Работа во Германија

Член од
30 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Се бараат студенти за работа во Германија, поточно Минхен. Саатница 9.50 евра и ќе се работи 2 месеци. За подетални информации пишете ми.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
289
Се бараат студенти за работа во Германија, поточно Минхен. Саатница 9.50 евра и ќе се работи 2 месеци. За подетални информации пишете ми.
јас сакам, од кога до кога ? имам топ познавања од германски и англиски
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ако знае некој каде во Германија бараат работници во месна индустрија или конзервни фабрики, би ве замолил да ме контактирате. Татко ми бара работа, има преку 30 години работно искуство во месната индустрија, дипломиран месар, може да работи речиси се од месна индустрија. Има бугарски пасош.

Благодарам однапред!
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Дали некој има добиено работа и отидено во Германија преку директна апликација за работни понуди на некои од порталите за вработување (stepstone.de, monster.de и слични на нив), со македонски пасош.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Ќе тражи нормално, тоа босанците и нашиве што отидоа на времето сега се пензионери а синовите/ќерките завршиле некое школце па го дрват сега и собираат плодовите од жртвата на татковците им. Инаку професијата ѕидар ја има скоро на сите листи на потребни професии во земјите од третиот свет
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Дали некој има добиено работа и отидено во Германија преку директна апликација за работни понуди на некои од порталите за вработување (stepstone.de, monster.de и слични на нив), со македонски пасош.
Слично прашав тука, или на друг thread, и одговорот не беше позитивен - не знам колку се големи (ако впрочем воопшто и ги има) шансите да се најде на таков начин работа во странство, од тука, во Македонија. Не знам ни дали е паметно, иако и јас го практикувам истиот принцип. :unsure:
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Јас се обидувам веќе подолго време (година дена) и до сега освен дека е примена мојата апликација немам добиено никаков друг одговор, најпрво аплицирав со мое реално ЦВ со реални познавања и искуства, потоа почнав да го билдам ЦВ-то вештачки и да пишувам и карактеристики и познавања и што ги немам а одговараат на огласот но пак немам некој позитивен одговор. Дали може ги одвраќа тоа што сум од Македонија па за нас има потреба од посебни дозволи кои треба да ги добие работодавецот за да ме вработи?
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
A kolku od tie ke si se vratat doma bez skapan dinar vo gepot samo gospod znae....
BTW, i kaj nas trazat zidari,gi nema ni za lek, tuk tamu po nekoj 60+ godisen ke se najde. So mislis, na forumov da ne ima nekoj kandidat za ovakva rabota?
во ред е тоа дека се бараат,но платата е далеку испод тие 3000 ако заработат пола од тоа и тоа е добро
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Јас се обидувам веќе подолго време (година дена) и до сега освен дека е примена мојата апликација немам добиено никаков друг одговор, најпрво аплицирав со мое реално ЦВ со реални познавања и искуства, потоа почнав да го билдам ЦВ-то вештачки и да пишувам и карактеристики и познавања и што ги немам а одговараат на огласот но пак немам некој позитивен одговор. Дали може ги одвраќа тоа што сум од Македонија па за нас има потреба од посебни дозволи кои треба да ги добие работодавецот за да ме вработи?
Повеќе фактори можат да имаат влијание - секако, она што сме од Македонија игра голема улога, затоа што сеуште сме 3rd World Country за одредени Западни компании ради нашето образование и транзициската економија која што не е ниту малку налик она што е на Запад. Најлесно на Запад поминуваат IT луѓето и медицинарите (јебига). Првите затоа што англискиот е работен јазик насекаде, вторите затоа што квалитетот е на прво место - секогаш.

Во однос на дозволите, на фирма од ЕУ не и е голема болка да издаде една гаранција дека ќе работиш кај нив, но голема и обемна е процедурата (во некои случаи). Сепак, и јас би продолжил да аплицирам, иако знам дека имам 0.1% шанси за успех. А, во однос на CV-то - подобро не си го билдај за надвор од МКД за да не се најдеш во небрано ако ти се посреќи при аплицирањето. :)
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Повеќе фактори можат да имаат влијание - секако, она што сме од Македонија игра голема улога, затоа што сеуште сме 3rd World Country за одредени Западни компании ради нашето образование и транзициската економија која што не е ниту малку налик она што е на Запад. Најлесно на Запад поминуваат IT луѓето и медицинарите (јебига). Првите затоа што англискиот е работен јазик насекаде, вторите затоа што квалитетот е на прво место - секогаш.

Во однос на дозволите, на фирма од ЕУ не и е голема болка да издаде една гаранција дека ќе работиш кај нив, но голема и обемна е процедурата (во некои случаи). Сепак, и јас би продолжил да аплицирам, иако знам дека имам 0.1% шанси за успех. А, во однос на CV-то - подобро не си го билдај за надвор од МКД за да не се најдеш во небрано ако ти се посреќи при аплицирањето. :)
Финтата е што работодавачот треба да добие дозвола од така наречената The Federal Employment Agency дека нема германец што тоа би го работел па затоа те вработува тебе, а со напливот на европски работници (кои се во најмала рака на наше ниво, и подобро квалификувани за кои нема потреба од оваа дозвола дополнително) зашто би се замарал германецот со некој македонец
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
M

mordekaj

Гостин
Некој да знае како се движат платите за CNC оператори во Германија?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Финтата е што работодавачот треба да добие дозвола од така наречената The Federal Employment Agency дека нема германец што тоа би го работел па затоа те вработува тебе, а со напливот на европски работници (кои се во најмала рака на наше ниво, и подобро квалификувани за кои нема потреба од оваа дозвола дополнително) зашто би се замарал германецот со некој македонец
Затоа што има потреба....од ИТ кадар и од медицинари доктори....едноставно фалат, ги нема не по Германија туку и по Европа......фалат медицинари и ИТ кадар...тоа е факт.....фалат и многу други професии, но се бара германски јазик тоа е проблемот (ова важи и за медицинарите)...ИТ кдарот може и без германски јазик да работи во Германија. Едноставно една година ученје германски здраво, курс, гледање тв, емисии, интернет...преокупираност со германски јазик....и ако си искусен во нешто нормално, што и да е, електричар, возач на камион или автобус, заварувач, хотелиерство...можеш да најдеш работа во Германија без проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom