Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
13 јуни 2015
Мислења
17
Поени од реакции
10
Здраво на сите, имам проблем со повремено опаѓање на косата и од досегашното искуство ми се чини дека Minoxidil e единствено средство што е научно докажано дека има ефект за разлика од сите други шампони и препарати на пазарот.

Го користев некаде минатата зима со видливи резултати, меѓутоа имам впечаток дека предизвикува одредени side ефекти (некое субјективно чудно чувство после користење што најдобро би се опишало како lightheadedness или замаеност..). Од тоа што го пишува на нет станува збор за доста опасна супстанција со потенцијално сериозни последици по кардиоваскуларно здравје на подолг рок (забрзан пулс, задебелување на предкомора, нарушување на крвен притисок и сл). Воедно истиот период ми се појави и проблем со висок притисок па престанав да го користам исплашен дека Minoxidil-от има удел во целата ситуација (иако мислам дека беше повеќе резултат на зголемена килажа и цигари).

Од пред месец дена почнав повторно да приметувам дека забрзано губам коса, па со оглед што имам останато едно пакување (Rogaine пења) се двоумам дали да почнам пак со Minoxidil или да се помирам со судбината и да кренам раце од грижа за косата.

Кои се вашие искуства so Minoxidil и дали постои алтернативен побезбеден третман што докажано функционира ?


Zdr druze... jas koristev minoxidil Pilfud 5% i ja srediv kosava tip top mi e sega da ne e za podrek...jas duri i imam problemi so zdravjeto imam hronicna bolest pa ne mi se slucilo da imam nekoi evekti kako zamaenost i tn. samo fakt golem e toa deka ne sme site isto... primer toa sto tebe ti odgovara mozda mene ne mi odgovara i obratno taka da najdobro e da se konsultiras so dermatolog zatoa sto jas taka postapiv i ja srediv kosata barem licno za mene kazuvam. koristev sekakvi preparati i niss ne mi pomogna samo pilfud 5% vo kombinacija so shapmon foltene bez sles so ekstrakt na piperka i vo konsultacija so lekarot mi preporaca da pijam bedoksin za opustanje od napnatost i stres zosto mene od stres mi se pojavi opaganjeto. konsultiraj se so dobar dermatolog pa toj znae sto da napravi so tvojata kosa pozz :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
Здраво. Во последно време при секое туширање приметувам дека многу ми паѓаат влакна и ми се изретчува косата. Има некој да ми препорача некој шампон или нешто со што би се спречило или намалило опаѓањето? :)
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
Здраво, темава не знам колку време не е активирана и дали воопшто од старите членови кои беа активни може да се активираат. Не сум сигурен дали имам почетна фаза на паѓање на косата, гледајќи ја разликата од пред неколку месеци. Последните месец-два заприметив (не знам дали и претходно било исто) ми паѓаат поголем број на влакна, најмногу ги заприметувам во капење, а исто така заприметувам и во текот на денот кога ќе поминам со раката по косата паѓаат по неколку влакна. Бројката на влакна не можам да ја одредам, односно мислам дека не е повеќе од 30-40 влакна. Исто така заприметив мало зголемување на челната линија и појавување на мали залистоци (барем така мислам). Дали може да ми каже дали е нормален период на обнова на влакна или е почетна фаза на опаѓање. Благодарам од напред!
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
11
Поени од реакции
16
dur ne zaprimetis ocigledno proretcuvanje na kosata i zgolemuvanje na zalistocite tesko mozi da se kazi dali e normalno ili ne to opagjanje od 30-40 vlakna velat deka do 50-60 vlakna denot e normalno da opagjat a jas na primer nikogas ne zabelezav nikakvo opagjanje nitu vo kapenjeto ni vo spienjeto na pernicata nemase nikakvi vlakna ama sepak za nekolku meseci evidentno mi se proretci kosata i mi se prodlabocija zalistocite ko ke gi primetis prvite i najmali znaci na proretcuvanje najdobro e da pocnis so nekakva terapija za da se spreci ponatamosnoto opagjanje na pocetokot e mnogu polesno da ja zacuvas kosata i da go sprecis opagjanjeto odkolku vo podocnite fazi na opagjanje ;)
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
dur ne zaprimetis ocigledno proretcuvanje na kosata i zgolemuvanje na zalistocite tesko mozi da se kazi dali e normalno ili ne to opagjanje od 30-40 vlakna velat deka do 50-60 vlakna denot e normalno da opagjat a jas na primer nikogas ne zabelezav nikakvo opagjanje nitu vo kapenjeto ni vo spienjeto na pernicata nemase nikakvi vlakna ama sepak za nekolku meseci evidentno mi se proretci kosata i mi se prodlabocija zalistocite ko ke gi primetis prvite i najmali znaci na proretcuvanje najdobro e da pocnis so nekakva terapija za da se spreci ponatamosnoto opagjanje na pocetokot e mnogu polesno da ja zacuvas kosata i da go sprecis opagjanjeto odkolku vo podocnite fazi na opagjanje ;)
Залистоците почнав да ги заприметувам последниов месец дека ми се зголемени, кога ќе напрам споредба со слика од пред неколку месеци има разлика..зголемена ми е линијата. Се обратив кај матичниот лекар за проблемот за да ме упати кај дерматолог, но таа ме врати и ми рече абе не се замарај не е ништо...Сега не знам дали да се обратам директно кај дерматолог или да правам нешто на своја рака бидејќи стварно сакам нешто да превземам дури е во рана фаза? Совет?
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
11
Поени од реакции
16
ne znam so da ti recam drugar ili probaj kaj drug dermatolog obrati se da ti kazi mislenje mora da ti naprat triholoska analiza na skalpot za da se utvrdi dali postoi proretcuvanje ili ne vaka od oko tesko e da se kazi baraj nekoj dobar dermatolog probaj kaj dr ancevski ili kaj nekoj drug ima dobri kliniki vo skopje da utvrdat dali postoi opagjanje ako postoi da pocnis so nekakva terapija jas bi ti preporacal laser i mezoterapija nema podobra kombinacija veke vtora godina jas na vakov nacin ja odrzuvam kosata i sum zadovolen so rezultatite kaj tebe ako e vo rana faza na opagjanje mnogu pogolemi se sansite da ja zacuvas kosata vo momentalnata sostojba i da izbegnis ponatamosno proretcuvanje :)
 
Член од
30 јули 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Vo ordinaciite cesto koristat mezoterapija za tretman na opaganje na kosta . Stavaat koktel na vitamini i pominuvaat so derma roler. Na sajtov moze da si kupite i roler i koktel protiv opaganje na kosa i sami da se tretirate doma

http://www.enduracell.mk/product/product&path=72_87&product_id=143[DOUBLEPOST=1442317302][/DOUBLEPOST]
Здраво. Во последно време при секое туширање приметувам дека многу ми паѓаат влакна и ми се изретчува косата. Има некој да ми препорача некој шампон или нешто со што би се спречило или намалило опаѓањето? :)
Vo ordinaciite cesto koristat mezoterapija za tretman na opaganje na kosta . Stavaat koktel na vitamini i pominuvaat so derma roler. Na sajtov moze da si kupite i roler i koktel protiv opaganje na kosa i sami da se tretirate doma

http://www.enduracell.mk/product/product&path=72_87&product_id=143
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki,
Procitav deka nekoi od vas gi koristat tretmanite na 101 hair clinic. Sakam da prasam dali imaat nekakov efekt? Jas pred eden mesec pocnav so stavanje na losionot no nemam nikakvo podobruvanje..
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
11
Поени од реакции
16
koristev i jas eden mesec i uste pogolemo opagjanje imav ne zaprimetiv nikakvo podobruvanje i posle eden mesec prekinav posto kosata strasno mi se proretci na sekoe stavanje od tonikot po 50-60 vlakna mi pagjaja taka vo eden mesec uste tolku mi se vlosi sostojbata ako prodolzev uste nekoe vreme cela ke mi odese fala bogu sega mi e poarna so mezoterapija kaj tebe ne znam kakva e situacijata drugar ako ti go sopira opagjanjeto i ne ti pagja kosa togas uste e rano da se kazi za bilo kakov efekt treba vreme dur da se zabelezi nekakvo podobruvanje :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
832
Vo ordinaciite cesto koristat mezoterapija za tretman na opaganje na kosta . Stavaat koktel na vitamini i pominuvaat so derma roler. Na sajtov moze da si kupite i roler i koktel protiv opaganje na kosa i sami da se tretirate doma

http://www.enduracell.mk/product/product&path=72_87&product_id=143[DOUBLEPOST=1442317302][/DOUBLEPOST]

Vo ordinaciite cesto koristat mezoterapija za tretman na opaganje na kosta . Stavaat koktel na vitamini i pominuvaat so derma roler. Na sajtov moze da si kupite i roler i koktel protiv opaganje na kosa i sami da se tretirate doma

http://www.enduracell.mk/product/product&path=72_87&product_id=143

Сакав да порачам за да си ја одржувам косата и ми заличе дека е нешто прифатливо за мои стандарди.
Но, кога отворив официјалната страна, сфатив дека ова нема врска, на официјалната страна пишува дека има 5 шишенца по 10 ml, а овде ми вика едно шише со 10 ml :) од кои на третман треба да ставам по 2ml??? WTF?
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Zdr druze... jas koristev minoxidil Pilfud 5% i ja srediv kosava tip top mi e sega da ne e za podrek...jas duri i imam problemi so zdravjeto imam hronicna bolest pa ne mi se slucilo da imam nekoi evekti kako zamaenost i tn. samo fakt golem e toa deka ne sme site isto... primer toa sto tebe ti odgovara mozda mene ne mi odgovara i obratno taka da najdobro e da se konsultiras so dermatolog zatoa sto jas taka postapiv i ja srediv kosata barem licno za mene kazuvam. koristev sekakvi preparati i niss ne mi pomogna samo pilfud 5% vo kombinacija so shapmon foltene bez sles so ekstrakt na piperka i vo konsultacija so lekarot mi preporaca da pijam bedoksin za opustanje od napnatost i stres zosto mene od stres mi se pojavi opaganjeto. konsultiraj se so dobar dermatolog pa toj znae sto da napravi so tvojata kosa pozz :)
И мене ми имаат кажано за овој лек како навистина ефикасен. Сакав да прашам дали косата ти беше во процес на опаѓање или веќе опадната кога почна да го користиш?
 
Член од
17 август 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Луѓе сакам да побарам совет од вас дали има некаков лек за место на кое не ми расте коса,значи имам кругче не е многу големо али се приметува така ми е од мал и ве молам каков било совет некоја маст,рецепт што било :)
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Луѓе сакам да побарам совет од вас дали има некаков лек за место на кое не ми расте коса,значи имам кругче не е многу големо али се приметува така ми е од мал и ве молам каков било совет некоја маст,рецепт што било :)
маст :pos: ти ова сериозно? ако немаш коса од мал само пресадување ;)
 
Член од
13 јуни 2015
Мислења
17
Поени од реакции
10
И мене ми имаат кажано за овој лек како навистина ефикасен. Сакав да прашам дали косата ти беше во процес на опаѓање или веќе опадната кога почна да го користиш?

Imav alopecija druze znaci krugovi na glavata 2-3...so pilfud 5% ja izleciv alopecijata,no da se razbereme deka toa e taka privremeno zasto se zavisi od tebe i od kontrola na stresot...jas bev premnogu napnat se mi bese od stres...sega sum celosno opusten i koristam samo filten sampon i mi e ok barem zasega se nadevam deka i natamu ke bide se ok pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom