Превод и толкување на Библиски цитати

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Глупости...
САД е последното нешто што е врзано со било која света книга.
Библијата не се толкува вака, се верува во нејзините зборови, а некој отец ќе ми ти објасни што тоа сакал да каже богот од таа света книга.
Така да слободното вакво паушално толкување нема да доведе до ништо полезно.

Но пробајте си ја верата и разбирањето на истата... слободно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тоа жигот на ѕверот на челото и на десната рака е симболично значење тоа се однесува токму тоа што се случува денес,ако не правете како што ќе ви каже САД тогаш ќе воведе ембарго и санкции еве што пишува во откровението на Јован (13,11-12)
.
Молам?...o_O

Каква блага врска имаат САД со челото и со десната рака?
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 20:31 ---
,,Видов и друг ѕвер како излегува од земјата кој имаше два рога како кај јагне,а зборуваше како ламјата.Тој ја спроведува власта на првиот ѕвер,во негово присуство па направи земјата и нејзините жители да му се поклонуваат на ѕверот чијашто смртоносна рана се исцели``
Смртната рана била правилно протолкувана во текот на француската револуција кога требало таа да биде зададена.Настаните што ги поттикнала француската револуција се одигрувале во периодот по 1789 година Папата бил одведен во пленство(прогонство) во 1789 година тоа е првиот ѕвер,а тоа што пишува цитатот ,, Видов и друг ѕвер како излегува од земјата.....`` тоа другиот ѕвер е СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ :);) патем два рога како кај јагне тоа значи едниот рог е Папството,а другиот рог е САД.
А од кај Ти истекна дека роговите се поврзани со некој папа или со папството воопшто?....o_O

И конечно, од дека ги навоѓаш ‘вија толкувања, жив Ти све?
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
30
Поени од реакции
12
и мене ми е прв пат слушам за третото доаѓање ама си проучував дека е така и дека се однесува по истекот на милениумот :) и не се однесува за нас оти за нас се однесува само второто доаѓање:)

Тоа жигот на ѕверот на челото и на десната рака е симболично значење тоа се однесува токму тоа што се случува денес,ако не правете како што ќе ви каже САД тогаш ќе воведе ембарго и санкции еве што пишува во откровението на Јован (13,11-12)
,,Видов и друг ѕвер како излегува од земјата кој имаше два рога како кај јагне,а зборуваше како ламјата.Тој ја спроведува власта на првиот ѕвер,во негово присуство па направи земјата и нејзините жители да му се поклонуваат на ѕверот чијашто смртоносна рана се исцели``
Смртната рана била правилно протолкувана во текот на француската револуција кога требало таа да биде зададена.Настаните што ги поттикнала француската револуција се одигрувале во периодот по 1789 година Папата бил одведен во пленство(прогонство) во 1789 година тоа е првиот ѕвер,а тоа што пишува цитатот ,, Видов и друг ѕвер како излегува од земјата.....`` тоа другиот ѕвер е СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ :);) патем два рога како кај јагне тоа значи едниот рог е Папството,а другиот рог е САД.
Воопшто не би сакал на никој начин да те навредам, но од каде ги најде сите овие работи?
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
и мене ми е прв пат слушам за третото доаѓање ама си проучував дека е така и дека се однесува по истекот на милениумот :) и не се однесува за нас оти за нас се однесува само второто доаѓање:)

Тоа жигот на ѕверот на челото и на десната рака е симболично значење тоа се однесува токму тоа што се случува денес,ако не правете како што ќе ви каже САД тогаш ќе воведе ембарго и санкции еве што пишува во откровението на Јован (13,11-12)
,,Видов и друг ѕвер како излегува од земјата кој имаше два рога како кај јагне,а зборуваше како ламјата.Тој ја спроведува власта на првиот ѕвер,во негово присуство па направи земјата и нејзините жители да му се поклонуваат на ѕверот чијашто смртоносна рана се исцели``
Смртната рана била правилно протолкувана во текот на француската револуција кога требало таа да биде зададена.Настаните што ги поттикнала француската револуција се одигрувале во периодот по 1789 година Папата бил одведен во пленство(прогонство) во 1789 година тоа е првиот ѕвер,а тоа што пишува цитатот ,, Видов и друг ѕвер како излегува од земјата.....`` тоа другиот ѕвер е СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ :);) патем два рога како кај јагне тоа значи едниот рог е Папството,а другиот рог е САД.
abe koga sam si tumacis, ok sve mi e jasno sega...
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 21:05 ---
Молам?...o_O

Каква блага врска имаат САД со челото и со десната рака?
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 20:31 ---


А од кај Ти истекна дека роговите се поврзани со некој папа или со папството воопшто?....o_O

И конечно, од дека ги навоѓаш ‘вија толкувања, жив Ти све?
Od rukav...:icon_mrgr:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Глупости...
САД е последното нешто што е врзано со било која света книга.
Библијата не се толкува, се верува во нејзините зборови, а некој отец ќе ми ти објасни што тоа сакал да каже богот од таа света книга.
Така да слободното вакво паушално толкување нема да доведе до ништо полезно.

Но пробајте си ја верата и разбирањето на истата... слободно.
:) :) Ма немој,викаш САД е последното нешто што е врзано со било која света книга,но Библијата поинаку кажува еве да оставиме настрана Библијата туку ајде да проучуваме историјата што и како врзан со светите списи и што се случило порано.:)
Четврти јули 1776 година е датум што го земаме како датум на раѓање на Америка.Како што рекол Абрахам Линколн тоа е датум кога татковците на оваа земја создале на овој континет нација ,,зачната во слобода``.Тој ден била потпишана Декларација за независност.
Меѓутоа Америка со својата пријателска одвоеност на црквата и државата ниту не наплаќала никаков данок на некоја верска заедница.Таа им дозволувала на црквите да се шират,но не помагала ниту една од нив.Нејзиниот конгрес рекол: ,,се надеваме во Бога``,но решил да не кажува дали е тоа Бог на христијаните или Бог на индусите.
Но во март 1984 година предлогот на претседателот Роналд Реган Вилијам Вилсон да се постави за американски амбасадор при светата столица(Ватикан) беше бргу прифатен.Се слушнаа само неколку гласови кои покажуваа дека е нарушено уставното правило на одвоеност на државата од црквата.Се повеќе посебни групи во Америка сакаат да ја натераат владата со закон да ги заштити нивните посебни интереси.Дури и протестантските фундаменталисти,кои некогаш барале строга одвоеност на црквата и државата сега често се придружуваат кон таканареченото морално мнозинство барајќи владата со прописи да наметне некои морални правила.А во 1981 година 280 делегати речиси од сите организирани верски заедници во америка дојдоа во Вашингтон да се пожалат пред владата дека мешањето во работите на верските заедници сега е поголемо од кога и да е порано во историјата на земјата.Значи Америка ќе ја вложи сета своја застрашувачка политичка моќ,а и секоја друга моќ да наметне облик на религијата кој ќе биде спротивен на Десете Божји заповеди.
Еве што пишува откровението на Јован (13глава од13 до 18 стих)
,,И правеше големи чуда па дури и оган да симнува од небото на земјата пред луѓето и ги мамеше жителите земни со чудата што му беа дадени да врши пред ѕверот,велејќи им на жителите земни да му направат лик на ѕверот,кој што имаше рана од меч и остана жив.И му се даде да вложи дух во ликот на ѕверот та да прозборува тој и да направи да бидат убиени оние,кои нема да му се поклонат на ѕверовиот образ.И ќе направи на сите мали и големи,богати и сиромаси,слободни и робови- да им се стави белег на десната рака или на челата нивни,та никој да не може да купува,ниту да продава,освен оние што го имаат тој белег или името на ѕверот или бројот на името негово.Тука е мудроста.Кој има ум,нека го пресмета бројот на ѕверот бидејќи е број на човек, и бројот му е шестотини шеесет и шест (666) ``
Ајде протолкувај што значат:)
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Ti be da ne si bivs Jehovin svedok, koj ja napustil sektata so cel da sozdade sekta od sekta?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Премногу за читање, а како што ми фати окото, ова некаде е читано по форумов...
Ова не е толкување на света книга чии зборови се однесуваат на секој верник, ами одржување на некаква си „теорија на заговор“.
Продолжи, не ми смета :vozbud:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ti be da ne si bivs Jehovin svedok, koj ja napustil sektata so cel da sozdade sekta od sekta?
ма јок Никако таман работа ,јас сум православен христијанин бидејќи татко ми и мајка ми и брат ми се православни христијани,но МПЦ нивните библиските сфаќања и учење се тотално наупаку да не речам погрешни и не се согласувам;а Библијата што го имам в раце си купив во соборниот храм на МПЦ во скопје и ајде де објаснете ми зошто тие поповите па дури и Г:Г Стефан не се придружуваат според Библијата од каде што купив во нивната црква МПЦ туку тие си тераат по свој ќеф си купуваат скапи џипови,и имаат високи плати од професори и инжинери е ајде де објаснете ми :):D
и знаете што ме нервира најмногу кога имав 10-11 години со вујко ми одидовме во родното село на мајка ми и беше предвелингденски празник значи имало велингденски пост што не треба да се јаде мрсна храна и јас и вујко ми одидовме позади дворот на селска црква и таму вујко ми треба да се најде пријател од детсвото инаку е ПОП и како затекнавме тој попот со неговите колеги Попови како јадеа печено свинско месо и вујко ми се изненади и им вели што правете нели е велингденски пост и не требало да се јаде свинско месо,а овој пријателот Попот му вели не прави како што правиме ние туку правете како што ви кажувам :facepalm:
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Epa dobro de ubavo mu kazal, ako on gresi ne mora i toj da gresi, si priznal barem covekot.

Sega vo koja smisla naopaku tolkuvanja ima vo MPC? Me intersira zivo..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Воопшто не би сакал на никој начин да те навредам, но од каде ги најде сите овие работи?
од Историјата и Библијата бидејќи на некој начин историјата ми помага да најдам значењето од Библијата :);)
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
30
Поени од реакции
12
од Историјата и Библијата бидејќи на некој начин историјата ми помага да најдам значењето од Библијата :);)
Почитувам сечие мислење. Малку би избегал од темата и би прашал за твоето мислење поврзано со сличности од пророштвата на Нострадамус и Библијата. Имам сретнато многу негови пророштва што се поклопуваат со оние во Библијата.
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
98
А од кај Ти истекна дека роговите се поврзани со некој папа или со папството воопшто?....o_O
И конечно, од дека ги навоѓаш ‘вија толкувања, жив Ти све?
Абе овој штом се занимава со толкување на Апокалипсисот, со рогови и папи, се знае што може да биде - саботјан т.е. адвентист на седмиот ден (адвентист - седми дан што би рекле браќата Срби :pos:) или некоја слична групација.
Да беше јеховин сведок ќе си имаше “исправна“ Библија.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Очекував Pane -G самиот да искаже од каде ги наоѓа овие произволни толкувања, а не да се крие зад личните „истражуања„ на историјата и Писмото, оти е повеќе од очигледно дека тоа се типично адвентистички толкувања, кои се сведуваат на произволно поврзување на описите од Откровението со одредени историски настани од Светов.

Во пролетта 1999-та г., на ТВ „Амазон„ беше ден серијал од емисии од по саат и пол, на кој се промовираа адвентистите на „седмиот ден„, преку проповедникот и толкувачот, ми се чини дека се викаше Јани, заедно со водителката од таа ТВ, па кога читам што пишува Pane -G, гледам дека тоа е буквално истото она кое го кажуваа споменатите ликови.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Da be kako ne se setiv odma...adventisti sedmoga dana..
Ja pa Jehovin svedok go napraviv:icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom