Самоконтролата - позитивна или негативна особина?

Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Иако ми се допаѓа твојот начин на размислување ќе те корегирам малку.

Нема голема разлика помеѓу двете работи како ти што мислиш. Физички и не физички, и навредата е НАПАД, само не е напад на тело туку на психа. Тие што ти напаѓаат психа (те вреѓаат, значи сакаат да те понижат јавно или приватно) во голем број случаи би те понижувале и физички ако им се може. Често не им се може па затоа најчесто останува само на вреѓање.

Се согласувам дека на банални навреди треба да преѓутиш и да игнорираш ама има навреди кои тебе ти штетат како личност ако ги преќутиш посебно ако те бламираат пред други кои те познаваат.

Во таков случај ако можеш врати ако не игнорирај. Јас враќам кога некој ептен ме подебава макар и во нечии очи испаднал сељак. Мојата самодоверба и чест ми се битни иако понекогаш во туѓи очи личи дека сум претерал со реакција.

За болдот секоја чест, тие што вреѓаат за да те понижат се за најголем ПРЕЗИР.

Он: Нормално дека самоконтролата е важна и позитивна, нема муабет за тоа и не џабе сите источни духовни и физички дисциплини прво те учат да се контролираш. Место телото и психата да те контролираат тебе ти ги контролираш нив.

Посебно импулсивни и темпераментни карактери и те како треба да научат да се контролираат, инаку проблемите во живот им се загарантирани.
Има разлика ако некој ме нападне физички, ќе ми го повреди телото и ќе ме боли нормално, но вреѓањето викаш дека е напад на психата но за да ме повреди треба да допре до мене но јас не му дозволувам да допре до мене и да ме повреди, како помал да успеваа навредите да допрад до мене но не и сега, тоа е контрола на умот и начин на размислување. И викаш дека луѓето те вреѓаат за да те понижат јавно, но од тебе зависи дали ќе те понижат не од нив, ако реаѓираш бурно успеале во намерата, а ако не допре до тебе не успеале. Има една приказна за Буда, не можам да се сетам баш како беше но од прилика вака некако. Разбрал ѓаволот дека постоел некој кој не успевале да допрат навредите до него отишол да го најде. Го нашол и тоа бил Буда и ѓаволот почнал јавно да го омаловажува и вреѓа и на крајот Буда му се обратил, кога на некој ќе отидеш да му поклониш поклон и тој не сака да го прими поклонот, тогаш чив е поклонот.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Има разлика ако некој ме нападне физички, ќе ми го повреди телото и ќе ме боли нормално, но вреѓањето викаш дека е напад на психата но за да ме повреди треба да допре до мене но јас не му дозволувам да допре до мене и да ме повреди, како помал да успеваа навредите да допрад до мене но не и сега, тоа е контрола на умот и начин на размислување. И викаш дека луѓето те вреѓаат за да те понижат јавно, но од тебе зависи дали ќе те понижат не од нив, ако реаѓираш бурно успеале во намерата, а ако не допре до тебе не успеале. Има една приказна за Буда, не можам да се сетам баш како беше но од прилика вака некако. Разбрал ѓаволот дека постоел некој кој не успевале да допрат навредите до него отишол да го најде. Го нашол и тоа бил Буда и ѓаволот почнал јавно да го омаловажува и вреѓа и на крајот Буда му се обратил, кога на некој ќе отидеш да му поклониш поклон и тој не сака да го прими поклонот, тогаш чив е поклонот.
Во ред е се тоа ти си може апсолутен пацифист во душа јас сум малку различен, трпам до одредено ниво а после враќам ;).

Инаку ќе ти кажам пример, замисли некој те следи и на секој 5 минути ти вика: ти си идиот и ти се дере на уво. Ти со твој стил ќе го трпиш и ќе го игнорираш но ако продолжи со години ќе ти заслабне слухот (ова и метафорично сфати го) но сепак ете ќе се помириш и ќе си живееш со тоа (пак метафорично кажано).

Јас напротив ќе кажам еднаш прекини, ќе кажам втор пат а трет пат враќам :).

Но во секој случај ти го почитувам мислењето, многу коректно напишано, затоа некој ќе виде Буда и Ганди а некој Филип или Ахил, секој бира стил кој му лежи но најбитно е да си свој и да си ги постигнеш целите и идеалите во животот ;).

Иако твојот стил не е мој ти ставив лајк зашто ми се допаѓа како размислуваш :).

Пс. Направив мала промена се надевам не ви смета :).
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Во ред е се тоа ти си може апсолутен пацифист во душа јас сум малку различен, трпам до одредено ниво а после враќам ;).

Инаку ќе ти кажам пример, замисли некој те следи и на секој 5 минути ти вика: ти си идиот и ти се дере на уво. Ти со твој стил ќе го трпиш и ќе го игнорираш но ако продолжи со години ќе ти заслабне слухот (ова и метафорично сфати го) но сепак ете ќе се помириш и ќе си живееш со тоа (пак метафорично кажано).

Јас напротив ќе кажам еднаш прекини, ќе кажам втор пат а трет пат враќам :).

Но во секој случај ти го почитувам мислењето, многу коректно напишано, затоа некој ќе виде Буда и Ганди а некој Филип или Ахил, секој бира стил кој му лежи но најбитно е да си свој и да си ги постигнеш целите и идеалите во животот ;).

Иако твојот стил не е мој ти ставив лајк зашто ми се допаѓа како размислуваш :).

Пс. Направив мала промена се надевам не ви смета :).
Слушај и јас ќе вратам ако некој ми се дере на уво, тоа боли, но да ме вреѓа од дистанца тоа не боли (y)
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Слушај и јас ќе вратам ако некој ми се дере на уво, тоа боли, но да ме вреѓа од дистанца тоа не боли (y)
Убаво што мислиш дека не боли ако те вреѓаат од дистанца, јас и некој криво да ме погледне цел ден ќе ме боли и ќе се прашувам зошто, а и цели сценарија низ глава ке ми прокружат. Секако, зборам ако е без причина навредата или кривото гледање, ако јас си го барам( а не се случува баш често тоа) тогаш нема да ме боли, ќе пробам да сменам кај мене нешто.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Слушај и јас ќе вратам ако некој ми се дере на уво, тоа боли, но да ме вреѓа од дистанца тоа не боли (y)
Зависи што е дистанца, за некој што е глув нема дерењето да му смета а тебе од такт ќе те извади по 5 минути ;).

Може некој у весник да објави дека си кретен и тоа е дистанца ама нема да ти прија па затоа има судења за клевета ова она па некој ќе си плати казна.

Еве замисли си на прием и пред сите 50 луѓе станува некој, вика дека си ѓубре, ја вараш жената и имаш 5 вонбрачни деца. Ете на дистанца е од 10 метра од тебе. Ти секако ќе го игнорираш и ќе одмавнеш со рака ама барем 30% ќе си речат АУУУУУУУУУУ не сме знаеле. Ќе дознае жена ти па и со неа ќе се објаснуваш. Затоа јас сечам у корен ако можам ама тоа е мој стил и не му лежи секому :).

Сакам да кажам дистанцата е нешто многу релативно и степенот на толеранција ни е на сите различен а темава стана интересна, ферски дискутираш (y).
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Зависи што е дистанца, за некој што е глув нема дерењето да му смета а тебе од такт ќе те извади по 5 минути ;).

Може некој у весник да објави дека си кретен и тоа е дистанца ама нема да ти прија па затоа има судења за клевета ова она па некој ќе си плати казна.

Еве замисли си на прием и пред сите 50 луѓе станува некој, вика дека си ѓубре, ја вараш жената и имаш 5 вонбрачни деца. Ете на дистанца е од 10 метра од тебе. Ти секако ќе го игнорираш и ќе одмавнеш со рака ама барем 30% ќе си речат АУУУУУУУУУУ не сме знаеле. Ќе дознае жена ти па и со неа ќе се објаснуваш. Затоа јас сечам у корен ако можам ама тоа е мој стил и не му лежи секому :).

Сакам да кажам дистанцата е нешто многу релативно и степенот на толеранција ни е на сите различен а темава стана интересна, ферски дискутираш (y).
Во врска со дистанца мислам дека ме разбираш што сакам да ти кажам, ако ми се дере на уво ми смета, ако е подалеку од мене нема да ми смета, ако бев глув и до мене да ми се дере нема да ми смета нормално, а муабетот не е за дерење туку вреѓање, омаловажување како што си дал примерот со весникот, а и вакви ситуации кога имаш над 20 години не се случуваат луѓето се позрели вакви примери има во основно и средно, никој не е до толку забеган да ти се дере на уво со цел да попиздиш, али пак ќе ти кажам ако ми смета ќе вратам ако некој ми се дере на уво, но ако ме вреѓа нема.
А ако некој објави во весник дека сум кретен, јас мислам дека едно недела дена нема да можам да заспијам навечер од смеење.:pos:
А ако некој пред 50 луѓе изјави такво нешто, во фаца ќе му се смеам, не 30% ако сакаат 100% нека речат АУУУУУ не сме знаеле, ич око нема да ми трепне, во животот битно ми е мислењето само на 3-4 луѓе, на најблиските, а тие имаат доверба во мене и знаат дека не ги лажам за ништо и ме познаваат што све сум спремен да направам, знаат како дишам што се вика, а најблиските нема никогаш да му веруваат на некој си таму, мене ми веруваат.
Приметив по овие твои постови, а и на темата 3-ЦА НАЈДОСАДНИ ФОРУМЏИИ дека многу ти е битно мислењето на другите луѓе, јас искрено не би можел така да живеам, мене како што кажав битно ми е мислењето само на најблиските 3-4 луѓе, имам многу другари, пријатели, познаници и роднини но стварно не ми е битно какво мислење ќе имаат они за мене после нечија изјава за мене во весник па макар и нека е најлоша изјава, животот е краток и баш ме брига што мислат луѓето за мене. Не ми е целта во животот да се допаднам некому, целта ми е да сум СРЕЌЕН, а среќата ја барам и наоѓам во себе и никој со вреѓање и омаловажување и јавно плукање нема да ми ја земе :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Во врска со дистанца мислам дека ме разбираш што сакам да ти кажам, ако ми се дере на уво ми смета, ако е подалеку од мене нема да ми смета, ако бев глув и до мене да ми се дере нема да ми смета нормално, а муабетот не е за дерење туку вреѓање, омаловажување како што си дал примерот со весникот, а и вакви ситуации кога имаш над 20 години не се случуваат луѓето се позрели вакви примери има во основно и средно, никој не е до толку забеган да ти се дере на уво со цел да попиздиш, али пак ќе ти кажам ако ми смета ќе вратам ако некој ми се дере на уво, но ако ме вреѓа нема.
А ако некој објави во весник дека сум кретен, јас мислам дека едно недела дена нема да можам да заспијам навечер од смеење.:pos:
А ако некој пред 50 луѓе изјави такво нешто, во фаца ќе му се смеам, не 30% ако сакаат 100% нека речат АУУУУУ не сме знаеле, ич око нема да ми трепне, во животот битно ми е мислењето само на 3-4 луѓе, на најблиските, а тие имаат доверба во мене и знаат дека не ги лажам за ништо и ме познаваат што све сум спремен да направам, знаат како дишам што се вика, а најблиските нема никогаш да му веруваат на некој си таму, мене ми веруваат.
Приметив по овие твои постови, а и на темата 3-ЦА НАЈДОСАДНИ ФОРУМЏИИ дека многу ти е битно мислењето на другите луѓе, јас искрено не би можел така да живеам, мене како што кажав битно ми е мислењето само на најблиските 3-4 луѓе, имам многу другари, пријатели, познаници и роднини но стварно не ми е битно какво мислење ќе имаат они за мене после нечија изјава за мене во весник па макар и нека е најлоша изјава, животот е краток и баш ме брига што мислат луѓето за мене. Не ми е целта во животот да се допаднам некому, целта ми е да сум СРЕЌЕН, а среќата ја барам и наоѓам во себе и никој со вреѓање и омаловажување и јавно плукање нема да ми ја земе :)
Ок, секој со свој стил, сепак кога ќе почнеш да работиш и заработуваш ќе сфатиш дека мислењето на другите е сепак битно зашто од тоа може да ти зависи одредена работа или бизнис во животот, не е се така банално како што ти се чини ;). Сепак побитно е никој да не те заебава без потреба, тука некој е мирен а некој враќа :).

Тоа за дерењето беше и метафорично кажано а не толку буквално ;).
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Ок, секој со свој стил, сепак кога ќе почнеш да работиш и заработуваш ќе сфатиш дека мислењето на другите е сепак битно зашто од тоа може да ти зависи одредена работа или бизнис во животот, не е се така банално како што ти се чини ;).

Не живееме во пустина па да речеш ни е гајле што другите зборат или мислат колку и да се правиме не не погодува :).

Тоа за дерењето беше и метафорично кажано а не толку буквално ;).
Jaс работам веќе неколку години и стварно пак не се замар за глупости дури луѓето вака повеќе ме ценат :)
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
Според мене многу јасно е дека самоконтролата е позитивна особина, не ни гледам што има тука дилема искрено...
se slozuvam :) kako moze samokontrolata da bide negativna osobina? toa e eden golem plus za licnosta da moze da izbira koi emocii kade ke gi izrazi i da umee da gi izrazi vo pravilno vreme. ako se samokontrolirame mozeme da izbegneme niza neprijatni situacii zavisi sto cuvstva nosime vo sebe. jas ne go mozam toa a sakam da go mozam,sakam da ne izbuvnuvam koga ne treba i da mozam da izrazam neznost ako vo toj moment na licnosta so koja sum i treba toa,duri i da ne se osekam taka vo momenot
 

Femme fatale

Љубената на Гаро
Член од
13 јуни 2016
Мислења
231
Поени од реакции
183
Во последно време воопшто не можам да се контролирам, кога бев 16-17 години имав многу голема самоконтрола и внимавав што кажувам, како и кога, чувства воопшто не искажував.
Сега во последен период сум многу нервозна, избувлива, не можам ништо што чувствувам да го кријам во себе. Толку многу длабоки чувства, толку силни вибрации некои не можам да опишам, солзи ми доаѓаат.
Развив чувства за една личност за многу кратко време, јас вакво нешто не сум почувствувала, толку моќно, толку силно, си се опив во сопствените чувства и не можев да се контролирам што зборувам од што беа посилни од мене. Дали некоја физичка карактеристика беше виновна не знам, ама ова е опасна работа :(
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Имам голема самоконтрола над работите. Во случај да излезат од контрола е ради тоа што свесно така сум одлучила да биде.
 
H

HoT IcE

Гостин
Самоконтрола немам.
Вежбам.
Не е лесно.
У глобала не ми е толку проблем затоа што сум окпружен со избрани луѓе кои се слични на мене или луѓе што ме поштуваат и се со мене ради таквата директна, избувлива природа и искрен карактер па ме научиле. Најголем проблем ми е самоконтрола на работа кога ќе се расправаш со неписмена раја што глуми курац ипол, наметнат авторитет и курназење од шефови и слично и досега тоа ми е најголем фокус да се сменам и да почнам да се контролирам, сменив неколку работи затоа што работите излегоа од контрола ради вакви конфликти. Исто беше и во средно, бев мирен и одличен ученик со краток фитиљ, останав исти и после тоа. Во последно време не се форсирам да се контролирам и слично, во глобала приметувам дека станувам се повеќе искулиран и дека се помалце и помалце ми е гајле за тоа што се дешава околу мене, дали е тоа некоја самоконтрола да не се замарам со небитни ствари или не знам што ама знам дека позитивно ми влијае. Порано си мислев, еј од утре ќе се контролирам, не реагирам афектно и ќе се собира во мене како темпирана бомба додека не експлодирам. Го научив на потешкиот пат.
Self-control is hard and full of terrors.
 
B

beaverknight

Гостин
У поголемиот дел од времето иам самоконтрола.
Се дешава да изгубам, поготово после изгубена партија Дота, oh well...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom