Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
17 август 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
маст :pos: ти ова сериозно? ако немаш коса од мал само пресадување ;)
Се мачкав порано со едно како крема и многу ми помогна ама кога ми се потроши неможам да најдам од тоа сега,а за пресадување нешто повеќе инфо?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
значи ако постои некое ефикасно средство против опаѓање на коса, зарем не мислите дека јавните личности, мислам на светските (глумци, пеачи, водители), кои имаат неограничено пари и време за такви работу, немаше да го користат??? , па холивуд е полн со ќелави мажи па никому ништо.
се е до генетика, се друго е фрлање пари
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
значи ако постои некое ефикасно средство против опаѓање на коса, зарем не мислите дека јавните личности, мислам на светските (глумци, пеачи, водители), кои имаат неограничено пари и време за такви работу, немаше да го користат??? , па холивуд е полн со ќелави мажи па никому ништо.
се е до генетика, се друго е фрлање пари
ima use poveke samo praat transplantacii
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Имам само 17 години а косата започнува да ми паѓа, особено кога ја мијам, во рацете имам мн влакна што започнува сериозно да ме плаши. Користам еден шампон на Афродита, од коприва против опаѓање на коса, ама никакви ефекти. Инаку не се работи за генетика ниту стрес. Помагајте брзоо, кажете најпрво ако има некој природен лек, а потоа нешто друго.
-И уште едно прашање: дали можно да се пресади коса на дел од челото (имам мн големо чело) каде што никогаш не сум имал коса? И дали вистина трансплатираната коса трае само одреден временски период?
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
Имам само 17 години а косата започнува да ми паѓа, особено кога ја мијам, во рацете имам мн влакна што започнува сериозно да ме плаши. Користам еден шампон на Афродита, од коприва против опаѓање на коса, ама никакви ефекти. Инаку не се работи за генетика ниту стрес. Помагајте брзоо, кажете најпрво ако има некој природен лек, а потоа нешто друго.
-И уште едно прашање: дали можно да се пресади коса на дел од челото (имам мн големо чело) каде што никогаш не сум имал коса? И дали вистина трансплатираната коса трае само одреден временски период?
Јас ќе пробам да те упатам до некаде...Го имам сеуште истиот проблем, а ми се јави пред некое време. Најпрво би ти препорачал обавезно да одиш кај некој дерматолог (по можност во приватна ординација, зошто дерматолозите во државните болници нема ни 2 посто да те тркалаат). Како што мене ме упатија треба прво да ти се провери скалпот на косата, дали е оштетен и во која фаза на опаѓање е косата. Има различни третмани и терапии (конкретно јас направив мезотерапија), а користењето на лосиони и шампони можеби ќе ти помогнат, но нема да ти помогнат трајно бидејќи тие делуваат моментално. Не земај ништо на своја рака, туку посети некој дерматолог и види што ќе биде понатака, тие најдобро ќе те упатат.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Јас ќе пробам да те упатам до некаде...Го имам сеуште истиот проблем, а ми се јави пред некое време. Најпрво би ти препорачал обавезно да одиш кај некој дерматолог (по можност во приватна ординација, зошто дерматолозите во државните болници нема ни 2 посто да те тркалаат). Како што мене ме упатија треба прво да ти се провери скалпот на косата, дали е оштетен и во која фаза на опаѓање е косата. Има различни третмани и терапии (конкретно јас направив мезотерапија), а користењето на лосиони и шампони можеби ќе ти помогнат, но нема да ти помогнат трајно бидејќи тие делуваат моментално. Не земај ништо на своја рака, туку посети некој дерматолог и види што ќе биде понатака, тие најдобро ќе те упатат.
Ако може да пишеш какви ти се резултатите од мезотерапијата. Колку време примаш мезотерапија ? Се намали/стопираше опаѓањето ? Имаш нов раст на коса ? Каде ја примаш терапијата ?

Ако не ти е тешко напиши на кратко. :)
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
Ако може да пишеш какви ти се резултатите од мезотерапијата. Колку време примаш мезотерапија ? Се намали/стопираше опаѓањето ? Имаш нов раст на коса ? Каде ја примаш терапијата ?

Ако не ти е тешко напиши на кратко. :)
Мезотерапија имам правено само еднаш до сега, после контролата ќе се утврди дали ќе треба да земам уште една терапија. Во принцип терапијата се зема еднаш на шест месеци бидејќи мора косата постојано да се одржава. Опаѓањето се уште не ми е стопирано и тешко дека ќе се намали до степен да не ми паѓа воопшто, но со мезотерапијата е многу добро што косата ти ги прима изгубените хранливи материи и му дава на влакното тоа постојано да се обновува. Резултатите не се сеуште видливи мора да помине подолг период. Терапијата ја примам во Охрид во приватна ординација, но без разлика од кој град и да си малку распрашај се за некој добар дерматолог или уште поубаво во Скопје има доста добри дерматолози.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Мезотерапија имам правено само еднаш до сега, после контролата ќе се утврди дали ќе треба да земам уште една терапија. Во принцип терапијата се зема еднаш на шест месеци бидејќи мора косата постојано да се одржава. Опаѓањето се уште не ми е стопирано и тешко дека ќе се намали до степен да не ми паѓа воопшто, но со мезотерапијата е многу добро што косата ти ги прима изгубените хранливи материи и му дава на влакното тоа постојано да се обновува. Резултатите не се сеуште видливи мора да помине подолг период. Терапијата ја примам во Охрид во приватна ординација, но без разлика од кој град и да си малку распрашај се за некој добар дерматолог или уште поубаво во Скопје има доста добри дерматолози.
Чек мезотерапија беше нешто со шприц и игла или грешам. Ако не те мрзи, кратко објасни ми што поточно беше тоа, дали е безболно или не? И за кој степен на опаѓање на косата се користи ( да не е некој од потешките случаеви)? Знам дека малце замарам али за коса се работи:(
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
Чек мезотерапија беше нешто со шприц и игла или грешам. Ако не те мрзи, кратко објасни ми што поточно беше тоа, дали е безболно или не? И за кој степен на опаѓање на косата се користи ( да не е некој од потешките случаеви)? Знам дека малце замарам али за коса се работи:(
Мезотерапијата беше со шприц и ролер. Не е ништо страшно, те поминува со ролерот по целата глава и со шприцот прска за да ја нахрани кожата. Па мене ми беше во многу почетна фаза опаѓањето на косата, односно имав дел на мртва кожа. За потешките случаи мислам дека треба да се употреби и терапија со ласер.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
3.132
Дали има некој пробано терапија со Minoxidil 5% (Kirkland) - било да е течност или пена?
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
pred 1ipol negde pocna da mi pagja kosa mi se napraja zalistoci odma vo 1 mesec ne mn golemi mali uste se negde istite ne se zgolemeni ama uste mi pagja kosa dosta nekoj sovet?
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
3.132
Да не ве лажи Господ кромид/сок од кромид да ставате во коса. 4 ден уште ми мириса косата на кромид !!
 
D

deli

Гостин
Ако некој знае нека напише од каде може да се нарача пропеција и која е цената.
поз
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Имaм гени oд стрaнa нa тaткo ми зa келaвoст (дедo ми, тaткo ми, чичкo ми, брaтучед ми - сите се келaви). Истo тaкa имaaт густи брaди и се влaкнести пo целo телo, штo претпoстaвувaм знaчи декa фoликулите им се дoстa сензитивни нa дихидрoтестoстерoн. Дoдекa пaк oд нa мaјкa ми стрaнaтa, дедo ми кoгa пoчинa нa 76-7 гoдини се уште имaше кoсa, нo немaше бaкембaрди (пoслaбo рaзвиенa брaдa имaше), a еве гo вујкo ми веќе имa 50 и кусур гoдини и се уште не е келaв, штo претпoстaвувaм е пoрaди пoслaбaтa сензитивнoст нa дихидрoтестoстерoн. Јaс зa рaзликa oд пoвеќетo мoи врсници (18 гoдини имaм), имaм пoслaбo рaзвиенa брaдa (се уште немaм бaкембaрди, сaмo бркoви и пoд устaтa, нa вилицaтa), штo мислaм знaчи декa сум помалку сензитивен нa дихидрoтестoстерoнoт. Нo зa жaл гледaм декa нa теметo кoсaтa ми е мaлку пoреткa oд другите делoви. Дaли сум тaкoв бaксуз дa немaм брaдa и дa бидaм келaв? Амa нели немa лoгикa дoкoлку фoликулите ми се пoмaлку сензитивни нa дихидрoтестoстерoн? Или тoa немa врскa? Штo предлoжувaте, кoи мерки дa ги преземaм зa дa гo стoпирaм или нaмaлaм паѓањето нa кoсaтa?
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
19
Поени од реакции
23
Jas koristam alpecin c1 i losion alpecin za opaganje mesec ipol i mnogu sum zadovolen pocna da mi se zgusnuva kosata kaj sto mi bese izretcena i pocna po malku da mi raste kaj sto mi bese opadnata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom