Платите во ЕУ (сликовито и детално)

Член од
28 октомври 2011
Мислења
97
Поени од реакции
140
едно не ми е сфатливо :unsure: доколку маж со свои 30 години и при тоа женет плаќа здравствено осигурување околу 240 евра месечно, студентот мора да плаќа — 70 евра. Од каде му на здравиот , но беден студент да најде секој месец по 70 евра за ова осигурување со оглед на тоа што студентите немаат право да заработубаат повеќе од 400 евра месечно? изгледа и покрај сите поволности во германија ова и’ е еден голем минус
na sekoe dete koe e rodeno vo germanija drzavata mu plaka po okolu 200 evra sekoj mesec se dodeka studira maksimum do 25 ta godina. od tie pari sigurno si plakaat.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Никако мана не може да им се најде на Германциве , за се' мислеле . :D
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ја и медицина, ако сака некој да умре пред да доживеам срцев удар од стрес :D
Тоа е за фини луѓе, медицинските сестри сега очекувам да дојде моја добра другарка со б1 ниво имаа 1500 евра плата. Кој е како нив супер се. Со средно медицинско.

мој совет од она што го гледам. Оние кои работат во фирми на дел увоз/ извоз знаат добро кои фирми од Германија извезуваат на Балкан. Со Англиски и балкански јазик нека аплицираат слободно.

Оние кои работат сметководство и ревизија нека научат јазик има потреба од нив секаде.

Оние кои работат машинство, електротехника исто им треба само Англиски јазик.

Оние кои работат вилушкаристи, магацинерство нека си ја пробаат среќата и нека учат Германски.

Оние кои течно говорат Германски нека аплицираат ама баш што сакаат ќе најдат работа со сигурност.

Оние кои немаат ни една од наведените карактеристики нека идат во земја каде јазикот и го зборуваат, подобро ќе им биде.

Не вадете бугарски пасош ако сте еден од овие категории немате потреба од нив. Со мак пасош секаде ќе ве примат.

Со среќа, кој има потреба од помош нека пише што може ќе се помогне.

Германски...мислам дека редно е да го почнам како што треба. :)

Koга сме веќе на темата, го најдов ова -

JOB & MASTER is a free-of-charge placement service for applicants who wish to combine a challenging academic education at HSBA and valuable professional experience. In cooperation with renowned companies in Hamburg, we look for (bachelor’s) graduates who want to be employed as junior staff member in the company while completing the part-time M.Sc. degree. An aim of the programme is that students should stay employed at the companies after finishing their studies. Link.

Leandra, Cool, Strider, мислење?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
@Strider нека објасни најдобро.
Нема потреба студент од Македонија да плаќа здравствено осигурување во Германија, бидејќи Македонија има склучено меѓудржавен договор со Германија за признавање на здравственото осигурување. Така да, ако си осигуран во ФЗОМ, ти издаваат документ со кој што одиш во било која здравствена компанија во Германија (AOK на пример) и само ти го префрлаат во германско осигурување без никакви трошоци.
Иначе, не памтам добро, ама околу 30-тина евра месечно беше осигурувањето. Оваа поволност ја користат само граѓаните на Европска Унија + Македонија, Швајцарија, Норвешка и Исланд. Останатите мораат да си платат за германско осигурување. Како и да е, 30-тина евра месечно за студент се супер заштеда за да се накљокаш Weizen :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
na sekoe dete koe e rodeno vo germanija drzavata mu plaka po okolu 200 evra sekoj mesec se dodeka studira maksimum do 25 ta godina. od tie pari sigurno si plakaat.
Ако студираат до 25години се осигурани преку родителите (ако се вработени во Гер). Иначе да, не е малце да се најдат тие пари ама можеш да заработиш до 450ЕУР без да плаќаш данок а можеш и поќе со повеќе саати итн. значи регуларно.
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 23:28 ---
Јас се зачудив искрено за Захнартз. Заболекар по нашки. Човекот ако нема некоја поголема интервенција не зема пари. Во мкд на највиоска даночна стапка сум осигурана, кај заболекар 400 ки ги оставам ко ис шала. На секое одење, чистел забен камен, поправал заб исто ти се фаќа. Прво ги прашав колегите како е заболекар, велат иди се ти е платени, не ми се веруваше. Кога идам стварно мала интервенција пломбирање на заб пари не ми бара. Браво :)
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 18:50 ---

Иди ајде па на страјдер ќе му идеме и онака 6 месеци се договараме а сме блиску еден од друг :D

Многу скратиле последните години за заболекарите пошто е скапо лекувајнето на заби и другите услуги поврзани со забите. Порано беше можно, да ги направиш забите во Македонија, односно да ставиш порцелански и со сметката (нормално забарот во МК ќе ти напише поголема сметка) и осигурајнето да ти ја плати сметката, пошто сепак беше пониска од во Германија. И сега е можно но треба прво да одиш кај Германски заболекар, да ти направи некој план на лекувајне па после да ти одобри осигруајнето. Иначе порано пола Турција се лекуваше платено од Германските осугурувајна, пошто најблиската фамилија (роднини итн.) паѓаа во семејното осигурувајне. :icon_mrgr:

Фала Богу скратија пошто неодржливо беше тоа.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Никако мана не може да им се најде на Германциве , за се' мислеле . :D
Мана им е климата, за тоа имале време да мислат на се.
Кај нас на оваа жега летно време, кој да мисли (ако ти текнува на приказната за мравката и штурецот :) )
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Мана им е климата, за тоа имале време да мислат на се.
Кај нас на оваа жега летно време, кој да мисли (ако ти текнува на приказната за мравката и штурецот :) )
Е за тоа да. Кај нас дури се печиме на 45 степени (па и повеќе на тоа асфалтот скопски), овде беше 30-тина степени. Сосема пријатно. А и до сега не сум видел студови јас, една година еве веќе. Под -7, -8 не се спуштила температура. Снег немам видено ич. :) Е сега што е тмурно и облачно секој ден, е... ама па кога ќе размислиш, не е ни во Македонија ништо поарно. Овде барем нема магла како во Скопје со недели да залегни и да не крени. Воздухот е чист и незагаден и покрај толкава индустрија. Не би рекол дека климата е некој сериозен проблем, барем мене не ми е. Немав никакви тешкотии на привикнување.
Мислам дека повеќе психолошки е проблемот, кога ќе помисли човек, аааа Германија, тоа на север ладно пичкумајчину таму.... нема врска, не сите сакаат изгор лета. Нема драстична разлика во климата колку што е извикана сета работа.... барем за Баварија ако правиме муабет. Берлин, таму на север е подруга прикаска.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во Германија три недели најубаво ќе си поминеш кај брат ти
Цент да не потрошиш,наспан,најаден,напиен,прошетан за ништо да не се секираш.
Мои пари потрошив само за кола и на внуките им дадов по 200 евра.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Добро би било некој да направи ваков список на плата и трошоци за Швајцарија.Страшно ме интересира да видам која е разликата.У пи*ку матер,овие швајцарциве кога ќе дојдат све со убави коли мајку му.Мора да зимаат соленки плати таму.:)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Некој погоре спомна зошто ние македонците сме толку посебни и работливи на Запад.Откако се вработив, разговарав со типката од ХР што ме интервјуираше и ми кажа дека повеќето англичани што аплицираат за работа се или тетовирани до врат, или ретардирани до даска(куси пантолони на интервју) и дека странците едноставно по-сериозно си ја сваќаат работата.
Онтопик: @leandra примате таму македонци со изразит бритиш акцент на работа? Германија ми изгледа како ветената земја. :D
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Ете дека викаш за Романија и Бугарија, јас ќе ти кажам :) Бугарија седев 6 години од кои 3 работев таму. Последно земав 750 евра плата, во компанијата каде што работев беше средна плата така да ако останев ќе земав околу 850-900 , исто така и во тоа време вереницата која земаше 700 евра и плус 50 евра ваучери за храна значи 1500 евра на месец.
Од нив плаќав 270 евра за двособен стан дуплекс- 90 кв
Сметки 50 евра
Транспорт 100 евра
За храна Софија нема голема разлика дали јадиш дома или во ресторан , последната година имаше мала разлика се на се околу 400 евра на месец.
Значи околу 850 евра на месец трошоци, се друго останува за облека/кино/барови/и други луксузи. И остануваат околу 500 евра.

Моментално сум Романија, Букурешт.
И можи да ти кажам дека е скоро исто како Софија, малку повисок стандард, храната од супермаркети е поефтина, колку за пример лебот е околу 8 денари. Но во ресторан е многу поскапо. Исто тука има премногу даноци на платата околу 30 % -35% доколку имаш приватно здравствено осигурување.

Значи ова што ти кажувам е најлошото од Европската унија.
Фала за деталниве информации, ова е стварно интересно да се види :) За Германија горе-доле сите имаат претстава каков е стандардот, али кај Бугарите и пред се Романците тешко е да се каже оти се од ЕУ али се најсиромашните од унијата и тешко е да се претстави каква е состојбата кај нив, интересно. Мислев дека полош е стандардот таму...
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
едно не ми е сфатливо :unsure: доколку маж со свои 30 години и при тоа женет плаќа здравствено осигурување околу 240 евра месечно, студентот мора да плаќа — 70 евра. Од каде му на здравиот , но беден студент да најде секој месец по 70 евра за ова осигурување со оглед на тоа што студентите немаат право да заработубаат повеќе од 400 евра месечно? изгледа и покрај сите поволности во германија ова и’ е еден голем минус

Студентите кои имаат до 30 години смеат да имаат државно здравствено осигурување и да си плаќаат месечно по 70-80 евра. Штом наполнат 30 години добиваат известување дека повеќе не се под државната каса, и МОРААТ да се осигураат во приватна здравствена компанија, каде месечно се плаќа над 120-130 евра.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Студентите кои имаат до 30 години смеат да имаат државно здравствено осигурување и да си плаќаат месечно по 70-80 евра. Штом наполнат 30 години добиваат известување дека повеќе не се под државната каса, и МОРААТ да се осигураат во приватна здравствена компанија, каде месечно се плаќа над 120-130 евра.
може и да е така, но нели границата е 27 години?
Доколку студентот живее во заедница со родителите тогаш е осигурен преку родителот како носител на ЗО, но доколку живее одделно мислам дека приказната е поинаква и тој мора сам да си плаќа за здравственото.
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
може и да е така, но нели границата е 27 години?
Доколку студентот живее во заедница со родителите тогаш е осигурен преку родителот како носител на ЗО, но доколку живее одделно мислам дека приказната е поинаква и тој мора сам да си плаќа за здравственото.
Не, границата е 30 години.

Mit dem Ende des 14. Fachsemesters und/oder der Vollendung des 30. Lebensjahres endet die Versicherungspflicht für Studierende. Danach könnt (und solltet!) Ihr Euch freiwillig versichern.http://www.studis-online.de/StudInfo/Versicherungen/krankenversicherung.php
 

Kajgana Shop

На врв Bottom