Скандинавија и Финска

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
i jas sum za toa bideki finski ne rzbirame sekako kakoo odi aplikacijata?
еве ти нешто што нема шанси да не го разбереш
Данска има потреба од берачи на грашок -0,60 евра за килограм, другото зависи од тебе колку си физички спремен и колку дневно можеш да набереш

http://www.greenpeas.dk/kirke/index.php?id=48
 
Член од
27 март 2014
Мислења
8
Поени од реакции
3
еве ти нешто што нема шанси да не го разбереш
Данска има потреба од берачи на грашок -0,60 евра за килограм, другото зависи од тебе колку си физички спремен и колку дневно можеш да набереш

http://www.greenpeas.dk/kirke/index.php?id=48
друже само пушташ линкови а нити си пробал да одиш, нити знаеш некој што отишол,само дремеш и најјак си пред компјутер
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
друже само пушташ линкови а нити си пробал да одиш, нити знаеш некој што отишол,само дремеш и најјак си пред компјутер
ти изгледа попаметна ствар и незнаеш да кажеш - толку ти стига, ама ти не си крив-тоа е божја работа .:icon_lol:
инаку ЈАС немам потреба од било каква работа( не барам работа) мојава ми е екстра
ако тебе ти пречи некој /а зошто воопшто го читаш ? за да коментираш со глупости невидени? не ти се оди не оди - кој уопште и те тера ?
а кој и колку седи на компјутер е негово лично право- да не треба отчет да ти давам
и ова е премногу ко одговор за тебе
ај гитла
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
еве ти нешто што нема шанси да не го разбереш
Данска има потреба од берачи на грашок -0,60 евра за килограм, другото зависи од тебе колку си физички спремен и колку дневно можеш да набереш

http://www.greenpeas.dk/kirke/index.php?id=48
Non EU/EEA citizens
We can not offer seasonal work to applications from Non Nordic and EU/EEA countries. Citizens from countries outside the EU/EEA and Nordic area will have to obtain a working and resident permit from Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment before you can start work in Denmark.
со наш пасош тешко според ова така ?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Non EU/EEA citizens
We can not offer seasonal work to applications from Non Nordic and EU/EEA countries. Citizens from countries outside the EU/EEA and Nordic area will have to obtain a working and resident permit from Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment before you can start work in Denmark.
со наш пасош тешко според ова така ?
Така. Освен ако не добиеш работна дозвола, или дозвола за престој.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Non EU/EEA citizens
We can not offer seasonal work to applications from Non Nordic and EU/EEA countries. Citizens from countries outside the EU/EEA and Nordic area will have to obtain a working and resident permit from Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment before you can start work in Denmark.
со наш пасош тешко според ова така ?[/quote]
јесте-да, така е ,
Ама. судејќи по посетеноста на темава Бугарски пасош - Да или не? -сметам дека ти си еден од ретките само со МК пасош
 
Член од
27 март 2014
Мислења
8
Поени од реакции
3
ти изгледа попаметна ствар и незнаеш да кажеш - толку ти стига, ама ти не си крив-тоа е божја работа .:icon_lol:
инаку ЈАС немам потреба од било каква работа( не барам работа) мојава ми е екстра
ако тебе ти пречи некој /а зошто воопшто го читаш ? за да коментираш со глупости невидени? не ти се оди не оди - кој уопште и те тера ?
а кој и колку седи на компјутер е негово лично право- да не треба отчет да ти давам
и ова е премногу ко одговор за тебе
ај гитла
Читам затоа што брам работа, а не глупости што ги постираш нон стоп, нареден пат кога ке имаш работа за која некој има искуство со истата и ја работел пиши па полесно да можеме да дојдеме до контакт со работовадачот, а не да не труеш со огласи што ќе ги најдеш на нет, истото го можеме и ние ;)[DOUBLEPOST=1396827597][/DOUBLEPOST]
јесте-да, така е ,
Ама. судејќи по посетеноста на темава Бугарски пасош - Да или не? -сметам дека ти си еден од ретките само со МК пасош
друже овој форум е генерално наменет за македонија, јас не знам што те чуди што некој нема бугарски пасош, од каде доаѓа дека треба да даваш огласи за работа со македонски пасош... за бурарски имаш други форумчина во друга држава... не знам како те трпат на форумов воопшто :S
 
Последно уредено:

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Чувте ли за шведскиот експеримент?! Воведуваат 6-часовно работно време:vozbud:при тоа ќе си добиваат полна плата
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
друже овој форум е генерално наменет за македонија, јас не знам што те чуди што некој нема бугарски пасош, од каде доаѓа дека треба да даваш огласи за работа со македонски пасош... за бурарски имаш други форумчина во друга држава... не знам како те трпат на форумов воопшто :S
тоа по твоја воља ??? !! кој рече дека треба да давам огласи ? ТИ??? хахахахахахаа
ако ти стиска газот - оди прашај ги бе на форумов - отвори тема - како ме трпат на форумов затоа што ставам огласи за работа а кои не се за МКД и затоа што ти си од разни причини приковам да седиш и живееш во МКД( дали без образование, дали незнаење странски јазик, немање друг пасош, престар си .....ТВОЈ ПРОБЛЕМ :icon_lol:
 
Член од
27 март 2014
Мислења
8
Поени од реакции
3
тоа по твоја воља ??? !! кој рече дека треба да давам огласи ? ТИ??? хахахахахахаа
ако ти стиска газот - оди прашај ги бе на форумов - отвори тема - како ме трпат на форумов затоа што ставам огласи за работа а кои не се за МКД и затоа што ти си од разни причини приковам да седиш и живееш во МКД( дали без образование, дали незнаење странски јазик, немање друг пасош, престар си .....ТВОЈ ПРОБЛЕМ :icon_lol:
Изгледа те трпат зошто тресеш глуости нон стоп па во овие мрачни времиња малце да се насмеат луѓето.
Немам зошто да ти се правдам ама ај малце да ти кажам колку си прост имам вишок време, факултет имам,многу добро зброувам англиски, имам 24 години а немам работа и немам никакви причини да останам во државава,трудејки се да најдам решение се појавуваат таквите како тебе, го контаминирааат целиот интернет простор со глупости, без ниту една секунда работа на страна, само со дофрлања и правење паметен како ние да не можеме да дојдеме до тие огласи, сепак фала што ни заштеди време и прочепка на гугл, добра личност си.
Ова ти е последна порака и спуштање на твое ниво од мене, не сакам да ги оптеретувам другите членови со небитни полемики и дебати , всушност така би наликувал на тебе... не дај боже

Поздрав
 
Член од
7 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
6
тоа по твоја воља ??? !! кој рече дека треба да давам огласи ? ТИ??? хахахахахахаа
ако ти стиска газот - оди прашај ги бе на форумов - отвори тема - како ме трпат на форумов затоа што ставам огласи за работа а кои не се за МКД и затоа што ти си од разни причини приковам да седиш и живееш во МКД( дали без образование, дали незнаење странски јазик, немање друг пасош, престар си .....ТВОЈ ПРОБЛЕМ :icon_lol:
[DOUBLEPOST=1398806920][/DOUBLEPOST]Aj bidi dobar najdi nesto i za MK pasos gledam deka te biduva so kopajnevo po internet nema svrha prepukuvanje celta e da se pomogni !Peace!
 
Последно уредено:

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Изгледа те трпат зошто тресеш глуости нон стоп па во овие мрачни времиња малце да се насмеат луѓето.
Немам зошто да ти се правдам ама ај малце да ти кажам колку си прост имам вишок време, факултет имам,многу добро зброувам англиски, имам 24 години а немам работа и немам никакви причини да останам во државава,трудејки се да најдам решение се појавуваат таквите како тебе, го контаминирааат целиот интернет простор со глупости, без ниту една секунда работа на страна, само со дофрлања и правење паметен како ние да не можеме да дојдеме до тие огласи, сепак фала што ни заштеди време и прочепка на гугл, добра личност си.
Ова ти е последна порака и спуштање на твое ниво од мене, не сакам да ги оптеретувам другите членови со небитни полемики и дебати , всушност така би наликувал на тебе... не дај боже

Поздрав
хахаха, еве од кај потекнува твојот гнев - мене ми е се’ јасно, но да им разјасниме и на другите ( веќе добра разработена тактика на губитници- да навредуваат и напаѓаат-кога више ништо друго и неможат, а добар дел има и влијанието од домашното воспитување и општата култура на поединецот кои кај тебе и те како мањкаат-
до мене не допира тоа што си пробал да го напишеш , само си ја надополнуваш сликата за себе :icon_lol: )
друже ти пишав во пп ама те нема да вратиш па тука да си ја пробам среќата, пиши малку повеќе околу неа зошто на грчки пишува не можам да сфатам кај да аплицирам и остало/
а успат да ти кажам уште 200 години да имаш пред себе - НЕМА да можеш да го достигнеш моето ниво - лузеру :P
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Читам Данска на велико се спрема за привлекување странски специјалисти
Самата данска влада започнува со реформи во системот за вработување странци бидејќи се соочува со недостиг на квалификувани лица. Напокон сфатиле дека без реформи странците многу бргу им ја напуштаат земјата бидејќи не се чувствуваат комфортно - немаат градинки за децата на странците, некако и англискиот јазик им е неприфатлив дури и во официјалните институции, компаниите немаат владина поддршка при вработување странец- така да оние кои планирале да заминат таму веројатно наскоро ќе им се овозможи многу полесен начин тоа да го сторат
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Читам Данска на велико се спрема за привлекување странски специјалисти
Самата данска влада започнува со реформи во системот за вработување странци бидејќи се соочува со недостиг на квалификувани лица. Напокон сфатиле дека без реформи странците многу бргу им ја напуштаат земјата бидејќи не се чувствуваат комфортно - немаат градинки за децата на странците, некако и англискиот јазик им е неприфатлив дури и во официјалните институции, компаниите немаат владина поддршка при вработување странец- така да оние кои планирале да заминат таму веројатно наскоро ќе им се овозможи многу полесен начин тоа да го сторат
Некаде низ форумов мислам дека со тебе реплицирав во однос на Данска - дека истата е затворена и дека не сака многу странци ради политика (некоја си патриотска партија која што е дел од Владата константно, со години), но очигледно се свестиле. Соседна им Шведска е најслободна во тој поглед.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom