Скандинавија и Финска

Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
dali znae nekoj kako moze da se aplicira za medicinski sestri/braka za norveska ..mislam ako nekoj podnesol da me upati vaka fala odnapred na site ;)
 
Член од
5 јули 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo. Dali nekoj bi znael da mi odgovori na ova. Imam italijanska stalna viza, a sega vo septemvri imam termin za poragjaj. Dali nekoj ima iskustvo kako funkcionira vo Svedska so Italijanski dokumenti?
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Во шенген се и двете што значи слободно можеш да се движиш и работиш каде сакаш, само што треба да пријавиш адреса во шведска. А за пораѓањето конкретно мислам дека ако се породиш таму детето добива шведско државјанство по автоматизам, само претходно ти треба да имаш регуларен престој.
 
C

cige

Гостин
Во шенген се и двете што значи слободно можеш да се движиш и работиш каде сакаш, само што треба да пријавиш адреса во шведска. А за пораѓањето конкретно мислам дека ако се породиш таму детето добива шведско државјанство по автоматизам, само претходно ти треба да имаш регуларен престој.
Имам пријатели што се родени во Германија, вратени се тука на 10-тина години, поради развод на родителите и тука се со едниот родител. Немаат германско државјанство.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Имам пријатели што се родени во Германија, вратени се тука на 10-тина години, поради развод на родителите и тука се со едниот родител. Немаат германско државјанство.
Германија мислам дека не дозволува двојно државјанство
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
:pos:Ни швеѓаниве неможат да се справат со просјаците/ роми од Романија
Што ти се не испробале и на крај смислиле :LOL:
Ги повикаа романските работодавачи за да им нудат работа во земјоделието на ромите
прашање е дали ова ќе го прифатат или и понатаму ќе ги запоседуваат шведските улици
ќе видиме во август
http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=2408&grupp=3576&artikel=6214999
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
:pos:Ни швеѓаниве неможат да се справат со просјаците/ роми од Романија
Што ти се не испробале и на крај смислиле :LOL:
Ги повикаа романските работодавачи за да им нудат работа во земјоделието на ромите
прашање е дали ова ќе го прифатат или и понатаму ќе ги запоседуваат шведските улици
ќе видиме во август
http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=2408&grupp=3576&artikel=6214999
Одамна се лутат и праќаат апел за да си ги вработат. Нема никаква логика, ама ај!
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.557
Поени од реакции
998
можно е да се најде работа во Шведска со македонски пасош?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
можно е да се најде работа во Шведска со македонски пасош?
Можно е. Се додека работиш легално, немаш проблем со престој. Она што би ти предизвикало потешкотија да најдеш работа е јазикот, ама и не мора да значи.
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.557
Поени од реакции
998
Можно е. Се додека работиш легално, немаш проблем со престој. Она што би ти предизвикало потешкотија да најдеш работа е јазикот, ама и не мора да значи.
имам роднини таму, и сакам да отидам да пробам 2-3 недели да најдам некоја работа, за јазик шведски не знам, англиски имам доста добро познавање
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
имам роднини таму, и сакам да отидам да пробам 2-3 недели да најдам некоја работа, за јазик шведски не знам, англиски имам доста добро познавање
Почни да го учиш ако имаш таква намера. Барем денес имаш милион опции за учење јазик преку интернет и освен време, друго нема да изгубиш.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
:pos:Ни швеѓаниве неможат да се справат со просјаците/ роми од Романија
Што ти се не испробале и на крај смислиле :LOL:
Ги повикаа романските работодавачи за да им нудат работа во земјоделието на ромите
прашање е дали ова ќе го прифатат или и понатаму ќе ги запоседуваат шведските улици
ќе видиме во август
http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=2408&grupp=3576&artikel=6214999
Што се бунат Швеѓаниве, секој ден во амбасадава кај нас им влегуваат бар по 20-30 шипци. Кај нас Сиријци, во Шведска Шипци.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Има една добра понуда за ИТ специјалисти и доктори специјалисти
Доколку има такви кои се заинтересирани за работа во Данска - мислам дека ќе им се допадне тоа што треба да го пренесам овде, но после 4-5 септември
Човекот е на одмор овој период...
но, дали воопшто има некои кои би отишле е прашањето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom