Превод и толкување на Библиски цитати

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Очекував Pane -G самиот да искаже од каде ги наоѓа овие произволни толкувања, а не да се крие зад личните „истражуања„ на историјата и Писмото, оти е повеќе од очигледно дека тоа се типично адвентистички толкувања, кои се сведуваат на произволно поврзување на описите од Откровението со одредени историски настани од Светов.

Во пролетта 1999-та г., на ТВ „Амазон„ беше ден серијал од емисии од по саат и пол, на кој се промовираа адвентистите на „седмиот ден„, преку проповедникот и толкувачот, ми се чини дека се викаше Јани, заедно со водителката од таа ТВ, па кога читам што пишува Pane -G, гледам дека тоа е буквално истото она кое го кажуваа споменатите ликови.
:) ај читај предхотниот пост што сум јас , патем личните ,,истражуања`` како што ме нарекуваш:pos: целта ми е да бидам непристрасен односно независен од сите цркви,џамии, сектии и знаеш што е интересно и нив ги истражував кои се и што се и какви верувања имаат и на крај да не има забуна и бурка,јас сум вработен во прифатна фирма и уште од почетокот кога се вработив тогаш бев аџамија и закоравен православен христијанин и целосно почитував света недела и секакви обреди,а мојот газда ме праша што сум по вера им велам православен христијанин сум и пак ме прашува,а знаеш ли што сум јас по вера ,па православен си му велам , е не сум, јас сум адвентист и јас вџашен:eek:
Тогаш тешко се наоѓаше работно место со редовна и солидна плата и сакал-нејќел морав да се вработам и ме примија.Подоцна неколку дена и газдата онака неврзан муабет си правиме и пак ме прашува знаеш ли кој е Исус и опиши ми неговиот карактер и велам паа дека е многу добар и светец и ги лечи болните со чуда и проповеда речта и така натаму,добро нешто малку знаеш но доволно и ме прашува повторно гледаше филмот ,,исус од назарет`` даа гледав пет пати и ми беше интересно му одговарам и ме праша пак ,а зошто во филмот многу пати спомнато сабота па сабота ,а режисерот е протестант и сценаристи се католици онака ме насмеа слатко ај друг ден ќе ми одговориш и си одите зашто имал некоја работа,а јас останав збунет и нормален и замислен :вонзем: и останува прашање каков христијанин сум јас и каков резииил бре:facepalm:
И така со првата плата си купив библија во МПЦ со потпис од Г.Г. Гаврил и за инает дури и си купив книги од познатите светски теолози од ширум светот како што е Марк Финли,Марвин Максвел,Елена Вајт,Ариел Рот,Ханс Хајнц и други па дури и нашиот теолог Никола Тасевски православен и тетовчанец, сите овие теолози се протестанти,католици и други секти и се непристрасни и предхотно немаат допирни точки со некоја секта како што е Адвентистичка и други, и споредував со библијата што си купив дали се усогласува и историска енциглопедија на братучед ми што го позајмив и малку од нив за да разберам .
И на крај сфатив Православието и католичката се тотално различни и некако чиниш како повторно се враќаме во мрачниот век и алоооо очиве ми се стемни сум станал своеглав и закоравен христијанин а еве што пишува Библијата:за иконите и киповите во црквите што се :
,,Со кого Ме изедначите и ќе Ме споредите?Кого ќе го земете за пример да прилега за Мене?Истураат злато од торбичката и премеруваат сребро на терезии па најмуваат златар,за да направи од него бог,му се клањаат и ничкум паѓаат пред него; и го креваат на рамо,го носат и го ставаат на местото негово;тој стои од местото свое не се помрднува,му викаат-тој не одговара,од неволја не спасува.Спомнете си го тоа и покажете се мажи;земете го тоа при срце отстапници`` (Исаија 46,5-8)

и на крај да продолжиме темава (од форумов што јас не го отворив) и да си разјасниме значењето или модераторот да го стави клуч ваш избор, мене ми е сеедно:)
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
98
Ако Никола Тасевски е теолог и тоа православен, јас тогаш сум римокатолички прелат...
И не е од Велес ами од Јегуновце.
Патем ти благодарам што си призна дека си саботјан. :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Ако Никола Тасевски е теолог и тоа православен, јас тогаш сум римокатолички прелат...
И не е од Велес ами од Јегуновце.
Патем ти благодарам што си призна дека си саботјан. :)
Од каде ти е тоа дека сум саботјан,:вонзем: јас пушам цигари од нервози и чат-пат пијам и пцујам како кочијаш :tapp:,а саботјан не пие,не пуши,не пцуе чести молитви:D Патем Никола Тасевски и тој е од с.Јегуновце да не ти е комшија:LOL:
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.072
,,Видов и друг ѕвер како излегува од земјата кој имаше два рога како кај јагне,а зборуваше како ламјата.Тој ја спроведува власта на првиот ѕвер,во негово присуство па направи земјата и нејзините жители да му се поклонуваат на ѕверот чијашто смртоносна рана се исцели``
Смртната рана била правилно протолкувана во текот на француската револуција кога требало таа да биде зададена.Настаните што ги поттикнала француската револуција се одигрувале во периодот по 1789 година Папата бил одведен во пленство(прогонство) во 1789 година тоа е првиот ѕвер,а тоа што пишува цитатот ,, Видов и друг ѕвер како излегува од земјата.....`` тоа другиот ѕвер е СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ :);) патем два рога како кај јагне тоа значи едниот рог е Папството,а другиот рог е САД.
Откровение е пишувана во безвременска рамка.
И да ги снема сите општества,сите нации и нивни именувани земјени поделби и да се појави ново општество и некој нови нации и религии.Зборовите од откровение нема да го изгубат значењето.

Ако веќе сте се задлабочиле во тие зборови и го барате нивното значење,исклучете ги од размислувања националните и верските поделби,нека остане само човек.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
ВТОРА КНИГА ЦАРЕВИ
Глава 2


22 И водата стана здрава, и таква е до денешниот ден, според зборот што го рече Елисеј.
23 Оттаму се искачи во Ветил. Додека одеше патем, од градот излегоа деца и му се потсмеваа, говорејќи: „Дојди, бескосник! Дојди, бескосник!”
24 Тој се обѕрна, ги погледа и ги проколна во Господово Име. И веднаш излегоа две мечки од шумата и раскинаа четириесет и две деца.

Aj Нека некој ми ги протолкува овој пасос. Што му е поентата.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
ВТОРА КНИГА ЦАРЕВИ
Глава 2

22 И водата стана здрава, и таква е до денешниот ден, според зборот што го рече Елисеј.
23 Оттаму се искачи во Ветил. Додека одеше патем, од градот излегоа деца и му се потсмеваа, говорејќи: „Дојди, бескосник! Дојди, бескосник!”
24 Тој се обѕрна, ги погледа и ги проколна во Господово Име. И веднаш излегоа две мечки од шумата и раскинаа четириесет и две деца.

Aj Нека некој ми ги протолкува овој пасос. Што му е поентата.
Елисеј бил Божји пророк, поставен директно од Бог. Децата му се потсмевале на Елисеј со што индиректно го навредиле Бог, затоа Бог употребил 2 мечки за да ги осуди за нивните постапки.
 
M

Muranyi

Гостин
Елисеј бил Божји пророк, поставен директно од Бог. Децата му се потсмевале на Елисеј со што индиректно го навредиле Бог, затоа Бог употребил 2 мечки за да ги осуди за нивните постапки.
Што збориш бе,Бог се навредил и им пуштил мечки на децата?
Мора да е нешто друго,ова твоево нема смисла.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Елисеј бил Божји пророк, поставен директно од Бог. Децата му се потсмевале на Елисеј со што индиректно го навредиле Бог, затоа Бог употребил 2 мечки за да ги осуди за нивните постапки.
Се согласувам дека тоа е смислата...ама осудава е малку... 42 мртви деца само што му рекле на некој чичко дека е Келав.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Се согласувам дека тоа е смислата...ама осудава е малку... 42 мртви деца само што му рекле на некој чичко дека е Келав.
Абе глеј сеа... тоа било Божја одлука. Не сме ние тие што треба да кажуваме дали тоа е исправно или не. Бог сакал да докаже дека со него нема шала.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Абе глеј сеа... тоа било Божја одлука. Не сме ние тие што треба да кажуваме дали тоа е исправно или не. Бог сакал да докаже дека со него нема шала.
Незнам ама мене не ми се допаѓа тоа.
--- надополнето: 18 ноември 2012 во 15:41 ---
A овој пасос

ВТОРА КНИГА САМОИЛ

Глава 6


4 Уза врвеше покрај Божјиот Ковчег, а Ахио одеше пред него.
5 Давид и сиот Израелев дом играа пред Господа со сета сила, пеејќи наспоредно со звуците на гуслиња, псалтири, тапанчиња, свирки и кимвали.
6 Кога дојдоа до Нахоновото Гумно, Уза посегна со раката по Божјиот Ковчег, за да го придржи, зашто воловите за малку не го превртија.
7 Но Господ се разгневи на Уза: Бог го удри на место заради тој престап, така што умре таму, покрај Божјиот Ковчег.
 
M

Muranyi

Гостин
Абе глеј сеа... тоа било Божја одлука. Не сме ние тие што треба да кажуваме дали тоа е исправно или не. Бог сакал да докаже дека со него нема шала.
Дали според тебе такво битие кое сака да каже дека нема играње мајтап со него преку убиство на деца,само затоа што тие дечиња му кажале на некој си чичко дека е ќелав,може да се нарече полно со љубов?
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Незнам ама мене не ми се допаѓа тоа.
--- надополнето: 18 ноември 2012 во 15:41 ---
A овој пасос

ВТОРА КНИГА САМОИЛ

Глава 6

4 Уза врвеше покрај Божјиот Ковчег, а Ахио одеше пред него.
5 Давид и сиот Израелев дом играа пред Господа со сета сила, пеејќи наспоредно со звуците на гуслиња, псалтири, тапанчиња, свирки и кимвали.
6 Кога дојдоа до Нахоновото Гумно, Уза посегна со раката по Божјиот Ковчег, за да го придржи, зашто воловите за малку не го превртија.
7 Но Господ се разгневи на Уза: Бог го удри на место заради тој престап, така што умре таму, покрај Божјиот Ковчег.
Да се вратиме малце назад и да видиме дека ковчегот бил претходно пренесен во куќата на татко му на Уза и тамо бил 70 год. Ковчегот ја означувал Божјата присутност, и затоа имало одредени правила и одредби за тоа кој смеел да го допира ковчегот. ( 4 Мојсеева 4:18-20 ) Со тоа што ковчегот бил во неговата куќа долго време, тој сигурно знаел за тие закони. Кога Давид го пренесувал ковчегот тој бил во првите редови заедно со семејството бидејќи ковчегот претходно бил во нивната куќа. Кога ковчегот западнал тој ( не е познато од какви мотиви ) пружил рака по ковчегот. Без разлика на причината тоа било ЈАСНО ПРЕКРШУВАЊЕ на Божјиот закон. Затоа согласно на законот кој што го дал во 4 Мојсеева 4:20, Бог го убил Уза на лице место.
--- надополнето: 18 ноември 2012 во 16:04 ---
Дали според тебе такво битие кое сака да каже дека нема играње мајтап со него преку убиство на деца,само затоа што тие дечиња му кажале на некој си чичко дека е ќелав,може да се нарече полно со љубов?
Ќе се самоцитирам и нема да кажам ни збор повеќе,
Елисеј бил Божји пророк, поставен ДИРЕКТНО од Бог. Децата му се потсмевале на Елисеј со што индиректно го навредиле Бог, затоа Бог употребил 2 мечки за да ги осуди за нивните постапки.
Сепак морав да се надополнам ... Се што прави Бог, има многу добра причина за тоа. Потврда за тоа се следниве 3 цицати: Јов 34:10, 1. Јованова 4:8 и Псалми 89:14
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Чекајте бре нешто ме збунивте каква библија имате од оние православното или од оние католичкото


Иако првата слика е српска библија,но не можам да најдам македонската сепак се слични со српското како и да е, каква библија користивте ме збунивте??? и каде е втора книга самоил во библија и на која е страница?
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Kakva Katolicka kakva Pravoslavna Biblija. Sto vi e na vas?
Edino onie Jehovinine svedoci imaat razlicna, "ispravna" Biblija.
Inace drugite Biblii se site isti. Ne mislam na stranicite deka se se naoga na ista strana, ama Knigata "taa i taa" i stih "toj i toj" e sekade isto.
I francuski da e, i srpski i finski ista e.
--- надополнето: 19 ноември 2012 во 09:28 ---
Pane-G, onaa prvata Biblija sto ti e, crvenata, ne e na srpski, na hrvatski e. Znaci taa ti doaga Katolicka, ako taka gledame...
--- надополнето: 19 ноември 2012 во 09:33 ---
Ako imas srpski ke ti pisuva Prva Knjiga Samuilova, ako imas hrvatska ke pisuva Prva Knjiga o Samuelu.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom