Плати во култура (играње, пеење, глумење и др. на наша сметка)

Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637
Хахахахахахаха и Хитлер го гласале па сеа го презираат и му се смеат ;)

Ајфеловата кула не е БАРОК хахаха туку модерна градба во тоа време
Во право си, прва асоцијација на Хитлер е смеење. И Ајфеловата кула била модерна градба од тоа време. :pos:
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
abe najlesnata rabota na svet...idi zastani na prsti 1 min pa kazi mi kako e so e...so profesionalni deformacii i slicno i eden pogresen cekor povreda znaci kraj na karierata....lesna rabota e samo si igraat oni...toa e taa sostojba na um....prati gi da kopaat toa e teska rabota...izgubete se vednas
Кој кур ги тера да ст
Културата е најдобар претставник на една нација, уметниците имаат доста тешка задача-да го претставуваат својот народ пред светот достоинствено и затоа нормалните општества високо ги ценат своите уметници. Не е ни чудо што многу млади таленти од кај нас фаќаат патот надалеку. Капак на тоа што се платени помалку од своите колеги во странство, од сопствениот народ подлежат на зајадливи критики затоа што се бават со професија што ја работат со пасија.

Не ме чудат коментариве. 500 години сме биле неписмени мрсулковци без ниедно отворено училиште. А сега сеуште сме неписмени мрсулковци со училиште на секој агол.
Јас сум убедена дека истите коментари би ги насочиле и кон луѓе што се занимаваат со наука и слично, доколку се финансираа кај нас научни истражувања.
Вајда глупи биле на западот што ги финансирале Бетовен и Моцарт, и во Русија што Болшој го финансирале многу благородници.

И да, имаме поголеми проблеми од тоа колку една балерина зима плата.
Ти напишав еден подолг одговор ама на крајот си викам заеби,со птичји мозок не моеш да се разбереш.
Делот за претставници како за уметниците така и за спортистите, ма немој да ме јебеш бре.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Кој кур ги тера да ст

Ти напишав еден подолг одговор ама на крајот си викам заеби,со птичји мозок не моеш да се разбереш.
Делот за претставници како за уметниците така и за спортистите, ма немој да ме јебеш бре.
ok.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не ми се верува некој да коментира на тоа дека уметниците се жалат бидејќи им биле мали платите за пристоен живот.
Право да ви кажам мали им се платите ако одат од 20-50000 за пристоен живот. Па само потрошувачката кошница е 30.000 денари. Тоа се креативни луѓе, нив им треба многу повеќе од дома-работа и назад и малку кафана им треба да прошетаат (до душа на сите нас ни треба), да видат разни културни метрополи итн, за да бликне креативната енергија во нив.
Колку за информација, Тони Михајловски се фали по телевизии дека моменталната плата му била 30к, додека во 90-тите му била 7к. Суштинската разлика е во следниот податок, просечна плата во 90-тите е 7к додека денес е 22к и кога ќе направиш нормализација тоа му доаѓа како во 90-тите да зема плата од 10-11к, голем напредок.
И тоа дека уметниците треба да се сожалат со народот, не е баш точно, затоа што поголемиот дел од народот во Мкд не е квалификуван за покомплексна работа или со други зборови, квалификуваните се надвор од државата.
Затоа не донесувајте сељачко-кооперациски заклучоци базирани на тоа дека се жалеле уметниците малку пари им биле
 

Kajgana Shop

На врв Bottom