Работа во Германија

Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Ima so rabotat i za 8e bruto. Mislam deka za bruto bese muabetot.
Точно има. Тоа е отприлика минималецот во Германија во зависност од земјата. Инаку оние што се со бугарски пасош, и имаат свое гевербе, на нив всушност брутото и е и нето, немаат трошоци, не плаќаат пензиско, здравствено.....Инаку разликата не е баш 10%. Доага и до 50% разлика за иста работа ако ја работиш на пример во Туринген или Хесен.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Точно има. Тоа е отприлика минималецот во Германија во зависност од земјата. Инаку оние што се со бугарски пасош, и имаат свое гевербе, на нив всушност брутото и е и нето, немаат трошоци, не плаќаат пензиско, здравствено.....Инаку разликата не е баш 10%. Доага и до 50% разлика за иста работа ако ја работиш на пример во Туринген или Хесен.
трошоци има некои ситни секако, ако работиш помалку од 3 месеци, неможеш пензиско да плаќаш... Инаку има мислам 6 различни видови на данок, во зависност од тоа колку години имаш, дали имаш жена, деца....
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
трошоци има некои ситни секако, ако работиш помалку од 3 месеци, неможеш пензиско да плаќаш... Инаку има мислам 6 различни видови на данок, во зависност од тоа колку години имаш, дали имаш жена, деца....
Да има шест даночни класи....пример разликата да си женет или не ти е околу 150 евра....ако си женет всушност имаш 150 евра поголема плата.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Zdravo,
Me interesira dali nekoj slusnal za agencija za vrabotuvanje vo Germanija VARIUS od Skopje? Naidov na oglas od istata kako navodno vo Germanija postoi proekt za stalno vrabotuvanje na stranci (od zemji koi ne se clenki na EU), so plateno smestuvanje, ucenje jazik, detski dodatok dokolku toj sto ke go vrabotat ima deca itn. Normalno za zavrsenata rabota agencijata ke si zima provizija a najprvo se dava depozit od 300 evra deka nema da gi zeznes so potpisuvanje na dogovor zavren na notar. Toa i ne e tolklu bitno kolku sto me interesira dali ovie agencii se vistinski, stvarno zavrsuvaat rabota ili se cista izmama?
 
I

Immigration man

Гостин
Дали знаете дали е добро платена шоферската работа пример за автобус нормално се знае одлично германскиот јазик и дали се најдува таква работа или критериумите се големи.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
I

Immigration man

Гостин
Дали знаете дали е добро платена шоферската работа пример за автобус нормално се знае одлично германскиот јазик и дали се најдува таква работа или критериумите се големи.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Zdravo,
Me interesira dali nekoj slusnal za agencija za vrabotuvanje vo Germanija VARIUS od Skopje? Naidov na oglas od istata kako navodno vo Germanija postoi proekt za stalno vrabotuvanje na stranci (od zemji koi ne se clenki na EU), so plateno smestuvanje, ucenje jazik, detski dodatok dokolku toj sto ke go vrabotat ima deca itn. Normalno za zavrsenata rabota agencijata ke si zima provizija a najprvo se dava depozit od 300 evra deka nema da gi zeznes so potpisuvanje na dogovor zavren na notar. Toa i ne e tolklu bitno kolku sto me interesira dali ovie agencii se vistinski, stvarno zavrsuvaat rabota ili se cista izmama?
има веќе пишувано у форм за тој од вариус, тежок преварант, лепеше плакати по скопје. има канцеларија во мавровка...подалеку од него
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo imam rabota vo germanija zagarantirana dva pati aplicirav za viza me odbija kako da apliciram da dobijam viza sto se e potrebno za sigurno dobivanje viza
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
zdravo imam rabota vo germanija zagarantirana dva pati aplicirav za viza me odbija kako da apliciram da dobijam viza sto se e potrebno za sigurno dobivanje viza
Ако ти е загарантирана работата, работодавачот треба да ти даде гарантно писмо (или договор за работа) кој што треба да си го однесеш во амбасада и на таа база да добиеш виза.

Не може туку така да ти дадат виза.

Ако и така си пробал, па не си добил - не знам кое е решението (обично даваат веднаш така виза).
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Ако ти е загарантирана работата, работодавачот треба да ти даде гарантно писмо (или договор за работа) кој што треба да си го однесеш во амбасада и на таа база да добиеш виза.

Не може туку така да ти дадат виза.ne e za germanija no za dobivanje viza procitav pa napisav imav najdeno rabota i rabotodavac kaj koj gi prativme site dokumenti on gi potpisa i povratno po fedex ni prati garantno pismo i site potebni aneksi i apliciravme za viza vo viena i ne odbijaja a prethodno 10 luge zaminaa so istete proceduri kaj istiot covek se raboti za canada dali nekoj mozi znae sto se sluci so mojata zivotna sansa koja propadna pred 2 godini togas bev mn razocaran i sega koga da se potsetam se nerviram ama to e . dali an nekoj mu pag na pamet sto se sluci?

Ако и така си пробал, па не си добил - не знам кое е решението (обично даваат веднаш така виза).
 
Член од
8 мај 2014
Мислења
19
Поени од реакции
4
zdravo imam rabota vo germanija zagarantirana dva pati aplicirav za viza me odbija kako da apliciram da dobijam viza sto se e potrebno za sigurno dobivanje viza
Колку чинеше визата?? И дали вработените во амбасадата ти помагаат при пополнувањето на формуларите? Дипломите од средно и фах ги носеше ли на заверка кај нотар??
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Zdravo!
Me interesira dali nekoj ima informacii koja e postapkata za rabota na medicinski sestri vo germanija,ako ima nekoj bilo kakva informacija neka pise!
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
zdravo imam rabota vo germanija zagarantirana dva pati aplicirav za viza me odbija kako da apliciram da dobijam viza sto se e potrebno za sigurno dobivanje viza
Дали имаш високо образование од следниве профили: инжинерска струка, информатика, медицина....?
Ако да, тогаш работодавачот треба да ти испрати документи, најди на нет за "blue card". Ако немаш ваква струка, тогаш не можеш да добиеш виза, иако имаш загарантирана работа.
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Би ве замолил за одговор. Бг пасошот тешко ке ми излезе како што стојат работите. Најдов германска фирма преку интернет , ме повикаа на разговор и пред 2 недели газдата ме извести дека ке ме вработи. Некни ми го прати по пошта оригинал договорот за работа и очекувам утре задутре да го добијам. Прашанјето ми е следно јас немам диплома за тоа што треба да го работам (на пробната работа од десет дена работата ја работев крајно професионално и што газдата беше многу задоволен) а сега гледам на сајтот на гер амбасада дека треба диплома. Јас прошитав на еден хрватски сајт дека ако имаш диплома од една струка а договорот за работа ти е од друга струка дека може со потвда од македонскиот работодавач да поднесеш документи во амбасадата. Ве молам одговорете ми ако знаете.[DOUBLEPOST=1402918627][/DOUBLEPOST]Би ве замолил за одговор. Бг пасошот тешко ке ми излезе како што стојат работите. Најдов германска фирма преку интернет , ме повикаа на разговор и пред 2 недели газдата ме извести дека ке ме вработи. Некни ми го прати по пошта оригинал договорот за работа и очекувам утре задутре да го добијам. Прашанјето ми е следно јас немам диплома за тоа што треба да го работам (на пробната работа од десет дена работата ја работев крајно професионално и што газдата беше многу задоволен) а сега гледам на сајтот на гер амбасада дека треба диплома. Јас прошитав на еден хрватски сајт дека ако имаш диплома од една струка а договорот за работа ти е од друга струка дека може со потвда од македонскиот работодавач да поднесеш документи во амбасадата. Ве молам одговорете ми ако знаете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom