Работа во Германија

Член од
7 октомври 2016
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво добив работен договор и фирмата поднесе барање за работна дозвола , па ме интерсира отприлика колку би траел тој процес и доколку те одбијат кои се причините поради кои тоа се случува. Ви благодарам
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Здраво добив работен договор и фирмата поднесе барање за работна дозвола , па ме интерсира отприлика колку би траел тој процес и доколку те одбијат кои се причините поради кои тоа се случува. Ви благодарам
Максимум 3 месеци,ама верувам побрзо ќе ти завршат работа.Ако те одбијат,никогаш нема да дознаеш кои се причините.Е сега еден мој познаник беше одбиен од првиот пат и проба пак но притоа доби поголема плата и без проблем доби работен договор.Тој се познава со газдата ама имаше "инсајдер" од агенцијата за вработување дека луѓето со поголема плата добиваат дозволи без проблем.Тоа му иде дека се барана струка,а не обични работници.

За во кој град аплицираше ? Исто имам пишано,ама да повторам дека во југот побрзо се добивале дозволи.
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Здраво добив работен договор и фирмата поднесе барање за работна дозвола , па ме интерсира отприлика колку би траел тој процес и доколку те одбијат кои се причините поради кои тоа се случува. Ви благодарам
Од прилика процесот трае 2-3 недели и повеќе во некои случаеви доколку си дефицитарна струка.ОД како ќе добиеш дозвола, поднесуваш барање во Нашата Амбасада. И што знам ретко е да си одбиен кога веќе самата фирма побарала и му требаш како работник! Инаку за во што фирма имаш добиено договор?
 
Член од
7 октомври 2016
Мислења
6
Поени од реакции
2
Од прилика процесот трае 2-3 недели и повеќе во некои случаеви доколку си дефицитарна струка.ОД како ќе добиеш дозвола, поднесуваш барање во Нашата Амбасада. И што знам ретко е да си одбиен кога веќе самата фирма побарала и му требаш како работник! Инаку за во што фирма имаш добиено договор?
За во Мc Donals се работи чекам 5 недели , работодавачот ми вика дека е одобрена ама уште не е изготвена ....договорот го имам .Така да незнам ни што е точно ни како што понатака , си викам ако сум одбиена ни за тоа незнам :D
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
За во Мc Donals се работи чекам 5 недели , работодавачот ми вика дека е одобрена ама уште не е изготвена ....договорот го имам .Така да незнам ни што е точно ни како што понатака , си викам ако сум одбиена ни за тоа незнам :D
Имаш познавање на Германскиот? Те молам ако може да ми кажиш како посреди за работа.

Следниот месец одам за Германија една недела кај брачеда. И сакам да аплицирам за работа на лето.
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Здраво дечки,

ако има некој со искуство со Венера Кемаловски ако може нека ми пише порака. Фала многу :)
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
katastrofa. procitaj kolku luge zafrknale godinava...

Sent from my 4013X using Tapatalk
Стварно е друже тоа вистина?
Дека гледам на фејсбук нивната страна, дури и пишуваат за работни места низ Германија дека за некои работни места не требало Бугарски т.е Европски пасош. Иако тоа ми беше сомнително и нереално дека може без Европски пасош да обезбедат работа.
Нудат реално мали плати, плус нема обезбедено и платено сместување за повеќето работни места. Од тие мали плати кога ќе се одвои за кирија и сметки, малку останува. Сега по тие ресторани и сендвичари прашање е дали се добива бакшиш како во САД.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Sekoj koj ima barem malce poznavanje germanski, i rodnini ili prijateli kaj koi ke dojde, mnogu lesno moze da najde rabota vo McDonalds.
Non stop im trebaat rabotnici, nudat dobri uslovi, brutto 12€. Nokjna smena 25% povekje, za praznici 60% povekje. Besplatna karta za vozenje niz cel grad so site avtobusi,vozovi (Proficard se vika).Tie vi davaat dogovor za rabota i so toj dogovor odite vo Ausländerbehörde tuka vo Germanija i vizata expresno za 2-3 nedeli vi e gotova, samo treba da si gi znaete pravata, i da znaete malce i da glumite.
Tie Agencii öd MK ve lazat kako Venera ve lazat, ke vi sredat se okolu rabota no öd vasata
plata ke vi odzemaat 20-30% za niv. I za smestuvanje uste 20-30%. Pa vie videte.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Sekoj koj ima barem malce poznavanje germanski, i rodnini ili prijateli kaj koi ke dojde, mnogu lesno moze da najde rabota vo McDonalds.
Non stop im trebaat rabotnici, nudat dobri uslovi, brutto 12€. Nokjna smena 25% povekje, za praznici 60% povekje. Besplatna karta za vozenje niz cel grad so site avtobusi,vozovi (Proficard se vika).Tie vi davaat dogovor za rabota i so toj dogovor odite vo Ausländerbehörde tuka vo Germanija i vizata expresno za 2-3 nedeli vi e gotova, samo treba da si gi znaete pravata, i da znaete malce i da glumite.
Tie Agencii öd MK ve lazat kako Venera ve lazat, ke vi sredat se okolu rabota no öd vasata
plata ke vi odzemaat 20-30% za niv. I za smestuvanje uste 20-30%. Pa vie videte.
Ако можеш објасни од 12 евра бруто, колку на крај испаѓа нето платата?
Колкав е процентот од бруто на нето плата во Германија? И дали е ист процентот кој отпаѓа за секое работно место, за Мекдоналдс, за некој ресторан, некоја градежна работа?

Тие Венера колку памтам нудеа нешто испод 7 евра плата за Мекдоналдс е сега бруто или нето заборавив како беше, и за 20-тина работни денови дали ќе се зема 1200-1300 евра а кирија не е вклучена во договорот и значи плус од таа плата треба да се одвојат барем 300 евра за кирија и плус да се одвои за плаќање сметки, па каде е моментот човек за себе да потроши некое евро......
Крадат агенциите, и на тоа добро си живеат.

Немам роднини и пријатели за жал во Германија.
Имам почетно познавање на јазикот. Моментално сум на А2 ниво по Германски јазик, планирам барем уште и Б1 овде во Македонија да завршам.
Положив во Септември во Гете институт за сертификатот за А1 ниво Германски јазик.
Супер е што плаќаат карта за возови, метроа, автобуси........
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Ако можеш објасни од 12 евра бруто, колку на крај испаѓа нето платата?
Колкав е процентот од бруто на нето плата во Германија? И дали е ист процентот кој отпаѓа за секое работно место, за Мекдоналдс, за некој ресторан, некоја градежна работа?

Тие Венера колку памтам нудеа нешто испод 7 евра плата за Мекдоналдс е сега бруто или нето заборавив како беше, и за 20-тина работни денови дали ќе се зема 1200-1300 евра а кирија не е вклучена во договорот и значи плус од таа плата треба да се одвојат барем 300 евра за кирија и плус да се одвои за плаќање сметки, па каде е моментот човек за себе да потроши некое евро......
Крадат агенциите, и на тоа добро си живеат.

Немам роднини и пријатели за жал во Германија.
Имам почетно познавање на јазикот. Моментално сум на А2 ниво по Германски јазик, планирам барем уште и Б1 овде во Македонија да завршам.
Положив во Септември во Гете институт за сертификатот за А1 ниво Германски јазик.
Супер е што плаќаат карта за возови, метроа, автобуси........
Kolku ke bidat netto nikoj tocno ne bi mozel da kaze, zavisi vo koja Steuer klasa ke te stavat ima desetina razlicni. (Steuer=Danok). Od prilika okolu 8.20-8.70 bi trebalo da bidat netto na 12€ ama pak zavisi. Na pocetok sigurno si VO nekoja polosa Steuer klasa, so tek na vreme ke se smeni. Karta za gradski prevoz rabotodavecot ne mora da ti plati, samo ako saka po negova volja, no skoro site rabotodavci im plakjaat karta na rabotnicite.
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Аууу страшно!! :( Фала многу на одговорите.
А за Контекст?
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Аууу страшно!! :( Фала многу на одговорите.
А за Контекст?
Site agencii imaat korist öd vas. Ne pravat nisto za gjabe. Najdobro e sam da se potrudis. Za pocetok McDonalds ne treba ni jazik dobar, osnovno.[DOUBLEPOST=1477917870][/DOUBLEPOST]I pazete SE öd oglasi po reklama5,pazar3 99% se laga
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Site agencii imaat korist öd vas. Ne pravat nisto za gjabe. Najdobro e sam da se potrudis. Za pocetok McDonalds ne treba ni jazik dobar, osnovno.
Знам дека сите агенции имаат корист, но поентава ми е дали е превара ова. Дали има луѓе кои заминале со нив?
Венера зема 4000 ден за апликативни трошоци, 18500 ден за услугата + секој месец повлекува 35 евра од платата таму, 300 евра за сместување (што веројатно може да се најде поефтино). Од друга страна, Контекст зема 23000 вкупно. :unsure:
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Знам дека сите агенции имаат корист, но поентава ми е дали е превара ова. Дали има луѓе кои заминале со нив?
Венера зема 4000 ден за апликативни трошоци, 18500 ден за услугата + секој месец повлекува 35 евра од платата таму, 300 евра за сместување (што веројатно може да се најде поефтино). Од друга страна, Контекст зема 23000 вкупно. :unsure:
Sekoj mesec 35€ ako e dobro, no sigurno e najmalce pet pati povekje.Na smestuvanje nemaat profit , soba najeftina da se najde za 250 moze.[DOUBLEPOST=1477918830][/DOUBLEPOST]
Sekoj mesec 35€ ako e dobro, no sigurno e najmalce pet pati povekje.Na smestuvanje nemaat profit , soba najeftina da se najde za 250 moze.
Pet pati povekje mislam vaka, Ako vi e saatot Platen za taa rab 8.5€ a tie nudat ppomalce i od 7€ tuka profitiraat dopolnitelno. Pola za rabotodavecot pola za niv, taka dobivaat pomalce platen rabotnik, tie uzivaat i zemaat pari bez rabota. Zosto na nekoj da mu davate pari koga mozete sve za si napravite sami.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom