Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
1 октомври 2011
Мислења
133
Поени од реакции
67
Alcatel One Touch Pop C7
Дечки, денес почна да ме зеза телефонов.
Кога го ставам на полнач, почнува да полни 1 минута и прекинува. Така прави кога е уклучен телефонот, а ако го исклучам и го ставам да се полни, се полни и мака нема.
Што би можело да биде проблемот?!
 
Т

Триптико

Гостин
@German88 пробај со factory reset, или со друг кабел, полнач. На крај, види долу каде што се поврзува кабелот со тел. има пинови. Пробај најнежно што можеш со чепкалка за заби да го подигнеш оној што е најдалеку од екранот кон него. Значи пинот е надолу, а ти подигни го поблиску до екран. Ова е последно што треба да го пробаш. НЕ ПРВО!
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
133
Поени од реакции
67
Пробав со фактори ресет, со друг кабел и полнач и пак истото го прави.
Сега останува тоа со пиновите.
Али ме буни ова шо не сака да полни кога е уклучен, а полни кога е исклучен...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.008
Поени од реакции
14.839
незнам како фабриките тоа го имаат регулирано, но би требало помеѓу пинот за полнење и самата батерија да има некој електронски склоп кој за време на полнење еден дел од струјата ќе ја усмерува према телефонот за нормална работа, а еден дел од тоа што ќе остани да оди на полнење. затоа би требало кога телефонот се полни исклучен, побрзо да се полни.

ако има ваков склоп, мислам дека е проблемот до него (нкоја зенер диода за стабилизација на напонот или слично)
 
Т

Триптико

Гостин
@gjoko-mkd 4 се, со тоа што на некои модели 2 пина се "скратени" и тука доаѓа заебавање цел ден. Ако ја имаш шемата, супер. На слепо, само можеш да погодуваш. Збориме за надворешен дел, не внатре на плочка. Има некој сервисер само насока да даде по ова прашање?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
@gjoko-mkd 4 се, со тоа што на некои модели 2 пина се "скратени" и тука доаѓа заебавање цел ден. Ако ја имаш шемата, супер. На слепо, само можеш да погодуваш. Збориме за надворешен дел, не внатре на плочка. Има некој сервисер само насока да даде по ова прашање?
Ако мислиш на конекторот за полнење крајниот лев и крајниот десен ти се плус-минус
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.008
Поени од реакции
14.839
мора внатре во самиот телефон да има некаков електронски разделник за полнење на батеријата и за работа на мобилниот преку полнач. плус тоа нормално има разделник за истосмерната струја на полнење од таа за информации (што го има секој далекувод па камоли мобилен).

вероватно проблемот е во тој разделникот
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Помош за декодирање на Sony Xperia E1 само на T-Mobile фаќа мрежа , некоја финта или програма за декодирање/ отварање на мрежите или колку ќе ме кошта да го однесам во мобилара (отприлика ) ? :) Фала однапред
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Помош за декодирање на Sony Xperia E1 само на T-Mobile фаќа мрежа , некоја финта или програма за декодирање/ отварање на мрежите или колку ќе ме кошта да го однесам во мобилара (отприлика ) ? :) Фала однапред
Финта само во мобилара, ке кошта од 500 ден па нагоре

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.008
Поени од реакции
14.839
Мене ми зедоа 900 денари за декодирање на Хуавеј 530 (швајцарски) и сега работи без проблем на сите мрежи. Летово го пробав и со албанска сим картичка од Водафон и немаше проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom