Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
11 јануари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да ве прашам, дали некој од вас има порачувано Propecia (Finasterid) преку ebay? Дали е можно овој лек да е на листа на забранети? Дали би имал проблеми ако го порачам?
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Сакам да ве прашам, дали некој од вас има порачувано Propecia (Finasterid) преку ebay? Дали е можно овој лек да е на листа на забранети? Дали би имал проблеми ако го порачам?
Јас од пред некое време пијам финастерид од "лек" па го кршам на четири дела и му доаѓа приближно еден милиграм и се чувствувам одлично. Миноксидилот веќе четири месеци го нанесувам со saw palmetto капсулите во комбинација и имам одлични резултати, а сега со финастеридот ваљда ќе биде уште подобро :) А ќе заборавев, пијам и prostarbe од ESI чиј состав е семки од тиква, корен од коприва, saw palmetto i не се сеќавам на другата состојка....значи составот е одличен како блокатор на ДХТ :)
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
Јас од пред некое време пијам финастерид од "лек" па го кршам на четири дела и му доаѓа приближно еден милиграм и се чувствувам одлично. Миноксидилот веќе четири месеци го нанесувам со saw palmetto капсулите во комбинација и имам одлични резултати, а сега со финастеридот ваљда ќе биде уште подобро :) А ќе заборавев, пијам и prostarbe од ESI чиј состав е семки од тиква, корен од коприва, saw palmetto i не се сеќавам на другата состојка....значи составот е одличен како блокатор на ДХТ :)
Ги земаш на своја рака или се консултира со некој доктор?
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ги земаш на своја рака или се консултира со некој доктор?
За миноксидилот и се она што е на природна база, не сум консултирал лекар, а и резултатите се одлични, а за финастеридот прашав лекар кој исто така кршел и ми рече нишо не може да направи 1мг, несаканите ефекти се 1 на 100 и во големи дози. Башка за секој лек има несакани ефекти, ако се потпираме на нив, ништо не треба да употребуваме. Во продолжение слика од мене за тоа кои се резултатите од миноксидил и saw palmetto :) ова е за околу 3 месеци.
 

Attachments

Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
imam 22 godini i pocnuvam da primetuvam deka na nekoj delovi mi se retci kosata sigurno e genetski e sea dali ima sansi nekako nesto preventivno da se deluva dodeka ne mi e skroz popagana sto bi me sovetuvale na doktor nemozam da odam nemam plavi kartoni.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
imam 22 godini i pocnuvam da primetuvam deka na nekoj delovi mi se retci kosata sigurno e genetski e sea dali ima sansi nekako nesto preventivno da se deluva dodeka ne mi e skroz popagana sto bi me sovetuvale na doktor nemozam da odam nemam plavi kartoni.
Пролистај погоре, имам пишано за се, па дури и слики поставено :)
 
Член од
3 март 2010
Мислења
634
Поени од реакции
362
дали има некој проблем со опаѓање на косата од стрес и тензија, со поткожни и наткожни акни на лицето и скалпот
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
За миноксидилот и се она што е на природна база, не сум консултирал лекар, а и резултатите се одлични, а за финастеридот прашав лекар кој исто така кршел и ми рече нишо не може да направи 1мг, несаканите ефекти се 1 на 100 и во големи дози. Башка за секој лек има несакани ефекти, ако се потпираме на нив, ништо не треба да употребуваме. Во продолжение слика од мене за тоа кои се резултатите од миноксидил и saw palmetto :) ова е за околу 3 месеци.
Може да ми кажиш кој миноксидил го користиш и цена? Фала
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пиел некој до сега Swanson капсули од назабена/џуџеста палма за да го спречи опаѓањето на косата?:)
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
Пиел некој до сега Swanson капсули од назабена/џуџеста палма за да го спречи опаѓањето на косата?:)
Какво опаѓање? Најчесто е Androgenic alopecia кај мажи

Тоа само со финастерид 1mg и 5% миноксидил, може и шампон од кетоконазол 2%

Друго апсолутно ништо.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Какво опаѓање? Најчесто е Androgenic alopecia кај мажи

Тоа само со финастерид 1mg и 5% миноксидил, може и шампон од кетоконазол 2%

Друго апсолутно ништо.
Станува збор за Alopecia androgenetica. Препорачани ми Б комплекс апчиња, шампон Кетоконазол, Пилфуд и главниот лек - Swanson Saw Palmetto капсули кои имале функција да ги заштитат фоликулите на влакната од дејството на хормоните и да помогнат при келавост. Па ме интересира дали некој ги користел и дали има ефект.........:)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Јас користам Миноксидил 5 со б-комплекс + Пантенол таблети за лижење, веќе еден ипол месец, можам да кажам дека има видливи резултати

Препорачувам на секој, е сега секој организам делува различно не мора да значи дека ако кај мене делува кај секој ке делува... Б-комплекс 2 таблетки дневно, Пантенол 2-3 дневно и 2пати нанесувам Миноксидил 5
 

Kajgana Shop

На врв Bottom