Скандинавија и Финска

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Poentata na pedercinjava (politicarive) e da ne iselat,a zosto-neka mi objasni nekoj ako znae ?
ме чуди зошто прашуваш;) - зар не знаеш дека
:pos:
Мечтата на македонскиот врв е:
Во едно прекрасно утро да исчезне народот - да се отсели , а да им остане само буџетот.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Да, роднини можат да те повлечат и да добиеш дозвола за престој. Можеш да добиеш и ради студирање. Проблемот е што таа процедура ќе ти одземе доста време, за одговор од одборот за миграции се чека околу 6 месеца.
Доколку веќе имаше перманентна дозвола или државјанство, државата те финансира секој месец додека студираш, а подоцна откако ќе најдеш работа, ти одзема месечно дел од платата, некоја мала сума.

Ѕирни го и линков успат http://www.migrationsverket.se/info/start_en.html
И проблемот е што мора да ги платиш тие tuition fees што се над 15 илјади евра година за да студираш. Мислам дека иако ќе имам residence permit пак ќе морам да си платам tuition fees. А, сакам тоа некако да го избегнам ако е можно а, незнам како? :) Да одам до амбасада би ми помогнале ако прашам?
 
A

AnFem

Гостин
И проблемот е што мора да ги платиш тие tuition fees што се над 15 илјади евра година за да студираш. Мислам дека иако ќе имам residence permit пак ќе морам да си платам tuition fees. А, сакам тоа некако да го избегнам ако е можно а, незнам како? :) Да одам до амбасада би ми помогнале ако прашам?
Распрашај се, ќе се распрашам и јас.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
а дали даваат виза за високообразовани лица без обезбедена работа таму?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Финска- 4 монтери на метални конструкции и скелиња
околу 12 €/ч (бруто)
CV на Англиски јазик со подробно опишано искуство во работата и актуален e-mail и телефон за контакт
е-mail: saku.puhakainen@go-on.fi

http://www.go-on.fi/en/job-seekers/join-all-star-team-employment
Адреса: Valtakatu 33,53100 Lappeenranta

Тел: +358440728888
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
lugje gi citav site postovi, no izgleda nesho mi kidnalo.. Ovie rabotite so gi kazuvate se za so BG/EU pasos ili moze i so mkd? ili pa moze i so mkd ama so baranje za azil ?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
има ли дрводелци( столари,занаетчии кои изработуваат предмети од дрво)- заинтересирани за работа во Шведска?
познавање англиски, платата е 2000 евра месечно- но со пробен период од 6 месеци- и искуство од 2 години
контакт: Daniel Ahlström
Адреса: sigfridsvägen 1, 126 50 Hägersten, Sweden
пишете на daniel@winwinpersonal.se
или јавете се на 0046-733-467444
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
има ли дрводелци( столари,занаетчии кои изработуваат предмети од дрво)- заинтересирани за работа во Шведска?
познавање англиски, платата е 2000 евра месечно- но со пробен период од 6 месеци- и искуство од 2 години
контакт: Daniel Ahlström
Адреса: sigfridsvägen 1, 126 50 Hägersten, Sweden
пишете на daniel@winwinpersonal.se
или јавете се на 0046-733-467444
Vo Makedonija imaš samo diplomanti i magistri po filozofsko-fikusarski nauki. Rabotnici ne baraj.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
има ли дрводелци( столари,занаетчии кои изработуваат предмети од дрво)- заинтересирани за работа во Шведска?
познавање англиски, платата е 2000 евра месечно- но со пробен период од 6 месеци- и искуство од 2 години
контакт: Daniel Ahlström
Адреса: sigfridsvägen 1, 126 50 Hägersten, Sweden
пишете на daniel@winwinpersonal.se
или јавете се на 0046-733-467444
кај ги наоѓаш огласиве? нешто за високообразовани има?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.345
Јас само да ви дадам еден совет за тие што планираат да бегаат без разлика дали во Скандинавија или во друг дел на светот. Никогаш не ги слушајте или пак прифаќате совети од Македонци кои што се наоѓаат на тоа место кај што планирате да одите. Ќе направат се за да ви постават лоша слика , ќе ве разубедуваат , чисто ради завист. Колку и да е црно сигурно не е по црно од Македонија , така да ич не се мислете , во најмала рака пробајте , ако стварно неможете да издржете тогаш вратете се.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Јас само да ви дадам еден совет за тие што планираат да бегаат без разлика дали во Скандинавија или во друг дел на светот. Никогаш не ги слушајте или пак прифаќате совети од Македонци кои што се наоѓаат на тоа место кај што планирате да одите. Ќе направат се за да ви постават лоша слика , ќе ве разубедуваат , чисто ради завист. Колку и да е црно сигурно не е по црно од Македонија , така да ич не се мислете , во најмала рака пробајте , ако стварно неможете да издржете тогаш вратете се.
Ова е стар филм друже преку 30 години.Уште кога бев во основно тетка ми сега покојна која преку 40 години живееше во Шведска поточно во Малме ми збореше колку е тежок животот па скапо па даноци те ова те она демек ти кажува индиректно дека едвај се крпат од први до први во месецот. Тоа јас го викам македонски синдром или народски кажано јас да имам ти на немаш затоа што си поспособен од нив и ако отидеш таму финансиски ке бидеш над нив а тоа страшно ги нервира.Најпростата македонска маса таму не си го гледа својот двор туку оној на комшијата па со години трае натпреварот кој да има најдобра кука,кола и ред други работи само да биде над другите.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.345
Ова е стар филм друже преку 30 години.Уште кога бев во основно тетка ми сега покојна која преку 40 години живееше во Шведска поточно во Малме ми збореше колку е тежок животот па скапо па даноци те ова те она демек ти кажува индиректно дека едвај се крпат од први до први во месецот. Тоа јас го викам македонски синдром или народски кажано јас да имам ти на немаш затоа што си поспособен од нив и ако отидеш таму финансиски ке бидеш над нив а тоа страшно ги нервира.Најпростата македонска маса таму не си го гледа својот двор туку оној на комшијата па со години трае натпреварот кој да има најдобра кука,кола и ред други работи само да биде над другите.
Точно. На мајка ми една пријателка што моментално живее во САД пред 15 години беше омажена тука , имаше и син , но за жал се разболе од рак и докторите и предвидуваа максимум уште година дена живот. Поради болеста фамилијата и заврте грб , маж и ја остави , остана сама со 10 годишен син на патот. Се запосли во ресторант во Скопје кога запозна еден американец , и за нејзина среќа , сигурно пуштена од господ се омажи за него. Типот и плати лекување во САД и сеа е среќно омажена за него плус има ќерка со него. Син и беше школуван таму и моментално е многу богат. Кога се врати тука беше интересно , фамилијата и се омилкуваше но типката не ги фермаше ебени 2 посто.

Зборот ми е најгадниот и најзавидливиот народ е во Македонија. Ќе направат се да те згазат само и само да не си повеќе од нив. На мене таквите ми даваат оргомна инспирација , чувството кога те гледаат со завист е неопишливо , тие што се го осетиле тоа знаат. :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
кој е спремен за сезонска работа во Финска нека се пријави на еден од овие линкови .За таква работа не ви е потребна работна виза туку можете 90 дена да престојувате комотно но претходно треба да подадете барање на англиски на некоја од фармиве http://www.suonenjoki.fi/ Ala-Kuukanpää http://www.jarmovaltari.fi/suncitybakers/site/ Jarmo Valtari Iso-Hiiden kartano
 

Kajgana Shop

На врв Bottom