Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.115
Jas koristam alpecin c1 i losion alpecin za opaganje mesec ipol i mnogu sum zadovolen pocna da mi se zgusnuva kosata kaj sto mi bese izretcena i pocna po malku da mi raste kaj sto mi bese opadnata
Денес купив и јас шампон alpecin c1, па ќе видиме. Иначе до вчера користев minoxidil krkland ама немаше никакви ефекти, а и беше доста скап за мене (15 евра) додека шампонов го најдов за помалку од 10 евра.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.147
Поени од реакции
3.098
Денес купив и јас шампон alpecin c1, па ќе видиме. Иначе до вчера користев minoxidil krkland ама немаше никакви ефекти, а и беше доста скап за мене (15 евра) додека шампонов го најдов за помалку од 10 евра.
Кај го има друже?
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
23
Денес купив и јас шампон alpecin c1, па ќе видиме. Иначе до вчера користев minoxidil krkland ама немаше никакви ефекти, а и беше доста скап за мене (15 евра) додека шампонов го најдов за помалку од 10 евра.
Zemigo i losionot alpecin ima podobri rezultati taka a minoxidilot treba da ima rezultati posle 4-5 meseci ne odma a od alpecinot sum mnogu zadovolen
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Се што е можно пробав, се што слушнав, од секакви шампони до ампули и на крај комбинацијата од Миноксидил 5%, Saw Palmetto и Кетоконазол ми помогнаа, па за само три месеци имам неверојатни резултати :)
На еден српски форум прочитав за некакви таблети од фирмата Vichy, мислам дека е унгарска или австриска фирма.
Знаете ли нешто за овие таблети?
[DOUBLEPOST=1450429879][/DOUBLEPOST]
Не сум уште. Моментално скоро и го сопрев опаѓањето користам миноксидил 5 % , и пијам биотин 10.000 mcg , али нова не расте , само таа се одржува колку толку. Ќе почекам уште година ипол до две максимум , се правеле некои истражувања и требало при крајот на 2016 да презентират некој БУМ во таа индустрија , па ќе видам што како.

А и оти ја стрижам кратко добар облик на глава имам , некако ми се допаѓа како стои. Али дефинитивно ќе одам да пробам да видам што ќе биде. :D
Од Миноксидил 5%, Saw Palmetto , Кетоконазол шампонот и витамински апчиња за коса, за самп 3 месеци, резултатите се воодушевувачки, а испробав се и нишо не помогна :)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
Се што е можно пробав, се што слушнав, од секакви шампони до ампули и на крај комбинацијата од Миноксидил 5%, Saw Palmetto и Кетоконазол ми помогнаа, па за само три месеци имам неверојатни резултати :)
[DOUBLEPOST=1450429879][/DOUBLEPOST]
Од Миноксидил 5%, Saw Palmetto , Кетоконазол шампонот и витамински апчиња за коса, за самп 3 месеци, резултатите се воодушевувачки, а испробав се и нишо не помогна :)
Колку пари од прилика се овие препарати?
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Колку пари од прилика се овие препарати?
На нашиот пазар миноксидилот го има како Пилфуд на Босналијек и Аломакс на Хрватска...Аломаксот е околу 600 ден за еден месец, а Пилфуд нека е максимум 200 ден поскап исто така а еден месец, но земи си Аломакс, има и подобар механизам за нанесување. Јас користам Аломакс 5% два пати на ден, Кетоконазол шампонот е 200 ден за еден месец и го користам два до три пати неделно, а пропратно пијам Saw Palmetto, кој е DHT блокатор по едно апче на ден (го земам од зегин околу 700 ден за три месеци) и витаминските апчиња кои се долу на сликата..Ете тоа е се и резултативе се зачудувачки, а пробав се, дури и ампулите Виши кои ме коштаа 100 евра за месец дена, но едно влакно не добив, претходно Алпецин лосион користев на база на кофеин, но тој само ми го стопираше опаѓањето, а нови влакна само од МИНОКСИДИЛОТ!! Да знаеш само дека при употреба на миноксил после втората па се до четвртата недела косата ти паѓа енормно, што не значи дека треба да прекинеш и да те фаќа паника, туку напротив, тоа е знак дека лекот делува и дека после почнуваат нови влакна да растат, за кои јас се радував како мало дете :) И така брат, пробај па ќе ми кажеш како е и што е :) 20151220_125951.jpg
 
Последно уредено:

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
Кетоконазол ако не се лажам е на рецепт.Тоа аломакс не сум го видел у наши аптеки да го има.А за Сав Палмето се имаш ли консултирано со лекар...ипак не се бомбони туку лек за простата.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Кетоконазол ако не се лажам е на рецепт.Тоа аломакс не сум го видел у наши аптеки да го има.А за Сав Палмето се имаш ли консултирано со лекар...ипак не се бомбони туку лек за простата.
Прашав и нема проблем пошо е на природна база, а и пијам само една на ден и немам никаков проблем веќе четврти месец :) За Кетоконазол не бараат рецепта, а Аломаксот го купувам од Виола, таму го има околу 515 ден мислам. Инаку Сав Палмето делува слично како Финастеридот, а нели Миноксидилот и Финастеридот се научно докажани против ќелавост само шо Финастеридот е хемија и во мкд го нема од 1мг туку само од 5 и затоа пијам Сав Палмето. И така другари не фрлајте пари по други глупости, се е лага!! Лекот Миноксидил е евтина варијанта, а ништо друго нема да ти даде ни сличен резултат :)
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Најдов нешто интересно на Интернет што се однесува до келавоста. Се вика микропигментација на скалпот и претставува тетовирање на влакно по влакно. Јес да не е коса, но сепак задоволува естетски. Еве како изгледа........:)

1.jpg

 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Што да пробам за почеток за враќање на опаднатата коса ? препорака за некој шампон ? сега за сега користам само фитовал таблети и се масирам на местата каде што имам изгубено коса. Мислење некое за фитовал и препорака за нешто плус ќе ве молам :)
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
23
Што да пробам за почеток за враќање на опаднатата коса ? препорака за некој шампон ? сега за сега користам само фитовал таблети и се масирам на местата каде што имам изгубено коса. Мислење некое за фитовал и препорака за нешто плус ќе ве молам :)
Samo alpecin c1 sampon i losionot na alpecin a fitovalot mozes komotno da go frlis
 

Kajgana Shop

На врв Bottom