Телекинеза

Дали верувате во телекинеза_

  • Да

    Гласови: 157 72,7%
  • Не

    Гласови: 59 27,3%

  • Вкупно гласачи
    216
Член од
15 февруари 2012
Мислења
794
Поени од реакции
633
Abe ne se trikcinja. Ajde ako ima nekoj neka mi dade upatstva sto treba da napavam za da uspeam vo toa.
Како тоа тврдиш дека не се трикчиња и мислиш дека со с упатство на употреба ќе постигнеш телекинеза?
Јас сум слушал и читал многу за тоа, ама кога ќе видам пред мене некој да изврши телекинеза тогаш ќе верувам
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Како тоа тврдиш дека не се трикчиња и мислиш дека со с упатство на употреба ќе постигнеш телекинеза?
Јас сум слушал и читал многу за тоа, ама кога ќе видам пред мене некој да изврши телекинеза тогаш ќе верувам
нема баш „упатство на употреба“. бидејќи станува збор за нешто премногу апстрактно, начинот ќе мора да си го најдеш самиот. Се што можеш е да најдеш упатсва кои можат само да те насочат кон тоа...
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Овој може планети да поместува со силата на умот
Adobe After Effects ! Инаку јас знам да се телепортирам,да замрзнам време, телекинетичен сум..и сите други останати работи кои можам да го направам на ААЕ!
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
3
Поени од реакции
2
jas licno neveruvam vo toa deka covekot moze so mislite da dvizi predmeti toa e moje mislenje. a imam cueno deka vo zapadna makedonija pred 40 ili 50 godini se gradela dzamija i imalo nekoj covek sto sekogas koga ke go poglednel minareto toa pagjalo i toa nekolku pat.a isto taka mozel so pogled da gi pagja konjite,ednas odele 4 konji od nekoj ovcar i covekot mu rekol na ovcarot deka moze da mu gi padne trite konja a cetvrtiot ne zatoa sto imal na uzdata imal stips(nekojsi kristal) i taka i bidnalo.ova go imam cueno od dedoto na eden drugar od z. makedonija potocno od debar dali e vistina il ne pojma nemam
Еве да ви кажам на сите кој негирате дека не постои ова. Човекот е од Нерези. Не ми текнува како се вика . Има плави очи. Другар е на дедо ми. Јас лично од дедо ми имам слушано дека тој човек исто така на од дедо ми коњот го има паднато и дека може и на луѓе да ги падне само со поглед. А за минарето дека го рушел немам слушнато
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Еве да ви кажам на сите кој негирате дека не постои ова. Човекот е од Нерези. Не ми текнува како се вика . Има плави очи. Другар е на дедо ми. Јас лично од дедо ми имам слушано дека тој човек исто така на од дедо ми коњот го има паднато и дека може и на луѓе да ги падне само со поглед. А за минарето дека го рушел немам слушнато
Јас пред некоја година бев во Бугарија имаше еден човек таков, ама сите мислеа дека лаже!Само јас му верував.И Со моите и на моите пријатели и деца отидовме кај него и ни покажуваше трикови..една чаша почна да лебдии потоа почна да избледува во просторот и такви некои слични трикови.И сите викаат ова илузи воа ноа а само јас си мислев дека е вистина зошто и јас имав пробано, и кога си тргнавме човеков ме запира и ми вика:“Не се грижи, остави ги нека не веруваат!“и ми подари еден кристал колку тупаница голем..кој помага во телекинезата!
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
Јас пред некоја година бев во Бугарија имаше еден човек таков, ама сите мислеа дека лаже!Само јас му верував.И Со моите и на моите пријатели и деца отидовме кај него и ни покажуваше трикови..една чаша почна да лебдии потоа почна да избледува во просторот и такви некои слични трикови.И сите викаат ова илузи воа ноа а само јас си мислев дека е вистина зошто и јас имав пробано, и кога си тргнавме човеков ме запира и ми вика:“Не се грижи, остави ги нека не веруваат!“и ми подари еден кристал колку тупаница голем..кој помага во телекинезата!
И што направи сега со кристалот:)?
 
Член од
3 октомври 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
сајлер од Heroes изгледајте си го серијалот и уживајте у телекинезата :)))
 
Член од
18 февруари 2011
Мислења
16
Поени од реакции
2
Постои,мене лично ми успева и за почеток можам да движам вода.
Наполнам чаша со вода и ставам бибер со цел да се оцрта површината на водата како би можел да забележам дали се движи,и после добра концентрација за контрола на вашата внатрешна енергија ке можете да го контролирате движењето на водата преку вашата енергија без допир.
Не барајте одговори по интернет како се прави тоа бидејќи неможе некој да ве научи како да ја контролирате вашата енергија бидејќи за да можете да го остварите тоа мора да навлезете во вашето внатрешно тело преку запирање на мислите,а ако одите по некое "упатство" вашите мисли ке се насочени кон тоа упатство и дали правилно работите,и со тоа автоматски се ограничувате бидејќи главата ке ви биде преполна со мисли и не ке можете да се концентрирате на вашата внатрешна енергија.
 
Член од
2 јуни 2013
Мислења
83
Поени од реакции
42
Има разлика помеѓу ова видео и видеата на Крис.Ова е правено од пред доста одамна кога било многу потешко да се направат компјутерси манипулации и други ефекти како со крис, а и плус жената во клипот била набљудувана од научници и било добро проверено пред да се прават видеата дали има можност да направи некој си фејк трик и да ги измами сите. Така да има разлика меѓу ова и Крис
--- надополнето: 7 април 2012 во 19:19 ---

Смешки е типов
E so sakam da go vidis so vistinski oci pa da poveruvas ama ajde de,sekoj ima pravo na svoe mislenje ne ve kritikuvam ako me svati pogresno (Izvini)
 
Член од
2 јуни 2013
Мислења
83
Поени од реакции
42
Важно е да се напомене дека тој вид на телекинеза не се создава според каузалниот процес, то ест причинско последичниот однос кој вклучува некоја од познатите сили на физиката, туку таа е резултат на некој вид нелокална “резонанција на значења”, односно некој вид нелокална интеракција.
Уште еден научник чии идеи за телекинезата се слични како оние на Бом, но кој отиде чекор понатаму, е Роберт Џан, професор по аеронаутички науки и декан во пензија на Факултетот за техника и применета наука при Универзитетот Принстон. Ангажирањето на Џан во истражувањата на телекинезата дошло сосема случајно. Како поранешен советник на НАСА, неговото примарно подрачје на интерес биле вселенските погони. [11] Во една редица експерименти, Џан и неговата соработничка, клинички психолог Бренда Дјун, го употребиле апаратот наречен генератор на случајни настани или РЕГ (random event generator).
Џан и Дјун замолиле доброволци да седнат пред РЕГ и да се концентрираат на тоа да произведат невообичаено голем број на глава или писмо. Во текот на буквално стотици илјади обиди, откриле дека доброволците, исклучиво со помош на концентрација, навистина имале мал, но статистички значаен ефект врз резултатите на РЕГ. Откриле уште две нешта. Способноста на создавање на телекинетички ефекти не била ограничена на неколкумина талентирани поединци, туку била присутна кај повеќето испитаници што се тестирани. Тоа дава да се помисли дека повеќето од нас до некоја мерка се способни за телекинеза. [12]
Џан и Дјун сметаат дека нивните откритија можат да ја објаснат склоноста која се чини дека ја имаат некои поединци кон ‘урочување’ на машините и предизвикување да не работат како што треба. На таквите луѓе им припаѓал и физичарот Волфганг Паули. Неговиот талент на тоа подрачје бил толку легендарен што физичарите во шега на таа појава ѝ дале прекар “Паулиев ефект”. Се зборувало дека самото присуство на Паули во лабораторија можело да предизвика да експлодира стаклената апаратура, или чувствителните мерни апарати да пукнат на половина.
Се смета дека и познатиот “гремлински ефект” - склоноста на добро прегледаните апарати да доживеат необјасниви дефекти во најапсурдни, непријатни моменти, а за кои често известуваат пилотите како и воздухопловните и воените техничари - можеби е пример на несвесна телекинетичка активност.
 
Член од
7 август 2009
Мислења
115
Поени од реакции
16
Се смета дека и познатиот “гремлински ефект” - склоноста на добро прегледаните апарати да доживеат необјасниви дефекти во најапсурдни, непријатни моменти, а за кои често известуваат пилотите како и воздухопловните и воените техничари - можеби е пример на несвесна телекинетичка активност.
Мислам дека сум склона кон воа.
Дечко ми си купи LCD телевизор нов со гаранција и немаше една недела го пуштам и почнува да испаѓа чад и да мириса на изгорено. По некое време одам во Скопје во сити мол, и нели мора да се помине на тоа 3D наочарите и застанувам да гледам, само што почнав немаше пет секунди заврши филмот и ми вика таа продавачката почекај на рипид е ставен филмот. Чекам чекам еве пак почнува, и притискам тоа копчето на наочарите нејќе, притискам пак исто, ја викнав таа, проба нешто чепкаше гледаше и вика имаме технички проблеми се извинуваме дојдете друг пат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom