Работа во Германија

Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Oсвен преку агенцииве, како студент може да бара работа во Германија? Може ли директно кај работодавец да се аплицира со основно познавање на германски?
Може да аплицираш, никој не може да ти забрани, основно познавање е многу генерален збор. Ги разбираш ли скоро се што зборуваат, и можеш ли да кажеш скоро се што сакаш. Ако е да, имаш шанси, само не знам како е за студенти програмата, барај на нет на германски ако можеш.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Може да аплицираш, никој не може да ти забрани, основно познавање е многу генерален збор. Ги разбираш ли скоро се што зборуваат, и можеш ли да кажеш скоро се што сакаш. Ако е да, имаш шанси, само не знам како е за студенти програмата, барај на нет на германски ако можеш.
Под основни подразбирам под најобични работи, снаоѓање на улица за правец и во продавница, запознавање и такви работи :cautious: Значи најнајосновно.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Под основни подразбирам под најобични работи, снаоѓање на улица за правец и во продавница, запознавање и такви работи :cautious: Значи најнајосновно.
Види вака, јас имам другарки кои беа во Германија преку студентскиве програми, чистенје во болници ова она, не знаеја да откинат германски. А вака за сам да аплицираш не знам, најверојатно поради студентската програма и не им прават проблем со јазикот. Сам да аплицираш да ти кажам право не ми се баш верува, но ништо не губиш ако се заинтересираш и пробаш, никогаш не се знае, летото се бараат работници поради одморите, за чистенје ова она. Со среќа.
 
C

cige

Гостин
Австрија, Русија, Луксембург, но и Данска, Чешка и Обединетите Арапски Емирати се одлична можност за програмерите. Медицинските сестри се барани во Австрија, Герамнија, Словенија, Унгарија, Швајцарија и ОАЕ, додека мајсторите во кујната, или готвачите можат среќата да си ја пробаат во Канада, Нов Зеланд, Белгија, Норвешка, ОАЕ.
 
I

Immigration man

Гостин
А молерите плочкарите каде?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
А молерите плочкарите каде?


Sent from my iPad using Tapatalk
Во германија може да пробаш но нема шанси ако не знаеш јазик затоа ти препореачувам да ги следиш словенечките и хрватските сајтови за работа иа таму да бараш, секој ден проверувај, од таму одат да работат огромен број на фирми во Германија. Ова ти е страна од завод за вработување на Словенија,

http://www.ess.gov.si/iskalci_zaposlitve/prosta_delovna_mesta

селектирај ги сите градови...натаму сам ке се снаоѓаш. Истото направи го и за во Хрватска. Колку што сум слушнал, даваат германски плати, околу 8 евра саат, но внимавај, немој да се нафаќаш одма на се да прифатиш поради очајност колку да се избега од тука. Има и МНОГУ ПРЕВАРАНТИ, балканов ти е тешка проклетија, имам почуствувано на своја кожа. Со среќа.
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Колкави се сите трошоци за работа во Германија со студентски програми на агенцииве?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Колкави се сите трошоци за работа во Германија со студентски програми на агенцииве?
Кажи ми што се' подразбираш под “сите“ па ќе пробам да ти го образложам одговорот.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
289
Во германија може да пробаш но нема шанси ако не знаеш јазик затоа ти препореачувам да ги следиш словенечките и хрватските сајтови за работа иа таму да бараш, секој ден проверувај, од таму одат да работат огромен број на фирми во Германија. Ова ти е страна од завод за вработување на Словенија,

http://www.ess.gov.si/iskalci_zaposlitve/prosta_delovna_mesta

селектирај ги сите градови...натаму сам ке се снаоѓаш. Истото направи го и за во Хрватска. Колку што сум слушнал, даваат германски плати, околу 8 евра саат, но внимавај, немој да се нафаќаш одма на се да прифатиш поради очајност колку да се избега од тука. Има и МНОГУ ПРЕВАРАНТИ, балканов ти е тешка проклетија, имам почуствувано на своја кожа. Со среќа.
Хахахахха, германски плати - 8 евра саат.... Де жити се кој германец работи за 8 евра саат ? Тоа се вика у Германија саатнина за балканци.... инаку како што знам јас ретко кој германец работи за испод 15 евра.... ти кажувам од лично искуство пошто јас бев таму, живеев еден период и работев за 9 евра саат, и таму кај што работев од 60 вработени имаше 4 германци од кои 2ца беа шефови.....
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Кажи ми што се' подразбираш под “сите“ па ќе пробам да ти го образложам одговорот.
Од аплицирање до тргање,без тие што таму се трошат за кирија,јадење итн.Прашањето ми е дали истите се трошоците како за студентските програми во Америка?
фала
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Од аплицирање до тргање,без тие што таму се трошат за кирија,јадење итн.Прашањето ми е дали истите се трошоците како за студентските програми во Америка?
фала
Аплицирање (контекст) - 200 евра, авионски билет (визеир) 100-150 евра. Толку :)
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Хахахахха, германски плати - 8 евра саат.... Де жити се кој германец работи за 8 евра саат ? Тоа се вика у Германија саатнина за балканци.... инаку како што знам јас ретко кој германец работи за испод 15 евра.... ти кажувам од лично искуство пошто јас бев таму, живеев еден период и работев за 9 евра саат, и таму кај што работев од 60 вработени имаше 4 германци од кои 2ца беа шефови.....
Ако си бил, тогаш треба да знаеш дека Германија има 16 републики, и дека платата во секоја република е различна.......и да има германци што работат за таа плата....8 евра нето.....
 
I

Immigration man

Гостин
А во кои републики е најголема а во кој е најмала , или сооднос каде би било нај идеално мислам за да се работи плата плус трошоци


Sent from my iPad using Tapatalk
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
А во кои републики е најголема а во кој е најмала , или сооднос каде би било нај идеално мислам за да се работи плата плус трошоци


Sent from my iPad using Tapatalk
Генерално земено, во сојузните држави на бивша Источна Германија е за околу 10% пониска од сојузните држави на бивша Западна Германија.

Индивидуално, највисока е во Баварија, најниска е во Мекленбург-Ворпромен.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Хахахахха, германски плати - 8 евра саат.... Де жити се кој германец работи за 8 евра саат ? Тоа се вика у Германија саатнина за балканци.... инаку како што знам јас ретко кој германец работи за испод 15 евра.... ти кажувам од лично искуство пошто јас бев таму, живеев еден период и работев за 9 евра саат, и таму кај што работев од 60 вработени имаше 4 германци од кои 2ца беа шефови.....
Ima so rabotat i za 8e bruto. Mislam deka za bruto bese muabetot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom