Родителска негрижа

Член од
24 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
61
Доволно е на едно дете само да му збори човек, да му каже дека нема време-но дека го сака најмногу на овој свет и да го гушне со сета сила... Тоа ќе разбере, не е камен.
Од својата уста ако е требно ќе вадам, на моето будучно дете, ако даде Бог, ќе му дадам...
Ќе го осипувам со многу љубов и среќа... и совети за она што е добро, а што не...
Ќе го изведам на прав пат... И коа би одела на работа- тоа нема да ми биде оправдување, време секако секогаш би нашла за тоа мое будучно дете...:pipi:
Ако сум знаела да се начукам и да го донесам на овој свет, така и ќе знам да се грижам за него... А коа не би била спремна, не би го ни направила...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Барам дечко, кој поседува големо богатство, и да имат уба и фина душа, што ќе ме стопли во овие ладни деној!
Надвор е веќе 31 степен :D Јин
 
Член од
24 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
61
Не осетив, мене ми е ладно. Кај мене уше трае зимата... :pipi:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Америве се вистинска приказна за родителска негрижа дефинитивно колку само пати имам читано на интернет го оставиле своето дете во кола на +30c навистина не можам да ги сфатам тие родители кои можат да го заборават своето дете она нешто што е најважно во животот. Толку ми се прости и одвратни таквите што воопшто не ни заслужуваат да имаат дете, вооедно такво нешто треба да се казнува исто како за убиство.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Родителската негрижа не е ако детео седи на фб или родителите гледаат серии. И ние кога бевме деца игравме со саати у школски, дома гледаа Минимакс и Династии. Се' е исто или слично. Негрижа е ако не разговараш, ако не одиш на прошетка со детето, ако не го познаваш своето дете, ако тоа не сака да поминува време со тебе зошто нема близина, доверба, потреба да ти се обрати.
За зависноста од фб денес, една сликичка
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Родителската негрижа не е ако детео седи на фб или родителите гледаат серии. И ние кога бевме деца игравме со саати у школски, дома гледаа Минимакс и Династии. Се' е исто или слично. Негрижа е ако не разговараш, ако не одиш на прошетка со детето, ако не го познаваш своето дете, ако тоа не сака да поминува време со тебе зошто нема близина, доверба, потреба да ти се обрати.
Но што правиме со тие што не разговараат со своите деца ? Запоставени се, оставени сами на себе ? Сум била сведок на случаеви кај што децата бараат помош од родителите а тие им се обраќаат со : Oстави го ќе му помине.. А сметам дека не треба да се води разговор само со помалите деца туку и со повозрасните. Сепак нели ако некој пораснал не значи дека треба да го оставиш без да го прашаш што му се случува во животот. Можеби некогаш навистина му е потребен совет иако одлуката е наша на крај.
А како може да кажеш дека седењето на фб е негрижа или гледањето на серии? Се знае, имаш мало дете дома посвети му се, серии секогаш има на тв, ама детето доколку се почуствува запоставено може да има и трауми подоцна. Бараат грижа децата а не запоставување.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
реда, 01 Октомври 2014 12:02


Оваа видео снимка објавена од македонски корисник на која се гледа како двегодишно дете охрабрено од возрасни пуши цигара, предизвика бурни реакции од страна на интернет корисниците.


Шокантната снимка од невиното дете кое е охрабрено да повлече дим од цигарата од луѓе кои се смеат во позадина предизвика бес кај јавноста.

Неколку пати збунетото дете се обидува да ја врати цигарата, но возрасните кои се во негова близина го поттикнуваат да вовлече дим додека цигарата гори меѓу неговите мали прстиња.

Момченцето дури во еден момент ја доближува цигарата до неговиот нос во што неговите крајно неодговорни старатели очигледно гледаат забава.

 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
реда, 01 Октомври 2014 12:02


Оваа видео снимка објавена од македонски корисник на која се гледа како двегодишно дете охрабрено од возрасни пуши цигара, предизвика бурни реакции од страна на интернет корисниците.


Шокантната снимка од невиното дете кое е охрабрено да повлече дим од цигарата од луѓе кои се смеат во позадина предизвика бес кај јавноста.

Неколку пати збунетото дете се обидува да ја врати цигарата, но возрасните кои се во негова близина го поттикнуваат да вовлече дим додека цигарата гори меѓу неговите мали прстиња.

Момченцето дури во еден момент ја доближува цигарата до неговиот нос во што неговите крајно неодговорни старатели очигледно гледаат забава.

Ова ништо не е ново за разлика има и полоши работи кои децата минуваат размисли само како живеат оние мали дечиња на кои нивните родители се завиници од тешки дроги...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ова ништо не е ново за разлика има и полоши работи кои децата минуваат размисли само како живеат оние мали дечиња на кои нивните родители се завиници од тешки дроги...
Абе не е ново, и секако не е најстрашно, ама треба човек да биде тежок морон и невидено сељачиште кога нешто вакво се обидувада го прикаже како интересно, забавно, кул.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Абе не е ново, и секако не е најстрашно, ама треба човек да биде тежок морон и невидено сељачиште кога нешто вакво се обидувада го прикаже како интересно, забавно, кул.
и за таквите треба да има закон навистина тоа не е морално ниту пак нешто кул со кое ќе даде убав пример, тоа е само еден најлош пример за "родител" на таквите родители треба децата да им се одземат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom