Работа во Германија

Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Здраво дечки, аплицирав за работа во Германија. Па ми вратија на огласот дека можам да работам во Call Center. Со Македонски пасош сум. Е сега со оглед на тоа дека тие ќе направат работна виза имам едно прашање. Јас сум верена, но сеуште сум со моето презиме. Дали вереникот ќе добие документи и тој ако се регистираме откако ќе ми дадат дозвола за работа? Или пак подобро е уште сега овде да се регистираме? која опција е подобра. Благодарам.
Mozhesh da mu bidesh sponzor samo ako ste oficijalno vo brachna zaednica, znachi pred matichar, prezimeto ne igra nikakva uloga. Mozhesh i staroto da go zadrzhish, sopstvena volja.
Toa e lesno, poteshkiot del e toa deka treba da si vo redoven raboten odnos (dogovor za rabota + izvodi od plata), dogovor za stan so dovolna kvadratura, zdravstveno kje dobie sekako po osnov na tvoeto, mozhebi ushte nekoj formaliteti, no glavnoto e toa.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.444
Поени од реакции
6.303
Знам дека мислењето не е баш најприкладно со темата, ама ќе ми извините не знаев кај да прашам. Треба да се јавувам во Германија неколку пати, па ме интересира ако знај некој да ми кажи кај има во Скопје такви место кај шо можам да зборам поевтино? Едно време имаше во поштата телефони,ама сега ги имат тргнато.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Знам дека мислењето не е баш најприкладно со темата, ама ќе ми извините не знаев кај да прашам. Треба да се јавувам во Германија неколку пати, па ме интересира ако знај некој да ми кажи кај има во Скопје такви место кај шо можам да зборам поевтино? Едно време имаше во поштата телефони,ама сега ги имат тргнато.
skype или некоја друга ип телефонија. кај нас кај кабелските и други провајдери телефонот е преку ип и е многу, многу поефтин од телеком
https://secure.skype.com/en/calling-rates?wt.mc_id=revamp#
skyerates.png
 
Член од
19 декември 2015
Мислења
28
Поени од реакции
3
zdravo : slusam nekoi kafanski muabeti , dali moze nekoj da mi kaze nesto :
ako nekoja germanska ili avstriska firma ,ti puasta garancia za rabotna viza ,
dali posle 1 ili 2 godini mozes da stanes drzavjanin na taa zemja?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
zdravo : slusam nekoi kafanski muabeti , dali moze nekoj da mi kaze nesto :
ako nekoja germanska ili avstriska firma ,ti puasta garancia za rabotna viza ,
dali posle 1 ili 2 godini mozes da stanes drzavjanin na taa zemja?
Тешко. 5 или 8 години беше за Германија. Треба јазик и други услови да исполнуваш после тие години + да се откажеш од другите државјанства.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Тешко. 5 или 8 години беше за Германија. Треба јазик и други услови да исполнуваш после тие години + да се откажеш од другите државјанства.
За добивање на државјанство на Австрија знам дека треба откажување од она друго државјанство кое лицето го поседува во моментот.
Не сум знаел и за добивање на државјанство на Германија дека истото треба, исто имам слушнато дека 5 години редовен престој и работен однос во Германија е првиот чекор кон постапката за земање државјанство. Секако јазикот ќе треба да се докаже дека се знае на високо ниво.
За Австрија може и повеќе од 5 години треба престој и работен однос за почнување на процедура за вадење државјанство.

Добро кој престојува толку години во Австрија или Германија ќе го научи и јазикот, освен ако не планира некој да живее во некое гето, или да работи работи во кои нема да има контакт со луѓе.

Како и да е, гледајќи ја ситуацијата со квалитет на живот во оваа држава, нема многу луѓе да се двоумат поради тоа што ако треба да се откажат од државјанство на Македонија, секако откако првин ќе ги исполнат условите за стекнување со државјанство на Австрија, Германија и слични држави кои не дозволуваат двојни државјанства.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Дали некој којшто аплицирал за работа преку ZAV има добиено понуда за работа до сега (за лето 2016).
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
34
Поени од реакции
34
Дали некој којшто аплицирал за работа преку ZAV има добиено понуда за работа до сега (за лето 2016).
Има, на три мои другарки. Мене не ми стигна ништо. :/[DOUBLEPOST=1465464432][/DOUBLEPOST]
Дали некој којшто аплицирал за работа преку ZAV има добиено понуда за работа до сега (за лето 2016).
Има, на три мои другарки. Мене не ми стигна ништо. :/
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
11
Некој да има искуство со работа во DHL Deutsche Post? Секакви информации се добредојдени :)
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам бугарски пасош и возачка а и волја за работа !! некоја агенција за посредување да не знај некој нешто ?!?
 
Член од
27 јуни 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво :) има некој некоја понуда или познава некој што во Франкфурт нуди работа за студенти ?
 
Член од
17 август 2012
Мислења
63
Поени од реакции
8
Дали некој знае форуми на некој од нашиве што се у дијаспора низ Европа каде би можеле да се добијат корисни информации за барање работа или заминување од оваа вукојебина?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Istoto i jas sakav da prasam informacii za rabota vo germanija
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
Zdravo na site idam za 10 dena vo germanija imam bug pasos imam rabitno iskustvo skoro 9 god vo hotel so 5 * vo crna gora imam raboteno kako pom kuvar ,kelner ,sanker .plus megdonalc vo skopje so preporaki malku sum slab so jazicte no za pocetak sto bilo bi rabotel kako server ako nekoj ima nas covek koj drsi restoran bi rabotel.fala puno sreca do site vi posakuvam.[DOUBLEPOST=1472557618][/DOUBLEPOST]Zdravo na site idam za 10 dena vo germanija imam bug pasos imam rabitno iskustvo skoro 9 god vo hotel so 5 * vo crna gora imam raboteno kako pom kuvar ,kelner ,sanker .plus megdonalc vo skopje so preporaki malku sum slab so jazicte no za pocetak sto bilo bi rabotel kako server ako nekoj ima nas covek koj drsi restoran bi rabotel.fala puno sreca do site vi posakuvam.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
31
колку време унапред треба да се аплицири да уплати на агенција за наредна година да се иде у Германија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom