Работа во Германија

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Kazite mi kako odi po sajtovite za rabota naprimer jobboerse.de ili monster . Prvo ti treba viza od ambasada i dali ti plakjaat za intervuja za rabota vo DE patni trosoci. T.e. dali treba da se smestis tamu pa da brkas rabota? Blue card nemoze bez dogovor za rabota mislam.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Kazite mi kako odi po sajtovite za rabota naprimer jobboerse.de ili monster . Prvo ti treba viza od ambasada i dali ti plakjaat za intervuja za rabota vo DE patni trosoci. T.e. dali treba da se smestis tamu pa da brkas rabota? Blue card nemoze bez dogovor za rabota mislam.
Prvo ti treba raboten dogovor so koj apliciras za viza. Sam treba da si GI platis trosocite. Najdobro kaj bliski lugje odis na odmor i da zavrsis rabota.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Prvo ti treba raboten dogovor so koj apliciras za viza. Sam treba da si GI platis trosocite. Najdobro kaj bliski lugje odis na odmor i da zavrsis rabota.
Ќе ти дадат работен договор само со МК пасош без виза? За јазик не ми е проблем го знам. Значи си зимаш диплома за јазик и одиш на “одмор„ во ДЕ и бараш работа едно макс 6 месеци. Па си се вселуваш некаде кај што ти е блиску до работата. Само прашање е колку пари ти требаат за одење низ ДЕ за одење по интервјуа. Неколку илјади евра ќе те фати...
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Ќе ти дадат работен договор само со МК пасош без виза? За јазик не ми е проблем го знам. Значи си зимаш диплома за јазик и одиш на “одмор„ во ДЕ и бараш работа едно макс 6 месеци. Па си се вселуваш некаде кај што ти е блиску до работата. Само прашање е колку пари ти требаат за одење низ ДЕ за одење по интервјуа. Неколку илјади евра ќе те фати...
Na koj osnov BI ti dale viza ako nemas rab dogovor?
Jas licno so MK pasos dojdov na nekolku mesta prasav najdov dobiv dogovor, aplicirav MK vo ambasada gi imav site potrebni dokumenti i odma dobiv viza za 1nedela mi se javija da ja podignam. AMA imav pomos za site raboti od nekoj. Bez nekoj da ti podade raka nisto ne pravis.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Na koj osnov BI ti dale viza ako nemas rab dogovor?
Jas licno so MK pasos dojdov na nekolku mesta prasav najdov dobiv dogovor, aplicirav MK vo ambasada gi imav site potrebni dokumenti i odma dobiv viza za 1nedela mi se javija da ja podignam. AMA imav pomos za site raboti od nekoj. Bez nekoj da ti podade raka nisto ne pravis.
Za nad 90 dena ti treba viza za baranje rabota. Barem taka pisuva na sajtot na Ambasadata vo Skopje. Samo so pasos neznam dali moze da ti dadat raboten dogovor. Zosto bi ja stavile Arbeitsplatzsuche visum. Posle blue card mislam deka moze so raboten dogovor samo treba da e odrdena visina na plata za da ti dadat takva karta koja vazi 4 godini.
http://www.skopje.diplo.de/Vertretung/skopje/de/04/Visabestimmungen/Visabestimmungen_20Langzeitvisa.html
http://www.skopje.diplo.de/contentblob/4086772/Daten/6201054/Arbeitsplatzsuche.pdf
www.bluecard-eu.de/eu-blue-card-germany/
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Јас имам роднини во Германји и сакам да одам ова лето на три месеци. На 10ти овај месец одам кај нив и ќе пробам да завршам работа кај некој работодавец.

Но најпрвин сакам да аплицирам за понудата во Венера. Да одам во група со уште двајца (тројца со се мене) од кој само еден има познавање на јазикот, конкретно се работи за Бургер Кинг. Дали некој има искуство таму како оди платата?
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Јас имам роднини во Германји и сакам да одам ова лето на три месеци. На 10ти овај месец одам кај нив и ќе пробам да завршам работа кај некој работодавец.

Но најпрвин сакам да аплицирам за понудата во Венера. Да одам во група со уште двајца (тројца со се мене) од кој само еден има познавање на јазикот, конкретно се работи за Бургер Кинг. Дали некој има искуство таму како оди платата?
Ако веќе имаш некој кај кого можеш да отидеш таму , оди и не им давај пари на Венера. Колку позитивни уште повеќе негативни впечатоци слушнав деновиве како се распрашувам за нив.. o_O
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Јас имам роднини во Германји и сакам да одам ова лето на три месеци. На 10ти овај месец одам кај нив и ќе пробам да завршам работа кај некој работодавец.

Но најпрвин сакам да аплицирам за понудата во Венера. Да одам во група со уште двајца (тројца со се мене) од кој само еден има познавање на јазикот, конкретно се работи за Бургер Кинг. Дали некој има искуство таму како оди платата?
во кој град ти се роднините?

за Бургер Кинг или Мек Доналдс не ти треба ни Венера ни никој, ова ти го кажувам најискрено.. мислам дека сатниците им беа околу 8.5 евра (не сум најсигурен).. Бургер Кинг и Мек доналдс имаат цело време потреба од работници, посебно летен период.. единствено зависи за кој град праиме муабет и колку е фрекфентен Бургер кингот односно дали е на супер локација кај шо има цело време луѓе.. земи научи си нешо јазик (не е непоходно значи, ама од ОГРОМНА корист ќе ти биди) до налето и сам можеш да си завршиш работа без Венери и слични на нив...
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
во кој град ти се роднините?

за Бургер Кинг или Мек Доналдс не ти треба ни Венера ни никој, ова ти го кажувам најискрено.. мислам дека сатниците им беа околу 8.5 евра (не сум најсигурен).. Бургер Кинг и Мек доналдс имаат цело време потреба од работници, посебно летен период.. единствено зависи за кој град праиме муабет и колку е фрекфентен Бургер кингот односно дали е на супер локација кај шо има цело време луѓе.. земи научи си нешо јазик (не е непоходно значи, ама од ОГРОМНА корист ќе ти биди) до налето и сам можеш да си завршиш работа без Венери и слични на нив...
Хајденхајм, некаде кај Минхен на околу 100-200 км. Пролетоска се распрашуваја и во Бургер и во Мекдоналдс ама не им биле потребни работници. Прашуваа и по фабрики за производство но и таму истото. Демек касно сум барал работа, ајде така нека е. Годинава еве почнувам порано па со господ напред.

Јазик сум 0, тоа ме мачи мене. Ама родниниве ми велат дека не ти е потребен за по фабрикиве, ќе те стават по ленти работи и ќути, го прифаќам и тоа... А за во сендвичариве незнам, немие логично без јазик
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Хајденхајм, некаде кај Минхен на околу 100-200 км. Пролетоска се распрашуваја и во Бургер и во Мекдоналдс ама не им биле потребни работници. Прашуваа и по фабрики за производство но и таму истото. Демек касно сум барал работа, ајде така нека е. Годинава еве почнувам порано па со господ напред.

Јазик сум 0, тоа ме мачи мене. Ама родниниве ми велат дека не ти е потребен за по фабрикиве, ќе те стават по ленти работи и ќути, го прифаќам и тоа... А за во сендвичариве незнам, немие логично без јазик

то е зезнатата работа, градот.. најверојатно е мал, нема туристи и немаат толку потреба од работници.. тука може Венера да ти помогне, читам посредуваат тие и за помали граови... да станува збор за Минхен, Берлин, Хамбург сендвичариве "се тепаат" за работници, посебно летен период пак ќе нагласам.. иначе учи си јазик ако планираш да шибаш за Германија, голема корист ќе ти е... и логично нека ти е :) немој да мислиш од прв ден дека ќе те стаат тебе на шалтер да работиш со муштерии (посебно без познавања на јазик)... се знае како се почнува :) прво џогерот, метлата, канти со ѓубре, кујна итн итн... ако знаеш убаво јазик големи се шансите џогерот метлата ѓубрето да ги прескокниш :) така да УЧИ си јазик, запиши курс ама СТВАРНО учи си го не знаеш колку многу ќе ти се најде... слушај паталец :)
 
Член од
13 октомври 2015
Мислења
277
Поени од реакции
150
Sekoj mesec 35€ ako e dobro, no sigurno e najmalce pet pati povekje.Na smestuvanje nemaat profit , soba najeftina da se najde za 250 moze.[DOUBLEPOST=1477918830][/DOUBLEPOST]
Pet pati povekje mislam vaka, Ako vi e saatot Platen za taa rab 8.5€ a tie nudat ppomalce i od 7€ tuka profitiraat dopolnitelno. Pola za rabotodavecot pola za niv, taka dobivaat pomalce platen rabotnik, tie uzivaat i zemaat pari bez rabota. Zosto na nekoj da mu davate pari koga mozete sve za si napravite sami.
Ајде кажи ми мене каде може да се најде таа соба за 250€??Имам потреба од три соби но по таа твоја цена
Немој да шириш дезинформации по форумот
Не имат нас малку повеќе и подолго во таа земја него тебе
Lern erst richtig deutsch und dann bring die anderen in Verlegenheit,du Lappen
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Ајде кажи ми мене каде може да се најде таа соба за 250€??Имам потреба од три соби но по таа твоја цена
Немој да шириш дезинформации по форумот
Не имат нас малку повеќе и подолго во таа земја него тебе
Lern erst richtig deutsch und dann bring die anderen in Verlegenheit,du Lappen
Јас ширам дезинформации?
Друже прочитај убаво што сум напишал. Не ми јади од курот.
Реални цени се по 350-400 без трошкови зборувам за Хамбург, втор најскап град во цела Германија после Минхен. Но може да се најде и поефтино ако бараш. Јас сакав да кажам тие од венера дека немаат профит на смештајот им нудат соба за 300, но тоа се сигурно 4-5соби на едно место, значи еден куп луѓе користат заедно купатило и кујна, сакав да кажам најефтино нешто може да се најде од таков вид е толку 300, ако ептен бараш ќе најдеш и за 250.. Не си разбрал добро, или јас не сум напишал добро.
 
Член од
8 септември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
2
Kolku ke bidat netto nikoj tocno ne bi mozel da kaze, zavisi vo koja Steuer klasa ke te stavat ima desetina razlicni. (Steuer=Danok). Od prilika okolu 8.20-8.70 bi trebalo da bidat netto na 12€ ama pak zavisi. Na pocetok sigurno si VO nekoja polosa Steuer klasa, so tek na vreme ke se smeni. Karta za gradski prevoz rabotodavecot ne mora da ti plati, samo ako saka po negova volja, no skoro site rabotodavci im plakjaat karta na rabotnicite.
Gledam deka imas personalno iskustvo, i jas sakav da apliciram vo Benera ,za rabota od Januari do Mars ,ali gledam deka vikas mozes i sam da si sredis rabota ,kako odi procesot te molam da mi kazes u detali ,treba da si zemam nekoj dokument so sebe u Germanija pa tamu sam da brkam rabota ?
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Gledam deka imas personalno iskustvo, i jas sakav da apliciram vo Benera ,za rabota od Januari do Mars ,ali gledam deka vikas mozes i sam da si sredis rabota ,kako odi procesot te molam da mi kazes u detali ,treba da si zemam nekoj dokument so sebe u Germanija pa tamu sam da brkam rabota ?
Мора да имаш роднини,пријатели кај кои ќе одиш, кои ќе те пријават на нивна адреса. Следен чекор прашуваш во Мекдоналдси,Кингбургери дека бараш работа. Нив нонстоп им се потребни работници најмногу за трета смена. Ќе те викнат 5-6 дена на проба, и ако се задоволни ти даваат документ во кој пишува дека им си потребен како работник. Со тој документ одиш во општината и бараш нивна дозвола за работа и бараш да добиеш престој ''виза''. Или пак се враќаш Македонија и со документот одиш во амбасадата во Скопје и исто аплицираш за виза. Најбитно е значи да имаш кај кого да седиш додека не се средиш и успеваш сигурно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom