Самоконтролата - позитивна или негативна особина?

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Не мешајте поими како Чуства и Желби.
Фаќање цицки е желба.
Чуство е нешто друго.
And you don't fuck with feelings, it's their job to fuck with you.
Чуствата несмееш никако да ги игнорираш, нити да им одиш така дрско контра. Мора со нив прво да се помириш, да
сфатиш дека се дел од себе. Кога тој дел ќе го поминеш, треба да седнеш и да направиш убав муабет со себе. Do the math right.
Контролирањето на чуствата е многу потешко од контролирањето на желбите...
И тука мислам дека треба да се направи проста математика. Дали ми е потешко желбава да ја исконтролирам, или да ја пуштам да помине?
Доколку сакаш да исконтролираш некое чуство што веќе стварно те обземало, треба цврсто да веруваш дека тоа е
тоа што стварно сакаш да го сториш, и стварно да веруваш дека е лошо, и дека е добро чуството да го поништиш.
Всушност, тие одлуки околу чуствата ги оставаат најголемите белези и ги обележуваат најголемите промени кај луѓето :)
Некои за добро, некои за лошо, зависи дали е донесена правилната одлука :)
You gotta do the math right.
Не е дека не се согласувам, во мала рака затоа реков е мазохизам. Но, нели се согласуваш дека и фаќањето цицки е чувство? Некогаш фаќањето работи те прави да се чувствуваш возвишено и оп ете ти го чувството.:)
 
T

theTinule

Гостин
Е не бе, ќе ја баталам девојка ми со која иам сериозна врска само пошто сум сренал некоја позгодна и ми се пуштила една вечер... Ти мислиш за такво нешто вреди да се батали брак? Ако ти со некој се ожениш, не значи дека жена ти ќе биде перфектна и дека нема да сретнеш некоја поубава од неа, туку само дека со нејзе најдобро се сложуваш и најубаво ти иде заедно..
Chitaj ubao!
Ne ti vikam da ja batalish devojka ti, ti pak zemi se so nea, tuku, da otidesh so tipkata sho te provocira i pokraj toa sho si ja sakash zhenskata -.-
I onaka nema da i kazhesh deka si spiel so druga radi toa sho taka ti se sakalo.
Dali kje spiesh so taa od kafanata i posle kje i se vratish na tvojata ili kje se iskontrolirash poshto znaesh deka taka e popravilno?
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Shto e samokontrolata??
Dve definicii.
1. svesno kontroliranje na svoite emocii, zhelbi, postapki, znaejki za ponatamoshnite rezultati od vozdrzhuvanje.
2. upravuvanje so svojata idnina.
Edno te isto.

Moeto prashanje e:
Shto mislite, dali e popravilno da se prepushtime na uzhivanjata, ne razmizluvajki za posledicite (da ne recham - da se odnesuvame hedonistichki t.e. da zhiveeme samo za da uzhivame) ili pak, treba da kontrolirame se shto e vo nasha mokj i smisleno da gi ostvaruvame nashite zacrtani celi?
Dali ako znaeme deka neshto ni e zabraneto, a go posakuvame so celo srce, treba da posegneme po nego i da go zememe, ili treba da se iskontrolirame, znaejki deka podocna kje bideme nagradeni za nashata samokontrola?

Moj stav....later :)

Epa bujrum!

p.s. Prostete za latinicava -.-
Самоконтрола = медитација(у некоја смисла :) )
Дали да останеме несвесни и да не контолираат колективните сили ?
Јок.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
абе зависи од моментот, ама во повеќето случаи мене ми е како негативна бидејки луѓето мислат дека сум ѓубре без срце и душа а јас само си кулирам, а има и ситуации каде ми е и позитивна и тоа тогаш многу ми се наоѓа оти ако не беше самоконтролата некој ке оди на сликање кај чичкото со ренгенот(а тоа можи да сум и јас зависи од ситуација)
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Хедонизмот како појава може да биде забележен кај сите луге,човекот е суштество кое хедонистички ужива во својот живот,без разлика дали тоа го сака или не тој ужива во проблемите, во борбата ,во потрагата по вистината за своето постоење,тој ужива во религиските и општествени угнетувања ,човекот е секогаш тој кој го креира својот свет и тоа го прави на хедонистички начин кој ке му донесе добробит и срека во животот но некогаш креациите ,не испагаат како што треба затоа има и несрекни луге но хедонизмот е присутен во секој човек од ,монах тој со хедонистичко уживање ужива за време на пост(еден вид измачување присутно во повеке религии),до најголемиот пропалитет или политички лидер во секој човек ,во сериските убијци во изопачените умови се е резултат на тоа што човекот го има во главата ,пример за луге кој хедонистички размислуваат се и терористите самоубијци ,тие уживаат во својата смрт од хедонистички побуди од потребата за задоволување на егото на желбата за вечен живот која со таквиот чин си ја остваруваат тие се излажани и толку добро убедени дека ке одат во рајот ако се самоубијат со бомба и притоа убијат мн луге ,човекот ужива во многу чудни работи коцка .дрога .музика. лјубов .емоции ,медитации, молитви, убиства ,интернет,коли ,оружје,моќ,пари,јас уживам во баланс мегу сите работи кој нема да ми наштетат премногу :))
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
На кого му одговара коментар дека е негативна особина?

Да, негативна особина е самоконтролата. Фаќај го/ја таа од кафаната и ич да не ти е гајле.

А од каде тоа дека нема да дознае? Сигурна? Ќе ве/ги штити власта?
И да е така, кога ќе падне власта ќе се дознае :)
 
T

theTinule

Гостин
На кого му одговара коментар дека е негативна особина?

Да, негативна особина е самоконтролата. Фаќај го/ја таа од кафаната и ич да не ти е гајле.

А од каде тоа дека нема да дознае? Сигурна? Ќе ве/ги штити власта?
И да е така, кога ќе падне власта ќе се дознае :)
Еноставно нема да и каже на девојка ти :)
После тоа, во случај да не се деси ништо со девојка ти, нема да се каеш дека не си отишол со таа од кафаната и не си ја искористил добрата прилика што ти се пружила.
А вака, зашто утре ден да си помислиш „Ту мајката, како не ја ќарив таа од кафаната неќна“ ?
Праиш тоа што ти се праи во моментот и не се устручаваш :)
Живееш со лезет :)
Самоконтрола sucks -.-
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Хахахах да, будноста е заебана.
Заоа сите бегаат од неа, кој со алкохолл кој со дрога.
Ама зошто ?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Некогаш позитивна некогаш негативна некогаш неутрална...
На пример ако некого го фати пролив...на плоштад...дали да подлегне на општествените стеги и да не го направи она кое што цел организам,цело тело бара да го направи и тоа веднаш без одлагање...или сепак не !?

 
Член од
8 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
6
Shto e samokontrolata??
Dve definicii.
1. svesno kontroliranje na svoite emocii, zhelbi, postapki, znaejki za ponatamoshnite rezultati od vozdrzhuvanje.
2. upravuvanje so svojata idnina.
Edno te isto.

Moeto prashanje e:
Shto mislite, dali e popravilno da se prepushtime na uzhivanjata, ne razmizluvajki za posledicite (da ne recham - da se odnesuvame hedonistichki t.e. da zhiveeme samo za da uzhivame) ili pak, treba da kontrolirame se shto e vo nasha mokj i smisleno da gi ostvaruvame nashite zacrtani celi?
Dali ako znaeme deka neshto ni e zabraneto, a go posakuvame so celo srce, treba da posegneme po nego i da go zememe, ili treba da se iskontrolirame, znaejki deka podocna kje bideme nagradeni za nashata samokontrola?

Moj stav....later :)

Epa bujrum!

p.s. Prostete za latinicava -.-
Мислам дека самоконтролата е апсолутно позитивна особина од која лош исход не може да произлезе.Многу е подобро да знаеш да ги контролираш своите чувства,постапки и желби отколку неразмислувајќи за последиците да се препуштиш на истите,особено во ова време кога многу лесно можеш да завршиш повреден и изигран.:helou:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
според мене многу позитивна бидејќи штити од многу нус појави кои може да ги произведе психата :pos2: доколку не сме јаки и цврсти и се што се случува оиколу нас и во нас да го држиме под контрола.
 

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
Самоконтролата е добра особина. Ако успееш да се контролираш во некои тешки ситуации, после некое време си горд што си успеал во тоа ( зборувам за себе ).
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
За мене самоконтролата е позитивна особина. Добро е човек да може да се контролира во одредени ситуации, да се воздржи од несакани дејствија. Јас се трудам да имам самоконтрола и може да ја изгубам само во некој х случај. Воопшто не е фина глетката да гледаш како некој урла, се лигави и ред други работи само затоа што неможе да ги контролира чуствата за извесно време.
 

The_Freelancer

Хиперактивен интелект
Член од
7 октомври 2008
Мислења
438
Поени од реакции
16
Без разлика колку се посакува нешто и не само со цело срце ами и со две срца, воздржувањето може да се увежба додека не стане дел од тебе, и после не треба труд, туку е чист рефлекс. Жив пример сум
 

Kajgana Shop

На врв Bottom