Самоконтролата - позитивна или негативна особина?

T

theTinule

Гостин
Shto e samokontrolata??
Dve definicii.
1. svesno kontroliranje na svoite emocii, zhelbi, postapki, znaejki za ponatamoshnite rezultati od vozdrzhuvanje.
2. upravuvanje so svojata idnina.
Edno te isto.

Moeto prashanje e:
Shto mislite, dali e popravilno da se prepushtime na uzhivanjata, ne razmizluvajki za posledicite (da ne recham - da se odnesuvame hedonistichki t.e. da zhiveeme samo za da uzhivame) ili pak, treba da kontrolirame se shto e vo nasha mokj i smisleno da gi ostvaruvame nashite zacrtani celi?
Dali ako znaeme deka neshto ni e zabraneto, a go posakuvame so celo srce, treba da posegneme po nego i da go zememe, ili treba da se iskontrolirame, znaejki deka podocna kje bideme nagradeni za nashata samokontrola?

Moj stav....later :)

Epa bujrum!

p.s. Prostete za latinicava -.-
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Според мене многу јасно е дека самоконтролата е позитивна особина, не ни гледам што има тука дилема искрено...
 
L

Liberation

Гостин
Како мислиш “забрането“? Туѓ дечко, девојка, дрога..? Ако мислиш на посегање по туѓ љубовен партнер, дефинитивно треба да се биде настрана, да се има “самоконтрола“ ко што велиш. Пошто ако на некој открадеш дечко, немаш право да очекуваш дека друга нема да ти го открадне тебе. Тоа и уште крадењето, убивањето, наштетувањето по туѓото и сопственото здравје, друго ништо не е до толку, за да треба да се контролираш. Ова не значи дека велам оти промискуитетот е добар. Ама многу секс со партнерот кој го сакаш е добар. Дури и за здравјето :)
 
P

Princ

Гостин
Мој став е дека се` треба да се конзумира со некоја одредена доза на баланс.
Слично е и мислењето кога се работи за самоконтролата. Бидејќи ко карактер секој чекор ми е вкалкулиран и секој можен краен резултат од можните солуции, зависи за колкава самоконтрола збориме.
Дали да си купам мобилен што јако го посакувам веќе некое време, иако цела плата ќе ми отиде на него? Да, зошто да не. Два месеца ќе поминам со една плата, и на крај и ќе го имам мобилниот што го посакувам и плус ќе ми се стабилизира приходот.
Дали да ја изневерам девојката/жената бидејќи комшиката/колешката има страшно добар пар цицки? Не фала. Прво, можам и без тоа дефинитивно. А второ, штетата (уништувам стабилна врска, добар брак, повредувам и деца ако ги имам...) што ја правам со таа акција е неспоредлива со пола час стискање на тој пар најубави гради.

Значи резимирање... самоконтролата е страшно добра особина и треба секој да ја има. Мобилни ако може да си дозволите во некоја мера купувајте, туѓи цицки не стискајте ако сте во врска/брак.
 
T

theTinule

Гостин
Според мене многу јасно е дека самоконтролата е позитивна особина, не ни гледам што има тука дилема искрено...
A ne mislish deka lugjeto shto ne mislat na posledicite poubavo zhiveat?
Ednostavno ne se zamaraat so faktot deka posle "zabranetoto neshto" shto go napravile kje se kaat?

Na primer (Princ kje ti ja iskiristam kreativnosta) :
Gledash mobilen vo izlog i za da go kupish treba cela plata da ja dadesh, ili kje se vozhdrzhish od kupuvanje na mobilniot pa za nekolku meseci kje kupish nekoj drug so parite shto si gi zashtedil?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Стискање на туѓи цицки е цврст показател на изгубена контрола. Или пак од друга страна кажано, самоконтролата е благ мазохизам. Кога почнува неговото елиминирање почнуваат и туѓите цицки во раце, тогаш преминува во благ садизам.

Просторот измеѓу е балансот со себе.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
A ne mislish deka lugjeto shto ne mislat na posledicite poubavo zhiveat?
Ednostavno ne se zamaraat so faktot deka posle "zabranetoto neshto" shto go napravile kje se kaat?

Na primer (Princ kje ti ja iskiristam kreativnosta) :
Gledash mobilen vo izlog i za da go kupish treba cela plata da ja dadesh, ili kje se vozhdrzhish od kupuvanje na mobilniot pa za nekolku meseci kje kupish nekoj drug so parite shto si gi zashtedil?
Примеров искрено ти е многу неадекватен. Ако јас можам да си дозволам да го купам тој телефон ондак не значи дека немам самоконтрола ако го сторам тоа. Зашто сум ги штедел тие пари, не било тоа за да си купам нешто што многу сакам? И ако тој телефон е нешто што многу сакам ондак значи дека немам самоконтрола пошто сум го купил?

А у случај ако тој телефон ми донесе долгови или па после неможам крај да скрпам со сите сметки и неможам да опстанам ондак дефинитивно е негативно што сум немал самоконтрола и сум се расфрлал со пари кога ги немам...

И не, не мислам дека луѓето што не мислат на последиците поубаво живеат. Ако ти се д***ш со која стигнеш ондак никад нема да одржиш било каква врска ниту ќе успееш да имаш фамилија ни ништо (или може ќе напраиш али тоа дефинитивно нема да биде среќно семејство)... Тоа го сметаш за поубав живот?

За тие што користат дроги и се тешки наркомани, или пак што прават криминал и убиваат луѓе или појма неам си што, за тие мислам дека нема ни потреба да се коментира и објаснува дали поубаво живеат...
 
P

Princ

Гостин
Кога (во смисла за време) Princ сака, Princ добива :icon_lol:

И ти имаш право, ама зошто да не ја потрошам заштедата унапред? Конкретен пример, имам плата 15.000 а мобилниот чини 15.000.
Имам 3 солуции
1. Да го купам денес со платата за Ноември што ја земав вчера, па со платата за Декември да ги поминам Декември и Јануари со по 7.500 и веќе во Февруари да се вратам на нормалната плата со мобилниот што најмногу си го сакам.
2. Да штедам Х период по Х денари, што кога најпосле ќе ги соберам парите
а) мобилниот ќе е веќе стар модел
б) ќе се случи нешто друго што ќе ми ја лапне заштедата
3. Да не го купувам.

Иако целиот муабет ми е во склоп на темата, се осврнувам на калкулации за да одлучам дали она за коешто треба да имам самоконтрола го заслужува тоа. Затоа и како пример дадов широк дијапазон на случаеви во коишто според мене во едниот не вреди да имаш самоконтрола, а за другиот богами треба и тоа како. Значи според мене не сметам дека треба да си стеснат позади и за се да имаш самоконтрола (која ако не знаеш да ја работиш ќе прерасне во панично бегање од ризик/одговорност/луѓе) туку важен е балансот. Е сега бидејќи сите ние немаме универзален кантар на нештата, затоа и нема универзален рецепт за пресметка дали во одредена ситуација треба да имаме самоконтрола или не. Секој со својот есап би го завршил муабетов. Некој пример во некој нареден пост може ќе ме искара што пропуштам такви убави цицки макар на пола час, ама мојот сенс за самоконтрола не вели така.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Конкретен пример, имам плата 15.000 а мобилниот чини 15.000.
Имам 3 солуции
1. Да го купам денес со платата за Ноември што ја земав вчера, па со платата за Декември да ги поминам Декември и Јануари со по 7.500 и веќе во Февруари да се вратам на нормалната плата со мобилниот што најмногу си го сакам.
2. Да штедам Х период по Х денари, што кога најпосле ќе ги соберам парите
а) мобилниот ќе е веќе стар модел
б) ќе се случи нешто друго што ќе ми ја лапне заштедата
3. Да не го купувам.
1. Ако ова е можно, ондак испаѓа дека можеш да си го дозволиш телефонот, што повторно значи дека доколку го сториш тоа не значи дека немаш самоконтрола. Ко боже ако купиш или конзумираш нешто што сакаш, ондак значи дека немаш самоконтрола (??). Не претерувајте...
2. Ти ќе си штедиш пари, кога ќе ги заштедиш и имаш доволно тогаш ќе бираш што да си купиш. И со тоа што на тој начин, значи дека можеш да си ја дозволиш желбата без да влезеш во долгови или што знам што, ондак аген како што објаснив претходно, не значи дека немаш самоконтрола. Во случај доколку во момент добиеш желба да купиш нешто, а немаш заштедено, ондак само опција 1 ти постои, за која веќе објаснив дека не значи дека немаш самоконтрола ако ја направиш
3. Ако не можеш да си го дозволиш телефонот ондак правилна одлука е да не го купиш, така да тоа е позитивна работа ако така одлучиш, односно ако имаш самоконтрола.
 
T

theTinule

Гостин
Примеров искрено ти е многу неадекватен. Ако јас можам да си дозволам да го купам тој телефон ондак не значи дека немам самоконтрола ако го сторам тоа. Зашто сум ги штедел тие пари, не било тоа за да си купам нешто што многу сакам? И ако тој телефон е нешто што многу сакам ондак значи дека немам самоконтрола пошто сум го купил?

А у случај ако тој телефон ми донесе долгови или па после неможам крај да скрпам со сите сметки и неможам да опстанам ондак дефинитивно е негативно што сум немал самоконтрола и сум се расфрлал со пари кога ги немам...

И не, не мислам дека луѓето што не мислат на последиците поубаво живеат. Ако ти се д***ш со која стигнеш ондак никад нема да одржиш било каква врска ниту ќе успееш да имаш фамилија ни ништо (или може ќе напраиш али тоа дефинитивно нема да биде среќно семејство)... Тоа го сметаш за поубав живот?

За тие што користат дроги и се тешки наркомани, или пак што прават криминал и убиваат луѓе или појма неам си што, за тие мислам дека нема ни потреба да се коментира и објаснува дали поубаво живеат...
Vtorara poenta shto si ja pishal mi beshe muabetot so mobilniot.

Aj, drug primer.
Nekoja zhenska ti se pushta i ti vika deka saka da i bidesh muzh (familija da osnovate, nali...) ama ushte ne si go naprail toj chekor i ne si siguren u toa. Tipkata e ubaa, fina mila..bla bla...vekje podolgo vreme si so nea i ja sakash.
Idesh u kafana so tvoe mushko drushtvo. Gleash edna oooopasna tipka u vashe drushtvo. Te provocira so izgled, so pogled, so dekolte i shto ushte ne, ti se ide...
Dali i pokraj provokaciite na oooopasnata tipka, sepak kje reshish da se zhenish so devojka ti koja go nema pogledot i dekolteto i ostali stvari shto drugava gi ima?
I onaka devojka ti nema da doznae...

Kuzhish? xD
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Не мешајте поими како Чуства и Желби.
Фаќање цицки е желба.
Чуство е нешто друго.
And you don't fuck with feelings, it's their job to fuck with you.
Чуствата несмееш никако да ги игнорираш, нити да им одиш така дрско контра. Мора со нив прво да се помириш, да сфатиш дека се дел од себе. Кога тој дел ќе го поминеш, треба да седнеш и да направиш убав муабет со себе. Do the math right.
Контролирањето на чуствата е многу потешко од контролирањето на желбите...
И тука мислам дека треба да се направи проста математика. Дали ми е потешко желбава да ја исконтролирам, или да ја пуштам да помине?
Доколку сакаш да исконтролираш некое чуство што веќе стварно те обземало, треба цврсто да веруваш дека тоа е тоа што стварно сакаш да го сториш, и стварно да веруваш дека е лошо, и дека е добро чуството да го поништиш.
Всушност, тие одлуки околу чуствата ги оставаат најголемите белези и ги обележуваат најголемите промени кај луѓето :)
Некои за добро, некои за лошо, зависи дали е донесена правилната одлука :)
You gotta do the math right.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Vtorara poenta shto si ja pishal mi beshe muabetot so mobilniot.
епа ондак му доаѓа дека се согласуваш дека самоконтролата е позитивна, пошто тоа го објаснив во вториот параграф што го цитираше...
 
T

theTinule

Гостин
епа ондак му доаѓа дека се согласуваш дека самоконтролата е позитивна, пошто тоа го објаснив во вториот параграф што го цитираше...
Aj utre kje se doobjasnime.
Se nerviram vaka od mobilen eden post ko sho treba ne iskacha -.-
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Aj, drug primer.
Nekoja zhenska ti se pushta i ti vika deka saka da i bidesh muzh (familija da osnovate, nali...) ama ushte ne si go naprail toj chekor i ne si siguren u toa. Tipkata e ubaa, fina mila..bla bla...vekje podolgo vreme si so nea i ja sakash.
Idesh u kafana so tvoe mushko drushtvo. Gleash edna oooopasna tipka u vashe drushtvo. Te provocira so izgled, so pogled, so dekolte i shto ushte ne, ti se ide...
Dali i pokraj provokaciite na oooopasnata tipka, sepak kje reshish da se zhenish so devojka ti koja go nema pogledot i dekolteto i ostali stvari shto drugava gi ima?
I onaka devojka ti nema da doznae...

Kuzhish? xD
Е не бе, ќе ја баталам девојка ми со која иам сериозна врска само пошто сум сренал некоја позгодна и ми се пуштила една вечер... Ти мислиш за такво нешто вреди да се батали брак? Ако ти со некој се ожениш, не значи дека жена ти ќе биде перфектна и дека нема да сретнеш некоја поубава од неа, туку само дека со нејзе најдобро се сложуваш и најубаво ти иде заедно..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom