешта или ке бидеш отворен за нови перцепции и доживувања во оваа реална илузија што го нарекуваме живот
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Не мислев на тоа дали може или не да прави телекинеза туку за неговата појава мислев смешен ми е, а за тоа дали е фејк или не не ми е гајле искрено како и за тоа дека нема силни докази за постоење на телекинеза ниту па силни докази за нејзина невозможност, се е можно само од тебе зависи дали ке се оградиш и ограничиш самиот себе од некои нешта или ке бидеш отворен за нови перцепции и доживувања во оваа реална илузија што го нарекуваме живот
Ти се ограничен и му се смееш на некој што ја отворил седмата чакра и може да изведува телекинеза. Заспан си и несвесен за моќта на умот и енергетските струења кои се насекаде околу нас.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Овој може планети да поместува со силата на умот
Ти се ограничен и му се смееш на некој што ја отворил седмата чакра и може да изведува телекинеза. Заспан си и несвесен за моќта на умот и енергетските струења кои се насекаде околу нас.
Кај мене седмата, па и шестата чакра се отвараат дури по некоку пива и тогаш многу предмети се поместуваат, некои енергетски струјат по моја волја а некои како да се самостојни. До мене ли е, до пивото или пак едноставно предметите се терсене?
Прашувам за да знам како да постапам во иднина.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Еве погледни го Дерен Браун тогаш. Досега не е евидентирано дека компјутерски ги модифицира видеата а сепак е одличен илузионист. Тоа што се научници, луѓето кои набљудуваат одреден трик не ги прави отпорни на перцептивна заблуда.

Освен тоа, веќе два дена поминаа а ниту ти ниту било кој друг од другите кои го држат ставот про-телекинеза не одговорија на ова
Само кажи ми ако е стварно потребно транзистори за да се емитираат мислите надвор од умот тогаш кажи ми што преставува гласот на човекот. Човекот има природен иструмент за звучна манифестација на мислите или други звуци а тоа се гласните жици и дали си ти пепел кога збориш или можда јазикот ти гори, така да тоа е само еден начин на манифестирање на мислите и тоа аудио манифестирање а незнам колку знаеш инаку сите мисли што ти се вртат во глава не исчезнуваат во некаков вакум простор туку се шират и продолжуваат во етерот да постојат така да да не се повторувам мислите можат да се насочат и да се користат во разни цели од кои е и телепатијата а сепак според мене телекинезата се постигнува со менталната енергија но исто така е потребна и посуптилна енергија од таа нешто што ја надминува менталната димензија а тоа е самата свест или поубаво кажано да бидеш тотално присутен во моментот каде што останува само чистото набљудување, е проблемот е што во тој момент нема ни да ти биде битна телепатијата толку многу бидјки ке ти изгледа само онака како нешто секојдневно.
--- надополнето: 7 април 2012 во 20:21 ---
Ти се ограничен и му се смееш на некој што ја отворил седмата чакра и може да изведува телекинеза. Заспан си и несвесен за моќта на умот и енергетските струења кои се насекаде околу нас.
ок ок не се нервирај (y)
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Кај мене седмата, па и шестата чакра се отвараат дури по некоку пива и тогаш многу предмети се поместуваат, некои енергетски струјат по моја волја а некои како да се самостојни. До мене ли е, до пивото или пак едноставно предметите се терсене?
Прашувам за да знам како да постапам во иднина.
Треба да го отвориш умот, но пред се грлото, и да опнеш уште неколку пива. Пивото ја амплифицира телекинезата, дури и кај терсене предмети.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Треба да го отвориш умот, но пред се грлото, и да опнеш уште неколку пива. Пивото ја амплифицира телекинезата, дури и кај терсене предмети.
Лом ќе праам еј :)
И кучиња ќе исцелувам.
Потоа ќе тргнам и по куќи да воскреснувам, ама се плашам дека тогаш ќе мора на вино да се префлам
BTW ти пратив едно пивце
извести ме кога ќе ти стигне
 

Kajgana Shop

На врв Bottom